• BIST 97.533
  • Altın 145,781
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C
  • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
  • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
  • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
  • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
  • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
  • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cep Kullananlar Bunu Biliyor Mu?

Cep Kullananlar Bunu Biliyor Mu?
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya yaptığı yazılı açıklamada neler dedi?

 

 

 

Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, cep telefonu kullanıcılarının, abonesi oldukları GSM operatörüne, aldıkları hizmetlerin karşılığında ciddi ücretler ödediğini belirtti.

 

Bu hizmetlerin arasında son yılların yeniliği olan faturanın cep telefonuna SMS olarak gönderilmesi olduğunu vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:

 

''Bir GSM operatörü, abonenin aylık fatura tutarını cep telefonuna SMS olarak göndermesi hizmetini 3 sms ile ücretlendiriyor. Tüketicinin cep telefonuna gelen bir reklam mesajında 'aylık fatura cebine gelsin' deniliyor. Tüketici, normalde evine gelen faturanın SMS ile gelmesi için bu hizmeti kabul ediyor. Abone, cep telefonuna gönderilen fatura için 3 SMS karşılığında bedel ödüyor. Bir SMS 30 kuruş olduğuna göre fatura cepte uygulaması 90 kuruşa denk geliyor.''

 

Ücretlendirme bilgisi olmadığı için tüketicinin, hizmetin ücretsiz olduğunu düşünerek aboneliğini gerçekleştirdiğini belirten Kaya, şöyle devam etti:

 

''Ancak 4077 Sayılı Kanun'un 12. maddesi ve Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliği hükümleri gereği, tüketiciye satın aldığı mal ve hizmetin bedeli satın alma öncesinde bildirilmek zorundadır. Birçok tüketici, farkında olmadan bedel ödemektedir. Tüketiciler, adı geçen uygulamaya maruz kaldıkları takdirde, fatura örnekleriyle le birlikte bulundukları ilçedeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne müracaat ederek, bugüne kadar ödedikleri bedeli geri alabilirler.''

 

Kaya, birliğin Başvuru Merkezi'ne 2004 yılından bugüne kadar fatura cepte ücreti ödemek zorunda kalındığına dair şikayetler geldiğini vurgulayarak, 2004 yılından bugüne kadar bu hizmet için ödenen bedelin geri alınabileceğini kaydetti.

AA

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim