• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Demirel Varsa, Ben Yokum'

Demirel Varsa, Ben Yokum
Aydın Menderes, Aydın’da babası merhum Adnan Menderes adına düzenlenecek panele Süleyman Demirel’in katılmasını önledi. "Demirel varsa ben yokum!" diyen Menderes’in bu tarihi resti üzerine İsmet Sezgin de toplantıya katılmaktan vazgeçti.

 

Demirel’e veto

 

1960 ihtilali sonrasında idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes'in anısına yapılacak toplantı, oğlu Aydın Menderes ile 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel arasındaki soğuk rüzgarları da su yüzüne çıkardı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde 29 Mart Pazartesi günü yapılacak 'Türk Siyasi Tarihinde Adnan Menderes' konulu panele daha önce katılacakları duyurulan ve broşürlere de basılan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in istememesi sebebiyle katılmaktan vazgeçti. Demirel ile birlikte panele katılacağı daha önce duyurulan TBMM eski başkanlarından İsmet Sezgin de, mazeret bildirerek panele gelemeyeceğini belirtti.

 

Duyuru yapıldı

 

Aydınlı olan merhum Başbakan Adnan Menderes'in, Türk siyasi hayatında yerini ve demokrasi tarihindeki önemini konu alan panelin, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tarafından 29 Mart Pazartesi günü yapılacağı aylar öncesinden kararlaştırıldı. Broşürlere basılan, davetiyelere yazılan ve üniversitenin internet sitesinde de duyurulan panele, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Meclis eski Başkanı İsmet Sezgin, Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Menderes'in torunu Adnan Menderes, yazar Yılmaz Karakoyunlu, gazeteci yazar Taha Akyol ve Siyaset Bilimci Yüksel Taşkın'ın katılacağı belirtildi. Daha önce belirlenen programa göre Demirel ve Sezgin açılış konuşmalarını yapacak, diğer isimler de panelist olarak yer alacaktı.

 

Rektöre ulaştı

 

Ancak, Aydın Menderes'in, 9. Cumhurbaşkanı Demirel'in katılımıyla ilgili rahatsız olduğunu yakın çevresiyle paylaştığı ve bu bilginin Üniversite Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu'ya kadar ulaştığı belirtildi. Prof. Dr. Boylu, bu bilgi üzerine Menderes'i telefonla aradı ve bizzat kendisinden dinlemek istedi. İddialara göre, Menderes, siyaset yaptığı sürece babası Adnan Menderes'e yeteri kadar hassasiyet göstermediği için Demirel'in, bu anma toplantısında bulunmasından rahatsız olduğunu iletti. Demirel'in katılması durumunda, kendisinin anma törenine katılmayacağını ilettiği belirtildi. Bu gelişme üzerine Ankara'ya giden ve Aydın Menderes'i bizzat evinde ziyaret eden Rektör Boylu, Menderes'in hassasiyeti ve kararlılığını bir kez daha dinledi.

 

Bu gelişme üzerine Rektör Boylu'nun Demirel'e, Menderes'in hassasiyetini aktardığı ve Demirel'in de panele katılmaktan vazgeçtiği belirtildi. Demirel ile birlikte İsmet Sezgin de panele katılmayacağını iletti. Daha önce panelde açılış konuşmalarını yapacakları belirtilen Demirel ve Sezgin'in, programlarını iptal ettikleri, üniversitenin internet sitesinde de duyuruldu ve broşürlerden, davetiyelerden isimleri çıkarıldı. 19 Mart 2010 Cuma gününden itibaren web sayfasında yayınlanmaya başlanan açıklamada şöyle denildi: "Üniversitemizde 29 Mart 2010 tarihinde düzenlenecek olan 'Türk Siyasi Tarihinde Adnan Menderes' konulu panelde 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve TBMM eski Başkanı İsmet Sezgin'in açılış konuşmaları yapacağı, web sayfamızda ve davetiyelerimizde duyurulmuştur. Ancak, 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Demirel ve TBMM eski Başkanı Sayın Sezgin, mazeretleri nedeniyle panelimize katılamayacaklarını bildirmişlerdir."

 

Mayıs'ta gelecek

 

Gelişmeler üzerine bilgisine başvurulan Rektör Prof. Dr. Şükrü Boylu, Demirel ve Sezgin'in panele gelmeyeceklerini doğruladı. Konuyla ilgili Aydın Menderes'in hassasiyetini de doğrulayan Rektör Boylu, şunları söyledi: "Sayın Demirel, Sayın Menderes'in içine nasıl sinecekse öyle hareket edeceklerini iletti ve Menderes isminin öne çıkması adına böyle bir hassasiyet gösterdiler. Sayın Demirel, merhum Adnan Menderes'in, hepimizin Başbakanı olduğu ve başka platformlarda bunu gururla iletmeye devam edeceklerini de bildirdi. Böyle bir anma toplantısında, siyasi olarak kendilerinin öne çıkma ihtimaline karşı, gelmemeyi tercih ettiler. Bu programa gelemediler ancak, Mayıs ayındaki diploma törenimize katılacaklar."

 

'Teşekkür ederim'

 

Öte yandan; bir açıklamada bulunan Menderes, çok fazla detaya girmek istemedi ancak olayın doğruluğunu teyid etti: "Sayın Rektör'e samimiyetinden ötürü can-ı gönülden teşekkür ediyorum ve herkesin de kutlaması gerektiğini düşünüyorum. Kendisi, büyük bir jest yapmıştır."

 

'Büyük haz duyacağım'

 

29 Mart'ta Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde yapılacak panelin açılış konuşmasını yapacak olan Aydın Menderes, "Demokrasinin öneminin daha iyi anlaşıldığı bu ortamda böyle bir toplantının yapılıyor olmasından bütün Aydınlılar gibi ben de çok mutlu oldum" derken, yapacağı konuşmada Adnan Menderes'i, onun temsil ettiği misyonu ve demokrasinin önemini tüm Aydın ve tüm Türkiye'ye bir kez daha anlatmaktan dolayı büyük haz duyacağını da belirtti.

 

Boylu: Türkiye'nin dikkatini çekecek

 

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, darbelerin Türk siyasi hayatındaki olumsuz etkilerinin ve demokrasinin değerinin daha iyi anlaşıldığı şu günlerde, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna en güzel örneğin merhum Adnan Menderes'i ve onun temsil ettiği değerleri anmak olduğunu hatırlattı ve böyle bir ortamda yapılacak bu panelin, tüm Türkiye'nin dikkatini çekeceğine inandığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim