• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

'CHP'NİN DUVARLARINI YIKIN!'

CHPNİN DUVARLARINI YIKIN!
Çakmak: CHP'nin duvarlarını törenle yıkın halk size dokunsun.

 


 

'CHP'nin duvarlarını törenle yıkın!' CHP’nin ‘Siyasette Başarı Stratejisi” toplantısında, parti yönetiminin dikkatle dinlediği Dr. Muhammed Çakmak, o konuşmasını ve CHP’ye yaptığı önerileri anlattı...

İsmi bilinenler arasında en dikkat çekeni Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Muhammed Çakmak’tı. Dr. Çakmak’ın toplantıda, CHP’nin dine bakışı, yeni düzendeki rolü ve türban sorunu konularında neler yapmasını arzu ettiği konuşması ayakta alkışlandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in “Toplantıda Fırat Üniversitesi’nden din sosyoloğu Dr. Muhammed Çakmak bizi çok etkiledi. Kemal Kılıçdaroğlu, Önder Sav, hepimiz nefesimizi tutarak hocanın tespitlerini dinledik” dediği Dr. Çakmak, o konuşmasını anlattı. İşte Dr. Muhammed Çakmak’ın ağzından toplantıda anlattıkları...

GELİŞMELERİ OKUYAMADI

Yeni dünyanın ekonomik, politik ve sosyolojik dilini anlamak son derece önemli. Dolayısıyla CHP’nin kendisini Türkiye ve dünyada yeniden var etme niyeti varsa yeni dünyanın gelişen ekonomik, politik ve sosyolojik dilini çözmek zorunda. CHP’nin sorunu aynı zamanda Türk modernleşmesinin problemidir. Türk modernleşmesi dünyayla paralel bir değişim gösteriyor. Önce gelenekler, sonra modernleşme ve üzerinde postmodernizm.

Böyle üçlü bir yapı var. Fakat CHP Türkiye’deki gelişmeleri ve dünyadaki trendleri paralel okuyamadı. CHP, geleneklee modernite arasında sıkışıp kaldı. Dolayısıyla postmodern algıyı kavrayamadığı için tarihin ve toplumun dışına itildi.

UMUT VAAT EDEN EKİP KURAMADI

CHP Türkiye’yi değiştirme umudu vaat etmeli. Siyaset Ankara’dan savrulan büyük bir rüzgarla oluşur. Genel Başkan umut vaat eden bir ekip kurmalı, doğuyu ve batıyı kapsayan yeni bir rüya yaratılmalıdır. Doğulu köklerimizle, batılı tecrübemiz arasındaki yeni bir entelektüel derinliği olan sentezi algılamalı ve bunu topluma bir proje olarak sunmalılar. Bu rüyada Orta Asya, Afrika, Ortadoğu, ABD ve AB düşünceleri de olmalı. CHP bütün dünyada müzakere edilebilir, anlaşılabilir ve konuşulabilir bir parti olarak görülmeli.

Asya’da yüzyılın en büyük gelişmeleri oluyor. Afrika’da hızla yükselen bir ekonomik değer var. Ortadoğu hızla gelişiyor ve Türkiye ile ilişkileri de değişiyor. AB olağanüstü yapısal bir dönüşüm içerisinde ve ABD’de çok önemli gelişmeler var. Bütün bu dünya trendlerini algılayacak ve sözü olacak bir partiye dönüşmelisiniz. Bütün dünya sizi tarihsel kökleri üzerinde evrilen, derinlik kazanan, büyüyen ve kendini hakikaten Türkiye içerisinde toplumsal akışı ve enerji taşıyacak bir parti olarak görmeli.

YENİ BİR DİL İNŞA DEMEDİ

Bütün dinlerin çektiği hastalık CHP’nin de başına geldi. Dinler yeni bir dil geliştiremediği için toplumdan hızla koparak aralarına bir mesafe koydu. Nasıl dinler kendilerini yeniden toplumla buluşturmak için yeni bir dil geliştirme ihtiyacı içerisindeyse, CHP’de kendini toplumla barıştıracak yeni bir dil inşa etmelidir. En temel problem budur. Toplumun geleneği ve modernleşme süreçlerini algılayacak üzerinede dünyadaki trendleri takip eden bir yüksek algıyı koyacak ve bu yüksel entelektüel performansla bir değişim projesi hazırlayacak. Bu projeyi de yeni bir dille topluma anlatacak. Bunu başaramazsa CHP tarih dışı olmaya mahkumdur. Adeta tanrısal bir dil geliştirilmeli. Çünkü ancak ontolojik bir dil toplumları temelinden sarsar. Aynı zamanda kişilerin değil hukuksal ve bilgiyi takdir eden, yaratıcı metinleri takip eden bir yapılanma acilen kurulmalı. Kişisel karizma yaratmak yerine hukuksal, entelektüel derinliği olan metinler ve sözleşmeler olmalı.

SİZE DOKUNULSUN

Toplum semboller ve şifreler üzerinden yürür ve siz de bunu sunmalısınız. Ben burada bir öneride bulunarak önce CHP Genel Merkezi’nin duvarlarını törenle yıkın dedim. İçerisinde beton, demir, kartlı asansörlerin olduğu, her kata ayrı bir kartla çıkılan, olağandışı korunaklı ve halka yabancılaşmış bina konseptinden vatandaşı kurtarıp, yeniden elle tutulabilir, dokunulabilir bir genel merkez yapmak gerekiyor. CHP adeta Avrupa’daki beyaz Anglosaksonlar gibi beyaz Türklerin partisi haline geldi. Orta sınıfla ve toplumun alt kültür gruplarıyla bağlarını kaybetti. Bu bizim sosyolojide çok önemli bir kültürel hastalık olarak tanımladığımız kültürel mesafeleşmenin tuzağına düşmektir.

DİNİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAYIN

Toplum sizi kendi kültürel kodları içerisinde bir yere konumlandırmak zorunda. Türkiye’de toplumun şifre kodlarından biri din. Sizin söyleminizle toplumun din algısı arasında bir kırılma yaratırsanız, toplum belleğinde siyasal bir inşa yaratamazsınız. Din en korunaklı bölge ve en itibar edilen alanlardan biridir. Ama Türkiye dindarlığı aynı zamanda değişime, dış dünyaya, batıya, ve doğuya açıktır. Din algınızı değiştirmez, dini cumhuriyetin ilk yıllarındaki gibi jakoben ve köşeye sıkıştırılması gereken bir alan olarak görürseniz, toplumla en hayati ve can damarı olan irtibatı koparırsınız. Toplum sizi belleğinin dışına iter.

RAKİBİNİZ PARTİLER DEĞİL, DEĞİŞİM OLSUN

CHP’nin AK Parti’yi rakip olarak görmemesi lazım. Rakip olarak görürse mesafe alamaz. Siz Ak Parti ya da MHP’ye göre kendinizi konumlamayacaksınız. Siz, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmelerin neresinde olduğunuza göre konumlanmalısınız. Yani rekabeti bir diğer partiye göre değil değişim kavramına göre kurgulamalısınız. Güç böyle devşirilir. Bunu yaparsınız bireyler sağına soluna baktığında sizi görecek.

 

Dr. Muhammed Çakmak kimdir?

41 yaşındaki Dr. Çakmak, Elazığ’daki Fırat Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nde din sosyolojisi öğretim üyeliği yapıyor. Çakmak’ın uzmanlık alanları dini grup ve cematlerin sosyolojik analizi, yabancılaşma, din ve siyaset ilişkisi konuları. 2006-2008 arasında yaptığı, çok tartışılan hatta “Zenginleştikçe laikleşiyorlar” denilerek medyada yer alan “Türkiye’de Sanayici Dindarlığı” araştırması ona aitti. Dr. Çakmak’ın 2011’de bitmesini beklediği yeni projesi ise “Bürokratik Dindarlık.” Dr. Çakmak bu projede beyaz yakalıların din anlayışını araştırıyor.

VATAN


E

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim