• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bu Yazıyı Okuyun ve CHP’nin Nasıl Bir Emperyalist Kukla Olduğunu İyi Görün!

Bu Yazıyı Okuyun ve CHP’nin Nasıl Bir Emperyalist Kukla Olduğunu İyi Görün!
Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur bugün “CHP’nin yeni ekonomi vizyonu bir Böke yarar mı?” diye sormuş ve CHP’nin Türkiye’yi eski günlerdeki gibi IMF kucağına atmak için nasıl çabaladığını ortaya koymuş.

 

CHP’nin Antalya’daki kampından çıkan “ekonomi raporu”nda Türkiye’yi dış borçlandırma yolunda olduklarını Uğur şöyle yazmış:
 
“Belgenin ‘Hedeflerimiz’ başlığı altında düşük bir cümleyle yazılan ‘İç ve dış piyasalardan finanse edilebilmesi’ ifadesiyle iç ve dış borçlanmayı, bu arada IMF’yi önermesine ise ‘pes’ diyorum. Üstelik Türkiye IMF kasasına 5 milyar dolar borç koymuşken. Selin hanım ve CHP’liler bilmez ama söyleyelim: ‘Bundan sonraki her IMF borcunun faizi libor artı 3 değil, libor artı Türkiye’dir.’ Aman ha ‘beyin fırtınası’ ile  ‘beyin yeli’ni karıştırmayın Kemal bey! Cereyan yapar.”
 
İşte Uğur’un yazısı: 
 
CHP malum Antalya’da kampa girdi. Önümüzdeki seçimlerde çok iddialılar. Kemal Kılıçdaroğlu AK Parti’yi iktidarda tutan majör etkenin ekonomik istikrar ve refah olduğunu söylemez ama çok iyi bilir. Bu yüzden partinin yeni ekonomi dehası Selin Sayek Böke’nin hazırladığı “İnsan Odaklı Ekonomi ve Zenginleşen Türkiye” başlıklı belge üzerinden, CHP’lilere bol bol “beyin fırtınası” yaptırdı.
Merak edip belgeyi edindim. Âdetim olduğu üzere önce “yapılacaklar” kısmına baktım. Ama bu kez bakmaz olaydım. Misal, aşağıdaki “vaat” beni çarptı.
“Birbiriyle konuşan politika bütünseli ile muhtaçlık azaltılacaktır. Sosyal içerme politikalarımız ve iyi yönetişim ile hiç bir birey dışarıda kalmayacak bir politika çerçevesini uygulayacağız.”
Anladınız mı? Ben anlamadım ama Gürsel Tekin anlamıştır kesin. Kemal bey deseniz sular seller gibi çözmüştür meseleyi. İzmirlilere “Akşam evinizde tencere kaynıyor mu” diye sormasından belliydi zaten.
Ha bu arada, cümle düşüklükleri ve gramer hataları da bana ait değil.
Selin Sayek Böke hakikaten cin gibi ve bu göreve atandığından beri her ay muntazaman “Bu ay kesin kriz çıkacak, AK Parti gidecek” diye rapor vermesiyle ünlü. Belki de “40 defa söylersem olur” diye bir batıl inanışa sahiptir, bilemedim şimdi.
Anlaşılan Selin hanımın vizyon belgesinde epey cevher var deyip gezinmeye başladım ve hakikaten yanılmadım.
 
SÜRÜLMEYEN TARLA, SÜZÜLMEYEN BELGE
 
CHP köylüye çok yakındır ve dilinden çok iyi anlar. O yüzden Anadolu, CHP’nin oy deposudur. Selin Sayek Böke de bunu bildiği için köylüye “Tarlası bölüne bölüne küçücük kaldı, verimli üretim yapamıyor” başlığıyla mesaj atmış. Ama keşke partideki amcaları “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanun Tasarısı”nın Meclis gündeminde olduğunu, yakında yasalaşacağını, bu yasayla tarım arazilerinin devredilmesinde “tek mirasçı” döneminin başlayacağını ona söyleselerdi. Belki, bu yasanın meclis gündeminde olduğunu anlatırken laf arasında da “Hatta biz de muhalefet edip, oy vermeyeceğiz”  derlerdi.
 
CHP’NİN SEVDİĞİ İSTATİSTİKLER
 
CHP’nin ekonomi belgesi hane halkı içindeki gıda harcamalarının yüzde 30 olduğunu iddia ediyor. Kaynağı OECD… Peki, TÜİK’e göre ne? Söyleyelim: Yüzde 19,9.  Oysa bu oran 2004’te yüzde 26,5’tu.
Esasında Selin hanım bir bakıverseydi, 2004 ile 2013 TÜİK verileri arasında çok ilginç farklar bulabilirdi. Örneğin konut ve kira giderlerinin düştüğünü; lokanta, otel ve pastaneye yapılan harcamaların; tatil, turizm ve ulaştırma giderlerinin iki katına çıktığını, keza eğitim hizmetleri giderlerinde de artış olduğunu.
Ve tabii tüm bunların zenginleşmeyle alâkasını.
 
CHP BELGESİNDE AK PARTİ BAŞARISI
 
Selin Sayek Böke’nin “CHP’nin Ekonomik Vizyonu” raporuna göre “sofralarına iki günde bir et, balık ve tavuk koyanlar” şanslı azınlık.
Bir de grafik vermiş dediklerini kanıtlamak için ama grafik bir AK Parti iktidarı başarısına işaret ediyor.
Bakıyoruz, sofrasına iki günde bir et, balık ve tavuk koyanların oranı 2006’da yüzde 36 iken, bu oran 2013’te yüzde 60’a çıkmış.
Bu oran, en alt gelir grubunda yüzde 10’dan yüzde18’e, orta gelir grubunda yüzde 24’ten yüzde 47’ye fırlamış.
Doktor bu ne?
 
YAPILACAKLAR VE ÇUVALLAYAN VİZYON
 
Selin hanıma yine birilerinin mazot desteğinin hâlihazırda AK Parti iktidarı tarafından verildiğini, Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin zaten var olduğunu, yaşlı bakım merkezlerinin, hatta yaşlılara ve engellilere evde bakımın çok yaygın uygulandığını, yüz binlerce engelliye maaş verildiğini söylemesi gerek.
Belgenin “Hedeflerimiz” başlığı altında düşük bir cümleyle yazılan ”İç ve dış piyasalardan finanse edilebilmesi” ifadesiyle iç ve dış borçlanmayı, bu arada IMF’yi önermesine ise “pes” diyorum. Üstelik Türkiye IMF kasasına 5 milyar dolar borç koymuşken. Selin hanım ve CHP’liler bilmez ama söyleyelim:

“Bundan sonraki her IMF borcunun faizi libor artı 3 değil, libor artı Türkiye’dir.”
Aman ha “beyin fırtınası” ile  “beyin yeli”ni karıştırmayın Kemal bey! Cereyan yapar.
 
 
kaynak: medyagündem
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim