• BIST 95.876
 • Altın 186,684
 • Dolar 4,4674
 • Euro 5,2589
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 30 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BİR TARİHİ ÖNERİ MÜSLÜMAN AZINLIKLAR PROJESİ

BİR TARİHİ ÖNERİ MÜSLÜMAN AZINLIKLAR PROJESİ
Prof. Dr. Mehmet Görmez'in bir toplantıda dile getirdiği “Müslüman Azınlıklar Enstitüsü” projesi teklifi ciddi yankı uyandıracak bir konu..

 

 

 

 

 

 

Müslüman azınlıklar konusunda Komünist sistem içinde baskı ve yasaklarla yaşaya gelen Müslüman topluluklar ile hukukun üstünlüğünü esas kabul eden çok partili demokratik sistem içinde hala haklarına kavuşamayan Müslümanların şartları birbirinden çok farklı.

Yazar Mehmet Koçak, köşesinde Prof. Dr. Mehmet Görmez'in “Müslüman Azınlıklar Enstitüsü” projesini haber verdi ve bu konuda düşüncelerini paylaştı..

Kısa bir zaman önce İstanbul'da Kelebek Şirketler Grubu tarafından verilen 'Dostlar Sofrasında Gönül Sohbetleri' adlı İftar Programı'nda siyasilerden iş adamlarına, gazetecilerden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine kadar kalabalık bir dostlar grubuyla bir aradaydık.  İftar programları senede bir kere de olsa bir araya gelme, birbirimizle halleşme ve hatıraları tazelemek için bir fırsattır. Bir önceki iftarda beraber olduğumuz ve bu iftarda aramızda göremediklerimizi rahmetle andık ve onlara fatihalar gönderdik. Zaman zaman sevindik hatıralarımızı tazeledik ve derin sohbetlere daldık.  Ancak O'nu hatırlayınca hüzünlendik. O kişi, bir elim kazada kaybettiğimiz değerli gönül dostumuz rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu idi.

 

İftar programında İlim ve maneviyat dünyamızın önemli simalarından biri olarak kabul edilen Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Görmez Bey'in kısa, ancak anlamlı konuşması manidar mesajlar taşıyordu. Herkesin dikkat kesildiği konuşmadan en çok etkilenenlerden biri de ben oldum. Çünkü temas ettiği konuları yıllarca yaşayanlardan biriydim. 30 yıllımı Avrupa'da geçirdim ve yaklaşık 22 yıldır Balkanlar, Kafkaslar ve Afrika bölgelerinde gazeteci olarak araştırmalarım oldu. Bu bölgelerde yaşayan toplumlar ve bu toplumlar içindeki Müslümanların durumu ile yakinen ilgilendim. Muhterem hocamız konuşmasında uzun yıllar Rus emperyalizminin öncülük ettiği komünist sistem içinde büyük baskı ve asimile politikaları karşısında kendi inanç değerlerini ve kültürlerini koruyarak ayakta kalabilen Müslüman azınlıkların durumunu özetledi. Bu konuyla beraber yarım asrı aşkındır Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkler ile çeşitli milliyetlere sahip Müslüman topluluklarının uğradığı haksızlıklar ve çifte standart uygulamalarına dikkat çekti.  Hocam konuşmasını sürdürürken bir anda zihnimdeki film gerilere sarıldı ve geçmişte yaşadıklarım ile gördüklerimi yeniden hatırlar oldum, hafızamda canlandırdım.  Ancak bir gerçek var ki,  zaman akıp gidiyor ve şartlar değişiyor.  Müslüman azınlıklar konusunda Komünist sistem içinde baskı ve yasaklarla yaşaya gelen Müslüman topluluklar ile hukukun üstünlüğünü esas kabul eden çok partili demokratik sistem içinde hala haklarına kavuşamayan Müslümanların şartları birbirinden çok farklı.   Komünist sistem içinde travmalara dönüşen baskı politikaları artık geride kaldı ve o baskılı dönemde yapılan inanç tahribatı şimdilerde rehabilite ediliyor. Özünden koparılmak istenen Müslüman toplumlar bu süreçte bazı hurafe ve bidatara bulaştırıldılar. Ateist-komünist sistem içinde geçmişte bunlar yaşanırken, Avrupa kıtasında yaşayan Müslüman toplulukları üzerinde farklı baskı ve oyunlar oynanarak haklarından mahrum bırakıldılar.

 

Kendi dışındakileri küçümseyen ve kendilerini üstün kültür ve medeniyetin temsilcileri gibi gören, Avrupalıların içinde gizli bir asimile politikası bulunan uygulamalar hala ve çok sistemli bir şekilde sürdürüyorlar. Avrupa basını ve bazı siyasilerin de destek verdiği Müslümanları karalama, terörle özdeşleştirme kampanyaları aralıksız sürdürülmektedir.  Birçok Avrupalı siyasetçi gibi Almanya'nın eski İçişleri Bakanı Sayın Otto Schilli “en güzel entegrasyon, asimilasyondur” şeklindeki açıklamaları uygulanan politikalardaki gizli amaç ve hedefi göstermiş oluyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde sahipsiz Müslüman azınlıkları yanlış inançlardan kurtarıp, eksiklerini tamamlayarak İslamiyet’in temel doğrularının öğretilmesinde ve Avrupa ülkelerindeki Müslüman toplumların haklarının anayasal güvenceye kavuşturulmasında önemli görevleri üslenen Diyanet İşleri Başkanlığımızın hizmetleri çok büyüktür.

 

Prof. Dr. Mehmet Görmez Bey’in bu konudaki “Müslüman Azınlıklar Enstitüsü” proje teklifi beni de heyecanlandırdı. Bu teklifi önemsediğim için hocamın konuşmasındaki bu kısmı aynen sizlerle de paylaşmak istiyorum. Prof. Dr. Mehmet Görmez hocamızın önerdiği projeyi kasaca şu şekilde özetliyor.


“Dünyanın neresinde ne kadar Müslüman var? Bunlar ne yer, ne içer? Camileri var mıdır, imamları var mıdır, nasıl ibadet ederler, nasıl namaz kılarlar? İşte bunların araştırılması ve de nasıl bir adım atılması gerektiğini tespit etmek için, mutlaka Müslüman Azınlıklar Enstitüsü kurulmalıdır!.. Bunu, illâ devletten beklemeyelim… Çünkü duyarlı STK’lar da yapabilir bunu!..”

 

Çok ama çok önemli bir konu ve hayati önem taşıyan bu projeyi çeşitli kurum ve kuruluşların destekleyeceğine inanıyorum. Başarılı bir bilim adamımız olan ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın Diş İlişkiler sorumlusu olması hasebiyle muhterem hocamızdan bu işin peşini bırakmamasını hasseden istiyor ve bekliyoruz. Çünkü bu projenin hayata geçmesi demek sahipsiz kalan ve yavaş yavaş yozlaşarak, diğer kültür ve inanç toplumu içinde yok olma tehlikesinin önü böylece kesilmiş olacak. Çayda eriyen şeker misali Müslüman azınlıklar çoğunluk olan toplumun içinde yok olmaktan kurtarılmış olacak. 

Timetürk

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim