• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

DARBE ANAYASASINDAN UTANIYORUZ

DARBE ANAYASASINDAN UTANIYORUZ
Patronlar kulübü TÜSİAD'ın yeni patronu Boyner, dümene geçer geçmez sert açıklamalarda bulundu.

 

 

 

 

 

Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın başkanlığı bırakacağını açıklamasının ardından seçime giden TÜSİAD'da, 40. Genel Kurul Toplantısı dün yapıldı. Kurulda patronlar derneğinin tarihine ikinci kadın başkan ve ikinci Boyner dönemi de Ümit Boyner'le başladı. Bayan Boyner'in işadamı eşi Cem Boyner de başkanlık dümenine geçmişti

Patronlar kulübü TÜSİAD'ın yeni patronu Boyner, dümene geçer geçmez sert açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin sadece cari açığı değil demokrasi açığınının da olduğunu söyleyen Boyner, 12 Eylül rejiminin kurulmasından neredeyse 30 yıl sonra hâlâ o dönemin 'Darbe Anayasası'yla' yönetilmeyi içlerine sindiremediklerini ifade etti

'Dinleniyoruz' dedi ama fişlenmeyi es geçti

“Sorunlarımızı birlikte çözmek yerine herkesten, her şeyden şüphe duyu-yoruz. Konuşmuyoruz, bağırıyoruz. Dinlemiyoruz, dinleniyoruz” açıklamasında bulunan Boyner, burada da geçmişte yaşanan fişlenme hadi-selerini hatırlatmadı.


12 Eylül'ü hatırlarken bugünlere değinmedi

Konuşmasında 12 Eylül rejiminin kurulmasından sonra hâlâ o dönemin “Darbe Anayasası'yla” yönetilmeyi içlerine sindiremediklerini ifade eden Boyner, son yılların en önemli gündem maddesi olan darbe girişimleri iddialarına hiç değinmedi.


'Meslek lisesi memleket meselesi'ne dokunmadı

Cari açık, işsizlik ve istihdam sorunu dışında, Türkiye'de demokrasi sorunu olduğuna vurgu yaptı. Ancak, meslek lisesi sorunu, mesleksizlik ve iş dünyasının en büyük derdi olan kalifiye eleman sorununa giriş dahi yapmadı.


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin yeni yönetim kurulu seçimi tamamlandı. Eski Başkan Arzuhan Doğan Yalçındağ üç yıl görev yaptığı TÜSİAD Başkanlığı'nı 198 oy ile seçilen tek aday konumundaki Ümit Boyner'e devretti. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 40. Genel Kurul Toplantısı, Başkanlık Divanı'nın oluşturulmasıyla başladı. TÜSİAD yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, TÜSİAD'ın bir çıkar grubu olmadığını TÜSİAD'ın Türkiye'nin en önemli baskı grubu olduğunu vurguladı.

ESKİ BAŞKANA ŞÜKRAN...

Ümit Boyner, TÜSİAD 40. Genel Kurulu'nda, yeni Yönetim Kurulu üyelerinin seçilmesinin ardından yaptığı konuşmasına, yönetim kuruluna seçtikleri için TÜSİAD üyelerine teşekkür ederek başladı. Boyner, bayrağı devraldıkları ve kendisinin de yönetim kurulu üyesi olduğu, Türkiye'nin hayi fırtınalı döneminde görev alan Arzuhan Doğan Yalçındağ'a da kendilerine gösterdiği liderlik için şükranlarını sundu. “Türkiye'nin sadece cari işlemler açığı, istihdam açığı yoktur. Türkiye'nin demokrasi açığı da vardır' diyen Boyner, TÜSİAD'ın bir çıkar grubu olmadığını TÜSİAD'ın Türkiye'nin en önemli baskı grubu olduğunu belirtti.

YÜZDE 10'LUK SEÇİM BARAJI KALKSIN

12 Eylül rejiminin kurulmasından neredeyse 30 yıl sonra hâlâ o dönemin “darbe Anayasası'yla' yönetilmeyi içlerine sindiremediklerini ifade eden Boyner, şöyle konuştu: “Temsil adaleti kavramıyla alay edercesine bu yüzde 10'luk seçim barajı hemen kaldırılsın istiyoruz. Partilerimizi oligarşik yapılara döndüren, onların toplumsal kesimlerle organik bağ kurmalarını önleyen Siyasi Partiler Yasası'ndan, bir türlü bunları değiştirmeyen zihniyetten şikayetçiyiz. Daha çok demokrasi isterken, temsil sistemimizdeki bu aksaklıkları anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz' şeklinde konuştu.

GERGİN TOPLUMDAN YORULDUK

“Hoşgörünün binlerce kültürün beşiğiydik, ne oldu bize? Sorunlarımızı birlikte çözmek yerine herkesten, her şeyden şüphe duyuyoruz. Konuşmuyoruz, bağırıyoruz. Dinlemiyoruz, dinleniyoruz. Gerçeklerle yüzleşmek yerine komplo teorileri üretiyoruz. Ne oldu bize? Niçin farkılıklarımızı zenginlik değil, zafiyet olarak görüyoruz? Hepimiz huzura hasretiz. Hepimiz gergin bir toplum olarak yaşamaktan yorulduk. Hepimiz daha müreffeh bir Türkiye istiyoruz. Gençlerimizin canını ve geleceğini daha güvende hissettiği, iş ve aş bulabildiği bir Türkiye istiyoruz. Korkularından sıyrılmış, kendine güvenen bir Türkiye özlüyoruz.'

KIZILDERİLİ VE BEYAZ ADAM...

Boyner, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Meselelerimizi çözmeden hızla koşmaya çalışıyoruz. Beyaz adam ve kızılderili birlikte ata binerler dört nala... Kızılderili bir anda durur. Beyaz adam şaşırır ve sorar; 'Neden durduk neyi bekliyoruz?' Kızılderili yanıt verir; 'Çok hızlı gittik, ruhlarımız geride kaldı'... Çözemediğimiz sorunlar var. El ele vermezsek, sıkılmış yumrukları açıp el sıkışmazsak çözemeyeceğiz. Ruhlarımız rahat etmeyecek. Ülkemizin bir bölgesinde töre cinayetlerine kurban giden kadınlarımızı unutabilir miyiz?'

SAYDAM VE HESAP VERİLEBİLİR YAPI

Boyner, yeni dönemdeki çalışma prensiplerine ilişkin bilgi verdi. Boyner, “G20 üyesi bir ülkenin kendi ekonomik geleceğini nasıl kuracağına dair derli toplu bir stratejisinin olmaması, bu konuda verimli bir tartışma ortamının yaratılmaması bizce kabul edilebilir bir durum değil' dedi. Boyner, şubat ayında sunacakları programda da saydam, somut ve hesap verebilen bir yapıdan bahsettiklerini kaydetti.


Adımız artık TÜSİHAD olsun

Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın patronlar kulübüne ilk kadın başkan olarak seçilmesinin ardından adını ikinci kadın başkan olarak Ümit Boyner kazıdı. Kale Grubu Onursal Başkanı ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Kurucu Üyelerinden İbrahim Bodur da konuya esprili bir şekilde değinerek, “Hanımlar başkanlığı' döneminin TÜSİAD için hayırlı olmasını dileyerek, “Durum bu noktaya kadar gelince, ben şimdi derim ki; hanımlar bu işi götürüyor. Madem öyleyse Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği, TÜSİAD yerine TÜSİHAD diyelim, ismini değiştirelim' dedi.


Bu başkanlık tam 40 yıldır rahat değil

TÜSİAD 40. Genel Kurul Toplantısı Divan Başkanı Sedat Aloğlu, TÜSİAD'ın 40 yıl içerisinde hiçbir rahat başkanlık dönemi olmadığını belirterek, “Zaten rahat bir dönemi olmuş olsaydı belki ben de başkan adayı olabilirdim” dedi. Aloğlu, TÜSİAD'ın 40. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Yönetim Kurulu'na ilişkin şunları ifade etti: “Herkes hakikaten çok zorluk çekti. Burada, siz de bu dönem içerisinde, Türkiye'nin çok karışık bir döneminde çok ağır bir yük altında oldunuz. Siz ve bütün Yönetim Kurulu üyeleriniz... Sizin diğer arkadaşlarla farklı olarak başardığınız bir şey var. Siz bir annenin de bu fedakarlığı yapacağını gösterdiniz TÜSİAD için ve başka annelere de cesaret verdiniz ve yol açtınız.'

 Gelecek zor biliyoruz ama yine de iyimseriz

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı koltuğunu bırakan Arzuhan Doğan Yalçındağ, oyunu kullanırken, “Yeni yönetimin Allah yardımcısı olsun” dedi. Türkiye'deki değişime değindiği veda konuşmasında ise “Türkiye'deki değişimin ne denli sert geçeceği konusunda başlangıçta fazlasıyla iyimser olduğumu özellikle son bir yıl içinde iyice idrak ettim. Ancak yaşadığımız sürecin zorluğunu görmem ülkemizin geleceği ile ilgili iyimserliğimi köreltmedi” ifadelerini kullandı.

KARARLAR DOĞRU FAKAT UYGULAMA...


Arzuhan Doğan Yalçındağ, konuşmasında 3 yıllık görev süresinde dünyada ve Türkiye'de yaşanan değişime dikkat çekti. Bu dönemde Türkiye'de sert siyasi tartışmalara tanık olunduğunu anlatan Yalçındağ, “Hükümet Anayasa değişikliği yapmak istediğinde böyle bir açılıma destek vermek istedik. Başörtülü öğrencilerin üniversitelere girememesinin yaşattığı etik problemin yumuşak bir geçişle çözülmesini istiyorduk. Yöntem yanlışlığı genel bir anayasa yenilenmesinin önünü tıkadı. AB üyelik süreci son üç yılda neredeyse donma noktasına geldi. Demokratik açılım doğru bir karardı ancak amaçtan çok yapılış yöntemi nedeniyle toplumsal ve siyasi mutabakat sağlanamadı” dedi.

GİDER AYAK GÜNAH ÇIKARDI

Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nın değişmesi gerektiğini savunan Yalçındağ, “Yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığı tam anlamıyla sağlanmalı. Bunlar gerçekleşmeden adil bir temsile kavuşmamız söz konusu olamaz. AB süreci tekrar canlandırılmalı. Türkiye'deki değişimin ne denli sert geçeceği konusunda başlangıçta fazlasıyla iyimser olduğumu özellikle son bir yıl içinde iyice idrak ettim. Ancak yaşadığımız sürecin zorluğunu görmem ülkemizin geleceği ile ilgili iyimserliğimi köreltmedi.” diye konuştu.


Bu yıl her şey güzelleşecek

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesi Güler Sabancı, “Sunumları gördük, artış yok üye aidatlarında. Bu da yumuşak, güzel bir sene geçireceğimizi gösteriyor' dedi. Güler Sabancı, bütçe ve aidatlara ilişkin şunları kaydetti: “Arzu Hanım'ın başkanlığındaki eski yönetim 3 yıllık başarılı çalışmalarının yanında bir de çok başarılı bir bütçe ile bitirdiler 2009 yılını. Ciddi bir artıyla... Tasarruflar başarılı olmuş, gelirler başarılı olmuş, artan üye aidatlarına rağmen siz değerli üyeler ödemelerinizi zamanında yapmışsınız gözüküyor. Ben Arzuhan Hanım ve Yönetim Kurulu'nu bütün emekleri için tekrar kutlarken bu bütçe için de özellikle teşekkür ediyorum. Tabii Ümit Boyner ve yeni Yönetim Kurulu'na hepimiz adına, kendi adıma da başarılar diliyorum. Başarılı bir bütçeyle de sunumları gördük, artış yok üye aidatlarında. Bu da yumuşak, güzel bir sene geçireceğimizi gösteriyor.'

TÜSİAD ÜÇ KONUYA ODAKLANDI

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu üyesi Tayfun Bayazıt da, “TÜSİAD 3 temel konuya 2009 yılı içerisinde odaklandı. Bunlar, sürdürülebilir büyüme, demokratik standartlar ve Avrupa Birliği'ne uyum...' dedi.

 

İşte yeni yönetim

TÜSİAD'ın yeni seçilen Yönetim Kurulu üyeleri, 21 Ocak 2010 tarihinde gerçekleşen 40. Genel Kurul sonrasında bir toplantı düzenledi. Toplantı sonucu belirlenen yeni TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri isim listesi şöyle:

 

•Yönetim Kurulu Başkanı Nazlı Ümit BOYNER

•Başkan Yardımcısı Haluk DİNÇER

•Başkan Yardımcısı Tayfun BAYAZIT

•Mali İşler Cansen BAŞARAN SYMES

•Şirket İşleri Lucien ARKAS

•Yurtdışı İletişim Mehmet Ali AYDINLAR

•Sosyal İşler Erman ILICAK

•Yeni Teknolojiler Ali KİBAR

•Sanayi, H. ve Tarım Volkan VURAL

•Dışişleri ve AB Uyum Muharrem YILMAZ

•Meslek Örgütleri Zafer Ali YAVAN

TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Murat ÖZYEĞİN, Osman F. BOYNER, Alican ULUSOY, Mustafa Fethi GÜRBÜZ, Metin AKMAN, Z. Gülin SİLAHTAROĞLU BAYKAL, Davut DOĞAN, Tarkan KADOĞLU, Oya NARİN, Elif Bilgi ZAPPAROLİ

İbrahim Kahveci /Yenişafak

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim