• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cumhurbaşkanı Gül'den Paralel Yapı İçin Kritik Çağrı!

Cumhurbaşkanı Gül'den Paralel Yapı İçin Kritik Çağrı!
Cumhurbaşkanı Gül, devlet içinde paralel yapıya dair örneklerin olduğunu söyleyerek bu yapıya karşı hukuk içinde mücadele edileceğini ifade etti.

 

 

Cumhurbaşkarı Abdullah Gül devlet içinde paralel bir yapı olduğunu buna dair örneklerini göründüğünü söyledi. Daniumarka ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül devlet içinde böyle bir yapılanmaya asla izin verilemeyeceğini kaydetti.  Cumhurbaşkan Gül, Danimarka ziyaretinde kendisini takip eden gazetecilerle gündeme dair önemli konularda konuştu.

- Seçim sürecinde gergin bir hava var...

İçinde bulınduğumuz siyasi atmosfer hiç birimizi mutlu etmiyor. beni de mutlu etmiyor. Bu yaşadıklarımızdan hem rahatsızlık hem de üzüntü duyuyorum. Öyle oluyor ki birden bir eski Türkiye’nin manzaraları çıkmaya başlıyor. Cenazeler kalkmaya başlıyor, yüzbinler sokaklarda. Bir o taraftan bir bu taraftan görüntüleri var. Çok şükür babalar anneler buna fırsat vermiyor. Türkiye’nin politik geleneğini maalesef değiştirmedik. Türk siyasi geleneği iyi değil. Söylemlerle ilgili defalarca uyarılar yaptım. Artık söylemek de istemiyorum.  Herkese vermek istediğim mesaj: Seçimlerin neticesi ne olursa olsun, seçim sonrası süratli bir şekilde reform günlerine dönmek gerekiyor. Güçlü bir şekilde reform günlerine dönmemiz gerek. İvmeyi tekrar yukarı döndürmemiz gerek. Uzun sürerse duraklama günlerine döneriz.

- Kurumlarda hasar var mı?

Kurumlarla ilgili anayasal kurumlar arasında problem yok.Kurumlarda ve toplumun içinde farklı görüşte olanlar var, bu ayrı konu. Türkiye’nin kurallarının noksanlığından kaynaklanıyor. Bu ince ayarları yapmamız gerek.

- Türkiye’de bir paralel yapı var mı?

Türkiye’de bu gerçek. Devlet kurumları içerisinde farklı dayanışmaların olduğunu görüyoruz. Dini inancı, ideolojisi farklı olan herkes devlette her kademeye gelebilir, görev alabilir. Ama devlet kurumunda çalışıyorsa referansı sadece anayasa, yasalar ve hiyareşik amirleri olacaktır. Herkes ona göre hareket etmeli.

- Var mı efendim paralel yapı...

Oldu tabi, var. Bu tip dayanışmanın örnekleri var. Dolayısıyla buna müsade edilemez. Yolsuzluklara ilgili ne gerekiyorsa yapılmalı.. Açık şeffaf bir şekilde soruşturmalar yapılır, hukuki süreçler devam eder.

- Sayın Başbakanın paralel yapı vurgusu çok yüksek vehamet hangi boyutlarda?

Hukuk çerçevesinde ele almamız gerek. Kanunsuzluk yapanlar, suç işleyenler farklı referanslarda devlet içerisinde hareket edenler için yasal süreçler uygulanır. Suç işleyenlerle alakalı yasal süreçler tabii ki işler. Bunun dışında insanların farklı fikirleri olur elbette.

- Yolsuzluklar kapatılacak söylemi var.

Yok yok. Yolsuzluklarla ilgili hiç bir şaibe bırakılamaz. Bütütn bunlarla ilgili ne gerekiyorsa açık şeffaf bir biçimde soruşturmalar yapılır hukuki süreçler hepsi çalıştırılır.

 O KAYITLARI DİNLEMEM

- Başbakan ile oğlu arasındaki konuşmayı dinlediniz mi? 

İnanın ki onları ve o tip şeyleri dinlemiyorum. Ama tabiki sizin yazdıklarınızı okuyoruz.

Barış sürecini tamamlamalıyız

“Türkiye konjonktürel gördüğüm bu konulardan çıkmalı. Türkiye’nin esas meselesi barış sürecini tamama erdirme meselesidir. Seçimlerden sonra nasıl manzaralarla karşı karşıya kalacağımızaa kafa yorması gerek. Türkiye’nin birliğini bütünlüğünü riske atacak bir gelişme kesinlikle olmamalı. Demokratik anlayış çerçevesi içerisinde önemli adımlar atılıyor. Dikkatli, soğuk kanlı, sorumlu hareket ederek, herkesin eşit vatandaşlık temeli üzerinde  sorunları çözecek yolu bulmalıyız.”

Seçim sonrasında reformlara devam

“Türkiye  üzerine her zaman yorum yapabilirler, doğru da yanlış da olabilir. Ben Türkiye’ye düşman, Türkiyeyi yıkmak isteyen komplo tarzı konuşmalar için bunu söylüyorum. Dünyanın en meşhur gazeteleri uzun süre bizi över över, sonra eleştirebilir de.  Seçimlerden sonra bu havayı dağıtmak ve çok güçlü reform sürecine sokmamız lazım. Artık 10 bin doların üstünde fert başına milli geliri olan bir halk var.  Herkes herşeyi okuyor biliyor. Seçimden sonra da böyle olacağına inanıyorum.”

Berkin’in katilleri ortaya çıkarılmalı

Önce hepimiz, Berkin, Burak, şehit polisimiz, hepsinin acısını derinden hissetmeliyiz. Çünkü bu ölümler her bir ailenin kendi kıyametidir. Dolayısıyla bunun acılarını hepimiz duymamız gerekir. Ve bunların tekrarlanmaması için faillerinin mutlaka ortaya çıkarılması lazım. İşte hukuk devleti dediğimiz şey bu... Ki bir daha olmasın. Vazgeçicilik böyle bir şey.”

Yanlış yapan hesap vermeli

“Bu tür işleri seçimlerle bağlantı kurmamak gerek. Türkiye’de seçim bitmeyecek ki, seçimleri bekleyemeyiz. Yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi, sonra genel seçim, sonra tekrar başka seçim biz kurallar diyoruz ama kurallar açık net değil. Kuralları uygulamamanın bedeli olur ezası olur. Açık net, şeffaf ve yaptırımlarıyla beraber bir bütün hale getirip düzene koymalı. Bütün kuralları Sayıştayıyla, mal bildiriminden, imar kurallarını sıkı kural haline getirirseniz... Yetkisiz bir şekilde telefon dinleme varsa cezası net olsa insanlar daha tedbirli davranacaktır. Bugün yaşananları çok konjektürel görüyorum. 

Gül, otel yerine Saray’da ağırlandı

Cumhurbaşkanı Gül, ziyaretin Cumhurbaşkanlığı seviyesinde ilk olduğunu belirtiyor  “Oysa, diyor, çok eski dostluklarımız var Danimarka ile.”  Danimarka ile ilişkilerin tarihinin 1700’lere gittiğini de ifade etti görüşmemizde. 258 sene önce anlaşmalar yapılmış iki ülke arasında. O günün şartlarında ecdat Polonya’ya kadar gelmiş. Sadece Kopenhag’da 35 resmi cami var. Dini müşavirliğin başında din sosyologu bir doçent bulunuyor. 2012’de, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katıldığı bir Kutlu Doğum programı olmuş. Çok büyük bir katılım gerçekleşmiş. Ayrıca Milli Görüş’ün ve Süleyman Efendi talebelerinin de çalışmaları bulunduğunu öğreniyoruz.

Burası Avrupa’nın kuzeyinde Baltık kıyılarında İskandinavya Yarımadasının ucunda bir meşruti monarşi. Kralllık  ve onun görkemli gelenekleri korunmuş. Cuumhurbaşkanı Gül, onun için “Otelde kalsak” türündeki arzularına rağmen Saray’da ağırlandı. “Olağanüstü misafirperverlik görüyoruz” sözü sayın Cumhurbaşkanı’na ait. Karşılama törenleri hakeza krallara layık. Atlı polisler, özel giysili askerler vs. Cumhurbaşkanı Gül, “At asıl bizim dünyamızda önemli yer tutmuş tarih boyunca. Türkler atsız düşünülemez. Ama neden bizim merasim kıtalarımızda yok? Genelkurmay’a söyledim, bir araştırın bakalım, dedim” diyor. Danimarka’da 65 bin civarında Türk yaşıyor. Nüfusun yüzde biri. Önemli bir rakam.

(Star Gazete-Ahmet Taşgetiren)

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim