• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Bodyguardlar İşçilere Saldırdı!

Bodyguardlar İşçilere Saldırdı!
Alman firması G.E.A. Klima San. ve Tic. AŞ'da dün 12 işçinin atılmasını işçilere zorla kabul ettirtmek amacıyla bodyguardlar Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilere saldırdı, sendikanın işyeri temsilcileri bir odaya kilitlendi.


 
Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan G.E.A Klima'ya dün saat 10.00 sıralarında Almanya'dan bir yönetici yanında 2 araba dolusu, takım elbiseli ve mafya tipli bodyguard ordusuyla geldi. İşçilerden alınan bilgiye göre kapıları tekmeleyen, etrafa bağrıp çağıran bodyguardlar önce çalışmakta işçilere saldırdı. Bodyguardlar  ardından ise Birleşik Metal-İş'in işyeri temsilcisilcilerinin üstüne atılarak, onları bir odaya kitledi. Organize saldırı, işçilerin karşı koyuşu ve polislerin fabrikaya doğru yaklaştığı bilgisi üzerine badigardların fabrikadan uzaklaşmasıyla son buldu.

İŞÇİLER FABRİKAYI TERKETMİYOR

58 işçinin çalıştığı ancak izinler nedeniyle şu an 40 çalışanın bulunduğu G.E.A Klima'daki işçiler saldırının ardından  iş durdurma ve fabrikayı terketmeme eylemine başladı. Bu arada izinde olan işçiler ve emek dostları fabrika içinde olan işçilere destek vermek fabrika önüne geldi. Diğer yandan 2 otobüs çevik kuvvet polisi ise fabrikayı abluka altına aldı.

TALİMAT ALMANYA'DAN VERİLMİŞ

G.E.A. Klima'da sendikal nedenlerle 7 işçi işten atılmıştı. İşten atılan 4 işçinin 1 Haziran'da başlattığı  direniş fabrika önünde sürüyordu. İşyerinde çalışan işçilerle atılan işçiler işten atılanların geri alınması ve sendika hakkının tanınması için zaman zaman ortak eylemler yapıyordu. Dün işten atılanların işyeri temsilcileri olduğu öğrenilirken, işçilerin birliğini kırmak için saldırı ve işten atma talimatını şirketin Almanya'daki merkezinin verdiği söyleniyor.

"İŞÇİLER SALDIRILARI GERİ PÜSKÜRTTÜ"

Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, "İşveren aralarında işyeri temsilcilerinin de olduğu 12 işçi arkadaşımızın iş akdini fesh etti. Tabi arkadaşlarımız ellerine ulaşan tebligatı kabul etmedi. Bunun üzerine bir grup beli silahlı bodyguard ordusu dün fabrikaya gelerek işçilere saldırdı. İşçi arkadaşlarımız bu saldırı kahramanca geri püskürttürler.  Şimdi fabrika içinde işyerini terketmeme eylemi yapıyorlar. Birleşik Metal-İş yöneticileri biz, sendikamızın şube yöneticileri, sendikamızın üyesi diğer fabrikalarda çalışan işçiler ve bizi yalnız bırakmaya emek dosları destek için fabrikanın önündeyiz. Biliyorsunuz Gea Klima'da daha önce de arkadaşlarımız sendikalı olduğu için işten atılmıştı. İşten atılan arkadaşlarımız fabrika dışında eylemlerini sürdürürken içerde çalışan işçiler de onlara destek veriyordu. Mücadelemiz sürecek."
 
GANGSTER TARZI UYGULAMA
İşçilere yapılan saldırıyla ilgili Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye’yi çetelerden arındırma iddialarının yaygınlaştığı bir dönemde çalışma hayatının böylesine çetevari ve gangster tarzı uygulamalarla karşı karşıya kalması büyük bir çelişki oluşturmaktadır.
Alman sermayeli GEA işverenliği önce fazla mesailerin devam ettiği günlerde yasaları tamamıyla hiçe sayarak iş yok gerekçesiyle yedi üyemizi işten çıkartmış, ancak sendikamızın ve işçilerin haklarına sahip çıkması ve kararlı duruşu karşısında bu defa oniki üyemizi daha işten çıkartarak yasa dışı uygulamalarına devam etmiştir.
Biz Birleşik Metal-İş Sendikası olarak işten çıkartılan arkadaşlarımızın işe iadelerini sağlamak için gereken hukuki işlemleri yapıyoruz.
 
Ancak 21. yüzyıl Türkiye’sinde vatandaşların can güvenliği sağlamak bu ülkeyi yönetenlerin başlıca görevidir.
Şu anda faaliyet konumuz olan çalışma hakkı, sendikalaşma hakkı gibi temel hak ve özgürlükler yerine en temel hak olan yaşama hakkından söz etmek durumunda kalmamızı ise bizim değil bu ülkenin bir utancı olarak görüyoruz.
Dileğimiz başta mülki amirler ve adli makamlar olmak üzere tüm yetkililerin üzerlerine düşen bu görevi en kısa zamanda yerine getirmeleri ve ekmeği için ter döken bu insanlarımıza sahip çıkmaları için gerekenleri yapmalarıdır.
DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası her zaman olduğu gibi üyelerinin ve ekmeği için hak mücadelesi veren tüm işçilerin yanında olacak ve bu insanlık dışı saldırıları yapanların peşini bırakmayacaktır"denildi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim