• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Cumhurbaşkanı'nın İş Bankası'nda 103 Milyonu Var!'

Cumhurbaşkanının İş Bankasında 103 Milyonu Var!
Misyoner Medya'nın Menfaat Mühendisliği'ne bir misal sadedinde...

 


 

Türkiye, siyasetin en zor yapıldığı ülkelerden biri. Darbe, itham, iftira, söylenti ve iddialarla liderleri gözden düşürülen, onlar üzerine özellikle medya organları kullanılarak operasyon yapılabilen bir ülke. İşte duyunca inanamayacağınız şok olay.

Urfamedya.com’da yazan Hüseyin Erkan, geçmişte yaşanmış, çok önemli bir iddiayı yeniden kamuoyunun gözü önüne çıkarınca, Türkiye’nin ne tür zorluklardan geçtiğini bir defa daha gördük. Erkan, çok fazla hatırlanmayan ama mutlaka devamlı akılda tutulması gereken bir olayı yeniden hafızalarımıza kazandırdı.

Bu aslında o denli önemli bir olaydı ki koskoca Cumhurbaşkanı 5-10 liranın önemli olduğu 60’lı yıllarda tam 103 milyon lirası var diye kamuoyuna ilan ediliyor, gazeteler çarşaf çarşaf bu haberi evire çevire veriyordu. Tıpkı bugünlerde bazılarının, yine bazı iktidar üyelerine yaptığı gibi.

İşte okuyunca bu kadar da mı olur diyeceğiz o şok ayrıntılar…

Celal Bayar’ın 103 milyonu nerde?

‘’Unuttuk herhalde. 2002’deki genel seçimlerden önce, kamuoyu yoklamalarında AK Parti önde çıkınca: “Tayyip Erdoğan’ın İsviçre bankalarında bilmem kaç milyon dolar parası varmış” diye şayialar çıkarılmıştı.

Ne biçim halksa bu bizim halkımız, hiç itibar etmemişti de “çok güvenilir kaynaklar-dan elde edilen” bu haberlere, gidip O’na vermişti oyunu.

Bu kez, çok daha güvenilir bir kaynaktan alıyoruz benzer bir haberi: ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nden… Koskoca Büyükelçi, hükümetine verdiği raporda: “Bir değil, sekiz gizli hesabı var Erdoğan’ın İsviçre bankalarında.” diyor.

Hayatı boyunca hiçbir yabancı bankaya tek kuruş yatırmamış olan ben, Başbakan Erdoğan’ın İsviçre bankalarında milyon dolarları olup olmadığını nerden bilebilirim. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Başbakan böyle bir hata yapacak kadar akılsız bir siyasetçi değil.

Bu haber ve iddia, 50 yıl önce yaşanmış bir olayı anımsattı bana:

27 mayın 1960’ta bir darbe ile DP iktidarını yıkıp yönetime el koyan askerî cunta, “Devrik Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın İş Bankasında 103 milyon lirası var” haberini vermiş; gazeteler de bunu manşetten yayımlamışlardı.

O yıllarda 1 milyon bile çok büyük bir paraydı. Aşırı zenginler için “milyoner “ denir-di ki, milyonerlerimizin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. 103 milyon, çok çok büyük bir miktardı. Devlet hazinesi soyulmadan böyle bir zenginliğe ulaşmak kimsenin harcı değildi.

Haberi okuyan herkes: “Vay anasını!.. Demek ki devleti soyup soğana çevirmiş Bayar da haberimiz yokmuş bizim.” diyordu.

Köşe yazarlarımız, bu haberi konu edinerek nefis makaleler döşemiyorlardı; Bayar’ın hırsızlığı üzerine.

Bayar, bu iddiaların hiçbirine cevap verecek durumda değildi; çünkü tutukluydu. Ama hiçbir gazeteci de İş Bankası Genel Müdürü’ne gidip bu haberin doğru olup olmadığını sormayı akıl edememişti. Yalnız gazeteciler mi?.. Biz okurlar da… Bütün gazeteler yazdığına, devlet radyosu da bangır bangır bağırdığına göre yüzde yüz doğruydu elbet!

27 Mayıs’ın ilk günleridir. Bayar, Harp Okulu’nda tutukludur. Bir gazetede bu haberi görünce, çok üzülür. Gazeteye yazarak haberi tekzip etmek (yalanlamak) ister, İyi de, böyle bir zamanda Bayar’ın tekzibini yayımlar mı gazete?

Nöbetçi subaydan, bir notere ihtiyacı olduğunu söyler. Amacı haberi noter vasıtasıyla yalanlamaktır. Okul Komutanı Kur. Alb. Müçteba Özden noter isteğinin sebebini sorar.

Anlatır Bayar. “Bunu sakıncalı görürseniz, Devlet Başkanı Cemal Gürsel’e bir mektup yazayım. Bütün yetkiler ellerinde. Benim İş Bankasında param olup olmadığını sorup öğrenebilirler” der.

Komutan, bir cevap vermeden gider. Biraz sonra da beş altı siville birlikte gelir. Aynı model siyah takım elbise giymiş siviller de niçin noter istediğini sorarlar. Onlara da aynı cevabı verir Bayar.

İçlerinden biri, sinirli ve öfkeli bir sesle: “Onu sen söylüyorsun; bankada hiç param yok diye” dedikten sonra, okul komutanına: “Bu haberi nasıl öğrendi?” diye sorar.

Okul komutanı, Milli Birlik Komitesi’nin tutuklulara gazete verilmesine izin verdiğini, dolayısıyla gazeteden öğrenmiş olabileceğini söyleyince, hiçbir cevap vermeden çıkıp gider.. Daha sonra Komutan, Bayar’a gelip “Devlet Başkanı Cemal Gürsel’e yazdığınız mektubu bana verin, ben kendisine gönderirim.” der. Gerçekten de gönderir.

Bayar, şöyle demektedir, o mektubunda:

“Bir gazetede, bankada 103 milyon liram olduğuna dair çıkan haber doğru değildir. Emir vererek yaptıracağınız bir soruşturma ile gerçek ortaya çıkacaktır. Bu yanlış ve kasıtlı haberin düzeltilmesi için gereğini” arz ederse de hiçbir sonuç alamaz

Bediî Faik, 27 Mayıs’tan önce, Dünya gazetesinde DP iktidarını en sert eleştiren gazeteci yazarlardan biriydi.

“Celal Bayar’ın İş Bankası’nda 103 milyon lirası var” haberi çıkınca, bu kadar büyük miktar bir paraya sahip olunamayacağına inanan Dünya gazetesi yöneticileri, haberi teyit ettirmeden yayımlamak istemezler. Gürsel “doğrudur” der.

Yine de Dünya Gazetesi “Ankara’da ısrarla dolaşan söylentilere göre” diyerek verir haberi.

Gazetelerde bir yalanlama çıkmadığını gören Bayar, İş Bankası Genel Müdürlüğüne bir mektup göndererek bütün şubelerde ne kadar parası varsa tespit edilip bildirilmesini rica eder.

Önce “Araştırıyoruz, sonucu ayrıca bildireceğiz.” diye kısa bir not, bir süre sonra da “Yapılan tahkikat neticesinde yalnızca İş Bankası Konak Şubesinde 1 lira 16 kuruş paranızın olduğu tespit edilmiştir.” cevabını alır.

Alır ama Bayar, bu resmî belgeyi hiçbir yerde yayınlatamaz elbette.

Nitekim, askerî yönetimin oluşturduğu Yüksek Soruşturma Kurulu da DP iktidarının ileri gelenleri gibi Celal Bayar’ın da “Gayrimeşru bir mal varlığına rastlanmadığına” karar verir.

En küçük bir ipucuna rastlasalar, neler yapılmazdı ki!

İyi de, bugüne kadar, 27 Mayıs’ı öve öve bitiremeyen bir Allah’ın kulu çıkıp da “Bayar’ın 103 milyonu nerde?” diye sormak aklına gelmedi nedense.

Sözgelişi, çok dürüst ve namuslu bir politikacı olduğunda herkesin hemfikir olduğu İnönü’nün Ankara’da bir Pembe Köşkü olduğunu herkes bilir.

1920’den 1950’ye kadar milletvekili, İktisat Vekili, İmar ve İskân Vekili, İş Bankası Genel Müdürü ve Başbakan; 1950’den 1960’a kadar da Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Bayar’ın bir köşkü, villası ya da konağı olduğunu bilen var mı?

Yassıada’da, Afgan Kralı’nın kendisine hediye ettiği köpeğin hesabı sorulmuş, (ünlü köpek davası) bu dava da beraatla sonuçlanmıştır.

İdama mahkûm edilmesinin gerekçesi “anayasayı ihlal etmek”tir. Yaşı nedeniyle idam cezası müebbete çevrilmiş, rahatsızlığı nedeniyle 1964’te serbest bırakılmıştır.

1986’da 103 yaşında ölen Türkiye Cumhuriyeti’nin üçün cü Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Bursa’da doğup büyüdüğü Umurbey köyündeki anıt mezarda yatmaktadır.

Geçen hafta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaret ettiği mezar budur işte!

Nereye sakladıysa, 50 yıldır Bayar’ın milyonlarını bulamadık; Erdoğan’ınkini bulabilir miyiz, dersiniz?’’

Toplumsal Hafıza

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim