• BIST 97.211
 • Altın 195,318
 • Dolar 4,9773
 • Euro 5,8072
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 29 °C
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • +18 CHP’ye 2.ŞOK! Muharrem İnce Cinsel Sapkın Çıktı!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?

CUMHURİYETİN BARIŞ MİLÂDI

CUMHURİYETİN BARIŞ MİLÂDI
Kürt sorununun silahsız çözümü için en kritik viraj geçildi. Habur’daki buluşma barış ümitlerini yeşertti. Sekizi Kandil, 26’sı Mahmur’dan gelen 34 PKK’lı 16:38’de Habur’dan Türkiye’ye girdi. Gümrükte 2.5 saat bek

 

 

 

 

 

Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine PKK’nın aldığı kararla Kuzey Irak’taki Kandil Dağı’ndan sekiz, Musul yakınlarındaki Mahmur Kampı’ndan da 26 kişi, dün Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye girdi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 34 kişi için Adalet Bakanlığı, dört özel yetkili savcı ve bir hâkim görevlendirildi.
Kandil’den Hamiyet Dinçer (1971/Başkale), Elif Uludağ (1958/Pazarcık), Hüseyin İpek (1973/Ömerli), M. Şerif Gençdağ (1973/Siverek), Mustafa Ayhan (1985), Vilayet Yakut (1980/Diyarbakır), Lütfü Dağ (1952/Kığı) ve Gülbahar Çiçekçi (1975/Kığı) adlı PKK’lılar ile Mahmur Kampı’ndan Kamil Yüksel (50), eşi Hamsiye Yüksel (32), çocukları Helena, Hevi ve Bewar, Nurettin Turgut (49), Musa Tomak (25), eşi Nurcan Tomak (24) çocukları Rojda, Yusuf Şen (60), Cane Kabul (39), Sait Şedal (53), İsmail Ayaz (19), Ayşe Kara (26), Sosin Yaman (55), Abdullah Yaman (17), Emine Sağat (54), Melekşa Soydan (36), eşi Mikail Soydan (38), Hacı Sorgül, (56), Mehmet Adanmış (39), Fatma İzer (22), Nizar Buldan (22), Bülent Aka (26), Mehmet Kaçan (39), Zehra Tunç (24) adlı kişiler, sabah erken saatlerinde yola çıktı.
34 kişi, dokuz saatlik yolculuğun ardından saat 16.38’de Türkiye sınırına ulaştı. Mahmur’dan gelen grubun 1992-95 yılları arasında, özellikle Şırnak ve Hakkari’den Kuzey Irak’a geçtikleri öğrenildi.

45 avukat hazır bulundu
Her iki grubu karşılamak üzere Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Van Barosu’na kayıtı 45 avukat ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ile 15 DTP milletvekili hazır bulundu. Diyarbakır Barosu Başkanı M. Emin Aktar, 34 kişiyi savunmak için geldiklerini belirterek, “Bu kişilerin tutuklanmasını beklemiyoruz. Mahmurdakiler zaten güvenlik önlemlerinden kaynaklı olarak gitmişlerdi. Bu kişilere ancak Pasaport Kanunu’na muhalefetten işlem yapılabilir” dedi. İşlemleri hızlandırmak isteyen emniyet ve savcılar, gruplarda yer alanların isimleri açıklandığı için kimlik tespiti ve Genel Bilgi Tarama işlemlerini önceden hazırladı. Gruplar geldikten sonra 2.5 saat süreyle Gümrük’te bekletildi ve ardından sağlık muayenesinden geçirildi.

Dört kişi aranıyormuş
Şırnak İl Jandarma  Komutanlığı da işlemleri takip ederek, Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na anında bilgi verdi. PKK’lı sekiz kişilik gruba ilk önce “örgüt üyeliği”nden işlem yapılacağı, ifadelerine göre suç vasfının değişebileceği belirtildi. Mahmur’dan gelen 26 kişiye ise “Pasaport Kanunu’na muhalefet”ten işlem yapılacağı belirtildi. Tek tek sorgulanan 34 kişiden dördü hakkında arama kaydı çıktı. Ancak ne amaçla arandıklarına ilişkin bilgi verilmedi.
Grubu karşılamak üzere sabah saatlerinden itibaren on binlerce kişi sınır kapısında toplanırken, bölgede yoğun önlemler alındı. Gümrük sahası ile DTP’lilerin beklediği TIR Parkı’nın arasına güvenlik bariyeri oluşturuldu.

Binlerce kişi kutlama yaptı
Barış gruplarının Türkiye’ye gelmesi, DTP tarafından organize edilen mitinglerle kutlandı. DTP milletvekillerinin öncülük ettiği mitinglerin en kalabalığı Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’nda bulunan TIR Garajı’nda yapıldı. Binlerce kişinin katıldığı mitingde barış sürecini destekleyen pankartlar taşındı. İkinci büyük ise Diyarbakır Batıkent Meydanı’nda yapıldı. Kandil’den gelen grupta yer alanların ailelerinin de katıldığı mitingde konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, beyaz güvercinler uçurdu. İstanbul, Adana, Van, Hakkari, Tunceli, Mardin, İzmir, Mersin, Şanlıurfa, Batman, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Ardahan, Muş’ta yapılan  gösterilerde barış talepleri dile getirildi.

Sabah olunca yola koyuldular
PKK’nın Kandil’den göndereceği sekiz örgüt üyesi ile Mahmur Kampı’nda yaşayan 26 kişiden oluşan grup, dün sabah saatlerinden itibaren yola koyuldu. Kandil’den sabah 07.00’de yola çıkan sekiz kişi için kamptaki PKK’lılar tören düzenledi. Grup içinde yer alan M. Şerif Gençdağ, yaptığı konuşmada “Türkiye’de yaşanan tıkanmayı aşacağımızı ve attığımız bu adımın vesile olmasını istiyoruz. Türk devleti de bunu fırsat olarak değerlendirmeli. Kalıcı bir barış için üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. Bu kutsal ve anlamlı yürüyüşün herkese hayırlı olmasını diliyor, üzerimize düşen barış elçiliği görevini layıkıyla yerine getireceğimize inanıyoruz” dedi. Bu konuşmanın ardından grup yola koyuldu.
Mahmur grubu da sabah saatlerinde yola çıktı. Kampta kalan 10 bini aşkın Mahmurlu, 26 kişiye konvoylarla eşlik etti. Her iki grup saat 12 gibi Erbil çıkışında birleşti. Burada Türkiye Barış Meclisi’nden ve aynı zamanda 1999’da Türkiye’ye gelen 1. Barış Grubu içinde yer alan Seydi Fırat bir konuşma yaptı. Fırat, barış gruplarının gelişinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bu adımın kalıcı barışa dönüşmesi için yetkililerin olumlu cevap vermesi gerektiğini söyledi. Konuşmaların ardından gruplar, yüzlerce araçlık konvoy ile yoluna devam etti.
Bu yolculuk sırasında üzücü bir olay yaşandı. Konvoy içindeki bir aracın şarampole devrilmesi sonucu Ahmet Çetin adlı kişi öldü. Kaza nedeniyle konvoyun ilerleyişinde gecikme yaşandı. Bir saat sonra yola devam eden konvoy, saat 15.00 sıralarında Habur Sınır Kapısı’na bir kilometre mesafede bulunan Halil İbrahim Köprüsü’nde peşmergeler tarafından durduruldu. Gruplar daha sonra 16.38’de Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye adım attı.

Ankara’nın gözü Habur’daydı

İçişleri ve Adalet bakanlıkları, Silopi ve Cizre’ye özel ekipler gönderdi. Silopi’ye giden özel yetkili savcı ve hakimler gelenlerin ifadelerini alırken, Cizre’ye giden İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş de kontrol dışı bir işlem yapılmaması için çalışmaları bizzat yönetti.
İçişleri Bakanlığı, Mahmur ve Kandil’den gelen grupların, Habur Kapısı’ndan girişindeki işlemlerin yürütülmesi için Bakanlık Müsteşarı Osman Güneş başkanlığında Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ile bir merkez valisini görevlendirdi. Taraf, İçişleri Bakanlığı’nın özel bir ekip göndereceğini iki gün önceden yazmıştı. Şırnak’a giden özel ekip, çalışmaları Silopi ve Cizre’de yönetti. Güneş, gelen grupların girişinde kontrol dışı bir işlemi önlemek ve DTP’nin karşılama mitinginde olağandışı bir müdahalenin önüne geçmek için çalışmaları bizzat takip etti.
Güneş, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a gelişmeler hakkında sürekli bilgi vererek, Ankara’yı haberdar etti. DTP milletvekilleri ve avukatlarla görüşerek gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunan Güneş’in “Pişmanlık konusunu dayatmama ve serbest bırakılmalarını sağlama” konularında güvence verdiği öğrenildi.

Bugün MGK gündeminde
Barış gruplarının Türkiye’ye gelişi, bugün toplanacak olan MGK’da da ele alınacak, Atalay, kurula detaylı bilgiler aktaracak. Başbakan Erdoğan, dün kurul üyesi bakanlar ve MİT Müsteşarı Emre Taner ile biraraya gelerek gelişmeleri değerlendirdi. DTP ise olası gelişmelere karşı Ankara’da kriz masası kurdu.

Dokuz maddede talepler: Anadilde eğitim, anayasa
Kendilerine “Barış ve Demokratik Çözüm Grubu” adını veren iki grup, beraberinde bir mektup ve dokuz maddeden oluşan talep listesi açıkladı. “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Sayın Yetkililerine” ve “Türkiye Halklarına Ve Demokratik Komuoyuna” diye başlayan mektupta, “Halklarımızın barış umutlarına ve özgürce birlikte yaşama arayışına cevap olmak istiyoruz” dendi. Grubun dokuz maddelik talepleri şöyle:

1-
Öcalan’ın hazırladığı Kürt sorununun barışçıl ve demokratik siyasi çözümü için yol haritasının ilgili muhataplarına verilmesini ve tüm kamuoyuna açıklanması,

2-
Askeri ve siyasi alana dönük operasyonların durdurulmasını ve Kürt sorununun barışçıl ve demokratik siyasi çözümünün önünün açılmasını ve bu çözümün Türkiye’nin gerçek anlamda demokratikleşmesine bağlı olarak Kürt halkının özgür iradesini esas alma temelinde diyalog ve müzakere yöntemiyle gerçekleştirilmesini,

3-
Türkiye demokratik ulusunun bir parçası olarak Kürt halk kimliğimiz temelinde ve anayasal güvenceye sahip olarak özgür, eşit ve birlikte yaşamak,

4-
Anadilimiz olan Kürtçeyi her yerde özgürce konuşmak, öğrenmek, geliştirmek ve tarihi değerlerimizi, kültürümüzü ve coğrafyamızı anadilimizde yaşamak,

5-
Çocuklarımızı Kürtçe adlandırmak, Kürtçe eğitmek ve büyütmek,

6-
Kürt halkı olarak tarihimizi, kültürümüzü, sanat ve edebiyatımızı özgürce yaşamak, geliştirmek ve korumak,

7-
Kendi kimliğimizle demokratik toplumsal örgütlenmemizi geliştirmek, demokratik siyaset yapmak ve kendimizi özgürce ifade etmek,

8-
Bölgenin köy, kasaba ve şehirlerinde özel harekatçı, korucu ve polisin baskı ve zulmünden uzak, yeterli imkanlara kavuşmuş ve güvenlik içinde yaşamak,

9-
Türkiye’nin demokratikleşmesini ve bunun için sivil-demokratik bir anayasanın hazırlanmasını istiyoruz.

Taraf

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim