• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

ÇEÇEN ÇOCUKLARA İHH SAHİP ÇIKTI

ÇEÇEN ÇOCUKLARA İHH SAHİP ÇIKTI
Azerbaycan’daki tek Çeçen okulunun müdürü Abdullah Temirhan'dan Türkiye'ye övgüler...

 

 

 

 

 

 

Okulun ve öğrencilerin tüm ihtiyaçlarının Türkiyeli hayırseverler tarafından karşılandığını ve İHH’nın buna aracılık yaptığını söyleyen Temirhan; “Sizin sayenizde bu okulda geleceğin Çeçen nesilleri yetişiyor” dedi. 120 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, Rusya’ya karşı yapılan cihatta şehit düşen Çeçenlerin yetimleri okuyor.

Mustafa Uzun / Vakit

Azerbaycan’daki Çeçen mülteciler için yaptırılan okul, bu ülkedeki Çeçenleri dünyaya bağlıyor. Bin bir yokluk içinde hayat mücadelesi veren mülteciler için bu okul büyük bir nimet. Çünkü çocukları bu okulda sadece normal bir eğitim görmüyorlar. Kısıtlı imkanlara rağmen burada eğitim gören Çeçen yetimler için parlak bir gelecek öngörülüyor. Geniş bir ufukla; “geleceğin liderleri” olarak yetiştiriliyorlar burada yetim çocukları. Başta Kur’an-ı Kerim ve dini ilimler olmak üzere 4 farklı dilde Matematik, Fizik, Coğrafya gibi birçok ders veriliyor. Çocuklar pırıl pırıl, öğretmenleri heyecanlı. Akşam verdiğimiz iftar programında öğrenci de, öğretmen de aynı heyecanla hizmet ediyor. Batılı kuruluşların yaptığı büyük terbiyesizlik sonrasında İHH aracılığı ile kendine gelen okul, gerçekten umut veriyor. Okulun Müdürü Abdullah Temirhan ile tüm bunları konuştuk. Buyurun:

ÇOCUKLARIMIZA DANSI ALIŞTIRAMADIKLARI İÇİN YARDIMLARI KESTİLER

- Bu okul ile ne kadar süredir Türkiye’den gelen Müslümanlar ilgileniyorlar?


- Okulumuzla 3 yıldır İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ilgileniyor.

- Daha önce?

- Daha önce Norveçli bir yardım kuruluşu ilgileniyordu. Sonra Danimarkalı bir kuruluş ilgilendi ama bıraktılar.

- Neden bıraktılar?

- Bizi ve çocuklarımızı asimile edemeyeceklerini anladıkları anda tüm yardımlarını çekerek, geri döndüler.

- Neden? Neler yapıyorlardı?

- Mesela yılbaşını filan çok büyük bir tantana ile kutlatıyorlardı. Çam filan meseleleri. Dans yaptırmak istiyorlardı çocuklara. Kendi dinlerini ve kültürlerini bize empoze etmeye çalışıyorlardı.

- Siz ne yaptınız?

- Tepki gösterdik. Yardımlarla dinimizi, kültürümüzü değiştiremezsiniz dedik. Çocuklarımız da asla yaptıklarını benimsemediler.

- Sonra?

- Norveçliler baktılar bu toplumu asla değiştiremeyecekler, bıraktılar. Bunun üzerine bir süre de Danimarkalılar ilgilenmeye çalıştı ama onlar da durumu görünce, vazgeçtiler.

BİZİ ASİMİLE ETMEK İÇİN GELMİŞLERDİ

- Yardımları maksatlıydı yani...


- Elbette. Norveçliler daha sonra yardımlarını kestiler. Çeçenlere ait diğer okullara bir süre daha yardım ettiler lakin bu okulun yardımını kestiler. Çünkü burayı asimile edemediler. Batılılar kendi yapamadıklarını Azeri Milli Eğitimi’nin yapmasını arzu ettikleri için bizim çocuklarımızı devlet okullarına yönlendirmek istediler. Biz bunu da kabul etmedik. Çocuklarımızı o okullara yönlendirmek için 100’er manat dağıttılar, yine gitmedik. Bir süre sonra onlara benzemeye çalışan okullarla da bağlarını koparttılar. Onlardan da ümitlerini kestiler.

- O okullara ne oldu?

- Maalesef onlar kapandı.

- Bu okul?-

Bu okula İHH sahip çıkınca devam ettik biz. İHH’nın müdahalesi bizi kurtardı. Okul kapanmadı, aileler, mücahitler memnun kaldı. Yani Avrupalı sözde yardım kuruluşları bizi asimile edemeyeceklerini anladıkları için yardımlarını kesip, geri döndüler.

- Peki, İHH neler yaptı?

- En başta okulumuz eski okul değil. Norveçliler de Danimarkalılar da fiziki olarak da olsa bu kadar ilgilenmediler. Şimdi binamızı değiştirdik, geliştirdik, zenginleştirdik. Önceden 5. sınıfa kadar eğitim verebiliyorduk, şimdi 9. sınıfa kadar eğitim veriyoruz. Öğrencilerimiz okul hayatlarını burada sürdürüyorlar ve son sınıfta devlet okullarına geçip, diplomalarını alıyorlar.

- Kaç öğrenciniz var?

- Daha önce 150 olan sayı, mültecilerin geri dönmeleri veya farklı ülkelere gitmeleri nedeniyle şimdi 120 oldu.

OKULUN TÜM İHTİYAÇLARINI İHH KARŞILIYOR

- Şartları nasıl okulun?


- Şu anda çok iyi. Mesela hiçbir okulda olmayan bilgisayar sınıfımız var, son derece modern. İnternet bağlantımız, birçok imkanımız var. Çocuklara öğle yemeği de veriyoruz.

- Hepsini İHH mı karşılıyor?

- Elbette. Tüm ihtiyaçlarımızı İHH karşılıyor. Tabii ayrıca öğretmenlerimizin tüm maaşlarını, çocukların sağlık harcamalarını, tüm okuma kitaplarını, tüm defterleri, kalemleri, kırtasiye malzemelerini İHH karşılıyor. Okulun ısınma problemini de İHH hallediyor.

- Çok iyi...-

Evleri uzak olan öğrencilerimiz için ayrıca İHH bir de servis koydu ve bu servisi de İHH karşılıyor. Hatta Allah razı olsun İHH, yetim çocuklarımıza bir de 50’şer dolar burs veriyor ki bu da hayrın bizce zirvesi oluyor.
Çünkü çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılayıp, yollarını aydınlattığı gibi bu tür burs ve erzak dağıtımları ile ailelere de büyük bir yardım yapmış oluyor.

- Peki, ne kadar öğretmen var?

- Şu anda 15 öğretmenimiz var.

- Eğitim kapasiteniz nasıl?

- Her geçen gün yükseliyor. İyi seviyede ama daha da iyi olacak inşallah.

- Ne tür dersleriniz var?

- Şu anda 20 civarında dersimiz var. Bunlar; Çeçence, Arapça, Rusça, İngilizce, Matematik, Çeçen Tarihi, Dünya Tarihi, Kur’an-ı Kerim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Fıkıh, Bilgisayar, Resim, Dini İlimler, Beden ve Spor.

GELECEĞİN ÇEÇEN LİDERLERİ BURADA YETİŞİYOR

- Okul ile alakalı hedefleriniz nedir?


- Biz burada bu yetim yavrularımızın asimile olmalarını engelleyip, güzel bir eğitim almalarını sağlamak istiyoruz.
Sıkı bir eğitimle bu yetim çocuklarını, Türkiye’ye, Mısır’a ve Suriye’ye üniversite eğitimi için göndermek, onları eğitmek ve Çeçenya’ya hizmet etmelerini istiyoruz.
Bu öğrencileri biz yönlendirmek istiyoruz. Geleceğin liderlerinin buradan çıkmasını arzuluyoruz. Amacımız budur.

- Başka projeleriniz var mı?

- İnşallah bu yıl bir de anaokulu açıyoruz. Bu da İHH’nın katkıları ile olacak. İHH bu okulun da tüm ihtiyaçlarını üstlendi. Bu vesile ile tekrar Türkiye’deki kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

- Nasıl bir okul olacak bu?

- Azerbaycan’da anaokulları çok yaygın ve çok önemlidir. Aslında geçen yıl apar topar açmıştık. Bu yıl daha esaslı bir şekilde açıyoruz. 50 öğrencimiz var.

TİMETURK

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim