• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CHP'de Deprem!

CHPde Deprem!
Yeni liste partide deprem etkisi meydana getirdi. CHP kurultayında Parti Meclisi'ne giren isimler arasında Baykal ekibinden sadece 3 kişi yer aldı, sert tepkiler gelmeye başladı.
CHP 33. Olağan Kurultayı'nda bugün liste heyecanı var. Kurultayda merakla beklenen Parti Meclisi (PM) listesi belli oldu. Listeyi Kemal Anadol okudu. Liste, basılmak üzereye matbaaya gönderildi ve Kurultay'a saat 15.00'e kadar ara verildi. Listede ilk dikkat çeken isim İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin. Yeni isimler arasında Haluk Koç, Süheyl Batum, Gülsüm Bilgehan, Oğuz Oyan, Sencer Ayata, Nihat Matkap, Hurşit Güneş, Oya Araslı, Nuran Yıldız, Melda Onur bulunuyor.

Kılıçdaroğlu'nun adaylığında önemli rol oynayan Önder Sav da liste de yer aldı. Ensar Öğüt, Mesut Değer ve Malik Ejder de listede kendilerine yer bulan isimler oldu.

Umut Oran ve Haluk Koç son kongrede Baykal'a karşı adaydı. İsmet İnönü'ün torunu Gülsüm Bilgehan Toker, küskünler arasındaydı, artık Parti Meclisi listesinde ve MYK'ya girmesi bekleniyor.

Parti Meclisi omurgasında ağırlıklı isimler milletvekilleri oldu. Önder Sav'a yakın isimler yine PM listesinde yer alıyor. Hakkı Süha Okay PM listesinde var, yani Genel Merkez yönetimine taşındı. Grup başkanvekiliydi, MYK'da görev alması bekleniyor, bu durumda Meclis'te Kemal Anadol tek başına kalacak.

İki grup başkanvekilliği boşaldı ve CHP yeni grup başkanvekilleri seçecek. PM listesinde Muharrem İnce bulunmuyor, Yalova milletvekili İncen'nin Grup Başkanvekiliğine seçilebileceği konuşuluyordu. Bu ihtimal ağırlık kazanmış gibi görünüyor.

Akademisyen Nuran Yıldız, imaj uzmanlığıyla tanınıyor. Yıldız MYK kararı ile parti yönetimine taşındı. Dışardan vitrine konulan isimlerden Melda Onur, Gürsel Tekin'in ekibinden isim. Süheyl Batum, şu görüşleri dile getirdi:

"Bana tekilf CHP'den geldi, bu mücadeleye beraber çıkabileceğimize inandım, onur duyacağım. Baykal zamanında teklif gelseydi kararım ne olurdu bilmiyorum. Önemli olan şu, bu mücadelenin bugün verme azminde olan insanlarla verileceğini düşündüğüm için baktım ortam çok iyi. Biz yüzde 10 seçim barajını kabul etmiyoruz. Dokunulmazlıklar diye yolsuzlukların meşrulaştırılmasını kabul etmiyoruz. Biz artık yeni anayasa da yapacağız, yeni seçim kanunu da yapacağız."

Umut Oran şu açıklamayı yaptı: "Bundan önceki süreçte eski genel başkan Baykal ve PM üyelerimize teşekkür etmemiz gerek. Partimizin oyunu artırdılar, bayrağı bize teslim ettiler. Bundan sonra inşallah iktidara geleceğiz."

Baykal'ın en yakınındaki isim olan eski MYK üyesi Savcı Sayan'dan çok tartışılacak açıklamalar...

Deniz Baykal'ı ayak oyunlarıyla kaybettik. Önder Sav yaptı yapacağını. Liste önder Sav'ın listesidir. Umarım Kılıçdaroğlu gibi bir değeri de kaybetmeyiz. Gürsel Tekin'in PM listesinde yer alması çok önemlidir. En azından orada yapılacak yanlışlara karşı. Kılıçdaroğlu'nun etkisini göremiyorum listede. Sadece listede Gürsel Tekin'in olması benim umutlarımı artırıyor. Baykal ve ekibinin tasfiyesi gibi bir liste.

Yeni listeye ilk yorum Mustafa Özyürek'ten geldi. Özyürek, "Dün akşam önemli tartışmalar yaşandı, ben Kılıçdaroğlu'na da rahatsızlıkları ilettim. Eski isimlerin listede bulunmadığını görüyoruz. Daha dengeli bir liste olabilirdi. Arkadaşlara başarılar diliyorum, ben milletvekilliği görevime devam edeceğim" dedi. Özyürek, "Baykal'ın liste tartışmalarında hiçbir müdahalesi yoktur. Biz dengeli bir liste olmasını isterdik" diye konuştu.

EŞREF ERDEM: PARTİ AĞIR YARA ALACAK

Yeni yönetime karşı en sert eleştiriyi ise Eşref Erdem dile getirdi. Erdem, "Daha derli toplu bir liste olabilrdi. Bana göre kimse burada Baykal dönsün demiyordu ama Baykal'ı da kapsayan bir zeminde bütünleşme olsaydı. Parti içinde demokratikleşmeden bahsediyorlarsa, parti içi demokrasinin birnici ayağı çarşaf listeydi. Burada delegenin iradesine başvurulacak bir anlayışla nispi temsil ile herkes kendini görebilirdi. Liste tabanın görüşlerini yansıtmıyor yansıtmayacak. Liste partiyi ağır ama ciddi şekilde yaralayacak. Yeni yönetime Önder Sav imza atmış denirse yanlış olmaz."

"BU LİSTE İLE İKTİDARA YÜRÜMEK ÇOK ZOR"

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Parti Meclisi listesinin bütünleştirici değil ayrıştırıcı bir liste olduğunu belirterek, "Bu liste ile iktidara yürümek çok zor." dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi listesi, eski Genel Başkan Deniz Baykal'a yakın isimler tarafından beğenilmedi. İzmir Milletvekili Canan Arıtman, listede Süheyl Batum gibi değerli isimlerin olduğuna işaret ederek, "Listede çok değerli isimler var, ama bütünleştirici bir liste değil, ayrıştırıcı bir liste. Ayrıştırıcı bir liste ile iktidara yürümek çok zor. Listeye giren arkadaşları kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Parti Meclisi'ne girecek isimlerden Süheyl Batum ise partiye geldiği için mutlu olduğunu belirterek, "Bundan sonra Türkiye'nin daha demokratik, daha çağdaş olması için birlikte çalışacağız. Önümüzde anayasa değişikliği refendumu var. Bunun için yollara düşeceğiz." şeklinde konuştu.

'Baykal Genel Başkan olsaydı gelir miydiniz?' sorusuna isa Batum, "O dönem teklif gelmedi, gelseydi değerlendirirdim." cevabını verdi.

Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut ise CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan seçilmesiyle sonuçlanan süreci değerlendirdi:

"Yeni listeyi gördük. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında ortaya koyduğu birçok dinamiğin çözümlerini gerçekleştirecek isimleri içermiyor. Türkiye'nin temel paradokslarıyla ilgili alanında uzmanlaşmış, alanında tez koyabilecek isimleri içermiyor. Gazetecilerle ülke yönetilmez. Parti yönetimi alanında uzmanlaşmak ayrı bir şeydir. Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlık manifestosu yayınlamalıdır. Dün yaptığı konuşmayı çok düşük bir Recep Bey polemiği ile başladı ve bitirdi. Bir genel başkanının manifestosunu ortaya koyacağı gün böyle konuşma yapılmaz.

Bir iktidar partisi için Türkiye'nin küresel vizyonu, atılan adımlar, ekonomide, sivil-asker ilişkilerinde, yeni dış politikalarında parti meclisinde bunları ortaya koyabilecek bir isim görmedim. Artık başkan olduğuna göre genel başkanlık manifestosunu Recep Bey polemiğinden kurtularak ortaya koyması gerekiyor."

TAM LİSTE

80 kişilik PM'nin 12 üyesini oluşturacak Bilim, Kültür ve Sanat Kurulu adaylarından bazıları şöyle:

Engin Altay, Ufuk Ataç, Osman Coşkunoğlu, Faruk Demir, Turgut Dibek, Derviş Günday, Tuncay Karaytuğ, Birgen Keleş, Ali Koçal, Ramazan Kerim Özkan, Berhan Şimşek, Hüseyin Ünsal, Rıza Yalçınkaya, Abdülaziz Yazar.

Parti Meclisi üyelikleri için öneriler adaylar şu isimlerden oluşuyor:

Oya Araslı, Hülya Güven, Korkmaz Karaca, Necla Arat, Metin Arifaoğlu, Yücel Artantaş, Deniz Pınar Altılgan, Sencer Ayata, Süheyl Batum, Enver Aysever, Işık Ayata, Gülsün Bilgehan, Tekin Bingöl, Mevlüt Coşkuner, Behçet Çağlar, Asuman Çakmak, Eşref Karaibrahim, Hikmet Çelik, İzzet Çetin, Soner Çetin, Mesut Değer, Mahmut Duyan, Didem Engin, Nevin Gaye Erbatur, Ali Rıza Ertumur, Abdurrezzak Erten, Mehmet Faraç, Neriman Genç, İsa Gök, Gökhan Günaydın, Mehmet Zeki Gündüz, Hurşit Güneş, Mehmet Kaban, Hüseyin Karakoç, Haluk Koç, Nihat Matkap, Şahin Mengü, Rıfat Nalbantoğlu, Hakkı Suha Okay, Ekrem Oktay, Melda Onur, Umut Oran, Oğuz Oyan, Ensar Öğüt, İrfan Hüseyin Yıldız, Malik Ecder Özdemir, Abdullah Özer, İhsan Özkes, Mehmet Ali Özpolat, Faik Öztrak, Atilla Sav, Önder Sav, Çetin Soysal, Murat Fehmi Sönmez, Mehmet Süne, Veli Gündüz Şahin, Halide Jale Tamzok, Semra Tanülkü, Gürsel Tekin, Fatma Füsun Tatlıdil, Cahide Tunç, Ayhan Yalçınkaya, Hüseyin Yaşar, Azmi Yıldız, Nuran Yıldız, Sacid Yıldız, Alattin Yüksel.

BAYKAL'DAN SADECE 3 İSİM KALDI

Baykal dönemindeki 18 Merkez Yürütme Kurulu üyesi arasından yeni Parti Meclisi'ne giren 3 isim kaldı. Önder Sav, Faik Öztrak ve Mesut Değer Kılıçdaroğlu yönetiminde yerini koruyabildi.

Baykal'ın kurmaylarından Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Mehmet Sevigen, Nur Serter, Cevdet Selvi, Mustafa Özyürek, Savcı Sayan ve Algan Hacaloğlu Kılıçdaroğlu'nun yönetiminde yer almadı.

m


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim