• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dileğimiz yargılamaların tutuksuz yapılması

Dileğimiz yargılamaların tutuksuz yapılması
Adalet Bakanı Bozdağ, "Bizim dileğimiz insanların herhangi bir suç isnadı olduğunda istisnai son derece sınırlı bazı hususlar hariç yargılamaların tutuksuz yapılmasıdır" dedi

YOZGAT (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bizim dileğimiz insanların herhangi bir suç isnadı olduğunda istisnai son derece sınırlı bazı hususlar hariç yargılamaların tutuksuz yapılmasıdır. Suçları sabit olduğu zaman cezaların infazı için cezaevine girmeleri doğru olandır" dedi.

Bozdağ, Yozgat'ın Çekerek ilçesinde, partisinin Seçim İrtibat Bürosu'nun açılışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliyesinin ardından Ergenekon davasında yeni tahliyeler olup olmayacağını sorması üzerine, Bozdağ, İlker Başbuğ'a tekrar geçmiş olsun dileklerine iletti.

Bozdağ, şunları söyledi:

"Esasında bizim hukukumuzda istisnai tedbir olan bir husus sanki bir kural olarak uygulandı bu fevkalade yanlış uygulamadır. Bizim dileğimiz insanların her hangi bir suç isnadı olduğunda istisnai son derece sınırlı bazı hususlar hariç yargılamaların tutuksuz yapılmasıdır. Suçları sabit olduğu zaman cezaların infazı için cezaevine girmeleri doğru olandır. Esasında tutuklama yerine adli kontrol tedbiri uygulanabilir. Yasa koyucu adli kontrolü getirirken, tutuklama halinin şartlarının olduğu halde dahi mahkemelere hakimlere başkaca tutuklama dışında bir tedbir uygulama imkanı da getirdi. Bu yasa koyucunun iradesini yansıtan önemli bir düzenlemedir. Ama sonuçta tabi bu konularda karar verme yetkisi tamamen mahkemelere ait olan bir yetkidir. Tedbir kararını kaldırmak veya uygulamak onlar mahkemelerin karar vereceği hususlardır. Sayın Başbuğ’a tekrar geçmiş olsun diyorum."

- Telefon dinlemeleri 

Bozdağ, yasadışı telefon dinlemeleri ile ilgili bir soru üzerine "Türkiye’de dinlemelerin insanlarımızı rahatsız ettiği hepimiz bildiği bir gerçek. İnsanlar artık telefonlarını yanında taşıyamıyor, sohbet ederken telefonlarını başka yerlere koyma gibi bir alışkanlık edinmeye başladılar. Sıradan vatandaşlar dahi 'acaba bizi birileri dinliyor mu' diye telefonda konuşmamaya hatta oturma odalarında iş yerlerinde dahi konuşmamaya başladılar. Bu fevkalade kötü bir durumdur" dedi.

Bir hukuk devletinde insanların özel hayatlarında dahi böyle bir endişeye kapılmalarının kabul edilemeyeceğini belirten Bozdağ, şunları kaydetti:

"Böylesi bir olumsuzluğa hiç kimsenin sebebiyet vermeye hakkı yoktur. Dinleme kararları bizim hukukumuz içerisinde bir usul dairesinde elbette alınabilir. Ama bizim düzenlemelerimiz dinlemelerin en son çare olarak başvurulmasını öngörüyor. Sadece belli suçlarla ilgili bunun yapılmasını öngörüyor. Ama geçenlerde emekli olan bir istihbarat müdürünün açıklaması gazetede yer aldı. Orada adeta itiraf ediyor. Diyor ki: 'eskiden Türkiye’de işkence vardı, kötü muamele vardı, şimdi ortadan kalktı. Neden çünkü o zaman şüphelileri konuşturmak için kötü muameleye başvuruluyordu şimdi dinlemeler yapılıyor, kötü muameleye başvurma ihtiyacı bundan kalktı' anlamına gelecek bir değerlendirme yapılıyor. Bu değerlendirme neyi gösteriyor, son çare olarak ancak belli suçlarla ilgili başvurulması gereken bir usulün herhangi bir suç soruşturmasında yapılan ilk uygulama, ilk işlem haline dönüştürüldüğünü gösteriyor ki bu fevkalade hukuk devleti bakımından bizim insanımız bakımından, İnsan onur ve haysiyetini koruma bakımından tehlikeli ve sakıncalı bir durumdur."

 Muhalefet partilerine seslenen Bozdağ, "Türkiye’de özel hayata ilişkin, kişi hürriyetine ilişkin, haberleşme hürriyetine ilişkin, özel hayatın gizliliğine ilişkin insan onurunun ve haysiyetinin ihlaline ilişkin, bir takım böylesi ahlaksız hukukun dışında olan veya hukukun sınırları aşılarak yapılan hadiseler ortaya çıktığında bu işlerin odağında olanlar farklı diye farklı muamele takınmaları siyasi etik açısından doğru değildir. Hep beraber bir ahlaksızlık varsa onun karşısında olacağız, ahlaktan yana tavır koyacağız. Eğer bir hukuksuzluk varsa onun karşısında olup hukuktan yana tavır koyacağız" diye konuştu.

 

- "Hukuk hepimize lazım, bunu herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor"

 

Muhalefet partilerinin dinlemeler karşısındaki tavrını eleştiren Bozdağ, söyle devam etti:

"Ancak bizim muhalefetimiz siyaset kurumumuz maalesef henüz bu noktaya gelmemiştir. Soruşturulan kişi eğer CHP’nin, MHP’nin saydığı sevdiği bir kişi ise hakimleri savcıları yerin dibine geçiren bir muhalefet, yok onların sevmediği saymadığı bir kişi ise hakimleri savcıları kutsayan yapılan her işlemi Ağrı Dağı gibi doğru gören her ahlaksızlığa her hukuksuzluğa prim veren bir yaklaşım. Bunu terk etmesi lazım muhalefetin. Bir hukuksuzluk varsa, bir haksızlık varsa, bir ahlaksızlık varsa bu hukuksuzluk, haksızlık, ahlaksızlık kime karşı yapılıyorsa yapılsın onun karşısında hukuktan, haktan ve ahlaktan yana tavır koymalı hep beraber bunu yapmalıyız. Biz iktidar olarak bunu söylüyoruz, kendimizi ayırmadan da  bunu söylüyoruz. Ama maalesef buna insanlar muhalefet partileri şimdilerde pek itibar etmiyorlar. Eskiden dinlemelerden o kadar rahatsız olanlar şimdi rahatsız olduklarını ifade eden cümle kurmaktan dahi çekiniyorlar. Halbuki hukuk hepimize lazım, bunu herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor."

Bozdağ, bir gazetecinin, facebook ve youtube’ın kapatılması tartışmaları ile ilgili sorusuna cevap vermedi.  

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim