• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bu İttifak İsrail'i Korkuttu!

Bu İttifak İsraili Korkuttu!
Bölgenin iki güçlü ülkesi Türkiye ve Mısır arasında Arap Baharı sonrası başlayan yakınlaşma İsrail'i tedirgin etti. Başbakan Erdoğan'ın 12 bakanla Kahire'ye yapacağı çıkarma öncesi Gazze'ye saldıran İsrail, bölgeyi kana buladı. Tel Aviv yönetimi, Erdoğan

Gazze Şeridi'ne 2008-2009 yılları arasında düzenlediği "Dökme Kurşun Operasyonu" ile ardında büyük bir enkaz ve en az 1500 cenaze bırakan İsrail bir kanlı oyunu daha sahneye koyuyor. Ocak ayındaki seçimler öncesi düğmeye basan Tel Aviv yönetimi, Gazze'de yeni bir katliama imza atıyor. Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları Komutanı Ahmet el-Caberi'nin ölümüne yol açan füze saldırısı sonrası, F-16 uçakları, insansız hava araçları, helikopter ve hücumbotlarla Gazze'yi kuşatan İsrail, "Bulut Sütunu" adını verdikleri operasyon için harekete geçti.

 

KARADAN KATLİAM HAZIRLIĞI

İsral ordusunun açıklamasına göre son iki günde 300 kez vurulan Gazze'de 5'ü çocuk 19 kişi hayatını kaybetti, 166 kişi de yaralandı. İsrail Başbakanı Netahyahu 30 bin yedek askeri göreve çağırırken kara operasyonu için Gazze sınırına zırhlılarla birlikler yığılmaya başlandı. Jerusalem Post gazetesi Gazze Şeridi'nin çevresindeki 40 kilometrelik İsrail topraklarında "özel durum" ilan ettiğini yazdı. İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyinde yaralı Filistinlileri taşıyan ambulansa ateş açtığı bildirildi. Gazze Sağlık Bakanı sözcüsü Eşref el-Kudre, "İsrail Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ediyor" dedi. Filistin direniş grupları ise İsrail'i "Şafak 5" füzesi, Grad roketi, 107 mm roket ve havan topları ile vurdu.

 

BiR BOMBA, BiR BROŞÜR ATIYORLAR

Yapılan açıklamalarda Gazze'den de İsrail'e 300'e yakın füze ve roket fırlatıldığı bildirildi. 1. Körfez Savaşı'ndan sonra ilk kez roket saldırısına uğrayan Başkent Tel Aviv'de önce sirenler çaldı, ardından da patlama sesleri duyuldu. Olağanüstü hal ilan edilen kentte yangınlar çıktığı belirtildi. Yafa, Rishon Lezion, Beersheva, Aşdod, Kiryat Malahi ve Askalan'daki İsrail hedeflerinin de füze ve roketlerle dövüldüğü ifade edildi. İsrail, Kiryat Malahi'de 3 kişinin öldüğünü açıkladı. Bu arada İsrail'e ait savaş uçakları bombaladıkları Gazze'nin kuzey bölgelerine broşür attı. Broşürlerde, "Filistin direnişiyle ortak hareket etmeyin. Gazze'den fırlatılan füzelerin yerlerini İsrail askerlerine bildirin" ifadeleri yer aldı.

 

'Bulut Sütunu'na karşı 'Siccil Taşı'

İsrail ordusunun "Bulut Sütunu", (bir başka isimle Savunma Sütunu) adını verdikleri işgale karşı, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları yaptıkları misillemeyi "Siccil Taşı" olarak adlandırdı. "Siccil Taşı", Kur'an-ı Kerim'in Fil Suresi'nde Allah'ın Kabe'yi ve mazlumları korumak için gönderdiği silahı simgeliyor.

 

İsrail uçağı düşürüldü

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'e ait bir savaş uçağının, uçaksavar füzesiyle vurulduğu duyurdu. İsrail makamlarından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

 

Haniye'nin evine füze

İsrail Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Haniye'nin evini de vurdu. Alınan bilgiye göre, savaş uçaklarından atılan füze, Haniye'nin evinin bahçesindeki jeneratöre isabet etti.

 

Bir barış elçisini öldürdüler

Hamas komutanı Ahmed el-Caberi'nin, İsrail ile barış görüşmelerini yürüttüğü bir sırada öldürüldüğü ortaya çıktı. Hamas'ın elinde 5 yıl rehin kaldıktan sonra bırakılan İsrailli asker Gilat Şalit için görüşmeler yapan İsrailli insan hakları aktivisti Gershon Baskin, "Caberi, İsraille kalıcı bir ateşkes anlaşmasını yürütüyordu" dedi. Bu arada, Caberi dün binlerce Filistinli'nin katıldığı cenaze töreniyle defnedilirken, Caberi'nin yardımcısı, Hamas komutanının Şalit'in serbest bırakılmasından bu yana kendisine yönelik bir suikast beklentisi içerisinde olduğunu söyledi. İsrail gazetelerinde yapılan bazı yorumlarda da, İsrail'in hiçbir eyleme katılmayan Caberi'yi öldürmesi "cinayet" olarak nitelendirildi.

 

Vahşeti anlatan fotoğraf

Dün ajanslara düşen bu fotoğraf Gazze'de yaşanan vahşeti gözler önüne serdi. Saldırıda ölen çocuklardan biri İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Gazze muhabiri Cihad Mişaravi'nin 11 aylık oğlu Ömer'di. BBC Dış Haberler Şefi Jon Williams, Twitter'da, Ömer Bebek'in yanı sıra Mişaravi'nin yengesinin de hayatını kaybettiğini, erkek kardeşinin ise ağır yaralı olduğunu duyurdu. Gazze'deki Şifa hastanesinde 11 aylık oğlunun cansız bedenini kucağına alarak feryat eden Mişarava'nın fotoğrafı İsrail'e bir kez daha lanet okuttu. Öte yandan İsrail, Gazze'de işlediği katliamı dünyanın görmemesi için elinden gelen her türlü çabayı sarfediyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 20 kadar gazetecinin Gazze Şeridi'ne geçişine İsrail yönetimi tarafından izin verilmiyor. Sosyal paylaşım ağı Twitter üzerinden paylaşılan bilgilere göre, Gazze'ye geçemeyen gazetecilerin "sınırda" bekleyişleri sürüyor.

 

Filistin halkının yanındayız

İsrail'in Gazze'ye saldırısına en sert tepkiler Mısır'dan geldi. Devrik lider Hüsnü Mübarek'in aksine sert bir tutum takınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "İsrail saldırganlarına karşı Filistin halkının yanındayız. İsrail'i durdurmak için elimizden gelen bütün imkanları devreye sokacağız" dedi. Mursi'nin danışmanı Muhammed Seyfüddevle ise 'İsrail fiziki olarak Caberi'ye manevi olarak Mursi'ye suikast düzenlemiştir' dedi. Tel Aviv Büyükelçisi'ni çeken Kahire, Filistinlilerin geçişleri için ise Refah Kapısı'nı açtı. Mısır Başbakanı Hişam Kandil'in ise bugün Gazze'ye günübirlik bir ziyaret gerçekleştireceği bildirildi.

 

'İsrail korkudan titriyor'

Hamas Lideri Halid Meşal, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği geniş çaplı saldırılara sert tepki gösterdi. Saldırıda hayatını kaybeden Ahmed el-Caberi için 'Kahramanca yaşadı, kahramanca öldü' ifadelerini kullanan Meşal, 'İşgalci güç, Mısır'da Mursi'yi, İhvan'ı, Tunus'ta Gannuşi'yi, Libya'yı, Kuzey Afrika'yı, Yemen'i, Suriye'yi, tüm İslam dünyasını görüyor. Arap Baharı'ndan evvel korkan İsrail, şimdi korkudan titriyor' diye konuştu.

 

'İkiyüzlü Netanyahu' arabulucu arayışında

İsrail basını, 'Bulut Sütunu' operasyonunu İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ilk savaşı olarak değerlendiriyor. Netanyahu'nun 22 Ocak'taki seçimler öncesi, pozisyonunu güçlendirmek için Gazze'yi vurduğu da iddia ediliyor. Önceki günkü saldırının Natenyahu'nun ilk savaşı olduğunu vurgulayan Yedioth Ahromoth gazetesi, "Netanyahu ülkeyi yönettiği 7 yılda hiç savaş ilan etmedi. Hatta, Ehud Olmert'ten iktidarı devraldığında onu ülkeyi Dökme Kurşun Operasyonu (2009) ve İkinci Lübnan Savaşı (2006) gibi gereksiz iki savaşa sokmakla itham etmişti" diye yazdı. Bu arada İsrail saldırısının ardından Hamas'ın füzelerinin Tel Aviv yönetimine geri adım attırdığı ve acilen ateşkes için aracı aradığı öne sürülüyor. Bazı kaynaklar, İsrail'in Gazze'de AB'nin aracılık edeceği bir ateşkes seçeneğine hazır olduğunu, Mısır'ın arabuluculuğunu ise "taraflı olduğu" gerekçesiyle kabul etmediğini iddia ediyor. Hamas ise İsrail ile mevcut durumda herhangi bir ateşkesi kabul etmeyeceklerini bildirdi.

 

Twitter'dan savaş ilanı YouTube'dan canlı yayın

Dünya tarihinde bir ilk yaşandı ve İsrail "savaş ilanını" Twitter'dan yaptı, Gazze'ye bomba yağdırdığı anın görüntülerini de YouTube üzerinden yayımladı. İsrail ordusu, Gazze'ye başlattığı operasyonu Twitter'dan tek bir tweet'le duyurdu. İsrail ordusunun resmi hesabından yapılan açıklamada, Hamas'ın uzun menzilli füze rampalarının ve yer altındaki silah depolarına ciddi zarar verildiği öne sürüldü. İsrail ilk hedefinin İzzettin Kassam Tugayları'nın lideri Ahmet el-Caberi olduğunu da Twitter'dan açıkladı. Daha sonra yine sosyal medyadan ancak bu kez YouTube'dan Caberi'nin öldürülme görüntüleri yayımlandı. Twitter yönetimi ise İsrail Ordusu'nun twitter hesabını bir süreliğine askıya alarak açık tehdit içeren mesajı sildi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim