• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 19 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dershaneler Yarın 'Tarih' Oluyor!

Dershaneler Yarın 'Tarih' Oluyor!
Son 50 yıllık süreçte etkin bir şekilde faaliyetlerini sürdüren ve birçok kez kapatılmaları gündeme gelmesine rağmen sayıları 2008-2009 eğitim öğretim yılında 4 bini geçen dershaneler, 1 Eylül itibarıyla "tarihe" karışacak.

 

Dershanelerin varlığı  Cumhuriyet öncesine kadar uzanıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında daha çok  yetişkinlere yönelik kısa süreli destek niteliğindeki kurslar olarak faaliyet  gösteren dershanelerin hedef kitlesi, ilköğretim ve ortaöğretimin  yaygınlaşmasıyla, notları düşük, bütünlemeye kalan, dışarıdan okul bitirmek  isteyen ve lise bitirme veya devlet olgunluk sınavlarına hazırlanan öğrencilere  hitap etmeye başladı. 
 
1960'lı yılların ortalarına kadar bu şekilde faaliyet gösteren  dershaneler, yükseköğretime talebin artması ve karşılanmaz hale gelmesiyle "bir  üst öğretim kurumuna giriş sınavlarına hazırlama" faaliyetlerini artırdı. 
 
Bugünkü anlamıyla hukuki statülerine 1965 tarihli ve 625 sayılı, 2007  tarihli ve 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile kavuşan dershaneler,  özellikle 1970'lerle sayılarındaki hızlı artış nedeniyle sık sık tartışma ve  eleştiri konusu oldu. Dershaneler, 1981 yılı hükümet programında da eleştirilmiş,  kısa dönemde kontrol altına alınarak, uzun dönemde ise kapatılması gündeme  gelmişti. Daha sonra 16 Haziran 1983 tarih ve 2843 sayılı yasayla, yeni özel  dershane açılması yasaklandı. Mevcut dershanelerin ise 1 Ağustos 1984 tarihine  kadar kapatılmasına karar verildi ancak kapatılma ile yüz yüze gelen özel  dershanelerin yöneticilerinin birlikte hareket etmeleri o dönemde yeni kurulan  Özal Hükümeti üzerinde etkili oldu ve özel dershanelerin faaliyetini sürdürmesini  öngören 3035 sayılı yasa 11 a, tarih, coğrafya, felsefe bilim gruplarında, özel öğretim  kursları açılabilecek. 
 
DÖNÜŞÜME GİRMEYENLER ÖĞRETİM FAALİYERİ YÜRÜTEMEYECEK
 
Yönetmeliğin ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla  valiliklere gönderilen genelgeyle, özel öğretim kurumuna dönüşmeyen  dershanelerin, dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye kadar eğitim-öğretim faaliyeti  yürütemeyeceği kaydedildi. 
 
Genelgede, TBMM tarafından herhangi bir yasal düzenleme yapılmadığı  sürece, Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda tanımı bulunmayan dershanelerin, özel  öğretim kurumlarından birine dönüşmesi gerektiği belirtildi. Dönüşüm işlemini  gerçekleştirmeyen yerlerin, Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve Özel Öğretim  Kurumları Yönetmeliğine uygun olarak gerekli dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye  kadar eğitim öğretim faaliyeti yürütemeyeceği, ücret ilanı ile öğrenci, kursiyer  kaydı yapamayacağı ve valiliklerce kendilerine eğitim personeli ataması da  yapılmayacağı kaydedildi. Dönüşüm işlemini gerçekleştirmediği halde Özel Öğretim  Kurumları Kanunu'na aykırı olarak eğitim faaliyeti yürüten yerlerin 25 Mayıs'ta  illere gönderilen genelge doğrultusunda, valilikçe kapatılacağı ifade edildi. 
 
Bu kapsamda, Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve Özel Öğretim Kurumları  Yönetmeliğine aykırı eğitim öğretim faaliyeti yürüten ve 31 Ağustos'a kadar  dönüşüm programına başvurmayan ve taahhütte bulunmayan dershaneler, izinsiz  çalıştığının tespit edilmesi halinde valiliklerce kapatılacak. 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim