• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

DERSİNDE ESPRİLİ ALANINDA OTORİTER

DERSİNDE ESPRİLİ ALANINDA OTORİTER
Hocaların hocası İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman'ın akademik hayatının 50. yılı onuruna İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir etkinlik düzenlendi

İslam Hukuku alanında dünyanın otorite kabul ettiği Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın 50. akademik yılı onuruna düzenlenen etkinlikte, arkadaşları ve öğrencileri Hayrettin Karaman'ın İslam Hukuku alanında önemli bir isim olduğunu belirtti.

İslam Hukuku alanında dünyanın otorite kabul ettiği gazetemiz yazarı ve İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman'ın akademik hayatının 50. yılı onuruna İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir etkinlik düzenlendi. Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte öğrencileri ve mesai arkadaşları Karaman ile ilgili anılarını anlattı. Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın hayatından kesitlerin sunulduğu slayt gösterinin ardından gazeteci Ahmet Taşgetiren 'Medya ve Hayrettin Hoca' konulu bir sunum yaptı. Taşgetiren, Prof. Dr. Hayrettin Karaman'ın Türkiye'de din toplum konusunda en doğru bilgileri cesaretli bir şekilde veren güvenilir bir otorite olduğunu söyledi. Sistemin yapısını topluma empoze edebilmek için dini alanda söz söyleyebilecek insana ihtiyaç olduğunu belirten Taşgetiren, 'Bunun ilahiyatçılar veya hocalar olmasını tercih ediliyor. Zaman içinde bu nitelikte insanlar bulundu. Bu insanların başında Hayretin Hoca geliyor' dedi.

DİNİ MEDYAYA ANLATTI

İslam tartışmaları söz konusu olduğunda medyada var olmanın gerektiğini vurgulayan Taşgetiren, din devlet ilişkileri konusunda sancının yansıdığı alanın da yine medya olduğunu vurguladı. İslam'ın kendi Müslüman kimliğini yine medya üzerinden ortaya koyma gayretinde olduğunu işaret eden Taşgetiren şunları söyledi: 'Cumhuriyet tarihinden günümüze medya bu alandaki tartışmalara muhatap oldu. Medya da var olmak kaçınılmazdı. Birilerinin İslam'ın bu konuda tavrı şudur diyebilmesi gerekiyordu. Bir sözcüye ihtiyaç vardı. Ben o noktada Hayretin Hoca'nın vakur duruşunun her zaman önde olduğunu şahit oldum' Ahmet Taşgetiren, medyada doğru var olmanın önemine değinerek, İslam'ın doğru bilgelerini yamultmadan aktarmanın önemine vurgu yaptı.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Kara da konuşmasında, hocanın huzurunda kendisini değerlendirmenin kolay olmadığını söyledi.

DERSE GİRSİN DİYE BOYKOT

Hayrettin Karaman'ı Cumhuriyet devrinin ikinci döneminde müteala etmenin doğru olacağını belirten Prof. Kara, hocanın yetişmesi ve fikirleri ile Türkiye'nin çok partili hayatı ile paralellik arz ettiğini söyledi. Hoca'nın fiili talebesi olmayışının sıkıntısını yaşadığını anlatan Kara, Prof. Hayrettin Karama'nın kendi derslerine de girmesi için ufak bir boykot girişiminde bulunduğunu kaydetti. Hayretin Hoca'yı yakından takip ettiğini anlatan Kara şunları söyledi: '1960'lı yıllar Türkiye'nin İslam açısında değişiklik geçirdiği yıllardır. Türkiye'de askeri ihtilallerle İslam'ın yükselişi arasında sanılanın aksine olumlu bir gelişme gözlenmekte. 28 Şubat ta böyledir. Türkiye'nin keskin dönemeçlerinin sonrasında İslam'ı hareketlerde bir yükseliş müşaade edilir'

SANATTAN KOPUK DEĞİLDİ

Marmara İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Uzun da kendisinin Prof. Dr. Hayretin Karaman'ın ilk öğrencilerinden biri olduğunu söyledi. Hayretin Karaman'ı araştırdıkça onun renkli kişiliği hakkında yeni bilgilere ulaştığını belirten Prof. Uzun, 'Hayrettin hocanın şiir, edebiyat ve tasavvufla arası çok iyiydi. Bir çok şiiri şarkı olarak bestelendi. Yani Karaman'ın şiirleri bestecilere ilham oldu'. Mustafa Uzun konuşmasını Hayrettin Karaman'ın Peygamber sevgisini anlatan bir şiirini okuyarak noktaladı. Prof. Dr. Mehmet Erdoğan da, hayatı boyunca Hayrettin Karaman'ın fikirlerinden istifade ettiğini söyledi. Hoca'nın öğrencilik yıllarında espirili dersler anlattığına dikkat çeken Prof.Dr. Mehmet Erdoğan, 'Hayretin Hoca'nın fakültedeki varisiyim' demesi üzerine diğer öğrencilerinin' varislerinden birisin demesi' salonda gülüşmelere neden oldu. Geniş bir katılımcının yer aldığı toplantıda Hayrettin Karaman da bir konuşma yaptı.

Omuzlarımda ağır yük var

Hocaların Hocası Prof. Hayrettin Karaman, kendisi adına böyle bir toplantının düzelmesinin omuzlarına ağır bir yük yüklediğini söyledi. Kendisi ile söylenmesi gerekenlerin ziyadesi ile söylendiğini belirten Karaman, duygularını şöyle aktardı: 'Omuzlarımda ağırlık hissediyorum mahcubum meshubum. Bu toplantının bende bıraktığı intiba üç kelimenin açılımdan ibarettir. Allah hepimize gayret versin'. Toplantı sonunda gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Selman Dursun ve Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş Müdürü Nevzat Bayhan, Prof. Hayrettin Karaman'a plaket takdim etti.
TIME TURK

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim