• BIST 116.036
 • Altın 166,292
 • Dolar 3,9383
 • Euro 4,8462
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 17 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Çok rahat yalan söylüyorlar

Çok rahat yalan söylüyorlar
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu "kürtaj yasaklandı" iddialarıyla ilgili 5 yıl önceki, 10 yıl önceki durum neyse bugünkü durumda o ama birileri konuşuyor, çok rahat yalan söylüyor" dedi

ISPARTA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "kürtaj yasaklandı" iddialarını yalanladı.

Bakan Müezzinoğlu, Yalvaç ilçesinde partisinin seçim koordinasyon merkezi  ve Yalvaç Devlet Hastanesinin açılışı için düzenlenen törenlere katıldı.

Seçim koordinasyon merkezinin açılışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Müezzinoğlu, çeşitli davalardan uzun tutukluluk gerekçesiyle tahliyelerle ilgili bir soruya, şöyle cevap verdi:

"Bir defa adalet önemli. En az sağlık kadar adaletli ortam da önemli. Hukukun güvenilirliği önemli, hukukun saygınlığı önemli, hukukun bağımsızlığı ve tarafsızlığı önemli. Ne yazık ki ülkemizde hukuk anlamında kamuoyunun güven duygusu, tarafsızlık anlayışında sorunlar var. Hele hele uzun tutukluluk... Yani neticede iletişimin hızlı olduğu bir dünyadayız. Bir süre tutukluluğu anlayabiliriz ama 3 yıl, 5 yıl... 5 yıl olmuş ama hala hüküm verilmemiş. Şimdi bunu hangi belgeyse hangi veriyse hukuk sisteminin dinamikleri hızlı çalışarak sonuçlandırması lazım. Kimseye zulmeden bir hukuk anlayışı olmamalı."

Bakan Müezzinoğlu, 76 milyon ülke insanının adalete güvenmesi gerektiğini vurgulayarak, sağlıkta nasıl en idealin, en doğrunun, dünya standartlarının peşinde koşuluyorsa hukukta da hükümet olarak fiziki mekanlarda en ileri altyapıyı kurmaya çalıştıklarını anlattı.

Müezzinoğlu, "Hukuk sisteminde de vatandaşın hak ve hukukunu koruyan, zanlıyı uzun süre zanlı noktasında tutan değil, suçu varsa hükmünü giysin, yoksa bir an önce normal vatandaş gibi hak ve hukukunu, saygınlığını koruyabilsin. İnşallah önümüzdeki süreçte hukuk sistemi de adaletin tecelli ettiğine inanan bir toplumsal güveni yakalar" diye konuştu.

- Hastanelerde kürtajın yasaklandığı iddiası

Bir gazetecinin, Türkiye'de hastanelerde kürtajın yasaklandığına dair iddiaların basına yansıdığı, bu konunun doğru olup olmadığını sorması üzerine Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Türkiye'de ne yazıkki yalan söylemek son dönemde meşrulaştı. Böyle bir şey yok. Herhangi biri bu anlamda bir belge getiriyorsa görelim. Sağlık Bakanlığı olarak yasal koşullarda 10 haftaya kadar gebeliklerde anne ve babanın beyanı ile gerekli müdahaleler yapılmakta. 5 yıl önceki durum ne ise 10 yıl önceki durum neyse bugünkü durumda o ama birileri konuşuyor, çok rahat yalan söylüyor. Çok rahat yalanla kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Biz sağlık açısından doğru olan neyse bunları yapıyoruz. Yasal zeminde herkes hizmeti alabiliyor."

Türkiye'de yaşanan uzman doktor sıkıntısı ile ilgili bir soruya ise Müezzinoğlu, şöyle cevap verdi:

"Şu anda 20 bin uzman açığı olan bir ülkeyiz. 20 bin uzman açığı olan bir ülkede tabiki yer yer bir takım sıkıntılarını yaşayacağız. İlk defa bu yıl 500 fazladan hekim arkadaş geldi. Önümüzdeki yıldan itibaren 4 bin, 5 bin gelmeye başlayacak. 4-5 yıl sonra her geçen yıl bu sıkıntılarımız azalacak ama ülkenin vizyonunu okuyamayanlar, milletin geleceğini düşünmeyenler tıp fakültelerinde 1989'dan 2007'ye kadar kontenjanları artırmadı. 'Bu ülkede hekim fazlası var' dediler. Milleti dar anlayışlara mahkum ettiler. Biz iktidar olduğumuz günden bugüne kadar 'hekime ihtiyacımız var' dedik ama bir hekimin yetişmesi de taktir edersiniz en erken 10 yıl. Dolayısıyla bina yapmakta, teknoloji getirmekte imkanlarımız var, o paraya dayanıyor ama diğeri insanı yetiştirmeye bağlı. 2007'den itibaren ancak tıp fakültelerimize ilave kontenjan açmaya başladık. Yeni yeni mezunlar almaya başladık. İnşallah her yıl bu sıkıntımız azalarak devam edecek."

- "Birileri bu ülkenin ve milletin kaderiyle oynamak istiyor"

Daha sonra seçim koordinasyon merkezinin açılış töreninde konuşan Bakan Müezzinoğlu, her zaman milletin derdiyle dertlendiklerini, geceli gündüzlü çalıştıklarını dile getirdi.

Devamlı çalıştıklarını, ürettiklerini, hizmet yaptıklarını anlatan Müezzinoğlu, daha iyisinin, güzelinin peşinde koştuklarını ama 11 yıl içinde hep birilerinin engel olduğunu söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ya darbe yapmak istediler, ya Danıştay hadisesi ile Türkiye'yi karıştırmak istediler, ya 27 Nisan bildirisiyle ülkenin istikrarı ile oynamak istediler, ya partiyi kapatma davalarıyla ekonomiyi bozmak istediler veyahut geçtiğimiz yıl yaşadığımız Gezi olayları. Baktığımızda birileri bu ülkenin, milletin kaderiyle oynamak istiyor. Ülkenin gelişmesinden ve büyümesinden rahatsız olanlar var. Rahatsız olanların arasında Almanya'nın, Avrupa'nın, Fransa'nın, İsrail'in olmasını anlıyorum da Milliyetçi Hareket Partisi'nin olmasını anlamakta zorlanıyorum. Ey MHP, bu nasıl milliyetçilik, ey CHP bu nasıl halktan yana olmaktır. Türkiye'nin gelişiyor olmasından, büyüyor olmasından, sağlıkta dünya ülkelerine örnek olan bir ülke olmasından, ulaşımda dünya ile yarışır olmasından, bölgenin en büyük 3'üncü havalimanı yapıyor olmasından, Marmarayları yapmasından, 2023'e dünyanın en güçlü ilk 10 ülke ekonomisi arasına girmesinden neden rahatsız oluyorsun, hangi güç odaklarına hizmet ediyorsun."

Ayyıldızlı bayrağın ve Türk milletinin başı dik, alnı açık, onurlu bir şekilde yarınlara yürümesini istediklerini, bunun için gece gündüz demeden çalıştıklarını kaydeden Müezzinoğlu, sağlıkta ABD, İngiltere, Almanya gibi ülkelerde ne varsa Türkiye'de de onun olacağının altını çizdi.

Hiç kimseyi dışlamadan fakirin, fukaranın, yaşlının, engellinin, kadının, gençlerin ve çocukların yanında olduklarını dile getiren Müezzinoğlu, "Tüm vatandaşlarımızı kucaklıyoruz, hangi siyasi görüşte olursa olsun, hangi yaşam felsefesinin benimserse benimsesin. Belediye başkanlarımızdan şunu istiyoruz; 'Bütün Yalvaç'ı kucakla ey başkan' diyoruz. Çünkü biz 76 milyon ülke insanını kucaklıyoruz. Birlikte büyük bir milletiz" dedi.

- "(Hizmetler) Lafla olmuyor, iftirayla olmuyor"

Daha sonra yapımı tamamlanan 100 yataklı Yalvaç Devlet Hastanesinin açılışını yapan Bakan Müezzinoğlu, buradaki törende yaptığı konuşmada ise 11 yıl önce Yalvaç'ta, Isparta da değil, İstanbul'da, Ankara'da bile modern ve çağdaş hastaneler olmadığını söyledi.

Şimdi Ankara Etlik'te 3 bin 600 yataklı, İstanbul Başakşehir'de 2 bin 800 yataklı, İzmir Bayraklı'da 2 bin yataklı şehir hastanesini yaptıklarını anlatarak, "Isparta merkezde 750 yataklı Isparta Şehir Hastanesinin temelini atacağız. Dün Mersin'de bin 250 yataklı Mersin Şehir Hastanesinin temelini attık. Bu lafla olmuyor. Bu iftirayla olmuyor, bu dedikodu ile olmuyor. Bu ayrıştırma ile olmuyor. Bu yakma ile yıkma ile olmuyor. Bu sevda ile aşkla milleti sevmekle oluyor" diye konuştu.

Müezzinoğlu, 2002'de ülkenin toplam ambulans sayısı 630 iken son 1 yıl içinde bin 210 ambulans aldıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"2002 yılında siz ambulans helikopter, ambulans uçak duyuyor muydunuz? Şimdi ambulans helikopter, ambulans uçaklarımız var. Ambulans uçak Kazakistan'da kaza yapan tır şoförümüzü alıyor ve ülkemize getiriyor. Ambulans uçak Londra'da rahatsızlanan milli atletimizi alıyor getiriyor ülkemize, Cibuti'de yaralanan Kızılay görevlimizi alıyor getiriyor ülkemize. 10 yıl önce ne dinliyorduk; Antalya'ya gelen Alman turist rahatsızlanmış, Almanya ambulans uçak göndermiş, vatandaşını almış. 'Vay anasını be' derdik. Şimdi 'bu ülke büyük ülke, bu millet büyük millet' diyoruz."

Müezzinoğlu, "Ülkenin istikrarını bozmak, kaderiyle oynamak isteyenlere, belirli güç odaklarıyla millet adına pazarlık yapanlara, bu ülkenin umutlarıyla hayalleriyle oynamak isteyenlere, bu ülkenin büyümesinden ve gelişmesinden rahatsız olanlara fırsat vermeyeceğiz. 30 Mart akşamı demokrasi ve millet kazanacak" dedi.

Daha sonra açılışını gerçekleştiren Müezzinoğlu, hastaneyi gezerek hastalara şifa dileğinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim