• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Boğaziçili Müslümanlar Öğrenciler'den Davet!

Boğaziçili Müslümanlar Öğrencilerden Davet!
1863'de Robert Kolej olarak kurulan, 12 Eylül 1971’de de Türk hükümetine devredilen Boğaziçi Üniversitesi, yıllardır Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinin birinci tercihi olma geleneğini sürdürüyor.

  

 

 

Boğaziçi Üniversitesi, bir taraftan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için yaptırdığı tarihî Rumeli Hisarı’na komşuluk yaparken, diğer taraftan Amerikalı misyoner Cryus Hamlin’in ABD’nin kendi toprakları dışında açtığı ilk okul olan Robert Koleji’nin de mirasını taşıyor. Böyle bir konuma sahip olan Boğaziçi Üniversitesi’ne her yıl Anadolu’nun dört bir yanından yüzlerce öğrenci geliyor. Boğaziçi’ni tercih etmeyi düşünen birçok öğrencinin zihninde üniversitenin ortamına uyum sağlayıp sağlayamayacakları sorusu yer alıyor. Zira Boğaziçi, Robert Kolej’den gelen geleneğin oluşturduğu bir algıyla “elitlerin okulu” olarak biliniyor. Öğrencilerin düşüncelerine bakılırsa bu algının doğru olduğunu söylemek pek de mümkün gözükmüyor. 

SAMET KAPISIZ (Uluslararası Ticaret ve Turizm İşletmeciliği Çift Anadal Programı 3.sınıf öğrencisi) :“Boğaziçi Üniversitesi'ne Ankara'dan geldim. İlk defa İstanbul'a geliyordum ve üniversite hakkında çok fazla bilgiye sahip değildim. İnternette gördüğüm fotoğraflar, bende üniversitenin çok farklı dünya algısına sahip öğrenciler tarafından tercih edildiği havası uyandırmıştı. Açıkçası burada nasıl yaşarım diye heyecanla karışık tedirginlik duyuyordum. Fakat burada tanıştığım arkadaş kitlesinin, okula uyum sağlamamda büyük etkisi oldu. Çok fazla yalnızlık çekmememi sağladı. Ayrıca camide cemaatle kıldığımız namazlarımız, her daim kardeşlik bağlarımızın pekişmesine vesile oluyor. Farklı düşünce yapısına sahip insanların bir arada okuduğu bu okulda, aynı hassasiyetleri taşıdığımız arkadaşlarla beraber yaptığımız faaliyetler, manevi anlamda gelişimimize de katkı sağlıyor. Kısacası bu okul, bizden bir ortamı da içinde barındırıyor.

ENES BERAT GÜRLER (Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi): “Üniversite tercih döneminde, İslamî hassasiyetlere sahip bir öğrenci için dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de elbette okul ortamıdır. Ben de bu gibi bazı çekincelerden ötürü tercihlerimin arasına bu okulu koyarken "acaba?"lar yaşamıştım. Gerçi çevremdeki insanlar bu okulda müspet bir ortamın varlığından bahsettilerse de beni bu konuda çok da ikna edememişlerdi. İnternette Boğaziçi Üniversitesi ortamı hakkında dolaşan onca muhabbet varken; birkaç masum ağızdan duyduğum sözlere inanmamıştım. Fakat kararımı verip okula geldiğim zaman gördüm ki: Bana söylenenlerin doğruluk payı da varmış. Zira okula ilk geldiğimde görüyordum ki başka üniversitedekilerin aksine, buraya başörtüsü ile gelen bayan öğrenciler, kapıda hiçbir engellemeye maruz kalmadan istedikleri gibi kampüse girebiliyorlardı... Bunun yanı sıra, tanıştığım birçok arkadaşla aynı hassasiyetleri güttüğümüzün farkına daha ilk günden varıyordum... Gün içinde camiye doğru adımlarken tanışmanın ve bilişmenin verdiği heyecanla okula daha farklı bakmaya başlamıştım... Zamanla burada kendi ortamınızı oluşturarak; okulun genel ortamından sıyrılabiliyorsunuz... Hocalarla aynı fikirlere sahip olmasanız da düşüncelerinizi özgür bir şekilde dillendirip  gerekli saygıyı görebiliyorsunuz...

Hayatımızın önemli bir dönemini teşkil edecek olan üniversite sürecini doğru bir kararla rayına oturtmak zorundayız... Bu hususta Allah hepimizin yardımcısı  olsun diyorum...  

BURA, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği, Başkanı Saliha Demirer, “Özgürlükçü geleneğiyle özdeşleşmiş Boğaziçi Üniversitesi, farklı düşünce yapısına sahip öğrencilerin kendi aidiyetlerinden kopmadan yaşayabilecekleri bir yapıya sahip” diyor.

BOĞAZİÇİ, ÖĞRENCİLERİN BİRİNCİ TERCİHİ

 • 2009 ÖSS’de SAY-2 puan türünde ilk 1000’e giren öğrencilerin 159’unun tercihi Boğaziçi oldu. .
 • EA-2 puanına göre ilk 1000’e girenlerin 347’si, SÖZ-2 puanına göre 178’i Boğaziçi Üniversitesi’ni seçti.
 • Yabancı Dil puanında ise ilk 250’nin 164’ünün tercihi Boğaziçi Üniversitesi.

NEDEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ?

 • Boğaziçi Üniversitesi, büyük çoğunluğu doktora derecelerini ABD, Avrupa ve Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden almış olan güçlü bir öğretim kadrosuna sahiptir.
 • Boğaziçi Üniversitesi, 1863'ten gelen deneyimi ve birikimiyle Türkiye'nin en köklü İngilizce öğretim geleneğine sahiptir.
 • Boğaziçi Üniversitesi rekabetçi, özgürlükçü ve bireysel ortamıyla öğrencilerine kendilerini geliştirmeleri için her türlü olanağı sunar.
 • Boğaziçi Üniversitesi'nin akademik ve idari yetkinliği Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafından onaylanmıştır.
 • Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Merkezi ABD'de bulunan Accreditaion Board for Engineering and Technology (ABET) adlı kurum tarafından tüm bölümleri onaylanmış Türkiye'deki ilk mühendislik fakültesidir.
 • Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilerine fikir üretme, iletme, savunma yeteneğini kazandırır. Analiz etme, araştırma ve sorgulama becerilerini geliştirir.

NOT: 21 Temmuz’da başlayan Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım Günleri Programı 29 Temmuz’a kadar  devam ediyor. Öğrenci ve öğrenci ailelerine üniversite ve bölümler hakkında geniş bilgi veriliyor. Boğaziçi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgi almak için okulun resmi sitesi www.boun.edu.tr ve Boğaziçi Üniversiteliler Derneği’nin web sitesi (www.bura.org.tr)  ziyaret edilebilir. 

 

 

 

 

 

 

 

g

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim