• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CHP: EZAN TÜRKÇE OKUNSUN!

CHP: EZAN TÜRKÇE OKUNSUN!
Şok teklif!.. “Ezan Türkçe okunsun!..” CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan'dan şok sözler: “Tanrı ile iletişim Türkçe olmalı. Ezan Türkçe okunmalı. İslamiyet'in değil Arap kültürünün yaşandığını düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarından İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan’dan ilginç sözler:
“Tanrı ile iletişim Türkçe olmalı. Ezan Türkçe okunmalı. İslamiyet’in değil Arap kültürünün yaşandığını düşünüyorum”. Ziya Gökalp’in “Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur, Köylü anlar manasını namazdaki duanın” mısralarından yola çıkan Ayhan, Ezan’ın Türkçe okunmasının “Arap” etkisini azaltacağını savundu.

TARİHÇESİ

CHP, 18 Temmuz 1932 tarihli genelgeyle Arapça Ezan yerine Türkçe ezanı getirmişti. Halkımızın büyük infialine yol açan uygulama, CHP iktidarının devrilip yerine Demokrat Parti’nin gelmesinin en önemli sebeplerinden biri olmuştu.
Ezan’ın tek parti döneminde “Türkçeleştirilmesi”, o günlerde baskılardan dolayı sesi pek çıkmayan halkın ruhunda derin izler bırakmış ve bu izler siyasetin yeni yol haritasının çizilmesinde önemli rol oynamıştı.
Demokrat Parti, 1950 seçimlerini kazanmasından kısa bir süre, 16 Haziran 1950’de Ezan’ın “orijinal” haliyle okunmasını sağlamıştı.

NUSRET DEMİRAL VAK’ASI

Yıllar yılı alttan alta devam eden bu “Ezan” tartışması, MHP’den Milletvekili adayı olan Eski Başsavcı Nusret Demiral’ın “Türkçe Ezan” teklifiyle yeni bir boyut kazanmıştı. Başta MHP teşkilatları olmak üzere bütün yurtta büyük tepki çeken bu “teklif”i gündeme getirmesinden sonra hayli güç durumda kalan Demiral, MHP yönetimi tarafından adaylıktan çekilmişti.

İLAHİYATÇI TEPKİSİ

Konu hakkında değerlendirmede bulunan İlahiyatçı Enver Baytan da şunları söyledi:
“Türkçe ezanı maalesef zamanında ben de okudum. Kur’an’ı Kerim’in Türkçe okunmak istenmesi esasen, Kur’an’ı Kerim’i bozma harekâtıdır. İncil, herkes kendi dilinde okuduğu için değiştirilerek bitmiştir” diye konuştu.

TÜRKÇE EZAN

Tanrı uludur, Tanrı uludur, Tanrı uludur, Tanrı uludur
Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’dan başka yoktur tapacak
Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’dan başka yoktur tapacak
Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’nın elçisidir Muhammed
Şüphesiz bilirim, bildiririm: Tanrı’nın elçisidir Muhammed
Haydin namaza, haydin namaza
Haydin felaha, haydin felaha
(Namaz uykudan hayırlıdır, Namaz uykudan hayırlıdır)
Tanrı uludur, Tanrı uludur
Tanrı’dan başka yoktur tapacak.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk: Ezan Türkçe okunabilir

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Türkiye'nin tek partili yıllarındaki uygulamaları hatırlatan bir taleple gündeme geldi. Ayhan, internet ortamına düşen bir ses kaydında Ezan'ın Türkçe okunmasından yana olduğunu söylüyor. Ses kaydına göre CHP Milletvekili Ayhan, "Ezanın Türkçe okunmasından yanayım. Türkiye'de halkın İslâm'ı değil, Arap kültürünü benimseyip yaşadığını düşünüyorum. İnsanlar, ibadetlerini kendi dillerinde de yapabilmeli. Allah'la iletişim, kendi dillerinde de mümkün olmalı." dediği duyuluyor.

Ses kaydının ortaya çıkmasının ardından Cihan Haber Ajansı (Cihan)'nın sorularını cevaplayan Milletvekili Ayhan, kendisine Ankara'dan telefon eden bir kişinin iki dille ilgili sorusu üzerine bunları söylediğini, konunun ezan olmadığını belirtti. Geçen cumartesi telefon eden kişinin, "Niye Arapça bu kadar tartışılmıyor da bu tartışılıyor?" şeklinde bir soru yönelttiğini ifade eden Selçuk Ayhan, "Kimsenin, milletin birden fazla dilini tartıştığı yok. Ben şu an Antakya'dayım, burada herkes Arapça konuşuyor. Kimsenin de kimseye karıştığı yok. İsteyen Kürtçe de konuşabilir. Eğer bunu bir resmî dil yerine koymaya kalkarsanız sorun başlıyor." diye cevap verdiğini aktardı. O kişinin bunun üzerine, "Pekiyi ezan niye Türkçe okunmuyor?" diye sorduğunu ifade eden Ayhan, "Kişisel düşünceme göre ezan da Türkçe okunabilir dedim. Geçmişte bunun denemesi de yapıldı. Herkes istediği dilde, kendi dilinde ibadet yapabilir. Önemli olan, Allah'la iletişim kurmaktır. Bu benim kişisel düşüncem' dedim. Böyle bir şey geçti. Orada bir kasıt var, provokatörün birisi yaptı diye tahmin ediyorum." şeklinde konuştu.

CİHAN

  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim