• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dilipak: Kudüs Bizim İçin Mekteptir

Dilipak: Kudüs Bizim İçin Mekteptir
“İstanbul’dan Kudüs’e Dayanışma Günleri” etkinliğinde konuşan yazar Abdurrahman Dilipak, Kudüs’ün, bizler için cihad ve şehadet mektebi olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

“İstanbul’dan Kudüs’e Dayanışma Günleri” etkinliğinde konuşan yazar Abdurrahman Dilipak, Kudüs’ün, bizler için cihad ve şehadet mektebi olduğunu söyledi. Dilipak; “Kudüs, Müslüman coğrafyanın ve Allah’ın yeryüzünde halifesi olma misyonunun evrensel çapta yeniden yerine getirilme sorumluluğunun başlangıç noktasıdır” dedi.

Yoğun katılımın yaşandığı etkinlikte konuşan yazarımız Abdurrahman Dilipak, Üsküdar’ın biraz ilerisinin Mekke, Medine ve Kudüs’e açılan kapı olduğunu söyledi. Bu yüzden bu bölgeye “Harem” olarak adlandırıldığının altını çizen Dilipak, insanların “Harem”e vardıklarında “seferi” olduklarını belirtti.

Kardeşlik Platformu’nun Genç Sorumluluk Platformu işbirliği ile Üsküdar Meydanı’nda düzenlediği “İstanbul’dan Kudüs’e Dayanışma Günleri” etkinliğinin önceki geceki konuğu yazarımız Abdurrahman Dilipak oldu.

Etkinlikte konuşan Dilipak, Üsküdar’ın biraz ilerisinin Mekke, Medine ve Kudüs’e açılan kapı olduğunu söyledi. Bu yüzden bu bölgenin ‘Harem’ olarak adlandırıldığının altını çizen Dilipak, insanların Harem’e vardıklarında seferi olduklarını belirtti. Osmanlı’da Hacca ve Umre’ye gidenlerin Harem’den hareket ettiklerini hatırlatan Dilipak, “Orası da otogar değildi. O koca alan Sahra Mescidi’ydi.

Oranın mimberi vardı, mihrabı vardı. Orada Hac yolculuğuna çıkılmadan önce son namazlar kılınırdı. Mekke’ye doğru yolculuğun, ahrete doğru yolculuğun sanki başlangıcı gibiydi. Onun için oraya Harem denilir” dedi.

BİR DAHA HAREM’E GİDİNCE MEKKE’Yİ DÜŞÜNÜN

“Bir daha Harem’e gidince Mekke’yi düşünün” diyen Abdurrahman Dilipak, “İnşallah orayı yeniden inşa ederiz, yeniden ihya ederiz” diye konuştu. Kudüs’ün yanı sıra Harem’i de kurtarmamız gerektiğine dikkat çeken Dilipak, işgalcinin kim olduğunun çok önemli olmadığını, işgalin işgal olduğunu belirtti.

Kudüs’ün bizim için ilk kıblemiz olmasının yanı sıra namazımızın başlangıç noktası olduğunu da kaydeden Dilipak, Kudüs’ü haftada, ayda ya da yılda bir değil, günde beş defa anmamız gerektiğini söyledi.

KUDÜS, BİZİM İÇİN MEKTEPTİR

Kudüs’ün bizim için bir mektep olduğunu ifade eden Dilipak, “Kudüs, bizim için cihad ve şehadet mektebidir. Kudüs kurtulursa, İsrail bitse bizim bu kavgamız bitmeyecek. Kudüs sorununu çözünce dünyanın diğer bölgelerindeki insanlık sorunları için yeni bir mücadele başlatacaksınız. Bu anlamda Kudüs direnişi, bizim için insan hakları, adalet, cihad, şehadet mektebidir.
Asıl mücadele, bu mektepten mezun olduktan sonra başlayacak. Kudüs, bizim için bitiş noktası değil. Müslüman coğrafyanın ve Allah’ın yeryüzünde halifesi olma misyonunun evrensel çapta yeniden yerine getirilme sorumluluğunun başlangıç noktasıdır” diye konuştu.

ALLAH, BİZLERİ YERYÜZÜNÜN VARİSİ KILMAK İSTİYOR

“Biz, alemlere rahmet olarak gönderilen bir ümmetiz. Kimden gelirse gelsin, kime gelirse gelsin zalime karşı mazlumun yanında duracağız.

Allah, sizin ellerinizle zalimleri cezalandırmak ve mazlumlara yardım etmek ister” diyen Dilipak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son zulüm kalesi yıkılıncaya kadar cihad devam edecek. Son zulüm kalesi ne zaman yıkılacak? Son insanla. Demek ki hayat, iman ve cihaddan ibaretmiş aslında. Buradaki bütün çalışmalarımız aslında büyük mücadeleye hazır olmak için kendimizi hazırlamamızdır.
Bakın Kudüs sınavını kötü verirsek bundan sonrası daha zor olacak. Kudüs sınavı bizim için cihad mektebidir. Bu mektepteki kan maliyeti, can maliyeti, gözyaşı maliyeti sınavın ölçeğini belirleyecek.

Bu sınavı başarıyla verirsek yeryüzündeki zulüm ve haksızlıklarla mücadele ederken o kadar güçlü olacağız. Allah yolunda can vereceksiniz diye korkmayın! Allah sizin canınızı zaten alacak.

Ama eğer Allah’a can sunarsanız bunun karşılığında size ölümsüzlüğü verecek. Bunun karşılığında ömrünüzü bereketli kılacak. Onun için bizim kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Allah, bizleri yeryüzünün varisi kılmak istiyor. Bana kalırsa şimdi bizleri yeryüzünün en hassas noktalarıyla imtihan ediyor.

Gazze’yi, Kudüs’ü ve Filistin’i kazanmak zorundayız. Eğer bu savaşı kazanmayacak olursanız sevdiğiniz eşlerinizden, evlerinizden ve çocuklarınızdan ayrılmak zorunda kalacaksınız.

Gazzeli çocukların başına gelen, bir gün sizin de başınıza gelebilir. Onun için bu ateşi burada söndürmek gerekiyor.” Dilipak’ın konuşmasının ardından Grup Uyanış sahne alarak, ezgi ve marşlar seslendirdi. Harun Budak’ın dua yapmasından sonra program sona erdi.

ETKİNLİK DEVAM EDİYOR

“İstanbul’dan Kudüs’e Dayanışma Günleri” etkinliği kapsamında bugün gazetemiz yazarı Ahmet Varol, “Filistin hakkındaki yanılgılar” başlıklı bir konuşma yapacak ve Varol’dan sonra Grup Genç sahne alacak. Etkinliğin son günü olan yarın ise araştırmacı yazar Nureddin Şirin “intifada” konusunu anlatacak ve sanatçı Mikail’in ezgileri ile etkinlik son bulacak.


 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim