• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK AFFI!

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK AFFI!
Babacan tarihin en büyük affını açıkladı.

 


Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'le birlikte, kamu alacaklarının bir bölümünün yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarısı taslağı hakkında düzenlediği basın toplantısına başladı.

Babacan, "Özellikle Türkiye'yi etkilediği dönemde iyi niyetli olduğu halde, ödeme arzusu olduğu halde, şu veya bu sebeple ödemelerini yapamamış, olan vatandaşlarımız, şirketlerimiz var. Bunlarda birikmiş, oldukça yüksek geçikme cezaları ve faizlerle karşı karşıya kalmış durumdalar. Vatandaşlarımızla kamu kesimi arasındaki bu birikmiş borç alacak meselelerini mümkün olduğu kadar geniş bir şekilde ele alıp, kamuya olan borçlarında ana tutarlarında herhangi bir indirim yapmadan, asıl alacağın reel değerini korumak suretiyle borçların yeniden hesaplanması ve belli bir plan dahilinde ödenmesini sağlamak amacıyla tasarı çalışmasını yaptık" diye konuştu.

Babacan, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılacak kanun tasarısının kapsamını geniş tuttuklarını, tasarıyla uzun sürede taksitli ödeme imkanı sağlayacaklarını söyledi.

Babacan, tasarı kapsamına maliye, gümrük müsteşarlığı, SGK, il özel idareleri, TEDAŞ (7 özel dağıtım şirketi dahil), TRT, KOSGEB, TOBB ve OSB'lerin girdiğini bildirdi.

31 TEMMUZ 2010 ÖNCESİ YAPILANDIRILACAK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük vergi affını açıkladı. Babacan, 31 Temmuz 2010 önceki borçların yapılandırılacağını dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer ile birlikte, çalışmaları iki aydır süren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı'nın içeriğini Yeni Başbakanlık Binası'nda yaptığı basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Bakan Babacan, küresel krizin olumsuz etkileri sebebiyle ödemeleri yapamayan vatandaş ve esnafların bulunduğunu kaydederken, "Asıl tutarlarında herhangi bir indirim yapmadan borçların yeniden yapılandırılması ve belli plan dahilinde ödenmesi amacıyla yaptık. Parça parça çalışmadansa aynı ilkeler çerçevesinde yapılandırma yaptık. Finansman sıkıntısıyla karşılaşılmaması için uzun süreli taksitli ödeme imkanı sağladık." dedi.

Kamu alacaklarının yapılandırılmasında muhatap kurumların Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olduğunu söyleyen Babacan, "Borçlar bunların yanı sıra gümrük, il özel idareleri, belediyeler ve büyükşehir belediyeleri, TEDAŞ, Yurt-Kur, TRT Kosgeb, TOBB ile OSB'yi ilgilendiriyor." ifadelerini kullandı.

Devlet Bakanı Babacan, yapılandırma kapsamına giren borçları da şöyle sıraladı:

"Vergiler ve vergi cezaları, gümrük vergileri idari para cezaları, il özel idarelerin çeşitli harç ve para cezaları, SGK alacakları, belediyelerin ücret ve su alacakları, büyükşehir su ve atık alacakları, TEDAŞ'ın elektrik alacakları, Yurt-Kur öğrenim kredisi alacakları, TRT'nin elektrik payı ve bandrol ücretlerinden kaynakla alacakları, KOSGEB'in alacakları, TOBB'un ve bağlı odaların oda aidatı, OSB'nin elektrik, su ve doğalgaz alacakları ve yönetim alacakları."

Başbakan Yardımcısı, vergiler ve gümrük vergileri 31 Temmuz 2010 tarihinden önceki dönemlerin yapılandırılacağını ifade etti. Sosyal Güvenlik alacaklarında ise 30 Haziran ve öncesi borçlar yapılandırılacağını ifade etti.

Babacan: Faizler 1,05 ile 1,15 arasında

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sigorta, vergi, elektrik, su gibi borçların yapılandırmasındaki faiz oranlarını açıkladı. Peşin ödemelerde ödenecek tutarda bir artırım yapılmayacağını bildiren Babacan, "Taksitle ödemelerde ise taksitler ödeme süresine bağlı olarak belli bir oranda artacak. 12 ayda 6 taksitte 1,05 faiz, 18 ayda 9 taksitte 1,07, 24 ayda 12 taksitte 1,10, 36 ayda 18 taksitte 1,15 ile çarpmış oluyoruz." dedi.

Yeni Başbakanlık'ta Cumhuriyeti Tarihi'nin en geniş kapsamlı borç yapılandırmasının detaylarını açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihtilaflı alacaklarda, alacak asıllarının yüzde 50'si ya da yüzde 20'si, asla bağlı olmayan cezaların yüzde 25'i veya yüzde 10'u, gecikme faizi ve gecikme zammı yerine güncelleme oranı TEFE ve TÜFE'nin esas alınarak hesaplanacağını dile getirdi.

Stok beyanı ve Varlık Barışı'yla ilgili de düzenlemeler getirildiğini aktaran Bakan Babacan, beyanda bulunduğu yurt dışındaki varlıklarını Türkiye'ye getirmeyenler ilave süre verildiğini ifade etti.

Kanun'dan yararlanma şartlarını açıklayan Babacan, yazılı başvuru yapılmasını istedi. Açılan davalardan vazgeçilmesi gerektiğini, mevcut ödemeleri aksatanların bundan yararlanamayacağını kaydetti.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonraki ikinci aya kadar başvuru olabileceğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, şöyle konuştu:

"Aralık'ta geçere Şubat 2011'e kadar başvurmak gerekecek. Ödemeler peşin de yapılabilecek taksitle de yapılabilecek. İki ayda bir taksit ödeme imkanı geliyor. Ocak'ta vergi varsa şubatta SGK taksidi gelecek. 36 ayda 18 taksit olacak. Vergi borçlarının kredi kartıyla taksit olarak ödeme yapabilecek. Bankalarla vatandaşların bu işlemi yapması mümkün olacak. SGK alacakları için kanunun yürürlüğe girdiği ayı izleyen 4.aydan. Diğerlerinde 3 aydan itibaren ödeme başlayacak."

EN FAZLA İKİ TAKSİT AKSATILABİLECEK

Peşin ödemelerde ödenecek tutarda bir artırım yapılmayacağının altını çizen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Taksitle ödemelerde ise taksitler ödeme süresine bağlı olarak belli bir oranda artacak. 12 ayda 6 taksitte 1,05 faiz, 18 ayda 9 taksitte 1,07, 24 ayda 12 taksitte 1,10, 36 ayda 18 taksitte 1,15 ile çarpmış oluyoruz." diye konuştu.

Ali Babacan, yapılandırmanın ardından bir takvim yılında en fazla iki taksitin süresinde ödenmemesinde izin verildiğini aktardı. Süresinde ödenmeyen taksit, son taksidi izleyen ayın sonuna kadar ödeneceğini belirtti.

Babacan: Sigara cezalarıyla ilgili düzenleme yok

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamına sigara cezalarının alınmadığını açıkladı. Babacan, trafik cezalarını 2 yıl ödemeyenlerin faizinin silindiğini ana parayı bugüne enflasyona getirerek yapılandırma yapılacağını aktardı.

Yeni Başbakanlık Binası'nda ödenmemiş borçların yeniden yapılandırması üzerine basın toplantısı yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, işadamlarına "Düşüncelerinizi beyninizi işinizi daha iyi yapmakta kullanın. Nereden nasıl vergi kaçırırım diye düşüneceğinize kurumsal yapı kurun." diye seslendi. Babacan, bundan sonra denetimleri sıklaştıracaklarını kayıt dışı çalışanlar için hayatın gittikçe zorlaşacağına işaret etti.

"50 MİLYAR LİRA NEREDEN ÇIKTI BİLMİYORUM"

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 50 milyar liralık rakamın yapılandırılacağı yönündeki iddiaların aktarılması üzerine "50 milyar lira rakamı nereden çıktı ben bilmiyorum. Bu uyumdur. Kapsamda çok farklı konular ve alacaklar var. Ana paralar ve üzerine eklenmiş cezalar var. Toplam tahsilat konusunda rakam vermeyeceğiz. Zaten buradan Orta Vadeli Ekonomik Program'da herhangi bir gelir öngör müyoruz." ifadelerini kullandı.

'Vergisini düzenli olarak ödeyen iş adamına bir düzenleme var mı?' sorusuna Babacan, "SGK primlerinde düzgün ödeyenler için 5 puanlık indirim zaten yapıyoruz. 2011'de bu iş adamlarımız için bir şey olması çok zor. Ancak 2012'de olabilir çalışılabilir. Bütçe yapılırken öngörülmesi lazım." cevabını verdi.

Tahsilatı nerede kullanacaksınız? sorusuna ise "2B üzerinde çalışıyoruz. Gelecek tahsilatı yatırımda mı, yoksa borç ödemede mi kullanacağız bakacağız." karşılığını verdi.

Devlet, 50 ve 60 liralık alacaklardan vazgeçti

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın açıkladığı borç yapılandırmasında bazı alacaklar silindi. Buna göre Maliye, Gümrük ve Sosyal Güvenlik Kurum 50 liralık alacaklarından vazgeçti. Yine Maliye Bakanlığı'nca verilen 31 Temmuz 2010 öncesi 120 liralık idari para cezaları silindi.

Yeni Başbakanlık Binası'nda düzenlenen 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'nın ayrıntıları açıklandı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız toplantıya katıldı. Babacan'ın yapılandırmanın detaylarını vermesinin ardından gazetecilerin sorularına geçildi.

'Devletin küçük alacaklardan vazgeçtiğini belirttiniz? Ne kadarlık alacaklardan vazgeçtiniz?' sorusuna cevap vermesi için Babacan Maliye Müsteşarı Naci Ağbal'ı işaret etti. Ağbal, tahsilden vazgeçilen alacakları elindeki nottan okudu. Ağbal'ın verdiği bilgiye göre tahsilinden vazgeçilen alacaklar şöyle: " Maliye Bakanlığı 31 Aralık 2004 öncesi her bir tür ve dönem itibarıyla 50 liralık alacaklar, 31 Temmuz 2010 öncesi verilmiş idari para cezalarından 120 liralık alacaklar, Gümrük Müsteşarlığı 31 Temmuz 2010 öncesi her bir tür ve dönem itibariyle 50 liralık alacaklar, 31 Temmuz 2010 öncesi verilmiş idari para cezalarından 60 liralık alacaklar, SGK'nın 31 Temmuz 2010 öncesi iş yeri bazlı 50 liralık alacaklar."

Milyar liralık vergi davaları da yapılandırmadan yararlanacak

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihtilaflı kamu alacaklarının da borç yapılandırmasından yararlanacağını söyledi. Babacan'ın bu açıklaması kapsamına kamuoyunda milyar liralık vergi davaları da giriyor.

Yeni Başbakanlık Binası'nda ödenmemiş borçların yeniden yapılandırması üzerine basın toplantısı yapan Babacan, gazetecilerin sorularını cevapladı. İhtilaflı alacaklarda mahkeme süreci devam eden vergi cezası davalarının girip girmeyeceğinin sorulması üzerine Babacan, "Onlar da kapsamda." dedi.

OY KULLANAMAYAN KILIÇDAROĞLU'NA AF YOK

Yeniden yapılandırma kapsamına oy kullanamayan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve benzer vatandaşlar girmedi. Referandumda oy kullanamayanlara verilen cezaların affedilip edilmeyeceğine dönük soruya Babacan, "Referandum 31 Temmuz 2010 sonrasında olduğu için kapsama girmiyor. Daha önceki seçimler giriyor. Oy kullanamayanlar ödemelerini yapsınlar." dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adres değişikliğini belirtmediği için referandumda oy kullanamamıştı.

BAKANLAR KURULU 1 AY UZATABİLECEK

'Toplam kaç kişiyle barışacaksınız?' sorusuna Babacan, kişi sayısı ve tahsilat rakamı konusunda bir şey açıklamayacaklarını dile getirdi. "Biz kapı açtık bundan sonra gerçekleşenleri açıklayacağız." diyen Babacan, tasarının yasalaşması konusunda bütçe görüşmeleri sonrasını işaret etti. Bakan, "Plan Bütçe Komisyonu bayram sonrası bütçe çalışmalarını tamamlıyor. Alt komisyonda çalışılması gerekir. Ana ilkelerde değişiklik olmasını istemeyiz. Krizde ödeme sıkıntısı çeken vatandaşları rahatlatmak isteriz. Bu sene 1 milyar lira tahsilat uğruna 3 milyar liradan olmak istemeyiz." dedi. Babacan, borç yapılandırmasından yararlanma süresinin Bakanlar Kurulu'nca 1 ay daha uzatılabileceğine işaret etti.

ÇİFTÇİLERE HASAT DÖNEMİNE GÖRE ÖDEME

Çiftçilerin birikmiş elektrik borçlarıyla ilgili olarak Babacan, çiftçiler için hasat dönemine göre özel bir taksitlendirme planı yapılabileceğini müjdeledi. Babacan, sahte belge ve defter düzenleyenlerin af kapsamında olmayacağına işaret etti.

CİHANY

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim