• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

DİSCOP İstanbul 2014

DİSCOP İstanbul 2014
AA'nın resmi etkinlik ortağı olduğu, 90'dan fazla ülkeden 250 medya kuruluşunun katıldığı "DISCOP İstanbul 2014" Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı

İSTANBUL (AA) - Anadolu Ajansı'nın (AA) resmi etkinlik ortağı olduğu, 90'dan fazla ülkeden, 250 medya kuruluşu, dizi, film, belgesel ve reklam filmleri üretici, dağıtıcı firmaları ile binin üzerinde delegenin katıldığı "DISCOP İstanbul 2014" Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen "Pasaport Sahibi Diziler" başlıklı panelde konuşan Global Agency Üst Yöneticisi İzzet Pinto, Türk dramalarının, sadece Türkiye'nin değil, uluslararası alanda başarının en iyi örneği olduğunu söyledi.

Türk dizilerinin dünyadaki başarısına bakıldığında, 5 yıl önce böyle bir çıkışı öngörmediklerini anlatan Pinto, şunları kaydetti:

"Ama biz bunların satışını yapmaya başladığımızda Bulgaristan'ı zar zor ikna ettik. Bu Türk dizilerini ihraç ettiğimiz ilk bölgeydi. Binbir Gece'nin finali, özellikle ihraç ettiğimiz diziler anlamında en ünlüsü ve yüzde 60 oranında izlenme oranına sahip oldu, normalde bu kanalın izlenme oranı yüzde 15 olurdu. Diğer bölgeleri bunun ardından ikna etmesi kolay oldu. Sırbistan, Hırvatistan ve Yunanistan... Bir domino etkisi yaratıldı ve şimdi 52 bölgeyi aşmış durumda. Yakın zamanda Binbir Gece'den sonra yurt dışındaki en başarılı dizilerden biri Muhteşem Yüzyıl.""Muhteşem Yüzyıl" dizisiyle hiç öngöremedikleri yerlere girebildiklerinin altını çizen Pinto, konuşmasına şöyle devam etti:"Mesela Avrupa'da İtalya, Litvanya, Pakistan, Çin gibi bölgelere girebildik. Yani pek çok ülke aslında Muhteşem Yüzyıl'la birlikte Türk dizilerini izlemeye başladı. Muazzam da bir başarı getirdi. Muhteşem Yüzyıl, pek çok yerde gösterildi, gerçekten onur duyuyoruz. Türk dizileri, Türkiye'ye turist çekme konusuna önemli ölçüde destek olmakta. Son 5 yılda yüzde 350 oranında Orta Doğu'dan turist geldi. Bir de 'Made in Turkey' markasının güçlenmesini sağladı. 10 yıl önce bu böyle değildi."

- "Dizilerin çok ciddi bir gücü var"

Pinto, dizilerin "Türkiye'nin yumuşak gücü" denilen noktalarından biri olduğunu belirterek, "Yeni siyasetçi politikacılar bile gerçekten bu kadar sayıda insanı etkileyemezken dizilerin çok ciddi bir gücü var" diye konuştu.

"Binbir Gece"nin Şili'de gösterime girdiğine dikkati çeken Pinto, bu sayede Latin Amerika'ya girdiklerini ve rüyalarının gerçekleştiğini dile getirdi.

Azceltic Film Yapımcısı Zeynep Santıroğlu Sutherland, şirketlerini "film prodüksiyon hizmet şirketi" olarak kurduklarını belirterek, "Hedefimiz Türkiye'yi bu film yapım haritasında, dünyada önemli ve ilgi çekici destinasyonlardan biri haline getirmek" diye konuştu.Sutherland, son 4 yıllık süre içerisinde sadece Türkiye için değil, çok farklı ülkeler için de çekimler yaptıklarını belirterek, bu ülkeler arasında İtalya, Fransa, İngiltere, Yunanistan gibi çok farklı ülkelerin yer aldığını dile getirdi.Türkiye'nin müthiş bir seçenek olduğunu anlatan Sutherland, "Özellikle bir maliyeti de düşündüğünüzde çok farklı lokasyonlar var, aynı zamanda insanların görünüş açısından da çeşitliliği çok fazla. Hala uzun bir yolumuz var ama elimizden geleni de yapıyoruz" dedi.

- "Türkiye'deki diziler harika"

Frimantle Şirketi Ortadoğu Senaryo Departman Sorumlusu Donna Wiffen, Frimantle'nin formatları alıp farklı alanlara yayma konusunda çok başarılı olduğunu belirterek, genellikle eğlence formatlarıyla tanındıklarını, drama formatında da ciddi bir iş kollarının yer aldığını söyledi.

Drama formatları söz konusu olduğunda global ve küresel bir bakış açılarının varolduğunu anlatan Wiffen, "Birkaç gelişmekte olan projemiz bulunmakta. Umuyoruz ki yakın zamanda bu projelerimizi duyacaksınız. Drama türünde küresel birtakım temalara bakıyoruz. Yani intikam, nefret, aşk gibi aktarılabilecek evrensel konular... Türkiye'deki diziler harika. O yüzden bu kadar başarılılar. Çünkü evrensel bir takım konuları işliyorsunuz. Aynı zamanda ikonik karakterler de önemli. Türk dizilerinde de bu karakter kullanımı çok iyi" diye konuştu.

- "Dizi formatlarına yönelik içerik değişti"

"Pasaport Sahibi Diziler" başlıklı panelde konuşan SBS Uluslararası İçerik Başkanı Jane Roscoe ise şirketlerinin dünyanın her tarafından ve farklı dillerden içerik alma anlamında güzel bir geçmişi olduğunu belirterek, "Bu formatları alıyoruz, alt yazısıyla birlikte yayınlıyoruz. Dizi formatlarına yönelik içerik, özellikle son bir kaç yıldır ciddi anlamda değişti" dedi.

Roscoe, artık diziye başka şekilde bir bakış açısı olduğunu ifade ederek, formatların el değiştirmesine bakıldığında genellikle gerçeklere dayalı programlardan bahsedildiğini söyledi.

Bu programlardaki intikam, aşk, sevgi gibi evrensel temaların çok iyi ve hızlı şekilde başarılı olduğunu dile getiren Roscoe, şöyle devam etti:

"Ancak suç programları da yine dünya çapında çok başarılı. İskandinav dizileri de bunun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye'ye baktığımızda, özellikle Orta Doğu'da, son birkaç yılda çok canlı bir dizi ortamı olduğunu görüyoruz. İsrail'de de çok ciddi bir başarı var. Onlarında pek çok dizi formatları satın alındı. Bu bölgeden 'Daha sonra ne çıkacak' diye bakıyoruz. Dünya, farklı yerlerden gelen dizilere daha da açık bir hale geldi. Hem orijinal formatları içerisinde ama aynı zamanda yeniden uyarlama anlamında da daha fazla bir ilgi var."

Formatın çok önemli olduğuna dikkati çeken Roscoe, "Ama yeniden çekildiğinde özgünlük son derece önemli. Yerel bir tat da katılabilmeli. Bu açıdan formatlanmış diziler, bunu yapabildikleri için başarılı oldular. Bence bunu düşünebilmeliyiz" diye konuştu.

- "Dizilerdeki fikirler, konular, orijinal ve evrensel olmalı"

Ukrayna'da faaliyet gösteren Film UA Group yöneticisi Kateryna Vyshnevska, Ukrayna'nın televizyon açısından bakıldığında uzun bir geçmişe sahip olmadığını ifade ederek, şirketlerinin televizyon ve film prodüksiyonu konusunda çalıştığını söyledi.

Vyshnevska, şirketlerinin 10 yıldan fazla bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, "Bu 10 yıllık süre içerisinde de uluslararası alana geçtik. Yerel ve lokal anlamda çalışıyoruz. Bağımsız ülkeler pazarında odaklanıyoruz. Kendi pazarımızda da son derece ünlüyüz. Ana yayıncı ve kanallarla çalışıyoruz. Farklı türlerde de projeler gerçekleştiriyoruz. Ancak bunu uluslararası sunabilmek, bu zamana kadar çok yaptığımız bir şey değildi" ifadelerini kullandı.

Bu yıl birtakım değişiklikler olduğunu, yeni bir televizyon dizisiyle çalışmaya başladıklarını belirten Vyshnevska, bu projenin bir suç dizi olduğunu ve dizilerdeki fikirlerin, konuların, orijinal ve evrensel olması gerektiğini kaydetti.Vyshnevska, bu dizinin son derece başarılı olduğunu ve uluslararası pazarda ilk kez bir Ukrayna şirketinin hem format hem de bitmiş hakları anlamında ana stüdyolara satıldığını ifade ederek, dizinin bu kadar başarılı olmasını, geliştirme ve prodüksiyon aşamasında yaptıkları yatırımlara bağladı.

- "Türk yapımlarına da nüfuz etmeye çalışıyoruz"

İtalya'da faaliyet gösteren Funwood Media'dan Riccardo Pisconti, genellikle İtalyan pazarına odaklandıklarını ve ilk etapta içerikler üzerinden birtakım analizler gerçekleştirerek, danışmanlık hizmeti verdiklerini anlattı.

Pisconti, Türk dizilerindeki içerikleri de değerlendirdiklerini belirterek, "Bunun sonucunda da İtalya pazarına hizmet sunuyoruz. Farklı içerikler ürettiğimiz çalışmalar oluyor. Japonya'dan ithal ettiğimiz çizgi film karakterlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Türk yapımlarını gözden geçirmeye çalışıyoruz" dedi.

Prodüksiyonlarının Türk dizilerinden farklılık gösterdiğini dile getiren Pisconti, ancak şirketlerinin de bu yolu seçerek mümkün mertebe pazarı biraz daha genişletmeye ve Türk yapımlarına da nüfuz etmeye çalıştığını kaydetti.

- "Türk prodüksiyonların İtalya pazarına açılacağını düşünüyorum"

Panelistler konuşmaların ardından dinleyicilerin sorularını cevapladı.

Pisconti, "İtalya pazarında karşılaşılabilecek sıkıntılar neler olabilir? Özellikle Türk dizilerini İtalya pazarında yayınlayacağınız zaman ne tür sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Türkiye'de yüksek kalite yapımlar var ancak İtalyanların mantalitesindeki farklılıktan dolayı bazı sıkıntılarla karşılaşabilirler. Genellikle yerelleştirilmiş ürünler tercih ediliyor. Pek çok şirket ilk etapta İtalyan yapımlarını tercih ediyor. Biz belki Türk dizilerinin formatını ithal edebiliriz. Zaman içerisinde Türk prodüksiyonlarını İtalyan pazarına sunabilmek için biraz daha baskıda bulunabiliriz. Çünkü Türk prodüksiyonlarında önemli bir değer sunulduğu kanaatindeyim. Yakın gelecekte Türk prodüksiyonların İtalyan pazarına açılacağını düşünüyorum."

- Kültürel bağ

SBS Uluslararası İçerik Başkanı Jane Roscoe, ilk etapta kültürel farklılıkların bir köprüyle bağlanması gerektiğini belirterek, bir prodüksiyonu, bir yapımı sadece pazara sunmakla kalmadıklarını, bununla beraber ortak yapımlarla kültürel bir bağ kurduklarını vurguladı.

Roscoe, Avusturalya'da yaşayan Türklerin de Türk yapımlarını görmek isteyeceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bu diziler ve yapımlar sayesinde bir bağlamda kültürel bir bağ da kurmuş oluyoruz. Böylelikle de kültürel olarak nasıl farklılıklara sahip olduğunu görebiliyoruz. Bence bu dizilerin en önemli unsurlarından biri de bu. Beraber çalışacağımız zaman, bir ortak yapım üreteceğimiz zaman aradaki bu kültürel farklılıkları kapatmamız gerekir. Hangi bölgede yapılırsa yapılsın yerelde yaşayan insanlara hitap edebilen ama aynı zamanda evrensel değerlere de sahip diziler başarılı olabiliyor. Artık insanlar dilsel farklılıklara da açık bir durumda. Artık insanlar alt yazıyla dizileri izliyor."

Frimantle Şirketi Orta Doğu Senaryo Departman Sorumlusu Donna Wiffen, Orta Doğu'da pazarın sorulması üzerine, bu bölgede de kaliteli yapımların olduğunu, biraz daha yaratıcı becerilerin geliştirilesi sonucunda dizi konusunda kar sağlayacaklarını, daha kaliteli yapımların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Bu dizilerin özellikle ramazan ayında çok fazla kar getirdiğini gördüklerini ifade eden Wiffen, "Farklı farklı türlerin bu ay içerisinde pazara sunumuyla beraber bence çok kaliteli ve yine iyi yapımların Orta Doğu piyasasında görülebileceğini umuyorum" dedi.

- "Türkiye önemli bir pazar"

Global Agency Üst Yöneticisi Pinto da Türk dizilerindeki ortalama prodüksiyon maliyetinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"İyi olanlar yaklaşık 350-400 bin dolara kadar çıkabilir. Bunlar A sınıfı ürünlerin saatlik maliyetleridir. Biraz daha düşük yapımlarda saatlik maliyetler, 150-200 bin dolar olabiliyor. Bunlar büyük rakamlar ama Türkiye de önemli bir pazar. Büyük bir rekabet olmasından dolayı bu kadar büyük bütçeler ayrılıyor. Küresel pazar da sürekli geliştiğinden artık insanlar prodüksiyona biraz daha fazla yatırım yapıyor. Artık biraz daha Amerika'daki pazara benzer bütçeler ayırıyoruz ve uluslararası satışlara odaklanıyoruz ki, daha fazla kar elde edebilelim. Tıpkı Amerika pazarındaki gibi bir pazar Türkiye'de oluşmaya başladı."

Muhabir: Hatice Şenses Kurukız

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kurban Bayramı Tatili 9 Gün Olacak mı?12 Eylül 2015 Cumartesi 20:10
 • Çocuğunuzu Öperek 'İlk Tanıyı' Koyun!12 Eylül 2015 Cumartesi 14:14
 • Üstün zekalıların eğitimi anaokulunda başlamalı!12 Eylül 2015 Cumartesi 04:22
 • Araç Sahipleri Şokta! Bu Sigorta Araba Sattırır19 Ağustos 2015 Çarşamba 11:00
 • Dünyanın Gözü Türkiye'deki Bu Tepede!06 Ağustos 2015 Perşembe 11:04
 • Bu Haberden Sonra Gazlı İçecek İçmemeye Yemin Edebilirsiniz!31 Temmuz 2015 Cuma 21:21
 • En Çok Tok Tutan Besin!05 Temmuz 2015 Pazar 19:35
 • Canan Karatay en sağlıklı meyveyi açıkladı06 Mayıs 2015 Çarşamba 08:20
 • Levent Kırca'ya Büyük Şok!27 Nisan 2015 Pazartesi 19:36
 • Maden Suyunu Bardakta İçmeyin!27 Nisan 2015 Pazartesi 12:46
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim