• BIST 115.450
 • Altın 167,004
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 15 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bu da Pensilvanya’nın Enerji Casusluğu!

Bu da Pensilvanya’nın Enerji Casusluğu!
Paralel yapının enerji casusluğu ve kozmik bilgileri ele geçirmek amacıyla, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yöneticilerini yasadışı dinlediği ortaya çıktı.

SABAH, paralel yapının, ülkenin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren kozmik görüşmeleri enerji casusluğu amacıyla dinlediğini gösteren belgelere ulaştı. Mülkiye ve polis müfettişlerinin usulsüz telefon dinlemelerle ilgili olarak Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda yaptığı araştırmalar sırasında tespit edilen bu dinlemelerle ilgili bilgiler rapor haline getirildi. Müfettişlerin tespitlerine göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) üst düzey yöneticilerinin teknik takibe alındığı dönem, enerji politikalarında önemli, stratejik değişikliklerin yaşandığı 2009 yılına denk geliyor.

DİNLEME SIRASINDA MÜDÜR AKYÜREK 
Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda çalışan paralel yapı mensupları o dönemde EPDK Başkanı Hasan Köktaş’tan başlayarak pek çok EPDK yetkilisi ile çevresini teknik takibe almış. Dinlemelerin yapıldığı dönemde Emniyet İstihbarat Dairesi’ni yöneten isim ise müfettişlerin usulsüz dinlemelerle ilgili birinci derecede sorumlu bulduğu Gülenist polis şefi Ramazan Akyürek… EPDK üyelerinin telefonlarının dinlenmesi paralel yapının, Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın kriptolu cep telefonunu uzun süre dinlediği bilgisiyle birleştirildiğinde anlam kazanıyor. EPDK da Türkiye’nin ulusal enerji politikalarını belirleme ve yönetmede büyük rol oynayan bir kurum. Bu nedenle de kurul üyeleri ve çalışanları ülkenin enerji güvenliğini yakından ilgilendiren kozmik bilgilere vakıf kişiler. Paralel yapı bunu bildiği için EPDK yöneticilerini ve üyelerini teknik takibe almış.

DNA KODLARI ELE GEÇİRİLDİ 
Müfettişlerin tespitlerine göre dinlemelerin 2009 senesinde yoğunlaşmasının nedeni ise 2009′da enerji politikalarıyla ilgili önemli değişikliklerin yaşanmış olması. 2009′da akaryakıt kaçaklığının önüne geçilmesi için ulusal marker kullanılmasıyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Bu çalışmalar TÜBİTAK ile gerçekleştirildi. ‘Ulusal marker’ın güvenliğinin daha da artırılması maksadıyla DNA şifresi ilavesi yönünde EPDK ve TÜBİTAK ortak çalışma başlattı. Bu kapsamda ‘ulusal marker’da formül değişikliği yapılması ve güvenliğin son aşaması olarak DNA şifresi ilave edilmesi gündeme geldi. TÜBİTAK bu kapsamda açılan ihaleyle ilgili olarak endüstriyel üretime yönelik çalışmalara başladı. Paralel yapı, bu formül değişikliğinin bilgisine ulaşmak için EPDK üyelerini teknik takibe aldı. Yine 2009 senesinde akaryakıt fiyatlarının ucuzlamasına son vermek için EPDK tarafından tavan fiyat belirleme çalışmalarına başlandı. Haziran 2009′da tavan fiyat uygulamasına geçildi. Bu uygulamaya bazı enerji firmaları direnç gösterdi, akaryakıt fiyatları bu nedenle dalgalı bir seyir izledi ve uygulamaya EPDK tarafından 2 ay sonra son verildi.

RUSYA İLE ANLAŞMALAR İZLENDİ 
Enerji Bakanlığı ve EPDK’nın yürüttüğü Rusya ile enerji anlaşmaları konusunda da yine 2009′da önemli gelişmeler yaşandı. Bu kapsamda Mavi Akım, Nabucco, Şahdeniz gibi Türkiye’yi enerji koridoru haline getirecek ve enerji teminini ucuzlatacak projelerle ilgili görüşmeler yapıldı. Ayrıca yine Rusya ile nükleer enerji konusunda yürütülecek çalışmalar konusunda ilerlemeler sağlandı. Bunun yanı sıra Rus enerji firması Gazprom ile Türkiye’nin, Irak petrolünü temini konusunda birlikte hareket etmesi yönünde stratejik anlaşma sağlandı. Ekim 2009′da EPDK, Hatay’daki depolarında ‘ulusal marker’ olmadığı tespit edilen kimyasal madde bulunduran Petrol Ofisi (POAŞ) hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Ayrıca yine aynı yıl EPDK tarafından lisanssız bayilere satış yaptıkları gerekçesiyle POAŞ’ın aralarında bulunduğu firmalara kesilen 49.9 milyon TL’lik borç, Danıştay tarafından iptal edildi. Müfettişler bütün bu gelişmeler ışığında paralel yapının, EPDK yönetici ve üyelerini, enerji güvenliğini ilgilendiren kozmik bilgilere vakıf olmak ve bu bilgileri servis etmek içinsahte isimlerle usulsüz biçimde dinlediği kanaatine vardı. Müfettişlerin ulaştığı bulguları MİT’e iletildi. Dosya, paralel yapıyla ilgili yürütülen casusluk soruşturmasına da eklenecek.

İşte dinlenen EPDK yöneticileri

SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün ulaştığı belgelere göre Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nca dinlenen üst düzey EPDK yöneticileri ise şunlar:
 EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 2009 yılından itibaren 24 saat esasıyla ailesiyle birlikte teknik ve fiziki takibe maruz kaldı.
 EPDK eski Başkanı Hasan Köktaş, kardeşi Ekrem Köktaş’ın kullandığı cep telefonu IMEI numarası üzerinden dinlenmiş. Dinleme Ocak 2009′da başlamış.
 İkinci Başkan Yusuf Tülek’in telefonu IMEI üzerinden Cevdet Muslu sahte ismiyle dinlenmiş. Dinleme Mart 2009′da başlamış.
 EPDK üyesi Zekeriya Gökşenli tarafından kullanılan 2 ayrı numara, Yalçın Ünal ve İbrahim Gök sahte isimleriyle dinlenmiş. Dinleme Temmuz 2009′da başlamış.
 EPDK üyesi Hüseyin Karataş tarafından kullanılan telefon, Haydar Ayan sahte ismiyle dinlenmiş.
 Petrol Piyasası Daire Başkanı Cemalettin Tüney’in telefonu Muzaffer Özdemir sahte adıyla Mart 2009′dan itibaren dinlenmiş.
 EPDK petrol piyasası uzmanı Doğanbey Akgül tarafından kullanılan telefon Ekim 2009′dan itibaren dinlenmiş.
 Hukuk İşleri Başkanı Mehmet Fatih Alkış’ın eşi, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nde görevli hâkim Sibel Alkış’ın kullandığı cep telefonu, Ahmet Damar sahte ismiyle dinlenmiş. Dinleme Temmuz 2009′da başlamış.
 EPDK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’nda görevli Halidun Akartutan ve Abdurrahman Yılmaz’ın telefonları ile EPDK adına kayıtlı resmi GSM hattının kullanıldığı üç ayrı telefon Ramazan Başak, Cemal Şen ve Muzaffer Özdemir sahte isimleriyle Mart 2009′dan itibaren dinlenmiş.  (SABAH)

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim