• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çok Önemli Açıklamalar: 4 Liderle Haftaya Görüşeceğim!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çok Önemli Açıklamalar: 4 Liderle Haftaya Görüşeceğim!
CB Erdoğan, “Belirsizlik uzun sürmemeli. Görevlendirmeyi yapmadan önce liderlerle görüşmek gibi bir planım var. Her birini ayrı ayrı davet edip sürece ilişkin görüşlerini almak istiyorum. Kendilerini önümüzdeki hafta davet edebilirim” dedi.

 

Bu yıl ilki Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Avrupa Oyunları açılış törenine katılan ve ikili görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye dönüşünde basın mensuplarına seçim sonuçları, koalisyon kurma çalışmaları gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.

Genel seçimlere ilişkin değerlendirmenizi alabilir miyiz?
Milli irade sandıkta tecelli etti. Milli iradenin tecellisine şu anda bütün siyasi partiler zaten saygı gösteriyor. Sonuçlara hep beraber saygı duymak durumundayız. Ancak bir Cumhurbaşkanı olarak bazılarının farklı spekülasyonlar içerisine girmeye çalışmalarını doğru bulmadığımı da belirtmek isterim. Halkın yüzde 52'sinin oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın, Cumhurbaşkanlığı makamının tartışma konusu yapılmasını doğru bulmam. Bu milli iradeye saygısızlık olur. Milli iradeye saygı, yüzde 52'ye de saygı göstermeyi gerektirir. Zira Cumhurbaşkanı'na bu görevi de bizzat millet vermiştir.

BU SEÇİMİN GALİBİ BELLİ
Her parti kendini seçimin galibi görüyor. Buna ne diyorsunuz?

Rakamlar ortada. Bu seçimin birincisi bellidir, ikincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü bellidir. En küçüğü en büyük gösterme gayreti siyasi acemiliktir. Ayrıca ülkenin geleceği açısından da müspet bir yaklaşım değildir. Ben öteden beri çoğunluğun azınlığa tahakkümünü doğru bulmadım, hakeza azınlığın çoğunluğa tahakkümünü de doğru bulmadım. Seçimden sonra, bazılarının azınlığın çoğunluğa tahakkümünü teşvik eder bir tutum sergilemesini yanlış buluyorum. Buna ulusal ve uluslararası düzeyde bazı medya kuruluşları da dahil. Bu milli iradeye de ülkemize de saygısızlık olur. Bundan kaçınmak lazım.

Deniz Baykal ile bir görüşmeniz oldu. Neler konuştunuz?
Görüşmenin içeriği genel hatlarıyla zaten basına da yansıdı. Kendisini davet etmemin sebebi, en yaşlı üye sıfatıyla TBMM'nin açılışını yönetecek olması. Ayrıca gerek parlamento gerekse koalisyonlar konusunda kendisinin ciddi tecrübeleri... Konuştuk ve tüm bu hususlarda kanaatlerimizi paylaştık. Herkes sandıktan çıkan milli iradenin çizdiği istikamette adımlar atmalı. Kimse süreci farklı istikamette zorlamamalı. Temennim odur ki aklı selim hakim olur, egolar bir tarafa bırakılır, ülkemiz için neler yapılabileceği en iyi şekilde karara bağlanır.

GÖREV AK PARTİ VE CHP'YE
Abdullah Gül ile de bir telefon görüşmenizin olduğu basına yansıdı. Mahiyeti neydi bu görüşmenin?

Sayın Gül seçim günü aramıştı, seçimden sonra da tekrar aradı. Kısaca süreci konuştuk. Bir an önce hükümetin kurulmasının iyi olacağını ifade etti. Ben de aynı kanaatte olduğumu belirttim.

Bundan sonraki yol haritası ne olacak? Başka görüşmeleriniz de olacak mı?
Bu hususta görüşmem gereken, söyleyecek sözü olan, istifade edilebilecek herkesle tabii ki görüşürüm. Yemin törenleri sanırım ayın 24'ü 25'i gibi biter. Meclis Başkanlık Divanı'nın belirlenmesi akabinde görevlendirme yapılır. Net söyleyeyim, siyasi ahlakım gereği, en fazla oyu olan siyasi partinin genel başkanını görevlendiririm. Gelişmeleri hep beraber göreceğiz. O kuramaz ise yine siyasi ahlakım gereği, görevi bu kez de en fazla oy almış ikinci partinin genel başkanına veririm. Malum o noktada 45 günlük bir süreç var. İnşallah uzamaz. Sandık koalisyonu işaret etmiş, herhangi bir partinin tek başına iktidar olabilmesine izin vermemiştir.

'ERKEN SEÇİM' DEĞİL 'TEKRAR SEÇİM'
Peki bahsettiğiniz süreç zarfında bir sürpriz olabilir mi?

Her şey tabii mecrasında cereyan ederse, koalisyon yapılırsa, problem olmaz. Ama diyelim ki seçimlerden birinci çıkan parti bunu başaramadı, ikinci çıkan da hükümeti kuramadı... Böyle bir durumda, Anayasa gereği, tekrar sandığa gitmek kaçınılmaz olur. Ben buna 'erken seçim' değil, 'tekrar seçim' diyorum. Zira ülkenin hükümetsiz kalması düşünülemez. Ülkemizin yatırımlarının, uluslararası ilişkilerimizin kesintiye uğramaması açısından da belirsizlik uzun sürmemeli; hükümet bir an önce kurulmalı.

Bu seçim sonuçlarının ardından baraj konusu yeniden tartışma konusu olmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben Başbakanlığım dönemimde, bu konudaki düşüncelerimi çok açık biçimde söyledim. Barajın yüzde 5'e düşürülüp daraltılmış bölge sistemine geçilebileğini ya da barajın tamamen kaldırılıp dar bölge sisteminin benimsenebileceğini belirttim. Mesela mevcut sistemde, Ankara'da 116 bin oyla bir milletvikili seçilirken, Bayburt'ta ise 27 bin oyla, Tunceli'de 32 bin oyla bir milletvekili seçiliyor. Manisa'da 112 bin oy, Kilis'te 39 bin oy yeterli olabiliyor milletvekili seçilmek için. Dolayısıyla mevcut sistemin de tümüyle adil olduğu söylenemez.

Önümüzdeki süreçte parti liderleriyle görüşmeyi de düşünüyor musunuz?
Görevlendirmeyi yapmadan önce liderlerle görüşmek gibi bir planım var. Her birini ayrı ayrı davet edip sürece ilişkin görüşlerini almak istiyorum. Programıma bakacağım. Bu görüşmelere yemin töreninden önce de başlayabilirim. Dolayısıyla kendilerini önümüzdeki hafta davet edebilirim.

Sınıra PKK yerleştiriliyor
Suriye sınırındaki gerginlik hakkında ne düşünüyorsunuz? Tel Abyad bölgesinde, Araplar ile Türkmenlerin hedef alındığı gibi bir hava var. O bölgeden yaklaşık 15 bin Arap ve Türkmen Türkiye tarafına geçti. Onların boşalttığı yerlere, PYD ve PKK yerleştiriliyor. Bu pek hayra alamet değil. Zira bu, sınırımızı tehdit edebilecek bir yapı oluşmasına yol açılması demek. Bu konudaki hassasiyetlerimizi herkesin gözönünde bulundurması lazım.

Türkiye AB'yi temsilen geldi
Bakü'de düzenlenen 1. Avrupa Oyunları'nın açılış törenine katılan Erdoğan, temaslarının ikinci gününde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider başbaşa görüştü. Erdoğan, organizasyonun adının “Avrupa Oyunları” olduğunu anımsatarak, AB ülkesi liderlerinin açılış töreninde olmadığına dikkati çekerek, “Gerçi adı Avrupa Oyunları ama AB üyesi ülkelerin liderleri falan yoktu” dedi. Erdoğan'ın bu eleştirisine Putin, “Türkiye AB üyesi olarak temsilen burada” karşılığını verdi. Bunun üzerine Erdoğan da Türkiye'nin AB'ye üye olmadığını, üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü anımsattı. Putin, Türk milli takımının büyük bir takım olduğunu belirterek, ülkesine, Türkiye'ye ve Azerbaycan'a başarı diledi. Erdoğan da “Aynı şekilde ben de Türkiye, Rusya ve Azerbaycan sporcularını başarılı görmek istiyorum” dedi.

Kırım Tatarları güvende olacak
Azerbaycan ziyaretiniz ve buradaki ikili görüşmeleriniz hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?
Azerbaycan'ı ziyaret nedenimiz, malum, 1. Avrupa Oyunları'nın açılış törenine katılmak. Güzel ve başarılı bir organizasyon yapmışlar. Ziyaret vesilesiyle Aliyev'le çok iyi geçen ikili görüşme yaptık. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov ile de ikili görüşme yaptım. Bu yılın son ayı içerisinde, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan arasındaki üçlü görüşmeyi de Türkmenistan'da gerçekleştireceğiz.

Putin'le yaptığınız görüşmeye dair biraz daha ayrıntı alabilir miyiz?
Ağırlıklı olarak ikili ilişkileri ele aldık. Bunların başında da nükleer santral ve Türk Akımı konuları geliyor. Türk Akımı'nda Türkiye'nin ihtiyacı olan bir hat söz konusu ama bunun hedefi 4 hat olacak. Diğer hatlar Avrupa ülkeleri için gerekli. Bu sürecin hızla gerekli adımların tamamlanması gerekiyor. Aynı şey nükleer enerji konusunda da geçerli. Rusya'nın nükleer enerji için yapacağı yatırım 22 milyar dolar. Yaklaşık 450 megavatlık yatırım yapılması ve Türkiye'nin bu imkana kavuşması demek sıkıntılarımızı ciddi manada azaltır. Daha ucuz enerjiye kavuşacağız. Hele Sinop'taki de tamamlandığında Türkiye sıkıntılarını aşmış konuma gelecektir.

TATARLAR İÇİN GÜVENCE
Sayın Putin'le ulaşımda kotalar ve serbest ticaret konularını da ele aldık. Bir diğer konu özellikle Kırım Tatarlarıydı. Kırım'a gönderdiğimiz bir heyet vardı. Bu heyetin raporunu Rusça olarak teslim ettik. Tatar Türklerinin endişelerinin olduğunu, akıbetleri noktasındaki sıkıntıları dile getirdik. O da 'bundan sonraki süreç Kırım Tatarları açısından çok daha güven ve teminat altında olacaktır. Kırım Tatarlarını resmi dil olarak tanıdık. Ayrıca medya kuruluşları ile ilgili herhangi bir sıkıntı olmayacak, prosedürler de bir an önce halledilecek' dedi.

SURİYE İLE İLGİLİ TAKVİM
1915 olaylarıyla ilgili konuları görüştük. Bununla ilgili Sovyet Rusya zamanındaki kendi bünyelerinde bu konuya yönelik oraya atıfta bulunulan bir ifade kullandığını söyledi. Duma başkanını da Türkiye'ye göndermesinin bu konudaki hassasiyetinin göstergesi olduğunu söyledi. Dayanışmanın aynı kararlılıkla sürmesini istedi. Yukarı Karabağ konusunda 'elimden gelen herşeyi yapıyorum ve yapacağım' dedi. Ayrıca Suriye konusunu görüştük. Suriye ile ilgili takvim belirledik ve gerekli talimatları verdik. Dışişleri bakanlarımız sürecin takipçisi olacak.

Şule Yüksel Şenler'e ziyaret
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören yazar Şule Yüksel Şenler'i ziyaret etti. Erdoğan, Bakü'den İstanbul'a döndü. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Atatürk Havalimanı'ndan, Vatan Caddesi'nde bulunan Bezmialem Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi. Erdoğan'ın hastanede 'Huzur Sokağı' kitabının yazarı Şule Yüksel Şenler'i ziyaret ettiği öğrenildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim