• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cemil Çiçek: Gazze'ye İlgi Yetersiz!

Cemil Çiçek: Gazze'ye İlgi Yetersiz!
TBMM Başkanı Çiçek, "Sıkışan iki balinaya gösterilen ilgi, çaba ve dayanışma Gazze’de öldürülen çocuklar için gösterilmiyor" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, uluslararası kamuoyunu İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı sessiz kalmakla eleştirerek, "Maalesef kuzey kutbuna sıkışan iki balinaya gösterilen ilgi, çaba ve dayanışma Gazze’de öldürülen çocuklar için gösterilmiyor" dedi.

Çiçek, İsrail'in sivilleri hedef alan ve aralıksız devam ettirdiği saldırlar karşısında Gazze halkını desteklemek ve parlamentolar arasında diplomasi yollarını ele almak üzere İran'ın başkenti Tahran'da olağanüstü toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Troyka Toplantısı'na katıldı. Çiçek, 14 ülkenin katılımıyla yapılan toplantıyı ve ele alınan konuları Türk gazetecilere değerlendirdi.

Gazze’de insanlığa karşı suç işlendiğini vurgulayan Çiçek, çocuk, yaşlı, kadın demeden insanların öldürüldüğünü ve "böylesi bir vahşet karşısında insan olanın, Müslüman olanın kayıtsız kalması, ilgisiz kalmasının asla düşünülemeyeceğini" söyledi.

Çiçek, şu ana kadar 600'dan fazla Filistinlinin şehit olduğunu, 4 bine yakın kişinin yaralandığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Gazze’nin zaten yeterli olmayan altyapısı tahrip oldu. Son bir hastanenin de vurulduğu televizyonlarda gündeme geldi. Dolayısıyla orası bir cehenneme döndü.  Onun için ne yapılabilir, ne yapılması lazım bununla ilgili olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’nın parlamenterler boyutunu oluşturan İSİPAB çatısı altında bugün bir toplantı gerçekleşti. 14 ülke katıldı. Her ülke kendi yönünden olayın bir değerlendirmesini yaptı ve sonuçta da bir bildiri yayımlandı."

"Bir an evvel bu ateşkesin sağlanması gerekiyor" çağrısında bulunan Çiçek, taraflarının hepsinin kabul edeceği uzun süreli bir ateşkese ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Çiçek, her gün sivillerin öldürüldüğü Gazze’de yaralıları tedavi edecek hatta ölüleri defnedecek imkanların bile bulunmadığına işaret ederek Çiçek, şunları söyledi:

"Zaten uzunca bir zamandan beri Gazze’ye karşı bir abluka söz konusu. Giriş çıkış sadece Mısır sınırındaki Refah kapısından. Mısır’ın tutumu sebebiyle o kapı da kapandı. En zaruri, en acil ihtiyaçları bile kendilerinin karşılamaları mümkün değil. Başka taraftan gelen yardımların ulaşması da mümkün değil. O nedenle bu toplantıda bunlar dile getirildi. Mısır’ın insaf etmesi lazım. İnsafa gelip o kapıyı açması lazım. İnsani yardımların yapılması lazım. Oradaki yaralıları tedavi edecek ne ilaç var, ne imkan var, ne de yeteri kadar doktor var. Biz Türkiye olarak tabii baştan beri bu konuya en üst düzeyde ilgi göstermeye çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri teşkilatımız, sivil toplum kuruluşları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'ndan dört siyasi partimiz örnek bir tavır göstererek tüm İslam ülkelerine dünyaya, bir bildiri yayımladı. Dünyanın ilgisini çekmek açısından parlamentolarına, parlamentolar arası birliklere mektup yazmak suretiyle bu vahşetin bir an evvel durması noktasında bir çağrıda bulunduk. Ümit ederiz bu çabalar bir sonuç verir ve bu insanlık dramı daha da ileri boyutlara da taşınmadan bir yerde bu vahşet bu cinayetler bu saldırlar bu savaş suçu bir yerde durdurulmuş olur. Bugün bunları bütün yönleriyle konuşmaya çalıştık."

TBMM Başkanı Çiçek, İslam dünyasının Gazze konusunda iyi bir sınav vermediğini, meseleye sadece Müslüman olan ya da olmayan açısından da bakılamayacağını dile getirdi. Çiçek, "Meseleye insanlık açısından baktığımızda İslam dünyası dışında diğer ülkelerin de ilgi göstermesi gerekiyor. Maalesef kuzey kutbunda sıkışan iki balinaya gösterilen ilgi, çaba, gayret, dayanışma maalesef Gazze’de öldürülen çoluk çocuğa gösterilmiyor. Televizyonlardaki o manzaralar, hiçbir insanın, insanlıktan nasibi olan hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir vahşet yaşanıyor. Onun için herkesin bu konuda duyarlı olmasını istedik. Bakalım ne kadar duyarlı olacaklar. Verilen beyanatlara bakarsanız nerdeyse İsrail’e madalya verecek bir takım ülkeler. Maalesef böyle bir durum yaşanıyor" ifadesini kullandı.

- "Tarafların tümünün kabul edebileceği bir ateşkesin gerekli" -

Cemil Çiçek, Mısır'ınki başta olmak üzere teklif edilen ateşkes önerilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ancak tüm tarafların kabul edebileceği bir ateşkesin kalıcı olabileceğine vurgu yaptı.

Çiçek, ateşkes konusunda şunları kaydetti:

"Filistin iki parçadan oluşuyor. Bir Batı Şeria var, bir Gazze var. Gazze’nin olduğu yerde Hamas, Batı Şeria’nın olduğu yerde Fetih etkili. Bunların geçmişte birbirleriyle sağlıklı bir münasebetleri yoktu. Ama son çabalarla, gayretlerle bu iki grup bir araya geldi, uzlaştı ve bir hükümet kuruldu. Bu hükümetin kurulması en başta İsrail’i rahatsız etti. İkincisi bu bölünme üzerinden siyaset yapan kesimleri rahatsız etti. Ateşkes sağlanacaksa ateş nereye yapılıyorsa orayı hesaba katarak bu ateşkesin sağlanması lazım. Dolayısıyla Gazze var, Gazze’de etkin olan ve orada baştan beri de sorumluluk taşıyan teşkilat Hamas’tır. Hamas’a yönelik bir kısım çevrelerin itirazları olabilir ama ortada bir insanlık dramı var. Bunun hesabının yapılacağı bir zaman değil bu. Madem bir ateşkes söz konusu olacak, tarafların tümünün kabul edeceği bir ateşkesin olması ateşkesi kalıcı kılar. Yoksa bir saatliğine, iki saatliğine ateşkes ilan edip sonra yeniden vahşete devam etmek bu soruna çözüm getirmez. Bunun için tarafların tümünün kabullenebileceği ve içinde olduğu bir uzlaşı içerisinde, orada hem barış kalıcı olabilir hem ateşkes. Meseleye böyle bakmakta fayda var."

- "Mısır’ın insafa gelip Refah kapısını açması lazım" -

İSİPAB Gazze toplantısı sonunda yayımlanan ortak bildiride Refah kapısının acilen açılması ve Mısır’a bu yönde çağrı yapıldığını hatırlatan Çiçek, "Mısır’ın Refah kapısını açmasından başka bir çare olmadığını" söyledi.

Çiçek, Mısır’a yapılan çağrıların etkili olması gerektiğini kaydederek, burada öncelikli görevin Arap ülkelerine ve Mısır’a destek veren ülkelere düştüğünü belirtti.

"İnanıyorum ki onlar kendi nüfuzlarını kullansalar, Arap ülkeleri birlikte bu işin yolunu aramaya çalışsalar Mısır da bu kapıyı açacaktır" diye konuşan Çiçek, Refah kapısı açılmadığı takdirde yapılabilecek yardımların sınırlı kalacağını dile getirdi.

Arap Birliği'ni somut adımlar atmamak konusunda eleştiren Çiçek, şu değerlendirmede bulundu:

“Arap Birliği diye bir teşkilat var, bir defa işe yarasın. Bir defa bir konuda da bir olumlu adım atmış olsunlar. Toplanıyorlar netice çıkmıyor, konuşuluyor dağılıyorlar. O zaman bu toplantılar bir insanlık dramına bir çözüm olmaktan çok bir iç tüketim malzemesi, iç kamuoylarını tatmin etmek bakımından 'bizimkiler toplandı, oturdu, konuştu' anlamına geliyor. Şu an bir başka giriş kapısı yok, bir başka yerden yardım ulaştırma imkanı yok. Tek yol orası olduğuna göre bu kapının bir şekilde açılması lazım. Burada da en evvel adım atması gerekenler var. O kapıyı açsınlar, geri kalan sorunları Türkiye de başka ülkeler de bir araya gelir, yardımcı olmaya çalışır."

TBMM Başkanı Çiçek, İslam tarihinde üç kanlı dönem olduğunu, bunlardan birinin Kerbela, diğerinin Moğol istilası olduğunu belirtti. Çiçek, "Üçüncüsü de bu dönem. İslam dünyasının aklını başına alması lazım. Sadece başkalarını suçlayarak, suçu başkalarına yükleyerek bir yere varamazlar. Bu İslam adına iyi bir görüntü değil. Üstelik bu görüntülerin ramazanda giderek yoğunlaşması iyi bir görüntü değil" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim