• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BİRİLERİ İRAN'I KARIŞTIRMAK MI İSTİYOR?

BİRİLERİ İRANI KARIŞTIRMAK MI İSTİYOR?
İran'da şu anda gündemde, taraflarca yalanlanmasına rağmen, Hatemi ile Soros'un görnüştüğü iddiaları ve bunun yol açtığı gelişmeler var.

 

 

 

 

 

İran geçtiğimiz günlerde reformist hareketin önde gelen ismi Muhammed Hatemi hakkında basın yayın organlarında yer alan ve kısa süre içinde yalanlanan haberleri konuştu. Bu haberlerde, Turuncu Devrimlerin mimarı George Soros'un birkaç yıl önce Hatemi ile gizli görüşmeler yaptığına dair açıklamalarda bulunduğu öne sürülüyordu.

İran seçimlerinin ardından, seçimlere hile karıştırıldığına dair iddialar ortaya atılmış, bunun üzerine bu ülkenin çeşitli şehirlerinde seçim sonuçlarına itiraz mahiyetinde gösteriler düzenlenmeye başlanmıştı. Seçimlerde hile yapılması iddiasında gerçeklik payı bulunmasa bile bu gösterilere büyük katılımların olması tabiiydi. Çünkü Ahmedinejat'ın rakipleri Musevi ve Kerrubi'ye –resmi sonuçlara göre- yaklaşık olarak 14 milyon kişi oy vermişti. Bu kitlenin önderliğini yapan Musevi ve Kerrubi, devrimin en başından itibaren Ayetullah Humeyni'nin yanında bulunmuş şahsiyetler. Onları destekleyenler arasında ise 8 sene cumhurbaşkanlığı yapmış, halihazırda ise İran'ın en etkili iki kurumunun, önderi seçen ve denetleyen Uzmanlar Meclisi'nin ve Düzenin Çıkarlarını Gözetme Kurulunun başkanı olan Rafsancani, yine, 8 sene cumhurbaşkanlığı yapmış olan ve Ayetullah Humeyni'ye yakınlığıyla bilinen Muhammed Hatemi gibi şahsiyetler bulunuyor. Humeyni ailesinin sözcüsü olarak görünen torunu Hasan Humeyni, yine Humeyni'ye yakınlığıyla tanınan şehit siyasetçiler Ali Recai ve Beheşti'nin aile fertleri, reformist liderlerin destekçileri arasındaydı.

İran'ın devlet tekelinde bulunan televizyonu ve haber ajanslarıyla birlikte, hükümet tarafından ya da hükümete yakın kurumlarca yayınlanan gazetelerin, resmi olarak 14 milyon olduğu söylenen nüfusu küçümseyen ifadeleri ve seçimi kazanmış görünen Ahmedinejat'ın gösteri yapanları "birkaç çer-çöp" olarak nitelendirmesi, kendi görüşlerini ifade imkânı bulamayan muhalifleri illegal bir zemine yönelmeye doğru zorlayan yaklaşımlar olarak değerlendiriliyor reformist basında. Bu görmezden gelme tutumu yüzünden korsan gösterilerde birkaç kişi öldü, yüzlerce insan hapse atıldı. Bu arada bir hapishanede bazı tutukluların ölümünden dolayı Rehber Hamaney söz konusu hapishanenin kapatılmasını, cezaevi yetkililerinin de cezalandırılmasını istedi.

İran televizyonunun hapishanedeki tutukluların mahkemelerini ve bir aydan daha fazla tecritte kalmış tutukluların Rafsancani, Musevi ve Kerrubi'yi zan altında bırakmaya dönük "itiraflarını" yayınlaması İran içinde büyük tepkiyle karşılandı. İşkence ya da tecrit altında alınmış itirafların geçerli olamayacağı, Ayetullah Musevi Erdebili, Ayetullah Sanei gibi üst seviyede ulemayla, Hatemi, Musevi ve Laricani gibi siyaset adamlarınca dillendirildi.

Bu olayları takiben Rehber Hamaney devrim büyüklerinin karalanmasının ve isimlerinin mahkemelerde yerli yersiz gündeme gelmesinin doğru olmadığı şeklinde bir uyarıda bulundu. Fakat bu sözlerin hemen ardından hükümete yakın haber ajansları bir haber yayınlayarak Hatemi'nin Soros ile bir görüşme yaptığını öne sürdüler. Hatemi bu haberi tekzip edince de yeni bir haber yayınlayarak gerçekleştiği iddia edilen görüşmenin içeriğini açıkladılar. Bu habere bakılırsa, Soros 1 Eylül 2009 tarihinde New York'ta gerçekleşen bir toplantıda, 2006 yılında Hatemi ile görüştüğü şeklinde bir açıklama yapmış, ayrıca "unutulmazdı" diye nitelendirdiği bu görüşme için on sene beklediğini vurgulamıştı. Söz konusu haberde Soros'un bu görüşmede Hatemi'nin ona, "İran'da demokrasi mevcut dini yapıyla ve başındaki rehberlik kurumu ile gerçekleşemez. Siyasetin kilidini çözmek ancak toplumsal baskılar, öğrenci, işçi ve kadın hareketleri, değişim rüzgarlarının bürolardan çıkarak caddelere dökülmesi ile mümkün olacaktır", dediği de öne sürülüyordu.

Bu haberin ardından sözcüleri açıklama yaparak Soros'un Hatemi'yle tanışmadığını ve kendisiyle görüşme yapmadığını duyurdu. Hatemi de bir bildiri yayınlayarak, hakkında çıkartılan haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Hamaney'in uyarılarına karşılık hükümet yanlısı yayın organlarının reformist liderleri karalamaya dönük yalan haberler yayınlaması, İLNA'ya (İşçi Haber Ajansı) bir açıklama yapan İmam Humeyni Bürosu'nun başkanı ve reformist kanadın önde gelen isimlerinden Hücccetülislam Mecid Ensari tarafından "Acaba gizli eller İran'ı karıştırmak mı istiyor?" şeklinde bir soruyla değerlendirildi.

Ensari bu hafta başında yapılan son Uzmanlar Meclisi toplantısında Rafsancani'nin bir grup üst düzey yetkili tarafından olayların yatışması için hazırlanan bir plandan söz etmesi üzerine, muhafazakâr kanattan kimi isimlerin gösterdiği tepkiyi de, "bir takım odakların İran'daki olayların durulmasını istemediği" görüşüyle ilişkilendirdi. Ona göre bu odaklar devrimin üst düzey yetkilileri ve siyasi grupların birbiriyle uzlaşmaya eğilim gösterdiği durumlarda gündemi kimi iddialar ve olaylarla karıştırarak, bu uzlaşma ve yakınlaşma girişimleri engelliyor. Hatemi'nin Soros'la görüştüğü şeklindeki tekzip edilen haberler de bu yöndeki faaliyetlerin bir parçası.

Cihan Aktaş / Tahran- Dünya Bülteni

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim