• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

DARBEYE BÖYLE İKNA OLMUŞLAR!

DARBEYE BÖYLE İKNA OLMUŞLAR!
Şamil Tayyar, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Sarıkız' darbe planına ikna edildiklerini iddia etti...

 

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar'ın son kitabı 'Çelik Çekirdek'te gündemdeki pek çok iddia ele alınıyor. Çalışma, Türkiye'de derin devletin yüz yılı aşan tarihine de ışık tutuyor. Kitapta yer alan en önemli iddialardan biri de dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Sarıkız' darbe planına ikna edildiklerinin aktarıldığı kısım. Tayyar'a göre, Ergenekon, Baykal ve Bahçeli'yi AK Parti'nin devrileceği konusunda inandırdı. 

 

Kitabın ilk bölümünde, İttihat ve Terakki'den Ergenekon'a uzanan derin yapıların analizini yapan Tayyar, 28 Şubat'la yeni bir boyut kazanan askerî müdahalelere de değiniyor. İkinci bölümde ise eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tartışılan kitabı ele alınıyor. Kitaptaki iddiaları tek tek cevaplayan Tayyar, Hanefi Avcı'nın İstihbarat Daire başkan yardımcılığı yaparken Milli İstihbarat Teşkilatı'nı (MİT) dinlettirdiği iddialarının belgelerini eklemeyi de ihmal etmemiş. Eski MİT Daire Başkanı Mehmet Eymür'ün Avcı'nın JİTEM'le ilişkisine dair iddiaları da kitapta yer alıyor. Tayyar'ın iddiasına göre, Ergenekon tarafından tasarlanan 'Sarıkız' planı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye anlatılarak, AK Parti'nin kısa zamanda devrileceğine ikna edildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinden itibaren darbe planlarına girişildiğini söyleyen Tayyar, Baykal'ın AK Parti için kullandığı, "İki aydan fazla dayanamazlar." iddiasını ve Bahçeli'nin bazı partililerle paylaştığı, "3 hilalin 2. zaferi yakındır. 6 ay içinde bu hükümet gidiyor." sözlerini bu çerçevede değerlendiriyor.

Hanefi Avcı, kitabında, İstihbarat Daire başkanlığı yaparken Konya Emniyet Müdürlüğü'ne döndürülen Hüseyin Namal'ı koruyan açıklamalar yapmıştı. Şamil Tayyar, Namal'ın 81 ilin emniyet müdürlüklerine gönderilen bir belgenin AK Parti'yi kapatma davasında kullanıldığını hatırlatıyor. Avcı'nın da kapatma davasıyla ilişkisi olup olmadığını sorguluyor. Namal'ın gönderdiği belgede şu ifadeler dikkat çekiyordu: "Legal alandaki imkanlardan faydalanarak faaliyet gösteren çok sayıdaki tarikat (Nakşi, Kadiri...), dini akım (Nurcu, Süleymancı...) ve dini inançları çıkarları doğrultusunda istismar eden grupların, Türk toplumunun temeli olan aile yapısının bozulması, vatandaşlarımızın maddi ve manevi yönden mağdur edilmesi gibi olumsuzluklara sebebiyet verdikleri hususları zaman zaman kamuoyu gündemine gelmektedir."

Yazar, bu cümleler sayesinde yasal olan bazı cemaat ve akımların yasa dışı kabul edilebileceğini söylüyor ve Avcı'nın bu belgeyi hazırlayan Namal'ı korumasının dikkat çekici olduğunu vurguluyor. 
 
Mumcu ve Ağar’ı Saygun ikna etti  

Egenekon soruşturma sürecinde yazdığı kitaplarla birçok karanlık noktaya ışık tutan star Gazetesi Ankara Temsilcisi Şamil Tayyar’ın derin devlet ve bürokratik iktidarın 200 yılı aşan öykülerini anlattığı yeni kitabı “Çelik Çekirdek” piyasaya çıktı. Kitabının son bölümünde aktüel gelişme olarak Hanefi Avcı hakkındaki iddialara da yer veren Tayyar, yayınladığı belgelerle gündeme damgasını vuracak.

BÜYÜKANIT BASKIYA BOĞUN EĞDİ

Yazarımız Şamil Tayyar, yeni kitabında, yakın tarihin en önemli tartışma konularından biri olan 27 Nisan bildirisinin dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt tarafından yazılmadığını, bildiride Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun’un etkili olduğunu öne sürerek, Büyükanıt için “Ordu içindeki baskıya yenik düştü” dedi.

367 KRİZİNDE SAYGUN’UN ROLÜ

Çelik Çekirdek’te, eski ANAP lideri Erkan Mumcu ve eski DYP lideri Mehmet Ağar’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine son dakika katılmama kararı alarak 367 krizine kapı aralamalarında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı şimdiki Balyoz Darbe Planı sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun’un doğrudan rol oynadığı belirtiliyor.

Askerin, Ağar ve Mumcu’ya “AKP hakkında kapatma davası açılacak, Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına siyaset yasağı konacak. 28 Şubat’ta olduğu gibi meclis içinden yeni bir hükümet kurulacak. AKP’li biri Cumhurbaşkanı olmayacak. Bunların hiç birisi olmazsa kesinlikle askeri müdahale olacak” mesajlarını verdiği iddia ediliyor.

HEP’Lİ AYDIN CİNAYETİ VE AVCI

Albay Cemal Temizöz’ün de yargılandığı faili meçhuller davasının tutuklu sanığı Korucubaşı Kamil Atağ’a o dönem en ciddi desteği uyuşturucu çetesi soruşturmasında tutuklanan eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan’ın verdiğini hatırlatan Tayyar, Ergenekon’da tanık sıfatıyla bilgisine başvurulan emekli Albay Zahit Engin’in adli takipteki konuşmalarında “Hanefi Avcı’nın Cem Ersever ile birlikte Diyarbakır HEP Başkanı Vedat Aydın’ın öldürülmesine karıştığını ve bu konuda 3 tanık gösterebileceği” ifadesine dikkat çekiyor.

UYUŞTURUCU - AVCI VE PAŞALAR

Şamil Tayyar ‘Çelik Çekirdek’te, Emin Arslan’ın da tutuklandığı uyuşturucu operasyonunda tutuklanan Abdülkadir Ekicioğlu’nun şu iki önemli iddiasına yer veriyor: “Mustafa Arpacıoğlu uyuşturucu organizasyonun derin ilişkilerini takip ediyor, bazı generallerle özel bir telefon hattı var, onlarla zaman zaman bir araya geliyor” “Arpacıoğlu ayrıca kuryeler vasıtasıyla Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’dan bilgi alıyor...”

JİTEM’E KOL KANAT GERDİ

PKK itirafçısı JİTEM elemanı Mustafa Deniz’in DGM’de verdiği ifadelere de yer verilen Çelik Çekirdek’te, Deniz’in “JİTEM’den zorla adam kaçırma, fidye, uyuşturucu madde kaçakçılığı gibi suçlara karıştığı gerekçesiyle uzaklaştırılan Adil Timurtaş ve İbrahim Babat’ın da Avcı’ya sığındığı ve onun tarafından himaye gördüğünü söyledi. Timurtaş ve Babat şu anda  JİTEM davasınada sanık durumunda.

İki sürpriz görüşme

‘Çelik Çekirdek’te, Hanefi Avcı’nın Haliç’teki Simonlar kitabı piyasa çıkmadan önce ve sonra iki kritik görüşme yaptığı anlatılıyor. Buna göre; Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal İstihbarat Daire Başkanı olduktan sonra Eskişehir’e giderek Avcı ile görüştü. Avcı, kitabı piyasaya çıktıktan sonra da 21 Ağustos 2010 Cumartesi günü İstanbul’da MİT Bölge Başkanı İ.N ile bir araya geldi. Tayyar bu iki görüşmenin amacını da sorguluyor.

‘Ağar yönlendirdi Arslan ile Avcı illegal iş yönetti’

Şamil Tayyar, Çelik Çekirdek’te Susurluk’la yıldızı parlayan Avcı’nın 1997 yılında TBMM Susurluk Komisyonu’na verdiği ifadelerle Susurluk’u perdelemeye çalıştığını iddia eden MİT mensubu Mehmet Eymür’ün 16 Ekim 1997 günü MİT Müsteşarlığı’na verdiği dilekçeye de yer verdi. Dilekçede Emin Arslan ve Hanefi Avcı’nın görevli oldukları dönemde Mehmet Ağar’ın yönlendirmesiyle “yeşil pasaport, sahte kimlik, silah ve patlayıcı” gibi konularda “illegal faaliyetleri sevk ve idare ettikleri” iddiası yer alıyor.

‘Susurluk’ta projektörü başkalarına yönlendirdi’

Dilekçesinde Avcı için Susurluk’u yanlış istikamete sürüklemekle suçlayan Eymür, şu ifadelere yer verdi: “Susurluk kazası sonrasında bazı hakikatlerin ortaya çıkmaya başlaması, bu menfaat ve suç organizasyonunda büyük rahatsızlık ve telaş yarattı. Gündemi değiştirmek, projektörleri kendi üzerlerinden başkalarına çevirmek için senaryo üretmeye, iftiralar atmaya başladılar. Televizyonlara çıkartılan PKK’lı itirafçılar ve Hanefi Avcı bu senaryoların bir parçasıydı.”

MİT’e tuzak mı kuruldu?

• Kitapta 2 Eylül 1997 günü MİT Müsteşarı Sönmez Köksal’ın kuruma ait telefonları hukuk dışı dinlediği gerekçesiyle Hanefi Avcı hakkında Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusuna da yer veriliyor. Köksal dilekçesinde, “Avcı’nın MİT’in telefonlarını yasadışı yollarla dinlettiğini ve bu dinlemeleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirmeyerek kişisel amaçlarla yasa dışı dinleme yaptırdığı” belirtiliyor.

AktifHaber


E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim