• BIST 117.159
 • Altın 166,528
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8322
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 18 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Dağlıca Katliamı Nasıl Oldu? PKK’dan 3 Aşamalı Tuzak

Dağlıca Katliamı Nasıl Oldu? PKK’dan 3 Aşamalı Tuzak
Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Çevikcan'ın yazısı...

 

Askeri kaynakların verdiği bilgiye göre 100’er metre arayla 700 kiloluk patlayıcılar döşeyen teröristler, önce askeri kışladan çıkarmak için ihbarda bulundu. Patlayıcıları imha etmek üzere gelen ilk zırhlı araca saldıran PKK’lılar yardıma gelen diğer zırhlı araçların geçişi sırasında ‘uyuyan mayınları’ çektikleri kabloyla patlattılar

Dağlıca’da son yılların en büyük terör saldırılarından biri gerçekleşti.
Saldırının üzerinden neredeyse 24 saat geçmesine rağmen şehit sayısının açıklanamaması ve
bu süreçte ortaya atılan spekülatif haberler Türkiye’nin bölgeden gelecek haberlere kaygıyla kulak kesilmesine yol açtı.
Sonuç 16 asker şehit oldu.
Dün; sald
ırının oluş biçimi, Genelkurmay Başkanlığı’nın neden geç açıklama yaptığı ve devletin bundan sonra terörle mücadelede izleyeceği yola ilişkin edindiğim bilgileri şöyle aktarabilirim:

İhbar sonrası pusu
4 Eylül’den bu yana güvenlik güçlerinin yoğun operasyonlar yaptığı ve 35 teröristi etkisiz hale getirdiği bölgede zaten yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumdaydı.
PKK’nın son dönemde sürekli yola el yapımı patlayıcı (EYP) döşeyerek saldırılarını gerçekleştirmesi nedeniyle, güvenlik kuvvetleri özellikle bu konudaki ihbarları sıcağı sıcağına değerlendiriyordu.
Önceki gün 14.55 sıralarında da Dağlıca Gürkavak byola patlayıcı yerleştirildiği ihbarı geldi.
Bunun üzerine Dağlıca’daki taburdan Mayın-El Yapımı Patlayıcı Timi (METİ) bölgeye hemen intikal etti.
PKK’nın “3 aşamalı pusu” planının ilk ayağı ihbar ve METİ timinin bölgeye gelmesiyle gerçekleşti.
Geldiği bölgede 3 EYP bulan METİ timinin 3. patlayıcıyı imha ettiği sırada dağlık kesimden askerlerin üzerine ateş açıldı.
METİ timi bölgeye gelirken patlayıcı kullanmayan teröristlerin bu atışı sonrasında timdeki bir uzman çavuş hafif yaralandı.
Tim saldırıya uğradığını hemen tabura bildirdi.
Bunun üzerine Dağlıca Tabur Komutanı Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın komutasındaki 9 asker, taktik tekerlekli zırhlı araçla olay yerine intikal etti.

Yarbay’ın aklı  uzman çavuştaydı
Bu aracın 15.00-15
.30 sıralarında bölgeye geçeceği sırada teröristler yola döşedikleri patlayıcıyı patlattı ve Çelikcan ile 8 asker şehit oldu.
Yarbay Çelikcan’ın, kendi birliğindeki uzman çavuşun yaralı olduğunu öğrenmesinin de etkisiyle çok hızlı hareket ettiği ve askerleri kurtarmak için zırhlı araçla giderken şehit düştüğü ifade edildi.
Bordo bereli Çelikcan, kıta görevini de bölgede yapmış bir subay. Harp Akademisi’ni kazanıp kurmay olduktan sonra bölgeye bu kez tabur komutanı olarak atanmış.
Bunun üzerine bölgeye Kobra tipi helikopterler sevk edilirken, Kamışlı’dan da bir askeri tim daha yola çıkartıldı.
7 kişilik METİ timinin amacı bölgeyi temizlemekti.
Ancak bu METİ timinin geçişi sırasında da ikinci kez mayın patlatıldı ve 7 asker de 17.30 sıralarında zırhlı araçta şehit düştü.

Uyuyan mayın
Olayın yaşandığı bölgede teröristlerin neredeyse 100’er metre arayla EYP döşedikleri böylece anlaşıldı.
Askerin “uyuyan mayın” olarak nitelediği patlayıcıların üzerine asfalt dökülmesi nedeniyle fark edilmesinin neredeyse imkansız olduğu, daha önceden yerleştirilen mayınları uzaktan kumandayla patlatan örgütün, TSK’nın jammer kullanması nedeniyle cep telefonu yerine artık mayınları yol kenarlarından kablolama yaparak patlattığı kaydedildi.
Her iki EYP saldı
rısı da bu yöntemle gerçekleştirildi.
Zırhlı araçları hedef alan her bir EYP’nin 700-800 kilogramlık tahrip gücü çok yüksek patlayıcılar olduğu da belirtiliyor.

10 bin mermi
Benzer saldırılardan sonra patlamanın ardından hemen kaçan teröristlerin planı bu kez farklıydı.
Kuzey ve güney bölgelerde belli noktalara iki taraflı olarak konuşlanan teröristlerin müdahale için gelen kara ve hava unsurlarına ateş açtıkları, ağır silahlarla yapılan saldırılarda 10 bine yakın mermi sıktıkları ifade ediliyor.
Kesin olmamakla birlikte şehit düşen 16 askerden bazılarının, patlamadan yaralı kurtulmuş olabilecekleri ve araçtan çıktıktan sonra açılan ateşle yaşamlarını yitirmiş olabilecekleri üzerinde duruluyor.
İkinci timin de saldırıya uğramasının ardından, bir yüzbaşı komutasındaki tank birliği bölgeye sevk edildi.

100’ü aşkın terörist
Bu birliğe de roketatarla saldırıda bulunuldu ve birlikteki 5 asker bu saldırıda yaralandı.
Teröristlerin sayısının 100’ü aştığı ve çok hazırlıklı olduğu kaydedilirken bölgeye olay anından itibaren Yüksekova ve Dağlıca’dan birlikler sevk edildi.
Neredeyse 1 metrelik bile görüş mesafesinin bulunmadığı, yoğun sis ve yağışın söz konusu olduğu bölgeye zor koşullara rağmen gece yarısı helikopterlerle i
ndirilen 8 ayrı Jandarma Özel Harekât (JÖH) timi emniyeti sağladıktan sonra, Özel Kuvvetler’e ait 40’ar kişilik iki tabur asker de sevk edildi.
Havadan ve karadan yürütülen operasyonlarda saldırıyı düzenleyen terörist gruptan
 dün akşam üzeri itibariyle 50’yi aşkın PKK’lının etkisiz hale getirildiği ifade ediliyor.

5 gerekçe
Genelkurmay Başkanlığı’nın, şehit sayısı ve olayın oluş biçimine ilişkin açıklamayı bu kadar gecikmeli olarak yapılmasının nedenlerine gelince...
Kaynaklar, bu duruma 3 gerekçe gösteriyor.
1-Hava koşullarının sağlıklı bilgi almayı zorlaştırması.
2-Terörist grubun bölgeye intikal eden her birliğe yönelik yoğun ateşi.
3-Kimi yerlerde 50’şer, 60’şar, 100’er metre arayla EYP döşenmiş olmasından dolayı, timlerin, cenazelerin de olduğu alana adım adım ilerleyebilmesi. Timlerin, asfalt altındaki mayının dedektörlerle saptanmasında güçlük yaşanması nedeniyle mayın arama köpeklerini kullanması, yol kenarlarında tek tek kablolama olup olmadığını araştırarak ilerleyebilmesi.
4-Bazı askerlerin şehit düşmemiş olma ihtimali nedeniyle beklenmesinin de gecikmede etkili olduğu belirtiliyor.
5-Zırhlı araçlardan birinin şarampole yuvarlanması ve kayalık bölgede şehitlere ulaşılmasında büyük güçlük yaşanması da önemli bir etken.
Askeri kaynaklar, gecikmeyle ilgili spekülasyonlar konusunda, “Bu tür dönemlerde yalan haberlerle TSK’nın moral motivasyonuna büyük zarar veriliyor.
Silahlı Kuvvetler’in açıklamalarına itibar edilmesi gerekir, bir açıklama yapılamamışsa mutlaka bir nedenin olduğu, bir art niyet taşımadığı, amacın tamamen kamuoyunu doğru bilgilendirmek olduğu bilinmeli. Geç açıklamanın da doğru bilgilendirme amaçlı olduğu anlaşılmalı” değerlendirmesini yaptı.

Sıcak takip olabilir
Dağlıca; sarp arazi yapısı, Kuzey Irak’a teröris
tlerin giriş çıkış yapabilmesini sağlayan geçitleri, küçük küçük çok sayıda mağaranın bulunduğu alanlardan oluşması nedeniyle, PKK’ya koruma sağlar nitelikte bir coğrafyaya sahip.
Bu durum, operasyonları da müdahale edilmesini de güçleştiriyor.
Özel kuvvetler hâlâ
 bölgede ve teröristlere yönelik operasyonlarını sürdürüyor.
F-16’larla yapılan hava operasyonları da aralıksız devam ediyor.
Teröristlerin kaçması durumunda sıcak takip de söz konusu olabilir.

Haberleri geç mi oldu?
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun terör saldırılarına rağmen Konya’daki milli maça gitmesi önceki akşamdan bu yana en çok tartışılan konulardan biriydi.
Kaynaklar, her patlamada Başbakan’ın sağlıklı haber almadan bilgilendirilmesinin söz konusu olmadığını, saldırıların ardından bunların değerlendirilip, sonuçlarına bakılıp Genelkurmay Başkanı’na iletildikten sonra Başbakan’a ak
tarıldığını kaydetti.
Önceki günkü olaydan sonra da değerlendirmenin ardından önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar bilgilendiriliyor. O
layın boyutları anlaşılır anlaşılmaz da hemen Davutoğlu’na bilgi veriliyor.

Davutoğlu’nun Konya’ya vardığı 17.00 sıralarında olayın vehametinden haberi yok. Bilgi maçın ikinci yarısında geliyor. Hemen Ankara’ya dönüyor.

Şehid Yarbay’ın Hocası Mesut Hakkı Caşin’den Dağlıca’nın Şifreleri!

Havadan karadan yoğun operasyon
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “Bedeli ağır ödetilecek. Bundan sonra farklı olacak” ifadeleri ise önümüzdeki haftaların yol haritasının ilanı.
Kaynaklar, askerin, polisin ve jandarmanın yoğun ve kesintisiz operasyonlar gerçekleştireceği bir döneme girileceğini belirtti.
Özel operasyon b
irlikleri ve özel tim nokta atışlarla örgütün dağ kadrosunu hedef alacak.
Önümüzdeki dönemde Kuzey Irak’taki PKK kamplarına, lojis
tik tesislerine ve Kandil’e dönük çok yoğun hava operasyonlarına da tanık olacağız.
Kaynaklar, Türkiye’nin özellikle Suriye sınırında aldığı yoğun önlemler ve Irak sınırına dönük tedbirler çerçevesinde PKK’nın son dönemde sınır geçişlerinde çok zorlandığını, Dağlıca saldırısının bu anlamda bir güç gösterisi olarak gerçekleştiğinin değerlendirildiğini belirttiler.
Örgütün, dikkat dağıtmaya ve zaman kazanmaya çalıştığını vurgulayan kaynaklar, “Terörle topyeku
n mücadelenin bütün unsurları önümüzdeki dönemin bir numaralı gündem maddesi olacak” ifadesini kullandılar. 

Mayın ve 700 kilo EYP ile kalleş pusu

PKK’lı teröristlerin Dağlıca’da 700 kilo EYP tipi patlayıcı ve mayınla kurduğu hain tuzak sonucu 16 askerin şehit olduğu bildirildi. Saldırının ardından teröristlerin kaçış güzergahına komandolar indirildi. Operasyonlar yoğun sis ve yağmur altında sürüyor

Hakkari Yüksekova’daki Dağlıca Tabur Komutanlığı sorumluluk sahasında, operasyon hazırlığı içinde olan askerlere terör örgütü tarafından önceki gün kurulan hain pusunun üzerinden neredeyse 24 saat geçtikten sonra yapılan ilk açıklamada, 16 askerin şehit olduğu, altı askerin de yaralandığı bildirildi. İddialara göre saldırı, konvoyun geçiş güzergahına mayın ve 700 kilogramlık birden fazla el yapımı patlayıcı (EYP) tipi patlayıcı yerleştirilerek gerçekleştirildi. Saldırının ardından, örgüt mensuplarının kaçış güzergahına Yüksekova’daki Komando Taburu ile bir süre önce bölgeye intikal ettirilen komando taburundan birlikler indirildi.‘Sıcak takip’
Yoğun sis altında devam eden operasyonu Van Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Temel’in yönettiği, örgüt militanlarının yapılan harekâttan kurtulup Irak’ın kuzeyine kaçmaları durumunda komando taburlarının militanları, “sıcak takip” şeklinde örgüt kamplarına kadar takip etmesi dahil bütün ayrıntıların hesaplandığı ifade edildi. Akşam saatlerinde ise operasyonların hava unsurlarıyla sürdürülmeye devam edildiği belirtildi. Tabur Komutanı Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın da şehit düşen askerler arasında olduğu ifade edildi.

Açıklama 17.10’da
Hain pusuya ilişkin ilk resmi açıklama dün sabaha karşı saat 02.20 sıralarında Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yazılı olarak yapıldı. Genelkurmay şehit sayılarına ilişkin açıklamayı ise olayın yaşanmasından yaklaşık 24 saat sonra yaptı. Saat 17.10 sıralarında yapılan açıklamada 16 askerin şehit düştüğü, altı askerin ise hafif biçimde yaralandığı belirtildi. Alınan bilgilere göre açıklama, çatışmanın sürüyor olması ve hava koşulları nedeniyle gecikti. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“6 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda, daha önceden bölücü terör örgütü mensubu bir grup terörist tarafından yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüş, araçlarda bulunan Kahraman 16 silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kahraman altı silah arkadaşımız ise hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralanmış, yaralıların tedavilerine hâlihazırda devam edilmektedir. Saldırının ardından bölgede başlatılan operasyonlar karadan ve havadan kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu kapsamda; bölgede tespit edilen terörist hedeflerinin imhası ve harekâta emniyetle devam edilmesi maksadıyla; bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce kullanıldığı belirlenen 23 hedef (altı mağara, iki depo, üç barınma alanı ve 12 Doçka mevzii) 7 Eylül 2015 saat 09.00’dan itibaren üç adet F-4 ve dört adet F-16 savaş uçağı ile ateş altına alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.”

13 hedef vuruldu
İddialara göre konvoyun geçiş güzergahına mayın ve 700 kilogramlık birden fazla EYP tipi patlayıcı yerleştiren örgütün saldırısının ardından, örgüt mensuplarının kaçış güzergahına Yüksekova’daki Komando Taburu ile bir süre önce Kayseri’den bölgeye intikal ettirilen komando taburundan birlikler indirildi. Korgeneral Metin Temel’in yönettiği operasyonla, Dağlıca saldırısını gerçekleştirildiği değerlendirilen örgüt unsurlarının arkasına indirilen komando birlikleri ile örgüt militanlarının kıskaca alınması ve imha edilmesi planlanıyor. Yoğun sis ve yağmura karşın kısıtlı düzeyde hava desteği sağlanabilen çatışma bölgesinde PKK unsurları; Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü ve Malatya 7. Ana Jet Üssü’nden havalanan üç adet F-4 savaş jeti ve dört adet F-16 savaş jeti ile hedef alındı. Önceki gün vurulan 13 hedef ile birlikte PKK’ya toplam 46 hedefin savaş jetlerince yerle bir edildi.

Kıskaca alındılar
Kıskaca alınması sağlanan örgüt militanlarının çatışmadan kurtularak örgütün Irak’ın kuzeyinde kamplarına kaçması durumunda, Korgeneral Metin komutasındaki operasyon kuvvetlerinin, “sıcak takip” kapsamında sınırı aşarak Irak’a giriş yapabileceği belirtiliyor. Bu doğrultuda pusuyu gerçekleştiren örgüt militanlarının tamamen imhasının sağlanması amaçlanıyor. PKK hedeflerinin havadan ve karadan yoğun şekilde bombardımanın zor hava koşullarına karşın sürdüğü vurgulandı. Dün akşam saatlerinde ise operasyonlara hava unsurlarıyla devam edildiği kaydedildi.

Şehit sayısı tartışmaları

Ankara’ya şehit sayısının daha yüksek olabileceği, şehit düşenlerin tamamının rütbeli personel olduğu ve bazı askerlerin PKK tarafından kaçırıldığı iddiaları ulaştı. Ancak bu iddiaların hiçbiri resmi kaynaklarca doğrulanmadı. Alınan bilgilere göre şehit sayısının resmi olarak açıklanmasının ardından şehit ailelerine de resmi bildirimler yapılmaya başlandı. Saldırıda oğlu yaralanan Turgut Sarı ise yaptığı açıklamada, “Oğlum Uzman Çavuş Hakan Sarı ile bizzat telefonla görüştüm. ‘Baba hafif sıyrıklarla atlattık çok şükür’ dedi. Ben de, ‘buna da çok şükür oğlum’ dedim. Milletimiz sağ olsun. Şehitlerimize de Allah rahmet eylesin. Yaralılarımıza da acil şifalar dilerim. Terörün biran evvel Türkiye’den bitmesini isterim. Büyüklerimizden beklentimiz budur. Terörün kökünden kazınmasını istiyoruz” dedi.

Cenazeleri almaya gittiler

Eski BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişilik grup Dağlıca’da şehit düşen askerlerin naaşlarını almaya gitti.
Grup, Yüksekova’dan hareket ettikten sonra 10 kilometre uzaklıktaki Kamışlı Jandarma Karakolu’nda durduruldu. Burada bir süre askeri yetkililerle görüşen grubun bölgeye gitmesine izin verilirken, Dağlıca’ya giden yol yeniden zırhlı araçlarla kapatıldı. Kamışlı Jandarma Karakolu önünde yoğun güvenlik önlemi dikkati çekerken, çatışmaların sürdüğü Dağlıca’ya havadan ve karadan çok sayıda asker sevk edildi. Canan bölgeye ulaşıp şehit cenazelerini aldıktan sonra BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada olduğu gibi 16 cenaze bulduklarını söyledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim