• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cumhuriyet Yurtta Ergenekoncu Cihanda Avrasyacı

Cumhuriyet Yurtta Ergenekoncu Cihanda Avrasyacı
Son günlerde Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay'ın gazetenin politbürosu tarafından görevinden alınması ardından gazetenin ağır toplarından Ataol Behramoğlu ve Oktay Akbal yazılarına son verdiler. Ayhan Yıldırım 10 soruda Cumhuriyet gaze

 

 

 

 

 

1. Ulusçuluğun kalesi Cumhuriyet fire mi veriyor?        

Son günlerde Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay'ın gazetenin politbürosu tarafından görevinden alınması ile ortaya çıkan tartışmalar sürüp giderken bazı çevreler tarafından gazetenin yayın çizgisinin değişmekte olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Aslına bakarsanız bu iddiayı dile getirenler argümanlarını Cumhuriyet gazetesinin kısa bir süre önce Kürşat Başar, Tuna Kiremitçi ve Süheyl Batum gibi birtakım yazarları kendi bünyesine katma girişimine dayandırıyorlar. Gazete okuyucuları ve yine gazetenin bazı ağır topları, bu transferlerden oldukça rahatsız. Transferler gazete içerisinde ciddi bir rahatsızlık doğurmuş durumda. Mustafa Balbay'ın görevden alınması ise rahatsızlar açısından bardağı taşıran son damla oldu. Balbay'ın görevden alınmasından sonra gazetenin ağır toplarından olan Ataol Behramoğlu ve Oktay Akbal yazılarına son verdiler. Emre Kongar, Orhan Bursalı ve Özgen Acar ise Balbay'ın görevden alınmasından dolayı duydukları rahatsızlığı köşelerinde açıkladılar.

Bilindiği gibi Cumhuriyet gazetesinin Ankara temsilcisi Mustafa Balbay, Ergenekon bağlantısından dolayı tutuklanarak cezaevine konmuştu. Ayrıca gazetenin imtiyaz sahibi ve ideologu konumunda olan İlhan Selçuk da Ergenekon'un fikri lideri olmakla suçlanarak sorgulanmıştı.

 

2. Cumhuriyet cumhura niçin karşı?        

Cumhuriyet gazetesinin tarihine şöyle bir bakıldığında Osmanlı devletinin yıkılmasından hemen sonra kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin adını taşımasına ve onun en yılmaz bekçisi ve savunucusu olduğunu iddia etmesine rağmen Cumhuriyet’ten bu yana halka ve cumhura karşı yapılan birçok darbe girişiminin arkasında olduğu görülmektedir. Cumhuriyet’i cumhura karşı yapılan darbeler ile koruyup kollamaya çalışan Cumhuriyet gazetesi, bu yönüyle sadece bir gazete değil, bir ideolojinin en güçlü temsilcisidir de. Ulusalcı ideolojinin merkezi ve kaynağı olan bir gazetedir Cumhuriyet.

 

3. Cuntacılık Ergenekon’u mu doğurdu?

Onun için Cumhuriyet gazetesinde gazetecilik bir kamu mesleği olarak icra edildi yıllarca. Gazeteciler de devlet görevlisi gibi görüldüler. Cumhuriyetin kurucu ekibinin tepeden inmeci modernleştirme emellerinin fikri ve ilmi bakımdan taşıyıcısı olduğu iddiasında olan Cumhuriyet gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti’ni oluşturan halka karşı daima kuşkucu olmuştur. Gazetenin Cumhuriyet’in nimetlerini anlama kabiliyetinden yoksun olan halka ve cumhura karşı yapılan birçok darbe teşebbüsüne karargâh olması bunun en güzel örneğidir. Bu jakoben ve elitist yaklaşımın en son semeresi ise Ergenekon yapılanmasıdır.

 

4. Gazetenin ilk kurucusu ve isim babası kimdi?

Cumhuriyet gazetesi, 1924 yılında o dönemlerde Yeni Gün gazetesini çıkaran Yunus Nadi tarafından kuruldu. Gazeteye Cumhuriyet adını veren Atatürk'tü. Gazetenin ilk sayısında Yunus Nadi'nin sunuş yazısı ve Atatürk ile yapılan röportaj vardı. Yunus Nadi ölene kadar gazetenin başyazarı olarak kaldı. Sonra yerine oğlu Nadir Nadi geldi.

Gazetenin ilk yazarları arasında Ziya Gökalp, Hasan Bedreddin, Ahmet Rasim, Ahmet Refik, Peyami Safa, Reşat Ekrem Koçu, İsmail Habip, Abidin Daver, Cenap Şahabettin, Vedat Nedim, Fuad Köprülü ve Halit Fahri gibi farklı ve renkli isimler vardı.

 

5. Yunus Nadi şeyhin elini niçin öptü?

Yunus Nadi, bugünkü Cumhuriyet ekibinden geri kalmayacak ölçüde dini ve manevi değerler karşıtıydı. O da tıpkı bugünküler gibi dini her imgeye karşı “şeriat geliyor” çığırtkanlığı yapmaktan geri durmuyordu. Paranoya derecesinde din düşmanlığına sahip olan Yunus Nadi, menfaatleri söz konusu olduğunda din ve iman karşısında ikiyüzlülük sergilemekten çekinmiyordu. Onun bu pervasız ikiyüzlülüğünün en somut örneği gazetesini maddi olarak ayakta tutmak için bir şeyhe yazdığı mektupta görülebilir. O, bu mektubunda şeyhten birtakım ricalarda bulunduktan sonra “Ricamı azami mikyas ile infaz edeceğinden emin olduğum için fazla söze lüzum görmeyerek müsaadenle muhterem ellerini tekrar tekrar öper ve hatm-i kelam eylerim şeyhim efendim” diyordu.

 

6. İlhan Selçuk'un faşizm sempatisinin altında Hitler hayranlığı mı var?

Yıllar sonra Yunus Nadi gazeteyi oğluna bırakmıştır. Artık kendisi gazetenin eski sahibi olarak altı dönem İzmir, Muğla, Menteşe milletvekilliği görevlerinde bulunur. Bir dönem gelir Yunus Nadi CHP'den aday gösterilmez ve o da CHP'li olmaktan vazgeçer, Demokrat Parti’yi desteklemeye başlar ve Demokrat Parti'den aday olur. O dönem gazete Demokrat Parti’yi desteklemekle kalmaz, hatta Almanya'daki Hitler’i de savunmaya başlar. Öyle ki Hitler’e karşı çıkan herkesi Yahudi olmakla itham edecek kadar da işi ileriye götürür. Kim bilir belki de İlhan Selçuk'un bugünün çağdaş Türkiye'sinin bünyesi için uygun gördüğü kızıl elma ittifakı giysisinin ilhamı gazetenin o dönemlerdeki Hitler hayranlığından ileri geliyor olabilir.

 

7. Cuntacı İlhan Abi gerçekten masum mu?

1963'te yazar Yaşar Kemal'in referansıyla işe girdiği Cumhuriyet’in bir kaç yıl içerisinde sahibi olmuştu İlhan Selçuk. Gazetecilik hayatının başlangıcından bu yana da adı daima darbeler ve muhtıralarla anılmıştı. Onun arzuladığı aslında askeri cunta yoluyla Türkiye'de bir Baas rejimi tesis etmekti. Bu doğrultuda 9 Mart 1971'de İlhan Selçuk ve birtakım arkadaşları ordu içindeki genç subaylarla birlikte darbe yapmayı planlamışlardı. Bu darbenin hazırlıkları yapılırken İlhan Selçuk'un Cumhuriyet gazetesindeki odası karargâh olarak kullanılmıştı. Cuntanın adına Madanoğlu Cuntası deniliyordu. Darbe girişimi başarısız olmuş ve İlhan Selçuk Ziverbey Köşkü'nde sorgulanmıştı. O günden bugüne kendisi hakkında "her şey değişir ama iki şey değişmez: Tanrı ve İlhan Selçuk" tespitini doğrular biçimde cuntacılık vasfını hiç değiştirmeyen İlhan Selçuk'un bugün de AK Parti’yi devirmeye yönelik kurulan Ergenekon Terör Örgütü kapsamında sorgulanması çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

 

8. Dursun Karataş'ın Cumhuriyet'te yayınlanan taziye ilanına şehit aileleri ne dedi?
Ergenekon Terör Örgütü davasının tutuksuz sanığı İlhan Selçuk'un imtiyaz sahibi olduğu Cumhuriyet gazetesi, yakın geçmişte tartışılan bir ilan yayınladı. Ergenekoncularla temas halinde olduğu ortaya çıkan ve yüzlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan DHKP-C'nin lideri Dursun Karataş'a vefatının ardından yapılan taziyeler için teşekkür ilanıydı bu. Gazetenin 10. sayfasında DHKP-C liderinin fotoğrafıyla birlikte yayınlanan ilanda, terörist Karataş'ın yakınlarının “Dursun Karataş'ın vefatı nedeniyle acımız büyüktür. Onu sonsuzluğa uğurlarken hep yanımızda olan tüm dostlarımıza, sevdiklerimize teşekkür ederiz” ifadelerine yer verilmişti.

Cumhuriyet'in ilanı şehit ailelerinin tepkisini çekmişti. Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hamit Köse, “Onların acısına ortak olduklarını söyleyenler terör suçuna iştirak etmiş sayılmaz mı?” diye sormuştu.

 

9. Hasan Cemal’in Cumhuriyet’i, değişimi kaldırabildi mi?

Gazetenin adı sadece Türkiye'deki birtakım darbe ve muhtıra girişimleriyle anılmaz, aynı zamanda kendi içindeki gerilim ve darbelerle de gündem oluşturur. Kuşkusuz gazete içindeki darbe dönemlerinin en ilginci ve bilineni, Hasan Cemal'in 12 Eylül askeri darbesinden sonra Nadir Nadi'nin tercihi ile genel yayın müdürü olmasıyla başlar. Hasan Cemal'li yıllarda gazetede patronaj sorunları baş gösterir. Bu sorunlar tabi gazetenin sahipleri arasındaki kişisel husumetlere dayanmaktadır. Gazete içerisinde vuku bulan en önemli çatışma ve kargaşa ise gazeteyi bir ideoloji gazetesi olarak kurgulayanlarla, Cumhuriyet’i evrensel gazete standartlarına taşımak isteyenler arasında gerçekleşmektedir. Hasan Cemal'e o dönem karşı duranlar daha çok gazeteyi bir parti broşürü gibi gören zihniyetti. Hasan Cemal ise gazeteyi toplumu manipüle etme amacından çıkarmaya çalışıyor, daha gerçekçi ve objektif bir habercilik tarzı oluşturmaya çalışıyordu. Değişim karşısında direnenler sonunda galip geldiler ve Hasan Cemal gazeteden ayrılmak zorunda kaldı.

           

10. Bugünkü liberallerin yuvası Cumhuriyet miydi?

Cemal' in bu girişimlerine İlhan Selçuk, Ali Sirmen, Oktay Akbal ve Uğur Mumcu gibi yazarlar tarafından soğuk bakılıyordu. Değişime karşı direnenlerle değişim isteyenler arasındaki çatışma bir müddet sonra büyüyerek bir ayrışmaya dönüştü. Bu ayrışma sonucunda Cengiz Çandar, Murat Belge, Hadi Uluengin, Mehmet Altan, Ufuk Güldemir, Enis Batur, Ömer Madra, Enis Berberoğlu, İsmet Berkan, Şahin Alpay, Osman Ulagay, Yasemin Çongar, Yalçın Doğan, Meral Tamer gibi bugünün medyasının ağır topları gazeteden ayrıldılar. Bu yazarların birçoğu bugün için İlhan Selçuk'un şiddetle karşı durduğu liberalizm şemsiyesi altına sığındılar.

 Ayhan Yıldırım / Özgün Duruş

 

 

 

 

 

 

 

g

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim