• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bu Pazar Günü Seçim Olsaydı..!

Bu Pazar Günü Seçim Olsaydı..!
Konsensus'un yaptığı ve halkın nabzını tutan "Türkiye Gündemi Araştırması Haziran 2012 - 4+4+4 ve Kürtaj" başlıklı araştırması sonuçlandı.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi 'nin yaptığı “Türkiye Gündemi Araştırması Haziran 2012 “4+4+4 ve Kürtaj ' ' başlıklı araştırmasının sonuçları belli oldu. 

 

Konsensus, 24 Mayıs 6 Haziran tarihleri arasında 81 ilin hem kentsel hem de kırsal kesiminden seçmen nüfusunu temsil etme yeteneğine sahip, 18 yaş üstü 749 'u erkek, 751 'i kadın, toplam bin 500 kişiyle telefon anketi yöntemiyle görüştü. Konsensus 'un yaptığı ve halkın nabzını tutan “Türkiye Gündemi Araştırması Haziran 2012 4+4+4 ve Kürtaj ' ' başlıklı araştırması sonuçlandı. 

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yarışında sürpriz yaparak öne çıktı ve mart ayı araştırmasına göre oy oranını 24.9 puan artırarak yüzde 41.8 ile birinciliğe oturdu. İkinci sıradaki isim ise yüzde 20.8 ile Gül Konsensus 'un ankete katılanlara yönelttiği en dikkat çekici soruların başında, “Yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin cumhurbaşkanı olmasını istersiniz? ' ' geliyordu. Mart ayı araştırmasına göre oylarını 24.9 puan artıran Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı yarışında yüzde 41.8 ile birinciliğe oturdu. Oy oranı 28 puan düşen Abdullah Gül yüzde 20.8 ile ikinci, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 18.6 ile üçüncü sırada yer aldı. Cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan birinciliğe oturdu Erdoğan fark attı. 

 

Cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan birinciliğe oturdu 

Konsensus 'un ankete katılanlara yönelttiği en dikkat çekici soruların başında, “Yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin cumhurbaşkanı olmasını istersiniz? ' ' geliyordu. Mart ayı araştırmasına göre oylarını 24.9 puan artıran Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanlığı yarışında yüzde 41.8 ile birinciliğe oturdu. Oy oranı 28 puan düşen Abdullah Gül yüzde 20.8 ile ikinci, Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 18.6 ile üçüncü sırada yer aldı. Cumhurbaşkanlığı yarışında Erdoğan birinciliğe oturdu. 

 

Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa yerine Abdullah Gül geçsin 

Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa yerine Abdullah Gül geçsin Peki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, AK Parti Genel Başkanı kim olsun? Konsensus 'un bu sorusuna yanıt verenlerin yüzde 32.6 'sı “Abdullah Gül ' ' derken, yüzde 16.1 'i “Bülent Arınç ' ' yanıtını verdi. Üçüncü sırada ise yüzde 9.7 ile Ahmet Davutoğlu yer aldı. 

Oylarını artıran AK Parti CHP'nin 24.8 puan önünde 

Oylarını artıran AK Parti CHP 'nin 24.8 puan önünde Yanıtı en çok merak edilen soru 12 Haziran 2011 genel seçimlerinin birinci yılında siyasi tablodaki son durumdu. Bu pazar bir genel milletvekilliği seçimi olsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak? Halkın nabzını tutan Konsensus 'un yaptığı son araştırmaya göre, kararsız oylar dağıtıldıktan sonra oy oranını bir yıl önceki genel seçim sonuçlarına göre 1.8 puan artıran AK Parti yüzde 51.6 ile zirvedeki yerini korudu. Oylarını binde 9 oranında artıran CHP yüzde 26.8 ile ikinci, binde 3 puanlık bir düşüş yaşayan MHP ise 12.7 'lik oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Peki kararsız oylar dağıtılmadan önce karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor? Konsensus 'un araştırmasına göre oy oranları şöyle: AK Parti yüzde 43.1 ile zirvede. AK Parti 'yi yüzde 22.4 ile CHP; yüzde 10.6 ile de MHP izliyor. BDP 'nin oy oranı ise yüzde 4.2. Ankete katılanların yüzde 8.2 'si “Kararsızım ' ' derken; yüzde 3 'ü “Boş, geçersiz oy atarım ' ' cevabını verdi. “Oy kullanmaya gitmem ' ' diyenlerin oranı ise yüzde 1.5. 

Araştırmadaki ilginç soruların başında “Eğer Recep Tayyip Erdoğan önümüzdeki ilk seçime kadar herhangi bir sebepten dolayı AK Parti Genel Başkanlığı 'ndan ayrılsa AK Parti 'ye oy verir misiniz? ' ' geliyordu. Bu soruya, “O zaman AK Parti 'ye oy vermem ' ' diyenlerin oranı mart ayı sonuçlarına göre yüzde 7.2 puan azalarak 6.6 çıktı. Bu oran aralık ayında ise yüzde 18.3 'tü. 

 

Erdoğan olmasa da AK Parti
 

En yüksek not sağlığa Belediye başkanlarından memnuniyet oranı geriledi “Yaşadığınız ilçenin veya beldenin belediye başkanının hizmetlerinden ne derece memnunsunuz? ' ' sorusuna “Memnunum ' ' diyenlerin oranı mart ayı anketine göre 18.4 puan gerileyerek 58.7 'ye düştü. 

 

Memnun olmayanların toplam oranı ise yüzde 15.9.
 

Konsensus, AK Parti 'nin bir senelik icraatlarını masaya yatırdı ve araştırmaya katılanlara hükümetin uyguladığı politikalara 0-10 üzerinden kaç puan verdiklerini sordu. Vatandaş, hükümetin bir yıllık politikalarına 5 'in altında not verirken, karnede en yüksek not 4.99 ile sağlık politikalarına çıktı. En düşük not ise 3.88 ile işsizlikle mücadele politikasına verildi. 

 


Araştırma sonuçlarını en iyi kullanan AK Parti 

Aralık 2011 'de Habertürk Gazetesi için gerçekleştirdiğimiz Konsensus Türkiye Gündemi Araştırmasında “AK Parti 'ye oy vermeyi düşünenlere Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı 'ndan ayrılırsa AK Parti 'ye oy vermeye devam eder misiniz?” sorusunu sormaya başladık. Bu soruya “hayır” diyenlerin oranı yüzde 18 'di, Haziran 2012 'ye gelindiğinde bu oran yüzde 7 olmuştu. Konsensus, Aralık 2011 'de bu soruyu neden sorduğu ile ilgili çeşitli eleştirilere maruz kaldı. Eleştiriler Başbakan 'ın sağlığı konusunda yoğunlaşıyordu. Konsensus altı ay önce bu soruyu sorarken Başbakan 'ın sağlık durumunu aklından bile geçirmedi. Bu sorunun olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa AK Parti 'nin durumunun ne olacağını amaçladığımızı belirttik. Keza, Mart 2012 'de yaptığımız araştırmada “Halkın kimi cumhurbaşkanı görmek istediğini” sorguladık. Yüzde 49 ile Abdullah Gül birinci sırada çıktı. İşte bu aşamada gerçekten oy kaybına neden olabilecek bu sonuçları AK Parti çok iyi okudu ve altı aylık etkin bir iletişim projesi ile Erdoğan 'ın üzerinden partisine oy kaybettirme yükünü aldı. Hatta yine aynı iletişim projesi çerçevesinde Cumhurbaşkanı yapmak istedikleri Genel Başkanlarını üç ay içerisinde Türkiye 'nin en çok istenen cumhurbaşkanı adayı yapmayı başardılar. Her zaman söylediğim gibi araştırma sonuçlarını en iyi kullanan ve bu sonuçları baz alarak kendi siyasetini en iyi kurgulayan parti AK Parti. Araştırma sonuçlarını en iyi kullanan AK Parti 

Murat Sarı (Konsensus Genel Müdürü) UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim