• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

CD'ler 'Darbe Notları'nı Doğruluyor!

CDler Darbe Notlarını Doğruluyor!
Balyoz darbe planı davasının en önemli delilleri arasındaki 11 No'lu CD üzerindeki el yazısının Süha Tanyeri'ne ait olduğu iddia edildi.

  

Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu dünkü köşesinde, dosyaların en son kullanıcı isimlerinden yola çıkarak el yazısının kime ait olduğunu araştırdığını dile getirdi. Uslu'ya göre 11. CD'nin üzerindeki el yazıları 1. Ordu Komutanlığı Harekât başkanıemekliTuğgeneral Süha Tanyeri'nin. Ayrıca ek klasörlerdeki diğer belgeler ve grafologların tespitleri, 17 numaralı CD üstündeki el yazılarının da Tanyeri'nin yazdığı notlarla uyumlu olduğunu gösteriyor.

Balyoz darbe planı davasının en önemli delilleri arasında yer alan 11 No'lu CD'nin gerçekliğini teyit eden önemli bir iddia gündeme geldi. Zaman'ın yayımlandığı CD'lerden üzerinde 'OR.K.'na' notu yazılı 11 numaralı CD ile 'K.Özel' yazan 17 numaralı CD'yi inceleyen uzmanlar, el yazılarının dönemin 1. Ordu Komutanlığı Harekat Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ne ait olduğunu öne sürdü. Grafoloji uzmanlarına bu tespiti yaptıran delil ise Tanyeri'nin, harekat planı görüşülürken tuttuğu notlardaki el yazıları. Uzmanlar, CD'lerin üzerindeki yazıların, Tanyeri'nin toplantı el notları olarak ek klasörlere giren belgelerdekiyle aynı olduğunu belirtiyor. Grafoloji uzmanı İ. Nezih Kılıç, iki CD'deki bilgi notuyla, Süha Tanyeri antetli kâğıtlardaki el yazılarının birebir uyduğunu dile getiriyor.

İddianamenin 26 numaralı ek klasöründe Balyoz davası sanığı 'Süha Tanyeri Kur. Kd. Alb. 1'inci Ordu Hrk. Bşk' başlıklı antetli kâğıtlara el yazısıyla aldığı notlar yer alıyor. İddianamenin eklerinde 'Plan Çalışmaları Esnasında Alınan El Yazısı Notlar' dosyası ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet tutanakları o dönemde rütbesi kurmay albay olan ve harekât başkanı olarak seminerin içinde bizzat yer alan Tanyeri'nin yazdığı onlarca sayfalık el yazısı notlar olduğunu teyit ediyor.

Grafoloji çalışmaları hususunda ABD'den ödül alan İ. Nezih Kılıç, Süha Tanyeri'nin Balyoz davası ek klasörlerindeki el yazısı notlarını CD'ler üzerindeki yazılarla karşılaştırdı. Kılıç, sadece OR.K'na yazılı 11 numaralı CD değil, K.Özel yazılı 17 numaralı CD üzerindeki el yazılarının Süha Tanyeri'nin el notu olarak geçen seminer notlarıyla birebir uyuştuğunu dile getirdi. Or.K'na yazısındaki büyük K ile, K.Özel yazılarındaki z ve l yazılarının Süha Tanyeri'nin el notlarındaki yazılarla tamamen aynı olduğunu ifade etti.

TÜBİTAK ve Emniyet Kriminal bilirkişilerince hazırlanan incelemeler doğrultusunda rapor hazırlayan Emniyet, 1. Ordu Komutanlığı'nın kozmik odasında bulunan 19 Balyoz CD'sinden çıkan kritik belgelerin son değişiklik yapan ve kaydeden bilgisayar ve kullanıcılarının isimlerini tek tek belirledi. Başta 11 numaralı CD olmak üzere kritik evrakların bulunduğu CD'lere ilişkin sonuçların yer aldığı bu raporlara göre, Balyoz Harekat Planı dosyasını önce kozmik odada görev yapan sivil memur Sevilay Erkani Bulut, daha sonra HRKBSK kullanıcısı, en son olarak ise Süha Tanyeri isimli kullanıcının kaydettiği ortaya çıkmıştı.

SON KAYDEDEN KULLANICI: SÜHA TANYERİ

Yine Balyoz Darbe Planı uygulanması halinde oluşturulacak hükümetin politikalarını ve kabinenin hangi isimlerden oluştuğunu anlatan belge de masaya yatırılmış. Buna göre, belgede Nazlı, 79561079, HRKBSK ve Süha Tanyeri isimli kullanıcılarca kaydedilmiş. Dosyaları kaydeden isim olduğu tahmin edilen Süha Tanyeri halen Balyoz davasının on ikinci sanığı olarak yargılanıyor. Süha Tanyeri kullanıcısı Balyoz darbe planı iddiaları ortaya çıktığında çokça tartışılan kamuoyunun yakından takip ettiği birçok gazeteciyi kapsayan 'Gözaltına Alınacak Medya Mensupları. Doc' ve 'Faydalanılacak Medya Mensupları.doc' dosyasının da son kayıt yapan isim olarak geçiyor.

Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu, dünkü köşesinde, 11 No'lu CD içerisindeki dosyaların en son kullanıcı isimlerinden yola çıkarak CD üzerindeki el yazısının kime ait olabileceğini araştırdığını ve Tanyeri ismine ulaştığını yazdı. TÜBİTAK ve Emniyet raporlarında, Or.K'na yazılı CD'nin içindeki Balyoz planı, Milli Mutabakat Hükümeti Programı, Gözaltına Alınacak Medya Mensupları gibi kritik dosyaların son kullanıcısı Süha Tanyeri olarak geçiyordu. Bu bilgilerden hareketle Tanyeri'nin Balyoz davası ek klasörlerine giren seminer notlarına ulaşan Uslu, 11 nolu CD'deki el yazısı ile Tanyeri'nin notlarının birebir örtüştüğünü dile getirdi.

Uslu'nun görüştüğü grafolog, mevcut yazıların kıyaslamasına göre hiçbir grafoloji uzmanının 'bu yazı Süha Tanyeri'nin eli ürünü değildir' şeklinde rapor verilemeyeceğini anlatıyor. "Ancak baskı görmesi halinde, 'mevcut yazı az olduğundan kıyaslama yapmaya elverişli değildir' şeklinde topu taca atabilir." değerlendirmesini yapıyor. Uzmana göre 'kıyaslanabilir harfler' bakımından 'bu yazı Süha Tanyeri'nin eli ürünüdür' demek çok daha büyük ihtimal.

ZAMAN

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim