• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Açıklama: Ben Bu Olaya Olumlu Bakmıyorum! VİDEO

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Flaş Açıklama: Ben Bu Olaya Olumlu Bakmıyorum! VİDEO
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çözüm Süreci'ne ilişkin İzleme Heyeti'ni değerlendirirken, "Ben gazetelerden okuyorum. Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Şunu da çok açık, net söyleyeyim bu olaya da ben olumlu bakmıyorum" dedi.

 

Erdoğan, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Çözüm Süreci kapsamında İzleme Heyeti oluşturulduğu ve Kadir İnanır, Deniz Ülke Arıboğan, Avni Özgürel gibi isimlerin heyette yer aldığına dair haberler konusunu değerlendirmesi istenen Erdoğan, haberleri gazetelerde okuduğunu dile getirerek, "Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Şunu da çok açık, net söyleyeyim bu olaya da ben olumlu bakmıyorum. Çünkü başbakanlığım döneminde de 'Akil insanlar içerisinden bir grubun gitmesine nasıl bakarsınız, nasıl değerlendirirsiniz?' dedikleri zaman, bunları doğru bulmadığımı, böyle bir şey düşünmediğimizi o zaman da söylemiştim. Aynı şeyi şimdi de söylüyorum. Bunlar doğru şeyler değil" diye konuştu.

Erdoğan, her ülkede olduğu gibi istihbarat teşkilatlarının birinci derecede süreci yönetenler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Onlarla bu işler yürür. Kaldı ki burada bizler ta o dönemde malum temsilcileri konumunda olan siyasi partiden 3 elemanı buraya gönderdik. Yine biz gönderdik, hükümet olarak gönderdik. Bunları da gizlemeye gerek yok ama bu sayının 3'ten 5'e çıkması, 7'ye çıkması, 10'a çıkması, 15'e çıkması veya ayrı bir grubun oraya gönderilmesi... Bunlar neyi değiştirecek ki? Yani birilerini tatmin için bu işler yapılmaz. Eğer bu işin yönetimi hükümette ise hükümet de burada üzerine düşeni, gerekeni, başlattığı bir süreç üzerinde devam ettirmelidir. Öyle düşünüyorum. Bunun dışındaki süreç, sadece kendi çerçevesi içerisinde kalmalıdır. Zaman zaman ta dağa bile çeşitli roman yazarları, biliyorsunuz, gönderilmiştir, gitmişlerdir. Ne netice alındı? Herhalde yeni romanlar mı yazdırılacak? Böyle bir adım mı atılacak? Bunlara gerek yok. Bunları doğru da bulmuyorum. Bu benim samimi düşüncelerimdir."

DEAŞ'A KATILMAK İSTEYEN YABANCILAR

Bir gazetecinin DAEŞ'e katılmak isteyen yabancılara ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, çeşitli dünya ülkelerinden başta Avrupa olmak üzere Türkiye üzerinden turist olarak gelip, Suriye'ye geçenler konusunda zaman zaman gerek şahsı gerek Başbakan Ahmet Davutoğlu gerekse Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarının olduğunu hatırlattı.

"Bizlere bunlar bildirilirse bizler bunları sınırda yakalar, ondan sonra da iade ederiz " diyen Erdoğan, nihai rakamları şu anda bilmediğini, ancak çok ciddi bir rakam olduğuna kendisinin de şahit olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunları iade ediyoruz. Bundan sonra da bu şekilde bizlere bildirilmesi halinde bunları yakalayıp, iade etmek bizim hem insani hem vicdani görevimizdir. Bunu açıkça söylemem lazım. Eğer bize bildirilmiyorsa kimse de kalkıp, Türkiye'ye bunun hesabını tabii ki soramaz. Ama bildiriliyorsa biz onları kesinlikle yakalar ve iade ederiz" dedi.

TUNUS'TAKİ SALDIRI

Tunus'ta Bardo Müzesi'ndeki saldırıya ilişkin olarak da Erdoğan, "Aldığımız haberler yine DAİŞ terör örgütünün bunu üstlenmiş olması istikametindedir. Bu terör olayının neticesinde 20'ye aşkın bir turistik ziyareti yapmak üzere Tunus'a gelmiş olan dünyanın değişik yerlerinden insanların, orada çocuk, kadın, erkek hakikaten ölmüş olması bir katliam, büyük bir cinayettir. Bundan dolayı ben tabii ölenlerle ilgili olarak taziyelerimizi en üst seviyede ifade ederken, aynı şekilde Tunus yönetimine de bu konudaki kınamalarımızı yazılı olarak bildirmiş vaziyetteyiz. Ayrıca ben de Sayın Sipsi ile görüşmek suretiyle bu konudaki üzüntülerimi ifade edeceğim. Terörün içinde, yaşayan bir ülke olarak bu işlerin acısını gayet iyi bilen ve bunu tatmış bir ülke olarak bunları biliyoruz" diye konuştu.

Erdoğan, terörün dini, ırkı, milleti, vatanı olmadığını dile getirerek, şunları söyledi: "Burada da nitekim böyle bir neticeyi yine görmüş bulunuyoruz. Buraya gelen insanlar Tunuslu değil, Tunuslu da olsa değişen bir şey yok ama Tunus'ta çok çok farklı, güzel emellerle oradaki tarihi bir yeri, bir müzeyi gezmeye gelmiş olan bu turistlere karşı yapılan eylemin hiçbir takdir edilen veyahut da kabullenilebilir bir yanı yoktur. Bu, bir cinayet, bir katliam. Bu katliama karşı da tüm ülkeler, tüm insanlık hep birlikte ayağa kalkmalıdır. Türkiye olarak biz her zaman diyoruz ki 'Terörle mücadelede üzerimize ne düşüyorsa bunu yapmaya biz varız.' 12 bin 520 kişinin ülkeye giriş yasağı olduğunu Dışişleri Bakanım ifade ediyor ve yakalanıp iade edilenlerin sayısı da bin 170 olduğunu söylüyorlar. Demek ki Türkiye bu konuda üzerine düşen görevi yapıyor, yapmaya devam edecektir."

UKRAYNA KONUSU

 Erdoğan, Ukrayna'nın doğusunda yaşanan krize kalıcı çözümün ancak barışçıl yöntemlerle bulunabileceğine inandıklarını belirterek, "Bu süreçte diplomasinin tüm imkanlarından istifade edilmeli, kalıcı istikrarı temin edecek en ufak bir fırsat sonuna kadar kullanılmalıdır" dedi.

Erdoğan, Ukrayna'ya hareketi öncesi Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde düzenlediği basın toplantısında, beraberinde bakan ve üst düzey bürokratlar ile bazı basın mensuplarından oluşan bir heyetle bu ülkeye gideceğini söyledi.

Ziyareti sırasında gerek ikili gerekse heyetler arası görüşmeler yapılacağını dile getiren Erdoğan, bunun ilki 2011'de gerçekleşen 4. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı olacağını, toplantıya da Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile başkanlık edeceklerini kaydetti.

Erdoğan, ziyarette ikili ilişkilerin tüm yönlerini ele alma fırsatını bulacaklarını, ekonomik ve ticari işbirliğiyle şu anda Ukrayna'daki firmaların mevcut yatırımları ve yapmak istedikleri projeler üzerinde değerlendirmeler yapılacağını anlattı.

İlk defa başbakanlık görevini üstlendiğinde, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1,3 milyar dolar olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bugün geldiğimiz nokta ise yaklaşık 5 kat artmak suretiyle 6 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Şüphesiz bunda özverili gayretlerimizin, firmalarımızın çabalarının, gayretlerinin, karşılıklı olarak ortaya konan iradenin çok çok büyük etkisi var. Görüşmelerimizde Ukrayna'da yaşanan olaylar dahil bölgemizdeki son gelişmeleri de masaya yatırma fırsatımız olacak. Ziyaretim kapsamında Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodymyr Groisman ile Başbakan Yatsenyuk'u da aynı şekilde kabul edecek, gündemdeki konuları istişare edeceğiz" diye konuştu.

Ukrayna'da meydana gelen hadiselerin ülkedeki tüm kesimleri yakından ilgilendirdiğini belirten Erdoğan, "Bizim orada yaşaşan Kırım Tatarı ve Ahıska Türkü kardeşlerimiz var" dedi.

Erdoğan, geçmişte büyük acılara, trajik kitlesel sürgünlere maruz kalan bu insanların uzun yıllar sonra vatan hasretlerini bitirip ülkelerine dönebildiklerini belirterek, şöyle devam etti: "Maalesef onlarda yaşanan gerilimlerden, çatışmaların sebep olduğu sıkıntılardan çok ciddi bir şekilde etkileniyorlar. Türkiye olarak ilgili kurumlarımız aracılığıyla bu kardeşlerimizin durumunu yakinen takip ediyoruz. Kırım'ın yasadışı ilhakından sonra buradaki Tatar kardeşlerimizin, bilhassa yerel makamlar tarafından baskı altına alınmasını tasvip etmemiz mümkün değil. Bu endişemizi, bu konudaki hassasiyetimizi konunun tüm muhataplarıyla ele alıyor, beklentilerimizi, atılması gereken adımları da dile getiriyoruz. İnşallah bu ziyaret vesilesiyle Kırım Tatarları ve Ahıska Türklerinin temsilcileriyle de bir araya geleceğim. Birinci ağızdan onların sıkıntılarını dinleme imkanı bulacağız. Ukraynalı muhataplarımla yapacağım görüşmelerde bu kardeşlerimizin meselelerini gündeme getirmek suretiyle bunların çözümü noktasında, ortak neler yapabileceğimize dair görüş alışverişinde bulunacağız."

- "Ukrayna'daki toprak bütünlüğünü destekliyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, içinde bulunulan geniş coğrafyanın gerçekten sancılı bir süreçten geçtiğini belirterek, Suriye, Irak, Yemen ve Ukrayna'da çatışmaların yaşandığı, istikrar ortamının ciddi zarar gördüğü bir bölge olduğunu söyledi.

Bu süreçte komşuluk ve kardeşlik hukukunun gereğini yapmanın mücadelesi içerisinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Stratejik ortağımız ve dostumuz olan Ukrayna ile ilişkilerimize bu zaviyeden bakıyor, ülkede yaşanan gelişmeleri anbean takip ediyoruz. Ukrayna'nın karşı karşıya olduğu zorlukları aşması için bölgesel ve uluslararası tüm aktörlerle yakın diyalog halindeyiz. Başından beri Ukrayna konusunda ilkeli bir tutum benimsedik. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğimizi, Kırım'ın yasadışı ilhakını da tanımayacağımızı ilan ettik. Bu sıkıntılı dönemlerinde komşumuz Ukrayna'nın ve dost halkının yanında durmaya devam edeceğiz. İnşallah bu ziyaretimizde bu konuları da teferruatlı bir şekilde değerlendirme fırsatı bulacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem beklentilerini dinleyeceklerini hem de onlara sunabilecekleri destek konusunda görüşlerini paylaşacaklarını dile getirerek, şunları söyledi: "Şu hususu tüm samimiyetimle ifade etmek isterim. Biz Ukrayna'nın doğusunda yaşanan krize kalıcı çözümün ancak barışçıl yöntemlerle bulunabileceğine inanıyoruz. Bu süreçte diplomasinin tüm imkanlarından istifade edilmeli, kalıcı istikrarı temin edecek en ufak bir fırsat sonuna kadar kullanılmalıdır. Bunun bir yansıması olarak gördüğümüz 12 Şubat tarihli Minsk önlemleri paketini bu noktada çok önemsiyoruz. Varılan mutabakat neticesinde hayata geçen ateşkesten de büyük memnuniyet duyuyoruz. Temennimiz bu ateşkesin muhafaza edilmesi, bu ateşkes neticesinde sağlanan sükunetin kalıcı bir çözüm için değerlendirilmesidir. Biz bu süreçte elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Ziyaretimin hem Ukrayna hem de ikili ilişkilerimiz, Ukrayna ve Kırım'da yaşayan kardeşlerimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyorum."

 
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim