• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BM veya NATO Gelirse Suriye Hudutları'ndan Giremez!

BM veya NATO Gelirse Suriye Hudutlarından Giremez!
Fatih Tezcan Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Abdulkadir Salih ile İlk Röportajı Yaptı.


Fatih Tezcan - AnalizMerkezi.com /ÖZEL


Antalya’da düzenlenen ve saha komutanlarının birçoğunun katıldığı toplantıda, Suriye Ordusunun belkemiğini oluşturacak bir yapıda ittifak sağlandı.


Genelkurmay başkanı, komuta kademesi ve diğer alt birliklerin düzenlendiği, görevlendirmelerin yapıldığı bu yeni Yüksek Askeri Meclis ile zaten ülkenin çok büyük kesimini kontrol eden silahlı direniş hareketinin daha organize ve vurucu bir yapıya kavuşacağına dikkat çekildi.

Yeni yapıda Genelkurmay başkanı Korgeneral Selim İdris olacak. Yanında Albay Mustafa Abdulkerim yer alırken, Genelkurmay Başkan Yardımcısı ise Tevhid Tugayları Komutanı Abdulkadir Salih seçildi.

Fatih Tezcan, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Abdulkadir Salih ile ilk röportajı yaptı.

Telefonla yapılan görüşmede, birçok kritik soruya cevap veren Salih, sözlerinin kendisinin değil, Özgür Suriye Ordusu'nun genel görüşleri olduğunun altını çizdi.

İşte o röportaj:

F.T: Özelde Halep ve genelde Suriye’de, askerî pozisyonlar ne durumdadır? Gelişmeleri özetler misiniz?

A.S:
Şu an Haleb’in %60’ı ve Suriye’nin %70-80’i Özgür Suriye Ordusu’nun elindedir. Şehir merkezlerinde rejim birlikleri bulunmaktadır. Biz bu konuda 2 hususa dikkat ediyoruz. İlki, sivil kayıb olmaması için şehir merkezlerine operasyonlarımızı hassasiyetle planlıyoruz.


Zira rejim, hem bizim ele geçirdiğimiz yerleri bombalarken sivil-silahlı direnişçi ayrımı yapmamaktadır hem de kendi elinde bulunan yerlerde sivillerden ayrı durmak bir yana, onların arasına saklanmaktadır.

Diğer husus ise, elimize geçen yerlerde, rejime bağlı olduğu bilinen hırsız şebekeleri halka zarar vermektedir. Bunun için polis teşkilatı kuruyor ve güçlendiriyoruz. Halk yanımızdadır ancak aynı Halk, Esad’ın hedef gözetmeyen bombalamaları ve hırsızlık olaylarından şikayetçidir. Bütün bunlar rejimin devrilmesiyle pek yakında son bulacaktır.

F.T:Amerika Birleşik Devletleri’nden size gizlice silah geldiğine dair söylentiler var. Bunu doğruluyor musunuz?

A.S:
Direniş başlayalı 21 ay oldu. İlk 6 ay silah kullanmadık ama Esad Ordusu daima kullandı ve halkı tarayarak ve keskin nişancılar eliyle öldürdü. Aynı zamanda Beşar Esad kendisinden beklediğimiz hiçbir reformu yapmadığı gibi halkla alay edercesine meclis konuşmaları yaptı. 2011 Temmuz-Ağustos döneminde halkı korumak adına mecburen silahlı direnişe geçtik.

Bu zaman zarfında ne biz ABD’den silah istedik ne de onlar göndermiş değildir. Biz her zaman sadece müslüman ülkelerden yardım istediğimizi beyan ettik. Asla Batı’dan silah talebimiz olmadı ve almadık. Genel olarak Özgür Ordu, rejime yaptığı baskınlar sonucunda ele geçirdiği cephanelikleri ve silahları kullanmaktadır.

F.T:Siyasi muhaliflerin Doha’da birleşmesinden sonra, savaşan muhalif birliklerin de birleşmesinden söz edilen bir dönemdeyiz. Antalya’da birkaç gündür toplantı halindesiniz. Bize son duruma dair bilgiler verebilir misiniz?

A.S:
Askeri liderler arasında bir çok istişare ve nihayet seçim oldu. Şu kadarını söyleyebilirim ki Riyad E’saad, Mustafa Şeyh gibi isimler Özgür Ordu Genelkurmay Başkanlığı’nda lider seçilmediler.

Şu açıktır ki, bu istişareler ve birleşme, Suriye’nin Esad Diktatörlüğü’nden kurtulmasına ve adaletle yönetilmesine giden yolda, çok önemlidir. “Allah’ın ipine topluca ve sımsıkı sarılın, dağılmayın.” ayetinin gereğini yapmaya çalışıyoruz.

F.T:Özellikle Batı Medyası’nda Esad Rejimi’nin kimyasal silah kullanabileceğine dair haberler çıkmaktadır. Buna dair görüşünüz nedir?

A.S:
Olabilir. Kullanabilir. Esad Rejimi’nden beklemediğimiz bir kötülük yoktur. Yarım asra yakın zamandır halkı her tür yöntemle bastırmış bu rejim, son 2 senede on binlerce insanı öldürmüş ve yüzbinlerce insanı evinden etmişken, bu çılgınlığı da yapabilir.F.T:Bu konuyla ilgili olarak, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün ve bunun güvenliğini sağlayacak askerî unsurların Suriye’ye gelmesinden söz ediliyor. Muhaliflerin konuya bakışı nasıldır?

A.S:
İmkansız. Asla. Kat’iyen ve kesin olarak böyle bir şeye müsaademiz yoktur ve olamaz. Bunu sadece ben söylemiyorum, bütün direniş aynı görüştedir. Bu net duruşumuz, sadece BM Gücü hakkında değil, herhangi bir Bartılı güç için de geçerlidir. Suriye Halkı ve Özgür Ordu’su kendi kararlarını sağlıklı biçimde alacak ve uygulayacak iradeye sahiptir.


Biz özellikle Esad’ın kimyasal silah kullanma ihtimalinden söz edilmesinin arkasında, tıpkı daha önce başka ülkelerde örneği görüldüğü gibi, ülkemize bir dış güç sokma hevesi görüyoruz. Bu kabul edilebilir değildir.
Allah’ın izniyle zafere yaklaştığımız bu zaman diliminde, dostlarının Avrupa’da olduğunu iyi bildiğimiz Esad’ın insanlık suçlarına bir yenisini ekleyeceği ve Mavi Şapkalılar’ın Suriye’ye geleceği ihtimalini (Birleşmiş Milletler Gücü.F.T.) red ediyoruz.

F.T:Sizin bu duruşunuza rağmen, ABD, Batılı Güçler veya BM gelmek isterse, tepkiniz ne olur?

A.S:
NATO, sürecin başından beri belki 10 kez Suriye’ye gelmeyeceğini söyledi. Keza ABD’den hiçbir yardım istemedik ve almadık. Açık söylemek gerekirse, Libya’da yaşananların Suriye’de tekrarına ve devrimimizi kirletmesini asla istemedik, birçok bilinen ve bilinmeyen bedeli göze alarak savaşımızı verdik. Bundan sonrasında da aynı çizgimizi koruyacağız. Eğer Suriye’ye bizim isteğimiz dışında bir dış güç gelirse, Özgür Ordu’nun bütün birlikleri Suriye hududlarını bu dış güçlere karşı korumaya hazırdır.


F.T:BAAS Rejimi’ne yakın medyada yayınlanan bazı haber ve görüntülerde, muhaliflerin Kimyasal Silah yaparak kullanabileceğinden söz ediliyor. Siz, Özgür Ordu’nun ve kuruluş toplantısını henüz yaptığınız Özgür Suriye Genelkurmayı’nın en üst düzey isimlerinden birisiniz. Sizin ve Direnişin bu konuya bakışınız nasıldır?

A.S:
Direnişçilerde kimyasal silah yoktur ve olamaz. Bizim otoritemizin olduğu hiçbir mekan ve zamanda bu silah kullanılamaz.


F.T:Bildiğiniz üzere, Cüneyt Ünal ve Beşar Fehmi Kaddumi isimli 2 gazeteci, rejime bağlı birliklerce esir alınmıştı. Ünal’ın serbest bırakılmasından sonra şimdi Kaddumi bekleniyor ancak gazeteci hakkında öldürüldüğüne olduğu gibi yaşadığına ve fidye istenildiğine dair dedikodular var. Konuyla ilgili bir duyumunuz veya girişiminiz oldu mu?

A.S: Esad Rejimi, Türk ve Filistinli gazetecileri esir aldıktan kısa bir zaman sonra, durumdan haberdar edildim. Bizde BAAS Ordusu’nun 2 üst düzey subayı esirdi. Esad Rejimi’ne haber gönderdim. Serbest kalmaları için bu 2 üst düzey subayı serbest bırakmayı teklif ettim. Ancak bana olumlu veya olumsuz, hiçbir cevab verilmedi. Oysa ben hiç görmediğim ve tanımadığım gazetecilerin ailelerine kavuşmasını çok istemiştim. Türk gazetecinin kurtulduğunu biliyorum. Bu zamandan itibaren de diğer gazetecinin kurtulması için elimizden gelen birşey olursa, yapmaya hazırız.

F.T: Bizimle bu önemli bilgileri paylaştığınız için size teşekkür ediyoruz. Söylemek istediğiniz son bir şey var mı?

A.S: Biz de size Suriye Devrimi'ne gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Şahsen siz cepheye gelerek bizim silahsızlığımızı, zorluklarımızı yakinen gördünüz. Türk Halkı'ndan isteğimiz, dualarını eksik etmemeleri. Biz dualarla ayakta duruyoruz. Bizim arkamızdan İran ve Esed yanlılarınca büyük bir propaganda döndüğünü de biliyoruz ama şu an sadece işimize bakmalıyız. Zamanı gelince Hafız ve Beşar Esed iktidarının işbirliklerini belgelediğimizde, zaten herşey ortaya çıkacaktır. Bizim Allah'ın rızasından ve Suriye Halkı'nın özgürce, adaletle ve insanca yaşamasından başka hiçbir düşüncemiz ve kastımız yoktur.
Allah'a emanet ediyorum.

Fatih Tezcan - AnalizMerkezi.com /ÖZEL

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mehmet yılmaz
2012-12-16 10:46:58
" 2011 Temmuz-Ağustos döneminde halkı korumak adına mecburen silahlı direnişe geçtik. " diyor ama 5-6 Haziran ayında Cisri-Şuğur'da "öldürülen 121 Suriye asker ve polisini kuşlar mı öldürdü
Turgay Bekin
2012-12-14 05:24:11
Helal olsun, HABLiLLAH kavrami'na vakif bu komutan, tebrik ediyorum. InsaAllah zaferleri yakindir. Fatih bey'den de Allah razi olsun bu roportaj icin
Humeyra-Ali Sarsmaz
2012-12-13 23:59:33
Twitter'da demişsin ya hani abi ben gittim ama medya neden antalyaya gitmedi diye.O sorudan beri seninleyiz.Vallahi herşeyi şimdi anladık abi.Allah senin ecrini versin.Ailene bağışlasın.Sağol abi.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim