• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CHP Tartışmadan Kaçınca Anons Yapıldı! Video

CHP Tartışmadan Kaçınca Anons Yapıldı! Video
Kılıçdaroğlu'nun "Başörtüsü sorununu çözeceğiz" vaadi NTV'de tartışıldı. Ama bir eksikle. CHP adına konuşacak olan Muharrem İnce telefona çıkmayınca, 'yakınları duyuyorsa anonsu' yapıldı.

 

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun mitinglerde "Başörtüsü sorununu çözeceğiz" söylemiyle gündemde yeniden üst sıralara tırmanan konu, Başbakan Erdoğan'ın yanıtıyla yeni bir boyuta taşındı. MHP ile birlikte geçmişte Başörtüsü konusunda yasa değişikliği yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "CHP ve MHP çözümden yanaysa referandumdan sonra Başörtüsü sorununu çözebiliriz. Bizim Başörtüsü konusundaki tavrımız belli, sanırım MHP de tavrını değiştirmez. CHP de çözümden yanaysa beklemeye gerek yok, 12 Eylül'den sonra adım atabiliriz."

CHP'Lİ İNCE YAYINA ÇIKMADI

Bu açıklamaları ve CHP'nin yaklaşımını parti temsilcileriyle gazeteciler NTV canlı yayınında değerlendirdi. MHP adına MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, AK Parti adına ise Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ konuştu. CHP adına NTV'ye daha önceden bağlanma sözü veren Grup Başkanvekili Muharrem İnce'ye ise program devam ederken ulaşılamadı. Programın sunucusu Oğuz Haksever, Muharrem İnce'ye ulaşamadıklarını duyururken "Arkadaşlarımız Sayın Muharrem İnce'nin önceden arayıp mutabık kaldığımız ve anlaştığımız telefon numarasını halen arıyorlar. Eğer bir yakını duyarsa bu yayını telefonu açmasını rica ediyoruz. Bu yayına katılmaları için" çağrısında da bulundu.

Oğuz Hasever, söz verdiği halde NTV'nin canlı yayınına çıkmayan Muharrem İnce'yi böyle afişe etti:

 

MHP: AYNI NOKTADAYIZ

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı şu görüşleri dile getirdi:

“MHP aynı noktada durmaktadır. Yasağın kalkması için tavrımızı sürdürüyoruz. Başörtüsü meselesi Türkiye’de uzun süre tartışılan ve toplumsal bir travma haline dönüşen bir konudur. Başını örten kızların da eğitim hakkı engellenmektedir, bu toplumsal travma yaratan meselenin ortadan kalkması gerekir.

Meseleyi iki boyutuyla ele alıyoruz. Birincisi dini hassasiyetleri siyasette kullanan bazı partiler başörtüsü sorununu bir istismar aracı olarak kullanıyorlar. Bu enstrümanın ellerinden alınması gerekir. İkinci olarak ise hiç kimse kılık ve kıyafetinden dolayı eğitim hakkından engellenemez. MHP bu konuya gerek seçim beyannamelerinde gerek parti programında yer vermiştir.

Bu konu toplumsal uzlaşmayla halledilebilecek bir meseledir. Geçmişte AK Parti ile bir işbirliği yapmıştık ancak CHP değişikliği Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştı. CHP’nin yeni yönetiminin bu konuya olumlu bakması bizi memnun etmiştir. Umarım en kısa sürede TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler bir araya gelirler ve bir uzlaşmayla bu konu Türkiye’nin gündeminden kalkar.”

 AK PARTİ: CHP'NİN ÖNERİLERİNİ BEKLİYORUZ

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, CHP’nin Başörtüsü çıkışını şöyle değerlendirdi:

“CHP bu konuda samimi değil, çünkü CHP bütün seçimlerden önce dini konularda bir açılım içerisinde olduğunu görürüz, ancak bu seçime kadar sürer. Örneğin yerel seçimlerden önce çarşaflı kadınlara rozet takıldı, Kocaeli’nde her mahalleye Kuran Kursu açılacağı duyuruldu, Yozgat’ta her eve başörtüsü dağıtıldı. Ancak seçim bitince olanlara baktığımızda Mersin’de çarşafı parça parça edip ayaklara altına aldılar. Denizli’de CHP’li bir belediye başkanının başörtülü kadınların nikahlarını kıymadığı yönünde gazetelerde haberler yer aldı. Hala İzmir Büyükşehir Belediyesi paso konusunda başörtülü öğrencileri indirimden istifade ettirmiyor.

Baktığımızda CHP, seçime yakın dönemlerde birdenbire özgürlükçü, kucaklayıcı, kuşatıcı bir kimlikle ortaya çıkıyor fakat seçimden sonra eskiye dönülüyor. En son değişikliği MHP ile birlikte yaptık, BDP de katkı verdi ancak CHP bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürdü.

Bugüne kadar bir başörtüsü zulmü varsa bunun faili CHP’dir, CHP zihniyetindeki kişilerdir. İşte Nur Serter hanımefendi İstanbul Üniversitesi’nde ikna odaları kurmuştu, şimdi milletvekili. Necla Arat hanımefendi öyle. Mustafa Akaydın şimdi belediye başkanı. Bence CHP 12 Eylül Pazar gününe kadar bu konuda bir taahhütde bulunuyor, referandumdan sonra farklı bir üslubun içerisine gireceğini tahmin ediyorum.

Sayın Sencer Ayata’nın hazırladığı raporda başörtüsü sorununu çözmek değil başı açarak sorunu çözmek gibi bir yöntem benimseniyor. Ayata’nın yaklaşımına bakarsak başı tamamen açtıramazsak bile yarısını açtırarak bu meseleyi çözmek amaçlanıyor. Halbuki inançlı insanların inancına saygı duyarak ve insanları özgür bırakarak bu işi çözmek gerekiyor.

CHP başörtüsü sorununu çözmek için samimi ise bunun yöntemi basit. CHP’nin iktidara gelmesini beklemeye gerek yok, zaten CHP’nin yakın gelecekte iktidara gelmesi ufukta gözükmüyor. Bir kanun teklifiyle bu konu pekala çözülebilir. Yasal uzlaşmanın önündeki tek engel CHP’dir, diğer partiler daha önce uzlaştılar. Umarım sayın Kılıçdaroğlu genel af da veya başka konularda olduğu gibi çarketmez. Bu konudaki samimi önerilerini bekliyoruz.”

 Başörtüsü konusunda en ateşli yasakçı tavrı sergileyen CHP’dir, hem şahıslar hem kurumsal olarak, şu veya bu sebeple. CHP’nin bu konuda ülkeye bir çözüm borcu var. 2008 yılında gerçek bir uzlaşma sağlandığında bunu da engelleyerek büyük bir hata yapmıştır. Bugün sorunu çözeriz demek CHP için çok önemli bir adım ve Türkiye için bir lütuf gibi kabul edilebilecek bir durum değildir.

Bugün başörtüsü konusu üniversitelerde eskiye göre daha iyi bir aşamada olan bir sorundur. Artık sorunun devam etmesinin bir anlamı kalmadığı ortadadır, tükenmiş bir sorunla karşı karşıyayız. CHP’nin açıklamaları ve yaklaşımları bu sorunu anlamamış ve önemsememiş olduğunu gösteriyor. Şekil tartışmaları başörtüsüne karşı gizli bir düşmanlığın göstergesidir.

Kimsenin, ne CHP’nin ne AK Parti’nin ne de MHP’nin ‘Başörtüsü şöyle bağlanırsa daha iyi olur, böyle bağlanırsa daha iyi olur’ demeye, bir yargı koymaya hakkı yoktur. ‘Biraz daha açarsan, biraz daha şöyle bağlarsan ben sana hak veririm’ büyük bir saygısızlıktır, büyük bir insan hakları ihlalidir. Hala ‘Bir kısmı inançları için örtüyor, bir kısmı siyasi sembol olarak takıyor’ demek müthiş bir önyargıdır. Çözüm, herkesin istediği gibi okula girebilmesidir, nasıl örterse örtsün. Siyasi olarak da insanlar Başörtüsü takabilirler, bu da ayrı bir konudur, dünyanın hiçbir yerinde buna yönelik bir yasak da yoktur. Ayrıca, hiçbir genç kız inanmadığı halde Başörtüsü taktığı için eğitiminden ve geleceğinden hayat boyu vazgeçmeyi kabul etmez. Toplumun belirli kesimleri tarafından dışlanmayı göze alarak Başörtüsü takmayı sürdüremez, siyasi olarak taktığını düşünürsek.”

 NTV
Y

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim