• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Borç Yiğidin Celladı !

Borç Yiğidin Celladı !
Türkiye'de hayat, banka kredisi ve kredi kartlarına endekslendiğinden bu yana borç yiğidin kamçısı değil, onu krize ve bunalıma sokan bir cellat haline geldi...

 

 

 

 

Borç durmadan artıyor

Ankara Ticaret Odası, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerini değerlendirerek Türkiye'nin borç haritasını çıkardı. Buna gore, Türkiye'deki aileler ve şirketlerin bankalara, devlete ve yurt dışına olan finansal borçları 660 milyar lirayı aşarken, Türkiye ekonomisi, iç talep artışına bağlı büyüme göstermesine rağmen, kamu sektörü dışındaki sektörlerin borçları da yeniden büyümeye başladı.

12 milyon kişinin kredi borcu var

Değerlendirmede, Haziran 2010 itibariyle tüketicilerin bankalar, katılım bankaları ve tüketici finansman şirketlerine olan borçları 108,9 milyar lirayı buldu. BDDK'nın verilerine göre 2009 sonu itibariyle 11 milyon 893 bin kişinin kredi borcu var. Bankalararası Kart Merkezi'nin verilerine göre de, Mayıs 2010 itibariyle Türkiye'de toplam 45 milyon 365 bin kredi kartı bulunuyor. BDDK, birçok kişinin birden fazla kredi kartına sahip olması nedeniyle, kredi kartı sahibi olanların sayısının tahminen 26 milyon 328 bin kişi olarak belirlerken, kredi kartı sahiplerinin bankalara olan borçlarının bakiyesinin, Haziran 2010 itibariyle 39 milyar liraya ulaştığı belirtildi.

Kara listedekiler milyonu geçti

Değerlendirmede, Merkez Bankası'nın verilerine göre Türkiye'de 692 bin 828 kişi tüketici kredisi, 1 milyon 432 bin 903 kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için kara listeye alındığı, bankaların zamanında tahsil edemediği için takibe aldığı tüketici kredi alacaklarının ise 8 milyar lira civarlarında olduğu tespit edildi. Tüketicilerin batık kredilerle birlikte bankalar ve tüketici finansman şirketlerine olan toplam borçları da 156 milyar liraya yaklaştı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, borcun artık eskilerin dediği gibi "yiğidin kamçısı" olmadığını, krizlere davetiye çıkardığını belirtti.

Ankara Ticaret Odası, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerinden yapılan değerlendirmede, Türkiye'deki aileler ve şirketlerin bankalara, devlete ve yurt dışına olan finansal borçlarının 660 milyar lirayı aştığı sonucuna ulaşıldığını bildirdi. ATO tarafından yapılan açıklamada, değerlendirmeye göre, Türkiye ekonomisinin, iç talep artışına bağlı büyüme göstermesine rağmen, kamu sektörü dışındaki sektörlerin borçlarının da yeniden büyümeye başladığı belirtildi.

Haziran ayında borç    108,9 milyarı buldu

Değerlendirmede, özel tüketim harcamalarının reel olarak yüzde 9,9 oranında büyümesiyle, tüketicilerin bankalara olan borçlarının da yeniden artış gösterdiği belirtilerek, Haziran 2010 itibariyle tüketicilerin bankalar, katılım bankaları ve tüketici finansman şirketlerine olan borçlarının 108,9 milyar lirayı bulduğunun altı çizildi.

BDDK, birçok kişinin birden fazla kredi kartına sahip olması nedeniyle, kredi kartı sahibi olanların sayısının tahminen 26 milyon 328 bin kişi olarak belirlerken, kredi kartı sahiplerinin bankalara olan borçlarının bakiyesinin, Haziran 2010 itibariyle 39 milyar liraya ulaştığı belirtildi.

Değerlendirmede, Merkez Bankası'nın verilerine göre Türkiye'de 692 bin 828 kişi tüketici kredisi, 1 milyon 432 bin 903 kişi kredi kartı borcunu ödeyemediği için kara listeye alındığı, bankaların zamanında tahsil edemediği için takibe aldığı tüketici kredi alacaklarının ise 8 milyar lira civarlarında olduğu tespit edildi. Tüketicilerin batık kredilerle birlikte bankalar ve tüketici finansman şirketlerine olan toplam borçlarının 156 milyar liraya yaklaştığı tespit edildi.

Şirketlerin kredi borcu

Türkiye'deki şirketlerin Haziran 2010 itibariyle Türk bankalarına ve yabancılara olan toplam borçlarının, 400,3 milyar TL'ye ulaştığı belirtilen değerlendirmede, bu tutarın 2,2 milyar TL'sinin şirketlerin tüketici finansman şirketlerine, 21,7 milyar TL'sinin katılım bankalarına, 200 milyar TL'sinin ise Türk bankalarının yurt içi şubelerine olduğu bildirildi.

BDDK'nın verilerine göre 2009 sonu itibariyle Türkiye'de bankaların 38 milyon 260 bin kredi müşterisi bulunduğu hatırlatılan değerlendirmede, 11 milyon 839 bin olan tüketici kredisi müşterisi hariç tutulursa 224 milyar lirayı bulan söz konusu borcun, 26 milyon civarındaki kredi müşterisine ait olduğu belirtildi.

Mart 2010 özel sektör işverenlerinin, çalıştırdıkları işçiler nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 19,5 milyar TL prim borcu bulunduğu belirtilen açıklamaya göre, bu borcun 12,4 milyar lirasının prim, 7,1 milyar lirasının ise gecikme cezası ve zamlarından kaynaklandığı, SGK'ya prim borcu bulunan işveren sayısının da yaklaşık 1 milyon olduğu tahmin ediliyor.

ATO tarafından yapılan değerlendirmede, nisan 2010 itibariyle 1 milyon 412 bin bağımsız çalışanın (eski Bağ-Kur'lu) SGK'ya 16,7 milyar TL'lik, 688 bin çiftçinin ise 2,9 milyar TL'lik birikmiş prim borcu bulunurken, SGK'nın 2 milyon 100 bin kişiden olan toplam alacağının 19,7 milyar liraya ulaştığı bildirildi. Buna göre, SGK'ya kayıtlı her 100 esnaf ve sanatkâ'rdan 64'ü, her 100 çiftçiden de 66'sı SGK'ya borçlu gözüküyor.

Borcu olan krize daha kolay yakalanıyor

Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün de, borcu yüksek olan ülkelerin son krizde iflas noktasına kadar geldiğine dikkati çekerek, borcun artık eskilerin dediği gibi ''yiğidin kamçısı'' olmadığını, krizlere davetiye çıkardığını belirtti. Aygün, yazılı açıklamada, borçluluk oranları düşük ülkelerin, şirketlerin ve bireylerin dünya ekonomisinin artık sık sık yaşamaya başladığı finansal krizlerden diğer ülkelere göre daha az etkilendiklerini ifade etti. Esnaf, sanatkar, çiftçi, işveren ve diğer vergi mükelleflerinin devlete olan sigorta primi ve vergi borçlarının en kısa sürede çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyen Aygün, şunları kaydetti: ''Türkiye, aileler ve şirketler kesiminin diğer ülkelere göre daha düşük olan borçluluk düzeyi yüzünden bu dönemi bir finansal sıkıntı çekmeden geride bıraktı. Diğer ülkelerin yaşadığı finansal krizlerden ders çıkararak, Türkiye'deki borçlanma hızını kontrol etmek gerektiğini düşünüyorum.''

Milligazete

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim