• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BU İLLERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ!

BU İLLERDE OKULLAR TATİL EDİLDİ!
Yoğun Kar yağışı nedeniyle bazı il ve ilçelerde eğitime ara verildi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAMSUN

Edinilen bilgiye, bölgede devam eden olumsuz hava koşulları nedeniyle toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu mevcut durumu değerlendirdi.

Kurul, Havza ve Vezirköprü'de birer gün, Kavak ve Asarcık'ta 2'şer gün, Ladik ilçesinde ise 3 gün süreyle ilköğretim ve orta öğretim okullarında eğitim öğretime ara verilmesini kararlaştırdı.

Bu arada 299'a ulaşan kapalı köy yolunun açılması için yürütülen çalışmaların aralıksız devam ettiği bildirildi.

KASTAMONU

Kastamonu'da da yoğun kar yağışı nedeniyle 8 ilçedeki tüm okullar ile kent merkezinde taşımalı sistemle eğitim veren ilköğretim okullarında bir gün eğitime ara verildi.

Kastamonu Valiliği Kriz Masasından yapılan yazılı açıklamada, il genelinde 314 köy yolunun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığı, Şenpazar, Doğanyurt, İhsangazi, İnebolu, Araç, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçe merkezleri dahil toplam 448 köye, enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar sonucu elektrik verilemediği duyuruldu.

Açıklamada, Kastamonu merkezde taşımalı sistemle eğitim veren ilköğretim okulları ile Şenpazar, Çatalzeytin, Bozkurt, Abana, İnebolu, Doğanyurt, İhsangazi ve Araç ilçelerindeki tüm okullarda eğitime 1 gün ara verildiği kaydedildi.

KARAMAN

Kar yağışı nedeniyle Karaman'ın Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerinde eğitime 1 gün süreyle ara verildi.

Edinilen bilgiye göre, Karaman'da bu sabah başlayan ve etkili olmaya devam eden kar yağışı nedeniyle Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerindeki ilk ve orta öğretim kurumlarında eğitime 1 gün süreyle ara verildi.

Öte yandan etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Karaman'ı Mersin'e bağlayan Sertavul Geçidi'nde ulaşımın durduğu bildirildi.

Kar kalınlığı 15 santimetreye çıkan yörede, Karayollarına bağlı 3 ekip, yol açma çalışmasını sürdürüyor. Polis ekipleri de, karayolunun ulaşıma kapanması nedeniyle araçların bu güzergahtan geçişine izin vermiyor.

DENİZLİ

Denizli'nin Baklan, Çal, Güney ve Serinhisar ilçe ve köylerinde 13 Aralık Pazartesi (yarın) okullar bir günlüğüne tatil edildi.

Denizli'nin bazı ilçe ve köylerinde, kar yağışı ve soğuk hava eğitim ve öğretimi etkiliyor. Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'nden elde edilen bilgiye göre, ilde Baklan, Çal, Güney ve Serinhisar ilçe ve köylerinde okullar kar yağışı ve soğuk hava sebebiyle yarın bir günlüğüne tatil edildi.

MERSİN

Mersin'in Gülnar ilçesinde taşımalı eğitim veren okullarda eğitime bir gün ara verildiği bildirildi. Taşımalı eğitim yapılmayan yerlerde ise eğitimin devam ettiği belirtildi.

Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Burgut, ilçede taşımalı sistemle eğitim veren okulların, kar yağışı nedeniyle risk oluşturacağı için bir gün tatil edildiğini belirtti.

Tüm okullarda tatilin söz konusu olmadığına dikkat çeken Burgut, "Resmi bir tatil yok. Yayla köylerinde taşımalı sistemle eğitim gören öğrencilerimiz var. İlçe merkezinde şu anda kar kalınlığı yaklaşık 15 santimetre. Bu, yayla köylerimizde 30 santime kadar ulaşıyor. Taşımalı sistemle gelen öğrencilerimize yemek şirketi yemek götüremeyeceği, taşıma risk oluşturacağı için ilçe kaymakamımızla böyle bir karar aldık." diye konuştu.

Burgut, tatilin Gezende, Alanboğaz, İshaklar ile Gülnar gibi merkezlere taşınan okulları kapsadığını, taşımalı eğitim olmayan yerlerde tatilin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'in Merkez Tepebaşı ilçesine bağlı okullarda taşımalı sistemle eğitim gören veya kendi imkanları ile ilçeye bağlı köylerden okula gelen öğrenciler Pazartesi günü izinli sayılacak.

Merkez Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilçedeki okullarda taşımalı sistemle eğitim gören veya kendi imkanları ile ilçeye bağlı köylerden okula gelen öğrenciler yarın (Pazartesi günü) itibariyle bir gün izinli sayılacak.

İlçe Milli Eğitim yetkilileri, özellikle ilçeye bağlı Bozdağ bölgesindeki yolların aşırı kar ve tipi nedeniyle sık sık kapandığını ve buradaki köylerden ilçedeki okullara gelen öğrencilerin sıkıntı yaşayabileceğini belirtti. Yetkililer, valiliğin bilgisi dahilinde buralardan gelen öğrencilerin mağdur olmaması için böyle bir karar alındığını bildirdi.

Muş-Kulp Karayolu ulaşıma kapandı

Muş'ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Muş-Kulp karayolu ulaşıma kapandı. Yolda mahsur kalan 20 araçtaki yaklaşık 100 kişi, 4 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı.

Kar yağışı, Muş'ta hayatı olumsuz etkiledi. Gece saatlerinde ekili olan kar yağışı, Muş-Kulp karayolunu ulaşıma kapattı. Kar kalınlığının yer yer yarım metreyi bulduğu yolda, Diyarbakır'dan Muş'a gelmekte olan 20 araç ve içerisindeki yaklaşık 100 kişi, Muş-Kulp karayolunun 40. kilometresindeki Kozma Dağı mevkiinde mahsur kaldı. Karayolları 113. Şube Şefliği ekipleri, yol açma çalışmalarına başladı. Ekipler, 4 saatlik çalışmanın ardından yolu ulaşıma açarak mahsur kalanları kurtardı.

Fesih Er isimli iş makinesi operatörü, hem yol açma çalışması hem de tuzlama yaptıklarını söyledi. Mahsur kalan 20 aracı kurtardıklarını ifade eden Fesih Er, "Yaklaşık 20 araç yolda mahsur kalmıştı. Biz hem yol açma çalışması yapıyoruz hem de mahsur kalanları kurtarıyoruz. Biz yolu açıyoruz ama tipi nedeniyle yol tekrar ulaşıma kapanıyor." diye konuştu.

Öte yandan, bugün öğle saatlerinde yağmaya başlayan kar, şehir merkezinde de etkili oldu. Kar yağışının ardından kar kalınlığının yüksek kesimlerde 20 santimetreye ulaştığı belirtildi.

Meteoroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının çarşamba gününe kadar aralıklarla devam edeceğini bildirdi.

Denizli-Antalya ve Denizli-Muğla yolu ulaşıma kapandı

Yoğun kar yağışı ve tipi sebebiyle Denizli-Antalya ile Denizli-Muğla yolu ulaşıma kapandı. Antalya'dan Denizli istikametine gelen araçların geçişine Acıpayam'da izin verilmiyor. Geçiş izni verilmediği için yollarda çeşitli pideci ve dinlenme tesislerinde kalan TIR ve kamyon sürücüleri ilgisizlikten şikâyetçi.

Antalya'dan Manisa'ya giden TIR şoförü Mehmet Tokuç, "Denizli'ye 40 kilometre kala trafik çevirdi. Bizim olduğumuz yerde bir tek kar yok. Bize 'Önünüz kapalı' diyorlar. 48 saattir mağduruz. Küçük bir pideci var, buraya sığındık. Bu yol neden açılmıyor? Açılmayan yol 10 kilometre. Afyonkarahisar, Bolu dağı açılıyor ama bu Denizli yolu neden açılmıyor anlamıyorum." dedi.

Bir çok kurumu aradığını ancak cevap alamadığını öne süren Tokuç, "Kimse telefona çıkmıyor, hiçbir yetkili bize bilgi vermiyor. Hasta rahatsız olanlar var. Bir arkadaşın bir kamyon sebzesi dondu. 50 bin lirası çöpe gitti. En azından sebze arabalarına yol versinler. 4 taksi rampada kalmış bu kenara alınamıyor. Bu tuzlanarak çözülebilir." diye konuştu.

Denizli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Oklu ise kapanan yolun tek taraflı kontrollü olarak açıldığını, kısa bir süre sonra tamamen açılacağını, çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Çorum'da 200 köy yolu kapandı

Çorum merkez ve ilçelerinde yoğun kar yağışı nedeniyle 200 köy yolu ulaşıma kapandı. Kent merkezinde akşam saatlerinde etkisini yitiren kar yağışı bazı ilçelerde aralıklarla devam ediyor.

İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, kar yağışının etkisiyle merkez ve ilçelerde toplam 200 köy yolu ulaşıma kapandı. Karayolları ekipleri, kapanan yolları açmak için, sabah saatlerinden beri aralıksız olarak çalışıyor.

Bu arada, Çorum-Ankara karayolu, 36. kilometredeki Koparan mevkisinde bir tırın kayması sonucu yaklaşık yarım saat trafiğe kapandı. Yol tırın çekilmesinin ardından tekrar trafiğe açıldı.

Sakarya'da 29 köy yolu ulaşıma kapalı

Sakarya'da kar yağışı nedeniyle 29 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu bildirildi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirinin Sakarya İl Özel İdaresi'nden aldığı bilgiye göre, Akyazı, Hendek, Taraklı, Pamukova, Kocaali ve Geyve ilçelerinde 29 köy yolu kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor.

Karla mücadele ekipleri, kar yağışının etkili olduğu bölgelerde, dozerlerle kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Geyve ve Hendek ilçelerinde enerji nakil hatlarında meydana gelen arızalar nedeniyle bazı bölgelere elektrik verilemiyor. Elektrik arızalarını gidermek için SEDAŞ ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Düzce'de ormanda mahsur kalan 15 kişiden 10'u kurtarıldı    

Düzce'nin Cumayeri ilçesine bağlı Dededüzü Köyü'nde dün akşam mahsur kalan 15 orman işçisinden 10'u kurtarıldı. Mahsur kalan diğer işçileri kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Düzce'nin Cumayeri ilçesine bağlı Dededüzü Köyü mevkii Çamdağı'nda orman işçileri mahsur kaldı. Çamdağı mevkiinde karın yaklaşık 1 metreye ulaştığı öğrenildi. İşçilerin mahsur kaldığı ihbarı ardından bölgeye greyder ve kurtarma ekibi sevk edildi, ancak ekipler yoğun kar yağışı nedeniyle bölgeye ulaşamadı. Dün, kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi bulduğu bölgede orman işçilerinin kaldığı çadırın yıkıldığı öğrenildi.

Bugün, bölgedeki kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı ve kurtarma ekipleri ile greyderlerin ilerlemekte güçlük çektiği öğrenildi.

Köy Muhtarı Orhan Torunoğlu'nun verdiği bilgiye göre, mahsur kalan işçilerle telefon görüşmesi yapılamadı. Köye Yönelik Hizmetler İl Müdürü Mustafa Erez, ihbarın kendilerine ulaşması üzerine ekiplerin bölgede çalışmalara başladığını söyledi. Erez, mahsur kalan işçilerin kısa sürede kurtarılacağını söyledi. Ancak dün geceden beri yapılan bütün çalışmalara rağmen 3 ailenin mahsur kaldığı bölgeye ulaşmak mümkün olmayınca, köy hizmetlerine ait paletli araçlar devreye girdi.

Bu akşam saatlerinde bölgeye ulaşan kurtarma ekipleri, donmak üzere olan 15 kişilik 3 aileden 10 kişiyi kurtardı. 4'ü bebek 3'ü kadın ve 3'ü erkek olan toplam 10 kişi, Dededüzü Köyü'nde bulunan bir ailenin evine yerleştirildi. Ancak donmak üzere olduğu öğrenilen 1 kadın, çocuğu ve kocasıyla birlikte sağlık ocağına kaldırıldı. Olay yerinde kalan diğer 5 kişinin erkek olduğu ve ekiplerin kurtarma çalışmasının devam ettiği bildirildi.

Bölgede kar kalınlığının 2 metreye ulaşması üzerine Düzce merkezden bölgeye kar püskürtme aracı sevk edildi. Bölgeye sevk edilen kar püskürtme aracının yolu açmasıyla, dağda mahsur kalan 5 kişinin kurtarılacağı öğrenildi.

 

SAKARYA'DA 29 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Sakarya'da etkili olan kar yağışı nedeniyle 29 köy yolu ulaşıma kapandı.

Alınan bilgiye göre, Akyazı, Hendek, Taraklı, Pamukova, Kocaali ve Geyve ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 29 köy yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresinin karla mücadele ekipleri bazı bölgelerde kalınlığı 60 santimetreye ulaşan kar nedeniyle kapanan yolları açmak için kar kamyonları ve dozerlerle küreme çalışmalarını sürdürüyor.

Geyve ve Hendek ilçelerinde yağışın telleri koparması nedeniyle yaşanan elektrik kesintileri SEDAŞ ekiplerinin müdahalesi ile giderilmeye çalışılıyor.

Ayrıca, Akyazı ilçesine bağlı Hasanbey köyünde Refik Şahin'e ait tavuk çiftliğinin çatısı biriken kar nedeniyle çöktü. Yaklaşık 13 bin tavuğun bulunduğu çiftlikteki bin 500 tavuk telef oldu.

Maddi hasar oluşan çiftlikte kalan tavuklar, donmaması için başka bir çiftliğe gönderildi.

 

AJANSLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E

 

 

 

 

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim