• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yönetim Sistemimiz Değişti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yönetim Sistemimiz Değişti!
CumhurbaşkanıErdoğan,“10 Ağustos 2014’ten itibaren Türkiye’nin yönetimsistemi değişmiştir. Bu fiili durumun hukuki çerçevesi yeni anayasa ile netleştirilmelidir”dedi.

 Baba ocağı Rize’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Güneysu Kıble Dağı’ndaki Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Ardından caminin karşısında bulunun tabiat parkına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada gazetecilerin koalisyon görüşmeleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan, “En güçlü ihtimal erken seçim mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “AK Parti ile CHP arasındaki görüşmelerin neticesi aslında belirleyici değil. Sayın Başbakan MHP Genel Başkanı ile de görüşecek. Bunun ardından nasıl bir tablo ortaya çıkar onu o zaman görüp, nihai durumu değerlendirmemiz gerekiyor. Benim şu anda Cumhurbaşkanı olarak takip ettiğim süreç 45 günlük süreçtir. 45 günlük süreçte en fazla oyu alan AK Parti olduğu için Sayın Başbakan’a hükümeti kurma görevi verdik.”

45 günün sonunda gereğini yaparız

“Sayın Başbakan,  45 günlük süreç içinde görüşmelerini defaatle gerek heyetler arası, gerek  ikili ziyaretler olarak yaptı. Ama şimdi de bir diğer en fazla oy alan muhalefet partisini ziyaret etmek suretiyle herhalde kendileri de bir karara varacaklar ve o neticeyi de bana bildirecekler. Bana bildirdikten sonra da ben Cumhurbaşkanı olarak o tabloya göre eğer buradan bir koalisyon neticesi çıkıyorsa mesele yok. Bu defa onlar kendi aralarındaki koalisyon müzakerelerini yapacaklar ve şartlarını oluşturacaklar. Bu koalisyon uzun süreli bir koalisyon mu olur, yoksa erken seçime yönelik bir koalisyon mu olur, bu onların görüşmelerinden sonra ortaya çıkacak bir neticedir. Bunun kararını verecek olan şüphesiz ki ben değilim. Onlar o kararı olgunlaştıracaklar. Dolayısıyla şu anda 45 günlük sürecin nihai durumu sadece anayasaldır. 45 günden sonra Meclis erken seçime gidebilir. Erken seçime gitmiyorsa Meclis, Cumhurbaşkanı erken seçime götürme yollarını arayabilir. Bunların hepsi anayasal uygulamalardır. Ülkemiz hiçbir zaman hükümetsiz bırakılamaz. Bunun için atılması gereken adımları vakti saati geldiğinde atarız.”

Milletimin tarafındayım

Seçilirken, alışılmış Cumhurbaşkanı olmayacağını ifade ettiğini hatırlatan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:  “Bu makama seçilirken tarafsız olmayacağım, milletimin tarafında olacağım demiştim. Olup, bitenler karşısında sessiz kalırsam sorumluluğumu yerine getirmemiş olurum. Geçmişte yeni anayasa çalışmalarında muhalefet dürüst davranmadı ve çekildi. Bu nedenle bunlar şimdi bize ders veremezler. Bizi anayasal sınırları aşmakla suçlayalar, anayasanın Cumhurbaşkanı’na tanıdığı hakları bilmiyorlar.”

Sembolik değil, fiili Cumhurbaşkanı

Toplu açılışlara katılmasını eleştirilenlere tepki gösteren Erdoğan, “Bunun için hiçbir engel yok. Cumhurbaşkanı olarak açılışlara bundan sonra da katılacağım. Artık ülkede sembolik değil, fiili Cumhurbaşkanı var. 2014 Ağustos’unda Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesiyle Türkiye’nin yönetim sistemi değişti. Yapılması gereken fiili durumun, Anayasal çalışmayla zemine oturtulmasıdır. Bu topraklar üzerinde oynanan oyunların farkındayız. Hiçbir güç bizi, 2023 hedeflerine ulaşmaktan, başımızı dik tutmaktan alıkoyamaz. Zalim sadece vicdansız değil aynı zamanda korkaktır, inanlar ümitsiz olamazlar” diye konuştu.

ALMANYA’YA FİRARİ SAVCI UYARISI

Rize’de STK’lar ile biraraya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vesayetin her türlüsü ile mücadele ettiklerine belirterek, “Cezayir’e resmi ziyarete gittiğimde ‘Cumhurbaşkanı yurt dışına kaçacak’ diyenler şimdi birer ikişer yurt dışına kaçmaya başladılar. Ülkenin hakimi, savcısı kaçar mı? Firari savcılar için kırmızı bülten çıkarılacak. Almanya’ya kaçan savcılar, talep edilecek ve sonra bu konu takip edilecek. İade etmeleri istenecek. Almanya iade etmezse bir daha Tayyip Erdoğan imzasıyla bizden suçlu talep edemeyecek. Paralel Yapı, karşısında içerden ve dışarıdan sessiz kalanlar, zulme destek olmuş olurlar. Gün sessiz, tarafsız kalma günü değil. Gün milletin tarafında olma günüdür. Türkiye’nin bekası söz konusu olduğu yerde herkesin sorumluluk alması gerekir” dedi.

Fiili durum yeni anayasa ile netleştirilmeli, kesinleşmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize’de STK temsilcileri ile de buluştu. Erdoğan, “Cumhurbaşkanı elbette Anayasa’da sınırları çizilen yetkiler çerçevesinde ama doğrudan millete karşı sorumlu olarak görevini yürütmek durumundadır. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir Anayasa ile netleştirilmesi, kesinleştirilmesidir. Hem buna engel olup hem de ‘Cumhurbaşkanı her şeye karışıyor’ demek, yağmur altında yürürken ıslanmaktan şikayet etmekten farksızdır” dedi. “Seçildiğim andan beri Anayasa’nın bize verdiği yetki neyse, onu kullandık. Asla dışına çıkmış değiliz” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti: “Asıl tüm bu olup bitenler karşısında sessiz kalırsam,  milletimin bana verdiği gücü ve imkanları kullanmazsam, sorumluluklarımın gereğini yerine getirmemiş olurum. Böyle bir cumhurbaşkanı arzu edenler kusura bakmasınlar arzu ettikleri olmadım, olmayacağım.”  

BAHÇELİ’Yİ MUHATAP ALMAYACAĞIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devlet Bahçeli de Sayın Başbakanın sizin etkinizde kalmaması gerektiği uyarısında bulundu” sorusuna da, “Sayın Bahçeli’yi bu konularda muhatap almayacağım. Çünkü bu süreler içinde makamımla, şahsımla, ailemle ilgili edep sınırlarını çok aşan ifadeler kullanmıştır. Onun için muhatap almayacağım. Onunla ilgili tüm süreçler yasaldır. Yasal hakkım neyse bunları kullanıyorum” diye  yanıtladı.

Anayasal sınırları iyi bilirim

Erdoğan, bir gazetecinin, “AK Parti CHP koalisyonunun gerçekleşmemesinde sizin de etkiniz olduğu iddiaları var. Etkiniz var mı bu tabloda?” sorusunu yanıtlarken de şunları söyledi: “Hukukta bir kaide var. İddia sahibi, iddiasını ispatla mükelleftir. Bunu söyleyenler iddialarını ispatlamak zorundadır.  Sorun bunlara, ‘Anayasal sınırlar nedir?’ diye, bu sınırları da bilmezler. Ben Cumhurbaşkanı olarak anayasal sınırları, hangi alanlar içinde çalışmam gerektiğini gayet iyi bilirim. Onların siyasetteki mazisiyle siyasetteki mazimi de asla mukayese etmem.”

İran’a Kandil mesajı

İran’a, “ya Kandil’in hesabını sorun, ya da  bizi mecbur bırakacaksınız” diye seslenen Erdoğan sözlerini şöyle tamaladı: “Terör belası sakın size korku vermesin. Şehitlerimizin kanı yerde kalmıyor ve kalmayacak. Sırtını terör örgütüne yasladığını söyleyenler, bunun bedelini ödeyecekler. Demokrasi silahla yapılmaz fikirle, düşünceyle yapılır. Saz çalanın arkasındaki orkestraları biliyoruz ve hesabını soracağız. Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon düşünmesin. Bedelini çok ağır öder.”

Zirvedeki muhteşem cami dualarla açıldı

ZİRVEDEKİ MUHTEŞEM CAMİ DUALARLA AÇILDI

1130 rakımlı Kıble Dağı’ndaki Hacı Hafız Yusuf Yılmaz camisinin açılışını yaparak ilk Cuma namazını kılan Erdoğan, “Mescidimizin tüm ümmete hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, baba ocağı Rize’nin Güneysu ilçesinde bulunan ve yapımında büyük emeği olan 1130 rakımlı Kıble Dağı’ndaki Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan, “Bizim kadim medeniyetimiz estetiği öne çıkarmış ve bu estetik ile tarihe mühürler vurmuş. Şimdi Kıbledağı’nda böyle bir mühür vurulmuş olması bizleri gerçekten mutlu etmektedir. Çevrede gayet güzel dinlenebilecek yerler var.  Artık burası bir çekim alanı haline gelmiş bulunuyor. Yaz mevsimlerinde Rize’ye gelen bütün hemşehrilerim inanıyorum ki Kıbledağı’na uğramadan geçmeyecektir, mutlaka uğrayacaktır” dedi. Güneysu ilçesinde Kıble yönünde olması ve ilçeden her yerden görünen bir yerde olması nedeniyle Kıbledağı, manzarası ile kendisine hayran bırakıyor. Osmanlı döneminin önemli eserlerinden Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi’nin (Kuşkonmaz Camisi) mimarisine benzer tarzda yapılan cami 1,5 yıllık çalışmanın ardından tamamlandı.

Tabiat Parkında ağaç dikti

Erdoğan, Güneysu’da cami açılışının ardından caminin karşısında bulunan tabiat parkında ağaç dikti, doğaya güvercin, keklik ve sülün saldı.

Tablo hediye edildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından dua edilirken, Erdoğan’a caminin fotoğrafının bulunduğu bir tablo hediye edildi. Ardından caminin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim