• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Davutoğlu: ABD Artık Taraftır

Davutoğlu: ABD Artık Taraftır
ABD'nin Ermeni tasarısını kabul etmesini değerlendiren Davutoğlu, "Hiçbir millet kendsine haksız şekilde yapılan hakareti sineye çekemez. ABD artık taraftır" dedi.

 

 

 

 

 

 

TVNET, bugün “Gündüz” haber kuşağında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu ağırladı.

Metin Mutanoğlu’nun sorularını cevaplandıracak olan Davutoğlu, Amerikan senatosunda oylanan Ermeni Tasarısı’nı bütün yönleriyle değerlendirerek Türkiye’nin yeni yol haritasına ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye’nin çok boyutlu aktif yeni dış politika vizyonunun da konuşulduğu programda, Türkiye’nin uluslararası konumu, Ortadoğu’daki yeni dengeler, Türkiye’nin bölgedeki konumu ve İsrail’in politikaları sebebiyle ilişkilerde yaşanan gerginliklere yönelik değerlendirmeler de yapıldı.

Ahmet Davutoğlu, ayrıca Ermenistan- Türkiye ilişkilerindeki yeni süreç ve AB ile ilişkilerde gelinen nokta üzerine yapıtığı değerlendirmelerle birlikte “Siyasi, ekonomik ve kültürel derinliğiyle Türkiye’nin iç ve dış politikasındaki açılımlar ne anlama geliyor? Balkan coğrafyasındaki hareketlenme nasıl okunmalı? Irak’taki son durum ve İran’a siyasal kuşatma bölgeyi nasıl etkiler?” sorularına ilişkin bilgiler de verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TVNET Haber Müdürü Metin Mutanoğlu'nun gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.. Ahmet Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satırbaşları şöyle:

Beni üzen tarihin bu şekilde ele alınış biçimidir. Tarihi tartışabiliriz. Tarihi bilenlerin tartışması gerekir. İnsan olarak entellektüel olarak ciddi bir tepki duyuyoruz.

Türkiye her aşamda tarihi olayları tartışmaya hazır olduğunu ifade etti. Bir danışman komite üyesinin kulağına birşey fısıldıyor ve de oy kullanıyor.

Bir milletin tarihi öyle veya böyle bu şekilde tartışamazsınız.

Biz Türkiye olartak her Ermeniyle bu konuları konuşmaya hazırız. Tarihe basite indirgeyecek şekilde bakılmasına tepki gösterdim.

#
Türk-Ermeni ilişkileri de yeni bir perspektife otursun diye bakıyorduk. Çok zor bir süreçten geçerek bir şey inşa ediyorusnuz. O inşa edilen vizyonla hiç alakası olmayan kişiler o inşanın temel taşlarını yıkıyor. Ne kadar zor süreçlerden geçildi.

KONUYLA ALAKASIZ PARLAMENTOLAR DEVREYE SOKULMASIN

#
Parlamentolara bu konunun gelmesine biz karşıyız. Geçmişle karşılaştırıldığında bizim ilişkilerimizde ilerleme olduğu görülmektedir. İç Tüzük normal uygulanmış olsa 5 dakika beklenmese oylama başka türlü sonuçlanacaktı.

#
Türk halkı Hrant Dink'e de sahip çıkan bir halk. Aynı şekilde bir Türk Ermenistan'da ölseydi Ermenistan o Türk'e bu kadar sahip çıkarmıydı.

#
Bu konuyla alakasız Parlamentolar devreye sokulmasın.

#
Baskı çerçevesinde diyaloğu uygun görmeyiz.

#
Büyükelçimizle istişareler devam ediyor.

#
Hiçbir millet kendsine haksız şekilde yapılan hakareti sineye çekemez.

#
ABD artık taraftır.

#
Barış karşıtı Diaspora'nın hala rahatsızlığı devam ediyor. Bundan nemalanan büyük bir lobi gurbu var. Onlar hayatlarını bununla kazanıyor.

TERÖR

#
Türkiye ile Kuzey Iraklı kardeşlerimiz arasında çok ciddi provakosyanlar oldu. Ümit ediyoruz ki Kuzey Irak'ta alınan tedbirlerle Kuzey Irak'ın terör örgütünün lojistik merkezi olmaktan çıkacaktır.

#
PKK'nın Arşivi ele geçirildiği konusunda şu anda birşey söylememiz doğru değil. Şu aşamada bir açıklama yapmam doğru değil.

AİHM'İN KKTC KARARI

#
Son 35 yıl içindeki en önemli gelişmedir. Biz bu kararı uzun süredir bekliyorduk. KKTC'nin başlattığı bu süreç, çok zor şartlarda uzun süre düşünülerek atılan bir adımdı. Bu adımın meyvelerini görmekten memnuniyet duyuyoruz.

#
Hukuki anlamda egemen olarak karar alma özelliğinin olduğunu gösteriyor.

#
Müzakere masasına taraflar oturduğunda daha adil bir müzakere yapma fırsatı doğurmuştur.

#
Bizca müzakerelerin daha adil işlemesine zemin teşkil edecek bir karar olmuştur.

AB'NİN AHLAKİ BORÇLARI VARDIR

#
AB o zaman Türk kesimi "evet" dediğinde verdikleri taahhütleri yerine getirmemişlerdir. Ahlaki bir borçaları vardır.

#
Kıbrıs dosyasını artık biz açıyoruz.

#
KKTC'nin dışarda tanılırlığı çok arttı. Geçenlerde Sayın Talat İspanya'ya davet edildi ve görüşmeler gerçekleşti.

#
Bu olumlu sonuçlar yanında uluslararası toplumun yapması gereken şeyler yok mu, elbette var. Onları da bekliyoruz.

IRAK SEÇİMLERİ

#
Irak'a gittiğinizde bütün Iraklılardan aynı şeyi duyarsınız. Her şartta Irak'ın yanında duran her zaman Türkiye olmuştur. Türkiye Büyükelçiliği hiçbir zaman savaş sırasında dahi Büyükelçiliğini kapatmamıştır.

#
Bizim Irak politikamızın yerleşmiş parametreleri var. Irak seçimleri sonrasında kim başa gelirse gelsin bizim politikamız değişmeyecektir.

#
Seçimlerin Irak'a hayırlı olmasını diliyoruz.

İRAN-ABD İLİŞKİLERİ VE TÜRKİYE

#
Sayın Obama'nın başkanlığı devralmasından sonra gerçekleştirdiği politikayı hep destekledik.

#
ABD, Suiye ile görüşmelere başladı. Biz istiyoruz ki benzer kanallar ABD ile İran arasında da gerçekleşsin. Ama bu yeterince gerçekleşemedi.

#
Biz bu nükleer dosyanın ki ben ABD tarafıyla defaatlerce görüştüm. Bütün çabamız tansiyonun düşürülmesi için. Ciddi mesafeler de almıştık. Hala görüşmelerimiz devam ediyor. Umarız askeri bir sonuç doğurmaz.

#
Ortadoğu'da patlamaya hazır birçok fay hattı var.

#
Bölgedeki gelişmelerin nabzını elimizde tutuyoruz.

#
Eğer taraflar güçlü bir irade sergilerlerse çözüm için hala bir şans var.

#
İran'a yönelik yaptırımlar bölgeye zarar verir.

TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ

#
Yahudi Lobisi'nin destek verdiği oylamalarla bugünkü oylamaların sonuçlarına bakarsanız. Türkiye'nin daha aktif rol oynadığını görürsünüz. Güçlü bir barış perspektifi olursa herkesle her platformda biraraya geliriz.

#
Gazze konusundaki ambargonun kaldırılması konusunda her zeminde bunu dile getiriyoruz. Biz her türlü çabanın içinde olmaya devam ediyoruz.

KOMŞUALARLA SIFIR PROBLEM POLİTİKASI

#
Bütün komşularımızdan ve Dünya'da büytük takdir toplayan bir politikadır. Bunun gerçekçi olmadığını söylemek kavramsallaştırmanın ne demek olduğunu

#
Atatürk "Yurtta sulh, cihanda sulh" derken ütopik bir fikri mi ortaya koymuş, hayır bir dış politika ilkesi belirlemiş oluyor. Komşu ülkelere sıfır problem derken bütün preoblemler bir anda yok olacak demiyoruz. Gelişmeler onu göstermiyor mu? Komşularımızla ilişkiler şu an daha iyi değil mi?

#
Gerçekçi ve ilkesel bir politikadır.

Kaynak: Timetürk-Yenişafak internet
 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim