• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Devlet, PKK Liderlerinin Başına Ödül Koydu!

Devlet, PKK Liderlerinin Başına Ödül Koydu!
Cemil Bayık, Sabri Ok ve Fehman Hüseyin gibi isimleri yakalatana 4 milyon lira olan üst rakamdan ödeme yapılacak

İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan 'terörle mücadelede ödül yönetmeliği'ne göre, başta Fehman Hüseyin ve Cemil Bayık'ın olduğu lider kadrodan her birini yakalatana 4 milyon lira ödül verilecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre İçişleri Bakanlığı’nın Başbakanlığa gönderdiği terörle mücadelede uygulanacak ödül yönetmeliği taslağının ayrıntıları belli oldu. PKK’nın 20’si Avrupa’da bulunan 50 kişilik lider kadrosunun tek tek isimlerinin sayıldığı taslakta, ödül miktarı en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşının katları oranında hesaplanacak.


Yönetmeliğe göre, PKK lider kadrosunda Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Fehman Hüseyin'in de aralarında bulunduğu 50 kişiyeden herhangi birini yakalatana 4 milyon lira ödül verilecek. PKK'nın bir alt sınıf yöneticilerinin yakalanmasında verilecek ödül miktarının ise 2 milyon lira. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ödül yönetmeliği incelenmek üzere Başbakanlık'a gönderildi.


İçişleri Bakanlığı, PKK'nın son dönemde kent merkezlerindeki bombalı saldırılarını ve kırsalda eylemlerini artırması üzerine yeni önlemler alınmasını kararlaştırmıştı. Bunu üzerine terörle mücadelede "suçluyu yakalatana ya da kimliğini bildirene para ödülü"nün uygulamaya geçmesi için yönetmelik hazırlandı. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı'nın başkanlığında 3 Emniyet 3 Jandarma olmak üzere 7 kişilik komisyon oluşturulacak.


BÖLGE SORUMLUSUNA 2 MİLYON LİRA


Lider kadro listesinde ödül alt sınırı 2 milyon TL olarak belirlenirken, anlık istihbarat sağlayanlara ödenecek rakam ise İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın başkanlığını yapacağı 7 kişilik komisyonda belirlenecek. İhbarın ardından yapılan operasyonda elde edilen başarıyla ödül miktarı doğru orantılı olacak. Bu tür olaylarda verilecek ödül miktarının üst sınırı ise 100 bin TL olacak. CIA benzeri uygulama, taslağın Başbakanlık tarafından onaylanmasının ardından PKK ile mücadelede de kullanılacak.


Başbakanlık’ta bekleyen taslağın ekli listesinde İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen 50 terörist liderinin ismi yer alıyor. Taslağa göre 20’si Avrupa’da 30’u kamplarda bulunan teröristlerin yakalanmasını sağlayanlara 4 milyon liraya kadar ödeme yapılacak.


Bu rakam listesinin ilk sıralarında; KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, KCK Yürütme
Konseyi Üyesi Cemil Bayık, Duran Kalkan, HPG Anakarargah Komutanı Fehman Hüseyin ile Oslo görüşmelerine katılan Mustafa Karasu, Sabri Ok ve Zübeyir Aydar gibi isimler yer alıyor. Alt sınır olan 2 milyon liralık ödülün ise örgütün bölge sorumluları ile Avrupa’da faaliyet gösteren birim yöneticileri için olduğu belirtiliyor.


ANLIK İSTİHBARATA 100 BİN LİRA


Taslağa göre, olay bazında gelen anlık istihbarat bilgileri için ise verilecek ödül miktarını operasyonu yapan birim Ödül Komisyonu’na önerecek. İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı’nın başkanlığını yapacağı ve 3 emniyet 3 de jandarma personelinden oluşan 7 kişilik komisyonun onayı alındıktan sonra teröristi yakalatana ödeme yapacak.


Komisyonun onaylayacağı ödül miktarı ise 100 bin TL ile sınırlandırılacak. İhbarın ardından gerçekleştirilen operasyonlarda elde edilen başarı ödül miktarı ile doğru orantılı olacak. İhbarı yapan vatandaşın kimliğinin gizlenmesi ise ana prensip olarak görülecek. Gerek duyurulursa, farklı bir ilde farklı bir kimlikle yaşayabilme imkanı tanınacak.

LİDER KADRO 50 KİŞİ


Yönetmelikle birlikte "işlenişine katılmamak şartıyla" Terörle Mücadele Yasası kapsamına giren suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara ya da yerlerini, kimliklerini bildirenlere "para ödülü" verilecek. İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan yönetmeliğin uygulamaya girmesiyle birlikte, hangi şartlarda kimlere, nasıl para ödülü verileceği kesinlik kazanacak. Edinilen bilgilere göre PKK'nın lider kadrosunun 20'si Avrupa'da bulunuyor. Llider kadrosunun önemli bir kısmıda Türkiye'de.


ÖDÜL EN FAZLA 4 MİLYON TL

Örgüt üyelerinin yakalanması ya da kimliklerinin deşifresini sağlayan ihbarcılara, en yüksek devlet memuru olan Başbakanlık Müsteşarı'nın maaşının katları oranında ödül verilecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi halinde lider kadrodan birini ihbar edene en fazla 4 milyon TL ödül verilecek.


Cemal kod adlı Murat Karayılan, Cemil Bayık, Rıza Altun, Duran Kalkan, Avareş kod Mustafa Karasu, Osman Öcalan, Botan kod Nizamettin Taş, Fuat kod Ali Haydar Kaytan, Zübeyir Aydar, Numan Uçar, Doktor Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'i ihbar ederek yakalatana 4 milyon liralık ödül verilebilecek. Bir örgüt üyesinin yakalanmasını sağlayanlar daha az ödül alırken bir terör eylemini failini, örgüt yöneticisini yakalatana daha fazla para verilecek ve rakam en az 100 bin TL olacak.


MURAT KARAYILAN

Abdullah Öcalan'ın yakalanmasının ardından örgütte bir numaralı isim olarak anılmaya başlandı. Silahsızlama konusunda açıklamalarda bulunan Karayılan örgüt içinde eleştirilen isimlerden. Bu nedenle de suikasta uğramamak için sık sık yer değiştiriyor.


CEMİL BAYIK

KK'nın 18 kurucusundan biri. Örgütün askeri kanadının başında ve İran ile ilişkileri sağlıyor. Abdullah Öcalan ifadesinde "Askeri ve pratik alanda zayıf" demişti.


FEHMAN HÜSEYİN

Her kanlı saldırıda onun adı geçiyor. Kod adı Doktor Bahoz. Kentlerde eylem yapan TAK ve kırsaldaki HPG'nin sorumlusu. Örgüt içindeki lakabı Cellat.


DURAN KALKAN

PKK'nın derin troykasındaki 3 isimden biri. Geri planda kalıp kanlı saldırıların emrini veriyor. Kürtlerle Türkler arasında kitlesel savaş çıkmasını istiyor. Karayılan ve Bayık'a göre kendini geri planda tutuyor.


RIZA ALTUN

PKK'nın Başkanlık Konseyi üyelerinden olan Altun örgütün yeni Avrupa sorumlularından.


NİZAMETTİN TAŞ

Kuzey ırak'ın Erbil kentinde yaşıyor. PKK'da 20 yıl silahlı grupları yönetti. 2004'te silahı reddetti. Öcalan ile birlikte PWD'yi kurdu.


OSMAN ÖCALAN

İmralı'daki PKK lideri Abdullah Öcalan'ın kardeşi. Kod adı Ferhat. Ağabeyinin yakalanmasının ardından PKK'dan ayrılarak Yurtsever Demokrat Parti'yi (PWD) kurdu.


SADDAM VE BİN LADİN’İ CIA BÖYLE YAKALAMIŞTI


Terörle Mücadele Kanunu’nun 19’uncu Maddesi’ne atıf yapılarak hazırlanan ödül yönetmeliği taslağı Amerika’da başarıyla uygulanan suçluyu yakalatan veya kimliğini bildireni ödüllendirme yöntemiyle büyük benzerlik taşıyor.


Amerika aynı yöntemi Irak’a girdiğinde Saddam Hüseyin ile oğulları Uday ve Kusay için de kullanmıştı. Uday ve Kusay öldürüldükten sonra Saddam Hüseyin’in için konulan ödül 25 milyon dolara çıkarılmıştı. Bu uygulamayla özellikle terörle mücadelede büyük mesafe kateden CIA, son olarak El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ihbarı karşılığında aile boyu Amerikan vatandaşlığı ve 25 milyon dolar para ödülü verileceğini açıklamıştı.


 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim