• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Diyarbakır'da Kürtçe Pankartlı Karşılama! FOTO

Diyarbakırda Kürtçe Pankartlı Karşılama! FOTO
Gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki mitinginde...

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, referandum mitingleri çerçevesinde bugün Diyarbakır'da. En son 2009 yılında Diyarbakır'a gelen Erdoğan, BDP'nin etkili olduğu bölgede halktan "Evet" oyu isteyecek. 

Erdoğan'ın Diyarbakır'da vereceği mesajlar kamuoyunda merakla bekleniyordu... 

 

10 BAKANLA DİYARBAKIR ÇIKARMASI
Mitinge Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve oğlu Bilal Erdoğan da katılıyor.

KÜRTÇE PANKART AÇILDI
Miting meydanında üzerinde Kürtçe ''Evet Evet Bin Kez Evet'' yazılı pankartlar açıldı.

cz_casfasf.jpg

Bölge milletvekilleri ve Ak Parti teşkilatı üyesi isimler çağrıldıktan sonra platforma çıkan Başbakan Erdoğan konuşmasına başlıyor...

İşte Erdoğan'ın konuşmasının satır başları:

Diyarbakır'ımızın saygı değer vatandaşları sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Ramazan mübarek olsun diyorum. Yaklaşan ramazan bayramını ve kadir gecenizi tebrik ediyorum. Tüm insanlığın kardeşliğine vesile olsun diyorum. 

Sevgili vatandaşlarım, bugün sizlere yüreğimi açmak gönül diliyle sohbet etmek istiyoruz. Bizim Diyarbakır'a ayrı bir sevdamız var. Şair Ahmet Arif, Seni baharmışsın gibi Seni Diyarbakır gibi düşünüyorum diyor...

Bize göre insan kutsaldır, insan hakları da kutsaldır. Biz siyasetimizin merkezine insana hizmeti ve insan hak ve özgürlükleri yerleştirmeyi hayatımızın merkezine koyduk.

İnsana özgürce bir yaşam sistemi yaşatmadan hiç bir sistem varlığını devam ettiremez. Bu yüzden insanı yüceltmek kadar demokrasinin geliştirilmesinin önemine inandık. Demokrasi gelişmezse orada ekonomi de hukuk da güvenlik de gelişmez. Büyük badireler atlattık ama demokrasi mücadelesindeki insanların çabasıyla büyük yol kat ettik. 3 demokrasi kahramanını darağacına gönderdiler. Demokrasi biraz toparlandı 1970'lerde yeniden müdahaleye uğradı.

Bu kardeşiniz 12 Aralık 1997'de Siirt'te bir şiir okudu. bir şiirle seslendiğim için hüküm giydim. Dört duvar arasında milletimin hayır duaları arasında baş başa kaldım ama umutsuzluğa hiç ama hiç kapılmadım. Millete aşkımı ve hizmet tutkumu çoğalttım. Demokrasiye olan ihtiyacı çok daha iyi anladım. O gün bazı gazeteler muhtar bile olamaz diye manşet attılar. Memleket tutkumuz her zaman engellemek istediler. Bizi yok saydılar. Bu ülkede şiir okuduğu için, aş iş dediği için mahpus damlarında çürümenin nasıl bir duygu olduğunu çok iyi biliriz. 

İnancından dolayı ibadetinden dolayı başındaki örtüden dolayı dışlanmayı biz çok iyi biliriz. Üniversite kapılarında boynu bükük kalmayı biz çok iyi biliriz. Biz yoksulluğu iyi biliriz. Yasakların ne olduğunu çok iyi biliriz. Bir gece yarısı sokak ortasında ensesinden vurularak katledilen faili meçhullerin acısını çok iyi biliriz. Evi basılıp tarumar edilmesini çok iyi biliriz. Köy meydanlarına toplanan millete yapılan eziyeti çok iyi biliriz. Cezaevindeki evladıyla anadilinde konuşamayan ananın göğsünde kopan feryadı biz çok iyi biliriz.

Hakkari'de sabah namazını okuduktan sonra öldürülen o imamı biz çok iyi biliriz. Kandırılarak dağa çıkartılan gencin ölümü ve o gencin anasının feryadı benim ciğerime akar... Ape Musa2nın yani Musa anter2in acısını biz unutamayız. Orhan Miroğlu'nun acısını bizler unutamayız. Şivan Perver2in hasretini görmezden gelemeyiz. Ahmet Kaya'nın gurbette vefatını bizler aklımızdan çıkaramayız. Çünkü biz bu topraklarının çocuklarıyız. Biz Hakkariliyiz, Rizeliyiz, Diyarbakırlıyız, Diyarbakır'ın evladıyız. 

Türküyle, Kürdüyle, Romanıyla, Arabıyla 73 milyon benim öz be öz kardeşimdir ayrım yok. Çünkü biz yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Selahattin Eyyubi'nin sancağı altında Kudüs'ü birlikte fethettik. Çanakkale'de yan yana şehit düştük. İstiklal savaşını he beraber verdik. Şu diyarbakır surlarında her birimizin alın teri var. Malabadi köprüsünün harcında bizim kardeşliğimizin harcı var. Kardeşlerim, zılgıtta bizim horon da bizim. Halay da bizim Zeybek de bizim. Bizim kıblemiz bir. Hepimiz aynı geleceğe yürüyoruz. Nasıl tarihimiz birse istikbalimiz de bir. Biz bu ülkenin yaşadığı sorunları her zaman yüreğimizde hissettik. Hiç bir zaman pes etmedik. Milletimize inandık. Demokrasiye inandık. Mücadeleye çalışmaya inandık.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,''Ape Musa'nın, yani Musa Anter'in acısını bizler unutamayız. Diyarbakır Cezaevinde 7 yıl işkence gören Abdürrahim Semavi'nin çilesini bizler unutamayız.

Şivan Perver'in hasretini görmezden gelemeyiz. Ahmet Kaya'nın gurbette vefatını hatırımızdan çıkaramayız'' dedi.

Erdoğan, partisince Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

''Oğlunu şehit vermiş Çorumlu annenin gözyaşı benim yüreğime akar. Oğlunu dağda çetelere kaptırmış, terör örgütüne kaptırmış, göz göre göre ölüme yollanan oğlunu kaybetmiş ananın gözyaşı benim ciğerime akar'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Ape Musa'nın, yani Musa Anter'in acısını bizler unutamayız. Orhan Miroğlu'nun yarasını bizler unutamayız. Diyarbakır Cezaevinde 7 yıl işkence gören Abdürrahim Semavi'nin çilesini bizler unutamayız. 

Şivan Perver'in hasretini görmezden gelemeyiz. Ahmet Kaya'nın gurbette vefatını hatırımızdan çıkaramayız. Ahmede Hani'nin aşkını, Faki Teyran'ın sevdasını bizler aklımızdan çıkaramayız. Çünkü biz bu toprakların çocuğuyuz. 

Biz bir gün Edirneliyiz, biz Karslıyız, biz Rizeliyiz, İstanbulluyuz, biz Hakkariliyiz, Vanlıyız, Batmanlıyız, biz Yozgatlıyız, Aydınlıyız, Muğlalıyız, İzmirliyiz. Çünkü biz Diyarbakırlıyız, Diyarbakır'ın evladıyız.

''ZILGIT DA BİZİM, HORON DA BİZİM, HALAY DA BİZİM, ZEYBEK DE BİZİM''

81 vilayet bizim vilayetimizdir, 73 milyon benim öz be öz kardeşimdir. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Boşnağıyla, Gürcüsüyle, Romanıyla, Arabıyla kim olursa olsun 73 milyon benim öz be öz kardeşimdir.

Çünkü biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz. Biz, Nurettin Zengi'nin, Kılıçarslan'ın, elbette ki Selahattin Eyyubi'nin şanlı ordusundaki neferlerin torunuyuz.

Alparslan'ın ordusunda Malazgirt'e biz hep birlikte girdik. Selahattin Eyyubi'nin sancağı altında Kudüs'ü biz hep birlikte fethettik. Kanuni'nin, Yavuz Sultan Selim'in, Fatih'in eliyle üç kıtaya biz birlikte adalet dağıttık. Kut'ul Amare'yi birlikte savunduk.

Çanakkale'de yan yana şehit düştük. İstiklal Savaşı'nı hep birlikte verdik. Şu Diyarbakır surlarında her birimizin alınteri var. Şu Süleyman Camii'nin tuğlalarında her birimizin sağlam inancı var.

Ulu Camii'nin, Behram Paşa Camii'nin, Şeyh Mutahhar'ın, Sipahiler Çarşısı'nın, Malabadi Köprüsü'nün, Dicle Köprüsü'nün harcında bizim kardeşliğimiz var.

Zılgıt da bizim, horon da bizim, halay da bizim, Zeybek de bizim. Bizim dualarımız ortak, bizim kıblemiz bir, hepimiz aynı geleceğe yürüyoruz.

Hepimiz, her bir vatandaşın haysiyetiyle, onuruyla yaşadığı, her bir vatandaşın, devlet karşısında birinci sınıf vatandaş olduğu bir gelecek istiyoruz. Nasıl tarihimiz birse istikbalimiz de bir.''

'ALLAH'A İNANDIĞIM GİBİ İNANIYORUM BOŞA GİTMEYECEK'

Erdoğan, bu ülkenin yaşadığı sorunları her zaman yüreklerinde hissettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Hiçbir zaman pes etmedik, hiçbir zaman yılgınlığa kapılmadık, hiçbir zaman ümitsizliğe düşmedik. Milletimize inandık, demokrasiye inandık, mücadeleye, çalışmaya, hizmet etmeye inandık.

Eğer demokrasi mücadelesi verirseniz, eğer milletle el ele, gönül gönüle hareket ederseniz her türlü zorluğun aşılacağına inandık. AK Parti, Türkiye'yi demokratikleştirme hareketidir.

AK Parti, Türkiye'yi özgürleştirme, Türkiye'yi büyütme, Türkiye'yi güçlendirme hareketidir. İşte bugün de verdiğimiz mücadele demokrasi mücadelesidir. Bugün de verdiğimiz mücadele hak mücadelesidir, hukuk mücadelesidir, adalet mücadelesidir.

12 Eylül'deki halk oylaması, Türkiye'nin demokratikleşme tarihinin en önemli olaylarından biridir. Türkiye'de demokrasi mücadelesi verenler büyük sıkıntılar, eziyetler çektiler, çok karanlık günler yaşadılar ama hiçbir mücadele karşılıksız kalmadı, hiçbir çaba boşa gitmedi.

Demokrasi açısından her günümüz bir önceki günden daha iyi oldu. 12 Eylül halk oylaması için verdiğimiz demokrasi mücadelesi de boşa gitmeyecek, Allah'a inandığım gibi inanıyorum boşa gitmeyecek.

12 Eylülde kazanan A partisi, B partisi olmayacak, 12 Eylülde kazanan millet olacak, demokrasi olacak, özgürlükler olacak.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bir gece yarısı, sokak ortasında ensesine kurşun sıkılarak katledilen; katilleri gecenin karanlığında kaybolup bir daha hiç ortaya çıkmayan, çıkarılmayan faili meçhullerin acısını çok iyi biliriz'' dedi.

Erdoğan, partisince Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, bugün yüreğini açmak, vatandaşlarla gönül diliyle hasbihal etmek istediğini söyledi.

''Biliyorsunuz, bizim Diyarbakır'a ayrı bir sevdamız, ayrı bir muhabbetimiz var'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ozan Ahmet Arif, 'Seni, baharmışın gibi düşünüyorum, Seni, Diyarbekir gibi' diyordu. Biz de sizi Diyarbakır kadar büyük, Türkiye kadar engin bir muhabbetle seviyoruz.

Çünkü biz inanıyoruz ki, insan yaratılmışların en şereflisidir ve insana hizmet etmek, siyasetin en büyük gayesidir. Çünkü biz inanıyoruz ki, insan kutsaldır, insanın hakları da kutsaldır.

Millete efendilik yoktur, hizmetkar olmak vardır. Bu yüzden siyasetimizin merkezine insanı yerleştirdik, insana hizmeti yerleştirdik, insanın hak ve özgürlüklerini geliştirmeyi, sadece siyasetimizin değil, hayatımızın gayesi, hedefi bildik.

'İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın' anlayışını rehber edinirken biliyorduk ki, insanınız mutlu değilse, huzurlu değilse, özgür değilse, güvenlik içinde değilse geri kalan hiçbir şeyin önemi yoktur.

İnsanı yüceltmeden, insana adalet sağlamadan, insana özgürce bir yaşam sağlamadan hiçbir sistem, hiçbir düzen varlığını devam ettiremez.

Bu yüzden insanı yüceltmek kadar, demokrasiyi de geliştirmenin önemine inandık. Çünkü demokrasi yoksa, ileri demokrasi uygulanmıyorsa orada ekonomi de gelişmez, hukuk da çalışmaz, adalet de olmaz, güvenlik de sağlanamaz.''

'ÜÇ DEMOKRASİ KAHRAMANINI DARAĞACINA GÖNDERDİLER'

Erdoğan, Türkiye demokrasisinin büyük badireler atlattığını, insanların büyük sıkıntılar yaşadığını belirterek, şunları söyledi:

''Ama demokrasiye inanan insanların mücadelesi çok büyük zorlukları geride bıraktı. Rahmetli Menderes'in mücadelesi çok partili sistemi işler kıldı.

Tahammül edemediler. Üç demokrasi kahramanını darağacına gönderdiler. Demokrasi biraz toparlanmaya başladı, 12 Mart'ta yeniden müdahale ettiler.

1970'ler de ayakları üzerinde doğrulmaya çalışan demokrasimiz yeniden müdahaleye uğradı. İkinci Dünya Savaşı'ndan büyük bir çöküşle çıkan Almanya bile yeniden toparlandı, ayağa kalktı.

Birileri Türkiye'nin ayağa kalkmasına izin vermedi. 12 Eylül demokrasimize ağır bir darbe vurdu. Kaybeden yine gencecik fidanlar oldu, demokrasimiz oldu, milletimiz oldu.

Rahmetli Özal'ın mücadelesi Türkiye'yi dünyaya açtı, ekonomik alanda devasa adımlar atıldı. Yine tahammül edemediler. 1990'ların ilk yarısı değişime direnenlerin sabotajlarıyla, kirli oyunlarıyla geçti.''

''SİİRTLİ KARDEŞLERİME BİR ŞİİRLE SESLENDİĞİM İÇİN YARGILANDIM''

28 Şubat sürecinin milli iradeyi hiçe saydığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Demokratik kazanımları bir bir geri aldı, milletin ve memleketin üzerine karabasan gibi çöktü. Bu kardeşiniz, 12 Aralık 1997'de Siirt'te, Siirtli kardeşlerinin arasında bir şiir okudu.

Siirt'e, Siirtli kardeşlerime bir şiirle seslendiğim için yargılandım, hüküm giydim ve Pınarhisar Cezaevinde yattım. Dört duvar arasında, milletimin hayır dualarıyla baş başa kaldım.

Dört duvar arasında, umutsuzluğa hiç ama hiç kapılmadan, yeise düşmeden, milletime olan sevdamı, ülkeme olan aşkımı, hizmet tutkumu çoğalttım.

Özgürlüğün kıymetini o mahpus duvarları arasında daha fazla anladım. Demokrasiye olan ihtiyacı o gün çok daha iyi hissettim. O gün, kimi gazeteler, 'muhtar bile olamaz' diye manşet attılar.

Düşüncelerimiz, hareketimiz, millet sevdamız, memleket tutkumuz her zaman engellenmek istendi.''

'ÜNİVERSİTE KAPILARINDA BOYNU BÜKÜK KALMANIN NE DEMEK OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİRİZ'

''Bizi dışlamak istediler, bizi tecrit etmek istediler, bizi yok saydılar'' diyen Erdoğan, şöyle dedi:

''Fikirlerimizi, siyasetimizi, millete hizmet etme tarzımızı küçümsediler. Biz bu ülkede fikirlerinden dolayı mahkum edilen insanların derdini çok iyi biliriz.

Biz bu ülkede yazı yazdığı için, konuştuğu için, fikirlerini söylediği için, şiir okuduğu için, aş-iş dediği için, hak dediği, demokrasi dediği için mahpus damlarında çürümenin nasıl bir duygu olduğunu çok iyi biliriz.

İnancından dolayı, ibadetinden dolayı, başındaki örtüden dolayı dışlanmanın ne olduğunu biz çok iyi biliriz. Üniversite kapılarında boynu bükük kalmanın ne demek olduğunu çok iyi biliriz.

Biz yoksulluğu biliriz, yasakların, baskıların, mahrumiyetin ne olduğunu çok iyi biliriz. Bir gece yarısı, sokak ortasında ensesine kurşun sıkılarak katledilen; katilleri gecenin karanlığında kaybolup bir daha hiç ortaya çıkmayan, çıkarılmayan faili meçhullerin acısını çok iyi biliriz.

Evi basılıp tarumar edilmek nedir biliriz. Kitapların derdest edilmesini biliriz. Köy meydanına toplanan köylülere uygulanan eziyeti biliriz; köylerin boşaltılması ne demektir, meraların yasaklanması nedir biliriz.

Hapisteki oğlunu ziyarete giden ama oğluyla tek kelime Kürtçe konuşamayan annenin acısını, gözyaşını, feryadını, yüreğinde kopan fırtınayı biz biliriz.

Hakkari'de, sabah ezanını okuduktan sonra saldırıya uğrayan ve oracıkta vefat eden, Hacı Sait Camii'nin imamı Aziz Tan'ı, onun ailesinin kederini biz biliriz.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ''Burada BDP, Erzurum'da da Bahçeli, işi gücü bırakmışlar, bize konuşma metni yazmanın derdine düşmüşler.

Sayın Bahçeli, sen bize konuşma metni yazmayı bırak; söyleyecek sözün varsa, eğer bir çözümün varsa buraya gel, Diyarbakır'a gel, söyleyeceğini şu Diyarbakır Meydanı'nda söyle'' dedi.

Erdoğan, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

''Şurada, yanı başımızda, tam 41 sahabenin kabri bulunuyor'' diyen Erdoğan, şunları söyledi:

''Diyarbakır, Mekke ve Medine;den sonra, en fazla sahabe kabrine sahip olan şehir unvanını taşıyor. Diyarbakır sahabelerin şehri, Diyarbakır ilim şehri, medeniyet şehri.

Diyarbakır kardeşliğin şehri. Bu ulu şehre gelip de, yalan söyleyenler, o yalanın altında ezilirler, biterler. Bu aziz milletin huzuruna çıkıp da, yapamayacaklarını söyleyenler, vaatlerinin altında ezilirler.

Burada samimiyet diliyle konuşmayanlar, muhabbet diliyle konuşmayanlar; burada Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Ahmede Hani'nin, İbrahim Gülşeni'nin gönül diliyle konuşmayanlar, milletin huzuruna çıkamaz, milletin yüzüne bakamazlar.

Günlerdir birileri konuşuyor. Günlerdir birileri yazıp çiziyor. Başbakan Diyarbakır'da 'ne konuşacak' diyorlar. Başbakan Diyarbakır'da 'ne mesaj verecek' diyorlar.

Burada BDP, Erzurum'da da Bahçeli, işi gücü bırakmışlar, bize konuşma metni yazmanın derdine düşmüşler. Sayın Bahçeli, sen bize konuşma metni yazmayı bırak; söyleyecek sözün varsa, eğer bir çözümün varsa buraya gel, Diyarbakır'a gel, söyleyeceğini şu Diyarbakır Meydanı'nda söyle.

Diyarbakır'ın bu güzel insanlarıyla, yiğit, mert insanlarıyla gönül bağı kurabiliyorsan gel buraya Diyarbakır insanının huzurunda konuş. Diyarbakır insanını kucaklamadan, Hakkari insanının hatırını sormadan, Batmanlı kardeşimizin gönlünü almadan hariçten gazel okumakla bu işler olmuyor.

Türkiye'nin birlik bütünlüğü hamasetle korunmuyor. Bin yıllık kardeşliğimiz, inkarcı zihniyetle korunmuyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası küstüren, dışlayan, horlayan anlayışlarla korunmuyor.

Bugün bizim ortaya koyduğumuz birlik siyaseti, Türkiye'nin bütünlüğüne hizmet ediyor. Biz Türkiye'nin partisiyiz. Belli bir etnik unsurun değil, bölgenin değil.

73 milyonun partisiyiz, 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarının partisiyiz 81 vilayette ya birinci partiyiz, ya ikinci partiyiz.''

Başbakan şöyle konuştu:

81 vilayet 73 milyon benim öz kardeşimdir. Çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan dolayı seviyoruz... Bizim bü ülkenin her köşesinde sağlam inancımız var... Bütün eselerin altında bizim kardeşliğimiz var... Kardeşlerim, zılgıt da bizim horon da halay da bizim zeybek de bizim. Dualarımız ortak kıbelmiz bir. Geleceğimiz bir. Hepimiz her bir vatandaşın birinci sınıf vatandaş olduğu bir gelecek istiyoruz.

Biz mücadeleye hizmete inandık. eğer milletle el ele gönül gönüle hareket ederseniz her türlü zorluğun aşılacağına inandık. Ak Parti Türkiye'yi güçlendirme hareketidir. Bugün verilen mücadele demokrasi ve halk mücadelesidir. 12 Eylül'deki halk oylaması Türkiye'de demokratikleşme tarihinin en önemli olaylarından biridir. Hiçbir mücadele karşılıksız kalmadı. Hiçbir çaba boşa gitmedi. Herbir günümüz bir öncekinden iyi oldu. 12 Eylül günü mücadelemiz de boşa gitmeyecek.  12 Eylül'de kazanan millet olacak sizler olacak .Çocuklarımız olacak. Şurada yanıbaşımızda 41 sahabenin kabri bulunuyor. Diyarbakır Mekke ve Medine'den sonra en çok sahabe bulunan il. Bu ulu şehire gelip de yalan söyleyenler o yalanın altında ezilirle. Vaatlerinin altında ezilirler. Burada muhabbet diliyle konuşmayanlar milletin huzuruna çıkamazlar...

Günlerdir birileri konuşuyor yazıp çiziyor. Başbakan Diyarbakır'da ne konuşacak diyorlar. Ne mesaj verecek diyorlar. MHP ve BDP Erzurumda ve Burada bize konuşma metni yazmanın peşine düşmüşler. Sayın Bahçeli söyleyecek sözün varsa diyarbakır'a gel. Söyleyeceklerini bu meydandan söyle...

Biz etnik ve bölgesel milliyetçiliği reddettik. Biz 73 milyonun partisiyiz. Bizim partimizde ayrım yok. Burada Kürt Laz Arap Boşnak hepsi var. Her kesimden milletvekili var. Biz size sevdalıyız. Sizi seviyoruz. Diyarbakır'da farklı İstanbul'da farklı bizim kitabımızda bu yok. Tunceliye ayrı Kayseri'ye ayrı konuşuyorlar. Biz hepsine aynı konuşuyoruz.

Bu başbakan doğuda ayrı batıda ayrı kuzeyde ayrı güneyde ayrı konuşan başbakan değildir.Biz söz verip unutanlardan da olmadık. Biz verdiğimiz sözden çaymadık. Biz Ağustos ayında ne dediysek onurumuzla şerefimizle arkasında durduk.

Beni yaradan Allah onları da yarattı. Biz kardeşiz. Bu kardeşliğimizi bozmak isteyenlere karşı 12 Eylül bir manifestodur. Biz milli birlik kardeşlik derken neyi kastettik.

Ayrımcılık ortadan kalksın diye... Biz bu yola çıkarken olağanüstü hal var mıydı? Ben buralara geldim... Bize dediler ki olağanüstü hali kaldırım yeter dediler.

Olağanüstü hali biz kaldırdık mı? Ama şimdi kimse hatırlamıyor. Çevi gücü gönderdik mi? O da unutuldu. Devletin tv'si Kürtçe yarım saat yayın yapıyordu.

Biz ne yaptık TRT Şeş'i kurduk. Bu zulme biz son verdik mi? suça itilen çocuklarla ilgili yasayı düzenleyerek çocukları cezaevinden çıkardık mı?

Burada bir gerçeği vurgulamak istiyorum. Bunlar yaptıklarımızın sadece bir kısmı. Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını yaptık.

Şimdi anamuhalefet lideri ne diyor biliyor musunuz? Eğer evet vermezseniz yeşil kartı kaldıracağız diyormuşuz.

İstanbul'da afişler asmışlar hatta burada da asmışlar ne yazmışlar biliyor musunuz, Rahibe kıyafetine evet. Yani benim başörtülü bacımın kıyafetini rahibeye benzetmişler...

Biz hatır diyene de saygı duyarız evet diyene de saygı duyulmasını isteriz. Beklenen budur. Demokrasi budur. Biz seçimlerin boykotunu da antidemokratik görüyoruz. Oy pusulasında evet var hayır var. Orada A-B partisi yok...

Şurada bir Diyarbakır'da bir cezaevi var. Bir dili olsa da konuşsa ah şu koğuşlar dile gelip o insanlık dışı muameleleri söylese... Sözümüz var mıydı. Evet Diyarbakır cezaevinin kapatıyoruz... Yenisini yapıp öevcut Diyarbakır cezaevini de kapatacağız. Orası artık varlığı ile sürekli bize 12 Eylül'ü hatırlatmasın istiyoruz... O tutuklular Allah'ım canımızı al diye yalvardı. Biz buna son veriyoruz.

NTV'nin siyaset danışmanı Ruşen Çakır, Erdoğan'ın konuşmasının uzmanlıkla hazırlanmış olduğunu söylerek 'Muhalefetin eline koz vermedi' diye konuştu..

Haber7/Ensonhaber

 Y

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim