• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Çağlayan'da dev Doğu Türkistan mitingi

Çağlayanda dev Doğu Türkistan mitingi
Doğu Türkistan'a destek için onbinlerce kişi SP'nin düzenlediği "Doğu Türkistan ile Dayanışma ve Zulmü Tel'in" mitinginde bir araya geldi. Kurtulmuş, Türkiye'nin Pekin'deki büyükelçisini geri çağırmasını istedi.

 

 

 

 

 

 

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Çin'de yaşananların etnik bir çatışma değil, dini bir çatışma olduğunu belirterek, Türkiye'nin Pekin'deki büyükelçisini geri çağırmasını istedi.

Doğu Türkistan'a destek için onbinlerce kişi SP'nin düzenlediği "Doğu Türkistan ile Dayanışma ve Zulmü Tel'in" mitinginde bir araya geldi. Çağlayan Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, "Katil Çin şaşırma, sabrımızı taşırma", "Zulme karşı omuz omuza", "Müslüman zulme boyun eğmez" şeklinde sloganlar atıp, tekbirler getirdi.

250 sivil toplum örgütünün de destek verdiği mitingde Türk ve Doğu Türkistan bayrakları taşındı. Galatasaray'ın taraftar grubu "Ultraslan" da mitinge katıldı. Doğu Türkistanlıların da katıldığı mitingde alanı dolduran kalabalığa seslenen Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Türkiye'den destek isteyerek, Çin'de yaşananları "katliam" olarak nitelendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da yaptığı konuşmada, "Doğu Türkistanlı kardeşlerimize sahip çıkmak, zulme "dur" demek, mazlumun yanında olmak bize düştü. Bu kadar olaylar olurken, insan ister istemez, Nerede dünyanın hürriyetten, özgürlükten, adaletten ve insan haklarından bahseden yöneticileri? Sizin duyduğunuzu onlar duymuyorlar. Onlar yan gelmiş yatıyorlar. Ne acı ki bugün de susuyorlar. Bu çifte standardı bir kez daha telin ediyoruz. Nerede AB, nerede kendisinden önceki Bush yönetiminin kirli
sayfalarını atacağını söyleyen Obama yönetimi, nerede insan hakları ve nerede en acısı İslam ülkelerinin anlı şanlı yöneticileri, cumhurbaşkanları, başbakanları? Siz buradasınız, millet burada, siz şuanda Bu millet her zaman olduğu gibi mazlumun yanında oluyor. İnsanlık sadece soy kırımları görmedi, nice soykırımları gördüler ama maalesef dünyayı yönetenler neredeyse katliamları ikiye ayırdılar. Ama siz bu millet, bütün soy kırımlara karşı çıktı" diye konuştu.

Bütün dünyadan katliamlara karşı çıkmalarını isteyen Kurtulmuş, "Yarından itibaren Türkiye'de medya ve siyasi çevreler Çağlayan Meydanı'ndaki mitingi görmezden gelemeyecek ve herkes Doğu Türkistan'a sahip çıkacaktır" şeklinde konuştu.

Doğu Türkistan'ın büyük bir medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Kurtulmuş, 10 gündür Çin'de devam eden olayların etnik bir çatışma değil, dini bir çatışma olduğunu vurguladı. Çin'de yapılmak istenenin etnik bir temizlik ve dini soykırım olduğunu savunan Kurtulmuş, "Oradaki Müslümanları etnik kimliklerinden ve inançlarından dolayı yok etmek istiyorlar. Ne yazık ki bu 10 günlük bir şey değildir" dedi.

Çin'de 8-9 aylık hamile kadınlara zorla kürtaj yaptırıldığını ve kadınların kısırlaştırıldığını anlatan Kurtulmuş, Doğu Türkistan'ın yer altı zenginlikleri bakımından sömürüldüğünü söyledi. Doğu Türkistan'da dini baskıların arttığını ve insanların dini ibadetlerini yapmalarının yasak hale geldiğini anlatan Kurtulmuş, "Doğu Türkistan'da tarih yok ediliyor. Doğu Türkistan kökenli insanlar 30'a yakın ülkede göçmen konumundadır. Nerede insan haklarından bahsedenler? İnsanın gözünün içine baka baka Doğu

Türkistan'da insan hakları ihlal ediliyor. Nerede insan hakları? İnsan hakları savunucuları kulaklarını tıkamış. İnsan hakları savunucuları Asya'da bunların olmasının olağan bir şey olduğunu söylüyor. Aziz milletimiz diyor ki bu olağan bir şey değildir ve buna asla izin verilmeyecektir" şeklinde konuştu.

"TÜM MİLLETVEKİLLERİ ÇİN DOSTLUK GRUBU'NDAN YARIN SABAHA KADAR İSTİFA ETMELİ"

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, konuşması sırasında kürsüye gelen Doğu Türkistanlı çocukların verdiği Türk ve Doğu Türkistan bayraklarını da kürsüye asarak, Doğu Türkistan için yapılması gereken 11 maddeyi sıraladı.

Türkiye'nin Pekin'deki büyükelçisini Çin hükümetinin barbarca tavırları bitene kadar Ankara'ya geri çağırmasını isteyen Kurtulmuş, "Çin Dostluk Grubu'ndan ayrılan milletvekillerimizi tebrik ediyorum. Ancak bir işi de bu kadar ucuza götürmemek lazım. Niçin Çin Dostluk Grubu'ndan
ayrıldıklarını açıklamalılar ve tüm milletvekilleri de Çin Dostluk Grubu'ndan yarın sabaha kadar istifa etmelidirler.

TBMM, acilen toplantıya çağrılarak kızıl Çin hükümetine karşı alınacak tedbirler gizli bir oturumda müzakere edilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, Dışişleri Bakanlığı bütün dünya kamuoyunu harekete geçirerek Çin'deki idamların önlenmesi için her türlü çabayı ortaya koymalıdır. Bu olayların ne olduğunun gerçek anlamda araştırılması için derhal uluslararası bir heyet kurularak
Çin'deki olaylar araştırılsın. BM'nin yeniden yapılandırılması gerekiyor. BM Güvenlik Konseyi'nin statüsünün değişmesi için Türkiye diplomatik bir ayağı başlatmalıdır. İran, Arabistan ve Mısır gibi ülkeler harekete geçirilerek İslam Konferansı Örgütü'nde işe yarar bir çalışmanın hayata geçirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İsteklerini sıralayan ve bunların en kısa sürede hayata geçirilmesini isteyen Numan Kurtulmuş, AB'nin önde gelen ülkelerinin Doğu Türkistan ülkelerine sahip çıkmaları için Türkiye'nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Kızılay, İHH ve Cansuyu gibi kuruluşların Doğu Türkistan'a gitmesi için gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, "Yüzbinlerce Doğu Türkistanlı mülteci konumunda. Türkiye, mülteci durumunda olan ailelerinden koparılmış Doğu Türkistanlara mülteci statüsü verilmesi için BM'de özel bir statü de olmalıdır. Örnek olmak içinde Türkiye'de yaşayan mültecilere pasaport ve barınma hakkı verilmelidir" dedi.

Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Genel Başkanı Seyit Tümtürk, yaptığı selamlama konuşmasında Saadet Partisi'ne teşekkür ederken, Doğu Türkistanda asırlardır uygulanan zulüm halka tek yumruk haline getirmiş ve artık boyun eğmek yerine 3000 şehit vererek bağımsızlıklarını ve onurlarını geri alma mücadelesini ortaya koymuştur.

Tümtürk biz kime gittiysek 'Evet haklısınız ama Çin çok büyük işiniz çok zor işiniz Allah'a kalmıştır.' evet bizim işimiz Allah'a kalmıştır Allah'a kalan işimizin sonu muhteşem olmuştur dedi.

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan ise yaptığı konuşamda Allah'ın selamı ve yardımının haksızlığa adaletsizliğe ve düşmanlığa uğrayanların üzerine olsun dedi.

Sevgili gençler hanım efendiler istanbullular daha önce Irak için Filistin için Keşmir, Bosna için yumruklarını kaldıranlar bu seferde Türkistan için Çağlayan'ı doldururlar dedik ve sizleri çağırdık sizlerde kolarak geldiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.dedi.

Çağlayan Medyanı bizi tanır bizi bilir. Biz bu meydan da çok yemin ettik. Dünya bizi bu meydandan tanır. bir kez daha yeminimizi yeniliyoruz. Ey zalimler zulmünüz devam ettikçe bizi karşınızda bulacaksınız. Çünkü biz Selahattin Eyyübi'nin Saltuuk Buğra hanın ahvadıyız. Ey dünya işte biz yine Çağlayandayız çünkü zalimin kırılacak eli var.

Doğu Türkistan'da yıllardır zulüm var, acı var, göz yaşı var, toplu idam var, tecavüz var. Oranın acısını sarmamız gerekmektedir. Doğu Türkistanla Bosna Gazze İstanbul bizim için aynıdır. Değerli kardeşlerimiz biz biliyoruz ki biz ne zaman sesimizi yükseltsek, ne zaman Çağlayan'da toplansak sonuç alıyoruz. Ve İnşaallah bu andan itibaren dünya Çin'e karşı tepkisini ortaya koyacaktır...

MalcolmX gibi sesleniyoruz,
Bir şiir söyle
Bir taş at
Hakikati söyle.
Bir miting düzenle.
Arkanı kolla.
Gökyüzüne bak.
Gök yüzü Gök Bayrak
Doğu Türkistan'a selam olsun.
Doğu Türkistan'a selam olsun. Erol Erdoğan Malkolmx'den verdiği örnekle sözlerini bitirdi.

timeturk

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim