• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Cem Uzan'ı İhbar Edene 400 Bin Lira İkramiye!

Cem Uzan'ı İhbar Edene 400 Bin Lira İkramiye!
Bankacılık Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı birçok yenilik getiriyor. Tasarı, banka hortumcularının lüks hayat sürmelerini de engellemeyi hedefliyor. Böylece Uzan gibi Fon’a borcu olanların malvarlığını ihbar edene ödül verilecek.

 

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Vakıflar’ın hisselerinin Hazine’ye devrinin koşullarının belirlenmesinden bireysel emeklilik, sigortacılık ve sermaye piyasalarındaki dolandırıcılığa kadar geniş kapsamlı tasarı toplam 60 maddeden oluşuyor. Tasarı, banka hortumcularının yurt dışında lüks hayatlarına devam etmesinin de önüne geçmeyi hedefliyor. Bu kapsamda tasarıda yer alan en çarpıcı düzenleme Cem Uzan gibi batık patronların servetini ihbar edenlere ödül verilecek olması.

Malvarlığının yüzde 40’ı

Fon alacaklarının  tahsilini teminen, Fon’a borçlu olan gerçek ve tüzel kişilere ait, Fon’un bilgisi dahilinde  olmayan haczi kabil malvarlığının bulundukları yerleri doğru olarak haber verenlere, ilgili tutarın tahsil edilmesinden sonra Fon tarafından ikramiye verilebilecek. Verilecek ikramiyenin miktarı, tahsil edilen tutarın yüzde kırkını geçemeyecek. Bu kapsamda devlete milyarlık borcu olan firari Cem Uzan’ın örneğin 1 milyon liralık varlığını ihbar eden kişi, 400 bin lira ikramiye alabilecek.

TMSF’YE DEVREDİLEN BANKALARIN ÇÖZÜM SÜREÇLERİ HIZLI OLACAK

BANKACILIK Kanunu’nda değişiklik getiren tasarı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) yeni imkanlar sunuyor. Tasarı ile TMSF’ye devredilen veya faaliyet izni kaldırılan bankaların çözümleme süreçlerinin hızlandırılması, satışlara talebin artırılması ve tasfiyelerinin kısa sürede tamamlanması öngörülüyor. Yani TMSF, el konulan bir bankanın tasfiyesiyle uğraşmadan hemen başka bir finans kuruluşuna satabilecek.

 Doğrudan iflas isteyecek 

Tasarıya göre Fon, sigortalı mevduatı ve sigortalı katılım fonunu hak sahiplerine ödemesi veya kuracağı bankaya ya da mevcut bankalara devretmesi halinde, mevduat ve katılım fonu sahipleri yerine bankanın doğrudan doğruya iflasını isteyecek. Bu şekilde yapılacak iflas isteminde, İcra ve İflas Kanunu’nun iflasın ertelenmesine ilişkin hükümleri uygulanamayacak. İflas eden bankalarda tüm kanuni yükümlülüklerin ifasından sonra tasfiye bakiyesi kalması halinde, bu tutarın hissedarlara dağıtımında, iflasına karar verilen bankaların hakim ortakları ve yöneticileri ile bunların akraba ilişkisi olan üçüncü kişiler dağıtımdan pay alamayacak. Bunlara düşen pay fon ile diğer hissedarlar arasında hisseleri oranında garameten paylaştırılacak.

 Hissedar zorunluluğu kalkıyor

Temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi Fon’a devredilen bankaların çözümlenmesi sürecinde Fon’un, sigorta tasarruf mevduat ve katılım fonu yanında banka pasiflerini de kurulacak köprü bankaya ya da mevcut bankalardan birisine devretme yetkisi olacak. Banka zararının Fon tarafından devralınabilmesi için Fon’un o bankada hissedar olması zorunluluğu kaldırılıyor. TMSF, devredilen bankalarla ilgili olarak kanunda  belirtilen tedbirlerin alınması amacıyla, Kurul iznine gerek olmaksızın banka kurmaya yetkili olacak.

 Katılım bankacılığı gelişecek

Ticari iktisadi bütünlüklerinin satılması amaçlanan Fon bünyesindeki bankaların, hak ve varlıklarının katılım bankası kurulması amacıyla kamu sermayeli bankalara veya Türkiye Vakıflar Bankası Kanunu’na göre kurulan bankaya veya bu bankaların kuracağı bağlı ortaklıklara satılması veya bu bankaların doğrudan katılım bankası kurması halinde, kurucu banka ya da kurulacak katılım bankasıyla ilgili olarak bazı muafiyetler getirilerek, katılım bankacılığının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına yönelik imkan yaratılabilecek.   

Sigorta eksperleri işi reddedemeyecek

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Sigortacılık, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi, Elektronik

Haberleşme kanunlarında da değişiklikler içeriyor. Söz konusu değişikliklerin başlıcaları şöyle:

Resmi Gazete’nin basım ve dağıtım hizmetlerinde grev ve lokavt yapılamayacak.

Sigorta şirketleri, reasürans şirketleri ve Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’na göre kurulan emeklilik şirketlerinin Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’ne üyeliği zorunlu olacak.

Sigorta eksperleri kendilerine teklif edilen işi herhangi bir sebep göstermeksizin reddedemeyecek.

BAKAN veya Hazine Müsteşarlığı’nın Birlik organları tarafından yürütülen işlemler hakkında verdiği kararlar aynen yerine getirilecek. Yasal sebep olmaksızın bu kararları yerine getirmeyen Birlik organlarının görevine Bakanın veya Cumhuriyet Savcısı’nın istemi üzerine mahkeme kararıyla son verilecek.

Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu bakan, milli güvenliğin, kamu düzeninin, suç işlenmesini veya suçun devamını önlemenin ya da yakalamanın gerektirdiği hallerde, gecikmede sakınca varsa, Birliği faaliyetten men edebilecek.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, konut kredilerine dönüşüm projeleri özel hesabından verilen faiz desteğine finansman ve finansal kiralama şirketlerinden alınan finansman da dahil edilecek.

Kaynak: Stargazete

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim