• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CIA: 'Savaşı Avrupaya Nasıl Satarız'

CIA: Savaşı Avrupaya Nasıl Satarız
ABD, Hollanda'da hükümet düşüren tartışmalardan sonra 'Avrupa kamuoyuna savaşı nasıl satabilecekleri" üzerinde çalışmış..

Amerikan İstihbarat Teşkilatı CIA'nın internete düşen son genelgesi, ABD'nin Avrupa ülkelerinde yükselen Afganistan'daki işgal karşıtlığı ile mücadele planını ortaya koydu.

"Batı Avrupa'da NATO liderliğindeki göreve desteğin sürmesi: Umursamaz davranmak yeterli olmayabilir" başlığını taşıyan CIA genelgesinde, Hollanda'da hükümeti düşüren savaş karşıtı tartışmaların diğer ülkelerde arttığına dikkat çekiliyor, kamuoyu desteğinin sürmesi için kullanılacak propaganda yöntemleri ele alınıyor.

Orjinalliği farklı kaynaklar tarafından doğrulanan CIA belgesi, başta Fransa ve Almanya olmak üzere bir çok batı Avrupa ülkesinde Afganistan'daki işgale karşı artan bir tepki olduğu vurgulanıyor. Bu ülkelerdeki kamuoyu görüşünü etkilemek için gündeme getirilen öneriler ise üç ana başlıkta listeleniyor:

1. Obama savaş için en önemli satıcı olabilir.
2. "Kadınlar" savaşın kamuoyunda destek bulması konusunda, özellikle Fransa'da "işgalin bir kadın hakları mücadelesi" olarak sunulmasında etkili olabilir.
3. Uyuşturucu ve mülteci korkusunun abartılması, Almanya'nın savaşta yer almasına karşı çıkan Almanlar'ın desteğinin artmasını sağlayabilir.

"AVRUPALI SİYASİLER BEDEL ÖDEYEBİLİR"

Şimdiye kadar, kamuoyunun "umursamaz" tavrı nedeniyle Avrupalı siyasilerin işgale istedikleri oranda destek verdiğini belirten CIA, ancak "bu bizim savaşımız değil" görüşünün güçlendiğini, artan asker kayıplarının ciddi siyasi ve askeri sonuçları olabileceğini vurguluyor.

ciagenelge.20100329134840.jpg

"Eğer bazı tahminler doğru çıkar ve Afganistan'da kanlı bir yaz yaşanırsa, pasif Fransızlar ve Almanlar harekete geçip, güçlü bir siyasi hareket başlatabilir" denilen genelgede, böyle bir "aktif düşmanlığın" askerlerin çekilmesi için kampanyaya dönüşmemesi gerektiği belirtiliyor.

Hollanda hükümetinin kamuoyunda artan Afganistan savaşına tepkinin yarattığı baskı ile devrildiğine işaret edilen genelgede, diğer liderlerin de bahar seçimleri öncesi siyasi bir bedel ödemek istemeyeceği öne sürülüyor. 10 Fransız askerinin ölümü ve Kunduz katliamı sonrası Sarkozy ve Merkel'in yaşadığı sıkıntılara dikkat çekilirken, "doğru mesajlarla bu tepkiler kontrol altında tutulabilir" görüşü öne çıkarılıyor.

 

"FRANSIZLAR SİVİL HAKLAR, ALMANLAR PARA DERDİNDE"

Avrupalı seçmenin "Afganistan'daki savaşla kendi çıkarları arasında net bağlantılar" olduğuna inandırılması gerektiğini kaydeden CIA, Fransızların "sivillere ve mültecilere" odaklandığına dikkat çekiyor, ISAF'ın Afgan sivillere "katkısının" öne çıkarılması isteniyor.

Bu amaçla gündeme getirilmesi gereken en önemli mesaj ise, "Taliban'ın geri dönmesi durumunda kız çocuklarının eğitimi konusundaki kazanımların kaybedileceği."

Medyada Afgan mültecilere yönelik tartışmalara da dikkat çekilen genelgede, "yeni bir mülteci krizi" konusundaki hassasiyetin de kullanılması öneriliyor.

Almanlar'ın daha çok işgalin kendilerine olan bedeli üzerine yoğunlaştığı ifade edilerek, Alman kamuoyunun "bir yenilginin, terörizm, uyuşturucu ve mülteci akını gibi potansiyel sonuçları üzerinden "korkutulması" tavsiye ediliyor.

Raporun en ilgi çekici başlıkları ise, Obama ve Afgan kadınların "savaşın Avrupa'ya satılması" konusunda en etkili araçlar olduğu ifadeleri..

afgankiz.jpg

"OBAMA VE AFGAN KADINLAR KONUŞMALI"

Avrupa kamuoyunda Obama'ya yönelik olumlu bakış açısının kullanılması gerektiğine dikkat çekilen genelgede, ABD başkanının Afganistan işgali hakkında yapacağı destek taleplerinin Avrupa'da yankı bulacağı, Obama'nın "en iyi satıcı" olduğu öne sürülüyor.

CIA'ya göre, Afgan kadınlar da, özellikle medya kullanılarak, işgal için desteğin artırılmasında en etkili araçlar olarak kullanılabilir. "

"Taliban altında deneyimleri hakkında konuşan" Afgan kadınların medyada daha fazla yer alması gerektiği savunulan CIA genelgesinde, Afgan kadınların özellikle Avrupalı kadınlara ulaşmak için çok önemli olduğu vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

u

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim