• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'Cihaner'i Kurtar Yargıtay Başkanısın'

Cihaneri Kurtar Yargıtay Başkanısın
İki Yargıtay üyesinin internete düşen yeni ses kaydı Başsavcı İlhan Cihaner'i kurtarmak için yapılan planı gözler önüne serdi.

 

 

 

 

İddialara göre, skandal konuşma Yargıtay 8. Daire üyesi Hamdi Yaver Aktan ile 10. Hukuk Dairesi üyesi Fatih Arkan arasında geçiyor. Erzurum'da devam eden Ergenekon davası sanıklarının tahliyesini konuşan yüksek yargıçlar, dün gün boyu sessizliğini korudu.

Ergenekon'un Erzincan ayağıyla ilgili davanın sanıklarından Başsavcı İlhan Cihaner'i kurtarma operasyonu, dün internete düşen yeni bir ses kaydıyla tamamen deşifre oldu. Skandal konuşmanın Yargıtay 8. Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan ile 10. Hukuk Dairesi üyesi Fatih Arkan arasında geçtiği iddia ediliyor. Aktan olduğu ileri sürülen kişi, Yargıtay üyelerinden bazılarını 'korkaklıkla' suçluyor. Geçtiğimiz hafta internete düşen ses kaydının bazı gazetelerde yer almasının planı yavaşlatmasından yakınıyor. Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin dosyayı kuryeyle istediğini anlatıp, 'tüm sanıkları tahliye edeceğini' söylüyor. Kararı verecek olan Daire Başkanı Ersan Ülker'e de Yargıtay başkanlığını vaat ettiğini vurguluyor: "Ersan Ülker'e dedim: Bunu yaparsan Yargıtay başkanısın. Üç tane adaysınız Abdurrahman Yalçınkaya, Kadir Özbek ve sen. Hepsine söyledim. Bunu yapan geçer."

İddiaları sorduğumuz 10. Hukuk Dairesi üyesi Arkan, 'Kayıtları dinlemedim, bilgim yok.' derken, Aktan ve Ülker telefona çıkmadı.

Erzincan iddianamesinin tutuklu sanıklarından İlhan Cihaner'i kurtarma operasyonu, dün internet sitelerine düşen yeni bir ses kaydıyla ayyuka çıktı. Aynı konuda geçtiğimiz hafta da bir ses kaydı düşmüştü. Önceki kayıtta, Cihaner'in davasının Yargıtay'a alınıp üzerinin nasıl kapatılacağı anlatılıyordu. Kayıttaki seslerin ise Yargıtay 8. Daire üyesi Hamdi Yaver Aktan'la Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker olduğu iddia edilmişti. Yeni ses kaydının ise Hamdi Yaver Aktan ile Yargıtay 10. Hukuk Dairesi Üyesi Fatih Arkan arasında geçtiği ileri sürülüyor. Ses kaydında İlhan Cihaner'in 'kurtarılması' için Yargıtay üyelerine neler vaat edildiği gözler önüne seriliyor.

Hamdi Aktan olduğu ileri sürülen kişi, 1 Nisan 2010 tarihinde bazı gazetelerde çıkan haberlerin planlarını aksattığını anlatıyor. Söz konusu tarihte Zaman, Star, Bugün ve Yeni Şafak gazetelerinde Cihaner'i kurtarma operasyonuyla ilgili bilgiler yer alıyordu. Haberlerde, Cihaner'in Yargıtay'da görülen davasıyla Ergenekon davasının birleştirilerek, Cihaner'in tahliye edilmesinin planlandığı belirtiliyordu.

İşte bu haberler Yargıtay üyelerini oldukça rahatsız etmiş. Hamdi Yaver, bu durumu şöyle anlatıyor: "Basında çıkan haberlerden korktular, duruşmayı 14 Mayıs'a bıraktılar. Bu işte bizim arkadaşlar ben paye kazanayım diye konuşuyorlar, çenelerini tutamıyorlar, sızdırıyorlar. YARSAV da dahildir buna. Benim konuştuklarım var, hiç çıkmadı, son derece iyi gidiyor. O kişiye buradan da haber gönderdim, hiç çıkmadı. Çok iyi gidiyor fakat herkes çenesini tutamıyor, bu konuyla ilgili Ankara'nın ortasında iki üç yemek yedik bu konuyla alakalı."

Kayıttaki ses, Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin dosyanın aslını inceleme bahanesiyle istedikten sonra birleştirme kararı vereceğini anlatıyor. Buna göre, dosya bir daha geri gönderilmeyecek ve tüm tutuklu sanıkları tahliye edilerek, dava zamana yayılacak, kamuoyu oyalanacak.

YENİ KAPATMA DAVASI AÇILABİLİR

Hamdi Yaver Aktan, birleştirme ve sanıkların tahliyesini başarması halinde 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'e Yargıtay başkanı olacağı sözünü vermiş. İşte o konuşma: "Oyalayacaklar. Önce büyükçe tahliye, ardından zamana bırakacaklar. Ersan'a da şunu söyledim; 'Bunu yaparsan Yargıtay başkanısın'. Yapmazsan beni hiç ilgilendirmez. Üç tane adaysınız Abdurrahman Yalçınkaya, Kadir Özbek ve sen. Üçünüzün hangisinin öne geçeceğine bağlı. Kadir'e de söyledim. O da etkili bir şeyler yaptı. Bunu yapan geçer. Burada bir araba adam var. 40 defa yemek teklifi yapıyorlar bana. Herkesin bir projesi var."

"Şu anda Abdurrahman Bey bir dava daha açabilir. Ama önünü kesiyorlar. Anayasa değişikliğiyle, ikisi kalıyor. (Fatih Arkan: Açılırsa seçimi çok etkileyecek.) Ama seçim sonunda da yetkisi kalkıyor. Hiçbir şey yapamayacak. O da müthiş korkak. Hepimizi içeri atacaklar diyor. Neyi atıyorlar ya... Dedim 'Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı içeri atarlarsa bu ülkede ihtilal zaten yapılır. Neyi atıyorlar içeri... (Fatih Arkan: Bu noktada içeri girmekten çıkmaktan korkuyorsan birtakım görevlere talip olma. Bırak başkası yapsın."

'KAYIP TRİLYON' DOSYASINI BEKLET

Konuşmada 'Kayıp Trilyon' davası da geçiyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı davayla ilgili takipsizlik kararı vermişti. İtiraz üzerine Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ise takipsizlik kararını kaldırmıştı. Hamdi Yaver Aktan, bu dosyanın Erzurum'daki dosyanın birleştirilene kadar elde tutulması gerektiğini anlatıyor: "Ersan'a dedim ki: Cumhurbaşkanlığı dosyasını sakın karara çıkartma, beklet. Kuyruğu sende adamın. İstanbul'da bir profesöre rapor yaz diyeceğim. 1,5 ay daha yatar, birleştirmeden çıkaramazsın, adamlar korkuyorlar. Biraz uzatıp bunları askeri mahkemeye (göndermek lazım), yalnız dava açılmamış sayılması lazım. Fakat bu işi biraz uzatmamız gerekiyor."

Kayıttaki ses, Yargıtay üyelerinin gizli görüşme ve toplantılar yaptıklarını anlatıyor. Aynı yerde görev yapan yüksek yargıçların birbirleri ile konuşmaları gayet doğal iken gizli görüşmeler yapmaları oldukça dikkat çekici. Bu arada İlhan Cihaner'in avukatı Turgut Kazan'ın da Yargıtay'da yaptığı temaslar Yargıtay üyelerinin ağzından doğrulanıyor. Hamdi Yaver Aktan, 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker ve 1. Ceza Dairesi üyesi Salih Zeki İskender ile yaptığı toplantıları şöyle anlatıyor: "Adamlar Turgut'un ziyaret ettiğini biliyorlar, bizimkini bilmiyorlar. Ben, Ersan ve Salih Zeki İskender ile toplantılarımızı tespit edemediler. Telefonla görüşmedik. Ya elden ele haberleştik ya da bizzat gittim, kitap götürür gibi."

HSYK HATA YAPTI, HÂKİMLERİ DE ALMALIYDI

Ses kaydında HSYK'nın Erzincan davasıyla ilgili hata yaptığı savunuluyor. Sadece özel yetkili savcıların görevden alınmasının yanlış olduğu belirtilirken hakimlerin de buna dahil edilmesi isteniyor: "Hatanın büyüğünü burası (HSYK) yaptı. Yaa hepsini al hakimlerin, savcıların. Verdikleri karar HSYK'yı gündeme getirdi, hepsini şutlayacaklardı."

Her iki Yargıtay üyesi de sızmalardan oldukça şikayetçi ve 'yardım edeceğiz' diye sağda solda konuşulmasından çok rahatsız. Kendisi de YARSAV üyesi olan Fatih Arkan, bir ara hızını alamayıp YARSAV yöneticilerini striptiz sanatçısına benzetiyor: "Arkadaşlar katkı yapacağız diye çok heyecanlanıyorlar. YARSAV bu süreçten uzak durmalı, striptiz sanatçısı gibi hepsi..."

Ses kaydının sahibi olduğu sürülen Yaver Aktan'dan dün bir açıklama gelmedi. Fatih Arkan ise, konuyla ilgili sorumuzu, "Kayıtları dinlemedim. Bilgim yok." diyerek cevapladı.

İşte plan: Önce tahliye, sonra oyalama

Hamdi Yaver Aktan, bu süreçte izlenecek yolu şöyle özetliyor: "Burada süreci biraz uzatmamız gerekiyor, dosyayı birleştirdikten sonra önce tüm sanıklar tahliye edilecek. Sonra biraz uzatıp dosya kapatılacak. Burada tahliye kopartmaya bakmak lazım, bir buçuk ayı yedik. Korktular. Dünkü yazının etkisi. Bu kararı vermeleri gene iyi."

Konuşmada Yargıtay üyeleri Hamdi Yaver Aktan ve Fatih Arkan, 11. Ceza Dairesi'nin neden kendi istediklerini uygulamak zorunda olduklarını şöyle anlatıyorlar: "Kubilay Taşdemir başsavcı vekilliğine aday, istiyorsan bu işi yapmak zorunda. İdris'le (İdris Çobanoğlu – Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi) de konuştum."

Konuşmanın ilerleyen bölümünde, işlerin planlandığı gibi gitmemesi halinde neler olabileceğini şöyle öngörüyorlar: (Erzurum, dosyayı göndermeyiverirse ne yapacağız?) Göndermek zorunda... Yapmayın böyle diye diye böyle oldu. HSYK'yı da rezil ettiler. Göndermiyorum derse ne yapacaksınız? Fotokopi bile gönderse birleştirme kararı verip esası kapatıp dosyayı gönder kardeşim. Fotokopiyi bile gönderse burası cesaretli ise ben olsam birleştiririm, basarım tahliyeyi."

Cindoruk, yargıdaki operasyonu ifşa etti

Demokrat Parti (DP) lideri Hüsamettin Cindoruk, yüksek yargının demokrasiyi koruma ve kollama görevini üstlendiğini savundu. Cindoruk, "Yargı iktidarın demokrasi dışı, demokrasi karşıtı eylemlerini ve söylemlerini yargı denetimi altına aldı." ifadelerini kullandı.

DP lideri Cindoruk, dün Cumhuriyet gazetesine ilginç açıklamalarda bulundu. Birinci sayfadan görülen haberde, 'Tehlikenin farkındalar mı?' başlığı tercih edilmişti. Cindoruk'a göre, Başbakan Erdoğan 'demokrasiyle savaşıyor'. "Keşke, referandum 60 günde yapılsaydı. O zaman sonucunu görseydi. Ama o sonucu göremeyeceğini tahmin ediyorum." diyen Cindoruk, muhabirin 'Neden?' sorusuna ise şöyle cevap veriyor: "Çünkü hukukumuzda ve siyasi hayatımızda çok yeni bir faktör var. O da yargı faktörü. Yargı, siyasallaşmayı önlemek için bir gayret gösteriyor. Siyasi partiler, siyaset kurumları etkisiz kaldılar. Bu etkisizliğin sonucunda da yargı kendi göbeğini kendi kesmek zorunda kaldı. Bugün Türkiye'de yargı demokrasiyi korumak ve kollamak görevini üstlendi. Bu iktidarın demokrasi dışı, demokrasi karşıtı eylemlerini ve söylemlerini yargı denetimi altına aldı. Çünkü geç kalınırsa bir daha yargıçlar ve yargı denetim yapamaz hale gelecekler."

Cindoruk, Yargıtay'ın Erzincan iddianamesinin tutuklu sanıklarından İlhan Cihaner'le ilgili kararının da yerinde olduğunu savundu. Şu ifadeleri kullandı: "Çok önemli bir karardır. Bu da bugüne kadar kamuoyunun yargıya duyduğu güvensizliği doğruluyor. Ayrıca Yargıtay dosyaların kuryeyle gönderilmesini istiyor. Yargıtay'ın bu kararını çok dirayetli, gerçekçi ve hukuk devletine yakışır. Bu belki de meseleleri çözecek bir başlangıçtır."

Ses kaydı yalanlanmadı yüksek yargı zan altında

İlhan Cihaner'in, göreviyle ilgili suçlardan yargılandığı Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin verdiği kararın yankıları sürüyor. 14 Mayıs'ta Yargıtay'daki duruşmadan bir gün önce internete düşen ve Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan'a ait olduğu ileri sürülen ses kaydında Ergenekon'un Erzincan ayağına ilişkin davanın Yargıtay'a alınıp bitirileceği belirtiliyordu. Ses kaydında ismi geçen ve Cihaner'i yargılayan dairenin başkanı Ersan Ülker, bu iddiaları yalanlamadı.

Ses kayıtlarına dün bir yenisi eklendi. Buradaki iddialara göre, Yargıtay üyesi Hamdi Yaver Aktan, İlhan Cihaner ve 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk için yoğun çaba içinde. Cihaner'in davasındaki heyette yer alan üyelerin neredeyse tamamını ziyaret ediyor. Ersan Ülker, HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya Yargıtay başkanı seçilmelerinin davanın akamete uğratılmasına bağlı olduğu mesajı veriyor. Yargıtay 11. Ceza Dairesi başkanı ve üyelerinin bu itham altında yargılamayı nasıl yapacağı merak konusu. Dosyalar Yargıtay'da birleştirilir, Cihaner dahil sanıklar tahliye edilirse yüksek yargı büyük bir zan altında kalacak.

'Kaos Planı'nın Erzincan'da uygulamaya konulduğu iddiasıyla ilgili soruşturma, Yargıtay'daki ilginç bir yapının ortaya çıkmasına neden oldu. Tabloyu net anlamak için geçtiğimiz şubat ayına gitmek gerekiyor. Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner tutuklandığında HSYK olağanüstü şekilde toplanarak, 4 savcının özel yetkisini kaldırmıştı. Kurul'un bu girişimi kafaları karıştırmıştı. Kurul'un yeni atadığı savcılar davayı açıp, Erzurum'daki duruşmalar 5 Mayıs'ta başladığında ise Yargıtay'da dikkat çekici görüşmeler yapıldığı anlaşılıyor.

Yayınlanan ses kayıtlarının Cihaner davası için planlar yapan yargı mensubu izlenimi verdiği Hamdi Yaver Aktan, Ergenekon soruşturmasında elde edilen dinlemelerin delil olamayacağı iddiasını güçlendiren karara imza atmasıyla tanınıyordu. Ayrıca ses kaydındaki planların birer birer gerçekleştiği görülüyor. Aktan, Yargıtay'a getirdiklerinde davanın biteceğinden bahsediyor. Yargıtay 11. Ceza, dava dosyalarını birleştirme kararı vermeden getirilmesi kararı veriyor. Sık sık Yargıtay başkanlığı seçimlerine atıf yapıyor. Adeta Yargıtay başkanlığının yolu Erzincan davasının akamete uğratılmasından geçiyor. Aşağıdaki satırlardan sonra Ersan Ülker ve Kadir Özbek'in oluşan şüphe bulutlarını nasıl dağıtacakları merak konusu oluyor: "Oyalayacaklar, önce büyükçe tahliye, ardından zamana bırakacaklar. Ersan'a da şunu söyledim. Bunu yaparsan Yargıtay başkanısın. Üç tane adaysınız Abdurrahman Yalçınkaya, Kadir Özbek ve sen. Yapmazsan üç tane adamsınız. Hepsine söyledim. Bunu yapan geçer."

"HSYK'nın savcıların yetkisini kaldıran kararı ve Cihaner'e destek telefonlarının ardında Yargıtay başkanlığı seçimleri mi vardı?" sorusu da cevap bekliyor.

 ZAMAN

 

 

 

Y


 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim