• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CHP: AK Parti-Hizbullah İşbirliği Var!

CHP: AK Parti-Hizbullah İşbirliği Var!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin seçim için Hizbullah terör örgütüyle işbirliği yaptığını ileri sürdü

 

 

 

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, korkuya karşı tüm kesimleri CHP çatısı altında güç birliğine çağırırken, AK Parti'yi seçimlerde Hizbullah ile işbirliği yapmakla suçladı.

Başbakan'ın şimdilik TÜSİAD'ı bertaraf etmeyeceğinin anlaşıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, yargının 'Siyasi otorite karar verir, yargı gereğini yapar' konumuna düşürüldüğünü savundu. Denizli yolunda uçakta soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Hürriyet'teki habere göre şunları söyledi:

EN BÜYÜK TEHLİKE

Anayasa Mahkemesi ile ilgili düzenleme konusunda Yargıtay kaygılarını dile getiriyor. Bu teklifi kim hazırladı; AKP mi hazırladı, Anayasa Mahkemesi mi? Yargının görüşü alındı mı? Yoksa by-pass mı edildiler? Eğer böyleyse yasa tekniğine aykırı, hukuka saygısızlık. AKPevrensel hukuktan yana değil, baskıcı rejim için kendi hukukundan yana. Kendi yargıçları, savcıları olacak. Kararlar siyasi otorite tarafından alınacak yargı da bunu onaylayacak, gereğini yapacak. AKP bu süreci başlatmak istiyor. Cumhuriyet döneminin en büyük tehlikesi, yargının siyasallaştırılması, yandaş yargının oluşturulmasıdır. Bunun çok somut göstergeleri var. Ergenekon davasında tahliye kararı veren yargıçlar sürgün edildi, siyasi otorite onları beğenmediğini gösterdi. O sürgünlerle siyasi otoritenin kararları uygulandı.

ONURLU OLAN YARGIÇ BAKMAZ

Buna karşın tarafsız olmadıkları yargı kararı ile kesinleşenler görevlerinde duruyor. Onurlu hiçbir yargıç tarafsızlığı tartışma konumuna geldikten sonra o davaya bakamaz. Yargıç onurunu koruyarak davalara bakar. Onurlu yargıç tarafsız, siyasi otoritenin emrine girmemiş, tarafsızlığı tartışıldığında görevinden çekilmesini bilen yargıçtır.

ISLIK ÇALAN TUTUKLANACAK

Bu sürecin devamı da gelecek. Bu süreç içinde ıslık çalanlar tutuklanacak hapse atılacak, hükümetin beğenmediği kişiler yargısız infaza tabi tutulacak.

GÜÇBİRLİĞİNE ÇAĞIRIYORUM

Bu süreçte sanayiciler konuşamayacak, medya suskun konuma getirilecek. Korkunun aşınması için bütün yurtseverlerin, demokratların, insan haklarını savunanların, hukuktan yana olanların güçbirliği yapmasıdır. Bu kesimlerin AKP'ye karşı onurlu bir duruş sergilemeleri, AKP'nin demokrasi dışı eylemlerine karşı işbirliği yapmaları lazım. Hepsini CHPçatısı altına çağırıyoruz. AKP bir demokrasi dersi almak zorunda, o dersi de bu ülkenin insanları vermek zorunda. Bu seçimlerden umutluyum, bunu yapabiliriz, gezmemizin nedeni bu. Baskılara karşı herkesi CHP çatısı altına çağırıyoruz.

STÖ ÖNERİSİNE AÇIĞIZ

Siyasal partilerle herhangi bir ittifak yok; ama sivil toplum örgütleri, sendikalar, işveren dünyasıyla elbette iç içeyiz. Bakın 15 sendika geldi, bizim temsilcimiz şudur, PM'ye koyun, dediler. Dikkate aldık. Bu birlikteliği sağlamaya hazırız. Milletvekilliği için de böylesi tüm önerilere açığız. Kabul ederiz, yeter ki bizim düşündüğümüz özgürlükten, demokrasiden, insan haklarından yana adaylar önersinler.

KİTAP YAZAN İÇERİ

AKP kendi derin devletini oluştururken bunun ipuçlarını veren kişiyi de içeri atıyor. Erdoğan, 'Şiir okudum diye mahkûm oldum' diyerek ortalıkta dolaşıyor. Peki kitap yazanı niye içeri attınız? Cinayet mi işledi, faili meçhullere mi karıştı? Sadece AKP'nin devleti ele geçirme belgelerini ortaya koyduğu için içeri attınız. Sonra da Başbakan demokrasi havarisi kesilecek.

EMNİYETTE ÇOK BİLGİ VAR

Faile meçhullerle ilgili emniyette, arşivlerinde dünya kadar bilgi var; ama bilgiyi kullanacak kişileri AKP kendisi belirliyor. Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın bir açıklaması var. 'Sümen altındaki bilgileri sümenin üstüne çıkararak pek çok faili meçhul açığa kavuşturuldu' diye. Bütün mesele o bilgileri kullanmak, gerçek sorumluları yargılamak. Ama o zaman birilerine dokunulmuş olacak. AKP'nin elinde bazı bilgiler var ki, faili meçhullerin ortaya çıkmasını istemiyor. Kendi açısından kaygıları var ki böyle yapıyorlar. (CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun, Hakikatleri Araştırma Komisyonu önerisi üzerine.) Bütün faili meçhuller ortaya çıkarılsın istiyoruz. PKK, Öcalan ne diyor bilmiyorum; ama bizim bu konuda söylediğimiz bu.

HİZBULLAH İŞBİRLİĞİ

AKP'nin Hizbullah'la işbirliği yaptığını bölgede herkes biliyor. Gidin sorun. Bütün seçimlerde bunu yaptılar. Yurttaşlar bunu söylüyor. Somut belirtisi şu: Serbest bırakıldıktan sonra imzaya gelmeyen kişiler dahi takip edilmedi, kaçtılar. Sorumlusu kim? Başbakan hesap vermeli. Başbakan, İçişleri Bakanı'na sormalı, imzaya gelmeyen insanı niye takip etmedin diye. Sormuyorsa işbirliğinin doğru olduğunu gösteriyor.

ŞİMDİLİK BERTARAF

Normalde demokrasilerde Başbakan'ın her kesimle arasının iyi olması olağandır. Ama bizim Başbakan öyle değil. O önce saldırır, hakarete varan ağır sözler söyler, sonra onları hiç söylememiş gibi gider onların, TÜSİAD'ın toplantılarına katılır. Anlaşılan şimdilik bertaraf etmeyecek, ama şimdilik.

(Hanefi Avcı, Mahmet Haberal gibi tutuklu sanıkları aday göstermeniz söz konusu mu sorusu üzerine) Her talebe saygılıyız, niye böyle bir talep geldi diye bir şey diyemeyiz ama sonuçta karar verecek olan parti organları.

BAŞBAKAN'IN EGOSU

Gençler Başbakan'ın gerçek yüzünü Arena Stadı'nın açılışında gördüler, maskesi düşmüş Başbakan'ı gördüler. Demokrasiden ne kadar uzak, şiddeti, baskıyı seven bir Başbakan gördüler. Son bütçe görüşmelerinde izlemişsinizdir, Başbakan son konuşmayı yaptıktan sonraAKP grubu ayakta alkışlıyor. Başbakan yerine geçti, alkışların arkası kesilmesin diye uzun süre ayakta bekledi. Bu Başbakan'ın egosunu gösteriyor. Yerine oturmadı.

40 İLDE ÖN SEÇİM

Önseçim yapılacak iller var, yapılmayacak iller var, dar önseçim yapılacak iller var. Ancak 40 civarında ilde önseçim yapılabilir. Bazı illerde yapılma şansı yok. Bazı illerde temsil sorunu çıkıyor. Örneğin Mersin'de, ön seçim yapıyorsunuz en çok üye Tarsus'ta olduğu için ilk 4 sıra Tarsuslu oluyor. Diğer bölgeler temsil edilemiyor. 3 büyük ilde de sayı büyük olduğu için ayrıca bakacağız

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim