• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Değişiklik Yargı Bağımsızlığını Yok Eder'

Değişiklik Yargı Bağımsızlığını Yok Eder
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, "Yargıçları tamamıyla dosyanın içine hapsetmek ve yargı bağımsızlığını yok etmek için anayasa değişikliği adı altında bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

 

 

 

 

 

Yüksek yargı organlarının başkanlarının Ankara Adliyesi konferans salonunda hakim ve savcılarla yaptığı toplantı sona erdi.

Özbek, burada yaptığı konuşmada, aynı salonda birçok toplantıya katıldığını, ancak bugünkü kadar anlamlısına ilk kez katıldığını ifade etti.

Özbek, geçmişteki konuşmalarında, ''Yargı savunma konumuna düşmüştür. Bu, hukuk devleti açısından son derece sakıncalıdır'' dediğini anımsatarak, ''Çok konuştuk. Yargıçlar sadece dosyaların arasında kararlarıyla konuşan kişiler olarak değerlendirildi. Artık dosyaların arasından çıkma zamanı geldi'' diye konuştu.

Göreve başladığında dile getirilen sorunların hala devam ettiğini ifade eden Özbek, ''Şu anda yapılmak istenenin adalet hizmetlerinin yerine getirilmesindeki sorunları çözmeye yönelik olmadığını herkesin bildiğini'' söyledi.

HSYK Başkanı Özbek, şöyle konuştu:

''HSYK olarak son zamanlarda hep hedef haline geldik. Öyle ki kurulun yapısının değiştirilmesine yönelik etkin bir propaganda, devletin özel teşebbüsü ve basın kullanılmak üzere yaygın bir şekilde ivme kazandı. Zaman zaman da kişisel saldırılara maruz kaldık. Bizler bunu hak etmedik. Konuşunca, bunları dile getirince 'siyaset yapıyorlar, konuşmamaları gerekir' dediler. Oysa söylediklerimiz sadece yargı bağımsızlığıyla ilgiliydi.''

''İSTENEN 'HEPSİ BENİM OLSUN' MANTIĞI''

HSYK'nın Adalet Bakanlığınca hazırlanan Yargı Reformu Strateji Taslağıyla ilgili daha önce Bakanlığa gönderdiği görüşü madde madde okuyan Özbek, Yüksek Kurul'un ayrı binaya, ayrı bütçeye sahip olması, kurulun ağırlıklı olarak hakim ve savcılardan oluşması, kurula birinci sınıf hakim ve savcılardan da üye seçilebilmesi ve kurul kararlarına karşı yargı yolunun açılması gibi görüşlerini ilettiklerini anlattı.

Özbek, ''Bu görüşleri, ortadan kaldırılmak istenen HSYK istiyor. Bunların içinde yargıya, hakim, savcı menfaatlerine ters düşen bir hüküm var mı? Ama istenen 'hepsi benim olsun' mantığı. Eğer böyle devam ederse sürtüşmeler ortaya çıkacaktır'' diye konuştu.

Toplantının son bölümünde, bazı yargı mensupları söz aldı.

Ankara 10. İş Mahkemesi Hakimi Abdullah Erdem, HSYK'nın Yargıtay üyeliklerine yönelik seçim sisteminin eleştirildiğini ifade ederek, ''Yargıtay'a üye seçilmek için, daha önce oraya seçilen bir ağabeyinizi, eşinizi dostunuzu yanınıza alacaksınız, HSYK'nın kapısını çalacaksınız, randevu alacaksınız. Bu sistemin değişmesi için ne yapılacağını merak ediyorum'' dedi.

Erdem, 13 yıldır Ankara adliyesinde görev yaptığını, ancak böyle bir toplantıyı ilk kez gördüğünü kaydederek, ''HSYK'nın ve Anayasa Mahkemesinin yapısının değiştirilmek istendiği bir dönemde bu toplantının yapılması, ister istemez, 'kendi görüşlerine destek mi arıyorlar?' sorusunu aklıma getiriyor'' diye konuştu.

Bunun üzerine HSYK Başkanvekili Özbek, ''Kendi görüşlerimize destek arıyoruz. Kendi görüşlerimiz, yılların deneyimlerinden süzülerek edinilmiştir'' dedi.

Özbek, şunları kaydetti:

''Kurulun görüşü teşkilattaki arkadaşların da kurulda yer almasıdır. Benim kişisel görüşüm ise bunun bazı sakıncaları da taşıdığıdır. Bunlar giderilebilirse sorun kalmaz. Bakanlık şu anda kurulun üstüne binmiş vaziyettedir, kilitlemiş vaziyettedir. Teşkilattan gelecek arkadaşlarımızın, yeterli güvenceye sahip olmadığı için bakan ve müsteşarın etkisinde kalmalarından endişe ediyoruz. Hatta, kurulda yer alan, yüksek yargıdan gelen üyelerin de etkisinde kalacaklardır.''

Yargıtay Tetkik Hakimi Celal Çelik ise ''Yüksek yargı başkanlarına onurlu duruşları nedeniyle şükranlarını sunduğunu'' dile getirerek, ''Şu anda tehlike altında olan yalnızca yargı değil'' dedi.

Yargıtay Başkanı Gerçeker, toplantı sonrası adliyeden ayrılırken, gazetecilerin soruları üzerine, ''Özel bir toplantı yaptıklarını ve meslektaşlarıyla sorunları değerlendirdiklerini'' ifade etti.

Gerçeker, toplantının başında Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver'in tepkisini ise ''Demokratik bir tepkiydi'' sözüyle değerlendirdi.


AA

 

 

 

 

 

 

h

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim