• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CHP'den 'Başörtüsüne Serbestlik' Yorumu

CHPden Başörtüsüne Serbestlik Yorumu
AYM'nin, başörtüsüne serbestlik getiren 10. ve 42. maddeler üzerindeki düzenlemeyi içerik yönünden incelemesini savunan CHP, bu kez de "Anayasa Mahkemesi, anayasa değişikliklerini ancak şekil yönünden inceler" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Anayasa değişikliklerinin yüksek mahkeme tarafından ancak şekil açısından denetlenebileceği yönündeki açık hükmüne rağmen, her seferinde esastan iptal talebinde bulunan CHP'nin, son başvurusunda 'şekil' yönünü esas alması dikkat çekti. CHP, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan ve referanduma sunulan anayasa değişikliği teklifinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, yüksek mahkemenin, Anayasa değişikliği yapılan kanunların ancak şekil açısından denetleyebileceği hususuna dikkat çekti.

 

CHP, dün 111 imzalı iptal başvurusunu Anayasa Mahkemesi'ne yaptı. CHP, itirazını hem şekil, hem de esas üzerinden temellendirdi. Yapılan iptal ve yürürlüğü durdurma başvurusuyla ilgili 94 sayfalık dilekçede yöntemin yanı sıra esasa ilişkin hatalar sıralanıyor. Yönteme ilişkin iptal gerekçesinde 7.5.2010 tarihli ve 5982 sayılı kanunun, TBMM'deki görüşmelerinde 1 ve 2. tur oylamalarında oy gizliliğinin ihlal edildiği; oy gizliliğinin sağlanması için önlem alınması gerektiği, muhalefet partilerinin milletvekilleri ve grup başkanvekillerince sık sık dile getirilmesine ve bu konuda tartışmalar yapılmış olmasına rağmen, TBMM Başkanlığı'nca herhangi bir önlem alınmadığı iddiaları sıralanıyor. Belge ve bilgilerden, kimi milletvekillerinin diğerlerinin oy pulunu gördüğü, oy zarfını denetlediği, oy kabinine birlikte girdiği iddiaları da sırlanan itirazın gerekçeleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra Anayasa değişikliğinin iki kez görüşülmesi gerektiği, ancak bu kuralın ihlal edilerek maddeler üzerinde sadece birinci turda görüşüldü ifade ediliyor.

 

"ANAYASA MAHKEMESİ, ŞEKİL YÖNÜNDEN İNCELER"

 

CHP'nin daha önce Cumhurbaşkanlığı seçimi ve başörtüsü düzenlemesine ilişkin yaptığı itirazları içerik yönünden gerekçelendirirken, bu kez şekil yönüne dayandırması bir çelişki olarak yorumlandı. CHP dilekçesinde, "Anayasamızın 148. maddesinde, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa değişikliği yapan Kanunları ancak şekil açısından denetleyebileceği bildirilmiş ve bu denetim teklif ve oylama çoğunluğuna ve ivedilikle görüşülemeyeceği şartına uyulup uyulmadığı hususları ile sınırlandırılmıştır." denilerek şu değerlendirme yapılıyor:

 

"Bir oylamanın öngörülen çoğunlukta yapılıp yapılmadığı ancak geçerli oylar bakımından belirlenebilecek bir husustur. Bu nedenle oylama çoğunluğuna uyulup uyulmadığının anlaşılabilmesi için önce kullanılan oyların ne kadarının geçerli olduğu ortaya konulmalıdır. Oy gizliliğinin ihlal edilmiş olması ise oyun geçerliliğini ortadan kaldıran bir durumdur. Bu nedenle, Anayasanın 148. maddesinin Anayasa Mahkemesi'ne verdiği oylama çoğunluğuna uyulup uyulmadığını denetleme yetkisinin evveliyetle oylamanın geçerli olup olmadığı hususunu da içerdiği kabul edilmelidir. Duruma bu açıdan bakılınca, olayda Anayasa Mahkemesi'nin oylamanın geçerliliğini de denetlemesi ve oy gizliliğinin Anayasa'nın 175. maddesine aykırı olarak bozulduğu gerekçesiyle 7.5.2010 tarihli ve 5982 sayılı kanunun tümünü iptal etmesi gerektiği görülmektedir."

 

 

 

 

 

cihan

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim