• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cemaat’in 3 Sabıkası: Mavi Marmara, Fenergenekon ve MİT!

Cemaat’in 3 Sabıkası: Mavi Marmara, Fenergenekon ve MİT!
İlk hançer Fidan'lıkta mı vuruldu yoksa Akdeniz'de mi?Ergenekon tamam da Fenergenekon?Cemaat'in ilk hatası denilen MİT'in ifade talebi, hangi ilk...

Cemaat’in 3 Sabıkası: Mavi Marmara, Fenergenekon ve MİT


Kalem erbabı arasında "MİT'çilerin ifade'ye dâvet edilmesi, Cemaat'in Tarihteki İlk Stratejik Hatasıdır" şeklinde özetlenebilecek bir görüş birliği var.


Yanlış buluyorum…

Basit bir ifade'yle 'süreci iyi izleyememek' olsa gerektir...

MAVİ MARMARA VE OTORİTE

Cemaat'in ilk büyük stratejik hatası, daha Mavi Marmara'da İsrail Postalları görüleli 3 gün olmamışken şok etkisi yapan 'Otorite' açıklamasıdır.


Bir yandan elçisi aracılığıyla İsrail Başbakanı Netanyahu'ya 'uluslararası arena'da eşine az rastlanır sertlikte bir mesaj' göndererek ‘O Çocuğu’ asla unutmayacağını ifade eden Başbakan, diğer yandan 4 Kuvvet Komutanı tarafından, ‘El ‘an operasyon yapılamayacağı' konusunda zorlukla ikna edilirken, WSJ'de yayınlanan “Niyet etmeli Otorite rızası ile yardıma” mealindeki açıklamaya, ilk kez 'bak seeen' repliğiyle tiyatre edebileceğimiz bir tepki vermişti.

Otorite açıklaması, zaten verilen bir takım sözlerin çiğnenmesi sonucu 9 şehid haberinin gelmesiyle deliye dönmüş Kasımpaşalı'nın, iki kürek kemiğinin tam arasından gelen, hiç hoşgörüsüz bir hançer'di.

Arada yüzlerce, belki binlerce irili-ufaklı mes'ele vardı ama bunların üstü 'stratejik yol arkadaşlığı' hatrına çok zaman setr edilmişti.

Ama işte bu açıklama, gerek pozisyonu gerek zamanlaması gerekse de ifade sahibinin 'Mavi Marmara'dan önce bitirilen dialoglara vukufiyetine dair Devlet Ricali'nde herhangi bir istifham olmaması' hasebiyle, evet, tam bir hançerlemeydi.

FENERGENEKON


Son dönemde ise Cemaat'in İkinci Kritik Hatası, Aziz Yıldırım veya 'Fenergenekon Operasyonu'dur.


"Toplumsal barış" mesajlarıyla bilinen bir cemaatin, toplumda yaşı 20'nin üstündeki her erkeğin bildiği bir gerçeği olan 'şike'siz şampiyon yoktur' ortak kabulunu hiçe sayarak, "Gelmiş geçmiş tek şikeci Fenerbahçe'dir" imajını çizecek bir operasyona girmesi, zaten Ergenekon ve KCK kapsamında alınanlar nedeniyle profesyonelce köşeye sıkıştırılan hükümet'in sosyal tabanında son derece gereksiz ve bir o kadar 'şüphe toplayan' bir gerginliğe sebeb teşkil etmektedir.

Keza Aziz Yıldırım, bir kaç gündür, Fenergenekon Savunması'nda, Atatürk'ünden Nazım Hikmeti'ne, her yanıyla bu trafo'yu beslemeye çalıştığı anlaşılan ifadeleriyle, Cemaat-Ak Parti pozisyonunu değerlendirmekten başka hiçbirşey yapmamaktadır.

Silivri ve Çağlayan savunmalarını mezc ettiğimizde önümüze düşen “İnsanlara Türklük gücü ve yaşama umudu veren Fenerbahçe,
Atatürkçü yoldan çevirmek isteniyor.  Artık çok net anlıyorum ki bir grup, Türk Futbolu’nu ele geçirmek istemektedir. Aynı grup bizi Başbakanımızla birbirimize düşürmek de istemektedir. Milyonlar susuyorsa biz sesimizi çıkarmıyoruz diyedir.”  gibi bir ifade’ye, mahkeme önünden gelen “Başkan Çıkmazsa Katliam Çıkar” tezahüratını eklediğinizde, ‘Fenergenekon’ ifademiz ve sözünü ettiğimiz süreç daha iyi analiz edilebilir.


MİT

İşte ilk hata denilen MİT’in ifadeye daveti, bazı atama-sızma- saf dışı bırakma operasyonlarını saymazsak, Cemaat'in ancak ‘3. Büyük’ hatasıdır.

ABD’den gelen Otorite Açıklaması'nda ilk kez gerçek anlamda Alarm'a geçen AK Parti Otoritesi, ikincisinde artık duruma tam anlamıyla vakıf olmuştur.


Burada bir konuya çok dikkat edilmesi gerekir.

Bir şeyi bilmezden gelmek, çok benzer başka bir şeyi bildiğini söylediğinde ya tutarlılığının ya dürüstlüğünün sorgulanmasına sebep olacaktır.

3 hata ve 3 bilmezden gelme, okumakta olduğunuz bu analizin şifresidir.

Mavi Marmara’dan önce, Ankara-Washington ve Tel Aviv hattında hangi pazarlığın bitirildiğini bilmezden gelerek, sonrasında mezkur demeci vermek, 3 bilinenli denklemin ilk bilmezden gelinenidir.

Aziz Yıldırım Operasyonu’nda, mahiyetin, zamanlamanın ve üslûbun nelere yol açacağını bilmezden gelmek, ikinci şifredir.

Ve MİT’in onlarca seneden beri hangi ülkeler ve odaklarca hıncahınç doldurulduğunu, nasıl bir ihtirasla sömürüldüğünü ve en önemlisi hakkında Cemaatçi söylentilerinin bileisteye tırmandırıldığı Hakan Fidan’ın bir yandan bu pislikleri temizlerken diğer yandan yeni sızma’lara karşı da dimdik durduğunu bilmezden gelmek, en yakınındaki isimlerden birinin ima ettiği gibi Kasımpaşalı’nın son 20 senede en öfkelendiği ihanet olmuştur.

İşte 3.hata yani Hakan Fidan'ın ifade'ye çağrılmasındaki koruma refleksinin hızı, kesinlikle patlayan öfke’nin değil bu özetlemeye çalıştığım serüvendeki tecrübe'nin bakiyesidir.


Ve'l hasıl-ı kelam, Cemaat, işte bu 3 hata'dan sonra çok yakın takibe alındı.

Son seçimde zaten büyük ölçüde dışarıda bırakılan üst düzey Gülen yanlıları başta olmak üzere herkes gerginliğin farkındadır.

Üstelik gerilim ve tedirginlik kesinlikle platonik değildir zira Emniyet'teki Kaçakçılık ve Terörle Mücadele başta olmak üzere bir kaç kritik masada, tamamen 'Özel Kadro' yerleştirilmiş durumda ve bunun yanına Yargı'daki, Askeriye'deki ve hatta Medya'daki o ‘efsanevî sızma'yı eklediğimizde, hem gerginliğin boyutunu hem de Taraf'ların neden ağız değiştirdiğini anlamak çok kolaylaşır...

Önümüzdeki 'kırmızı sürece dair düşünceler', bir başka yazıya…


Fatih Tezcan
[email protected]


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kanafi Groundam
2012-02-22 07:50:14
Bırakın onlar otorite olarak israili ve amerikayı kabul etsinler. Bizim otoritemiz ancak Rabbimizdir. Elhamdülillah.
İhsan Habib Abik
2012-02-22 00:58:12
Cemaat(ler)'in temelde en büyük sorunu "insanlığın değişmez değerleri" ni, "ilahi format"tan ve fıtrattan değilde; yanlış gelenek, zan ve kendi görüşleri yerine",az bir menfaat karşılığı" tercih etmeleridir.Temel(kök)deki bu sapma, dallarda(uygulamada,hayatta) büyük kırılmalara sebeb olmakta.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim