• BIST 116.432
 • Altın 165,962
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

Ben Kimseden Emir Almam

Ben Kimseden Emir Almam
25 generalin gözaltına alınmasının sonucu iyi değerlendirilmeliydi’ diyen Başsavcı Engin kararını savundu: Ben kimseden emir almam.

 

 

 

 

 

 

Balyoz soruşturmasını yürüten ve geçtiğimiz günlerde 95 kişi için yakalama kararı çıkaran iki savcıyı görevden alan İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in olaya müdahale etme gerekçesi belli oldu. Star gazetesi yazarı Şamil Tayyar’a konuşan Engin, gerekçe olarak “Gözaltına alınması istenen subayların 78’i muvazzaf... Gözaltı kararının yol açacağı sonuçların iyi değerlendirilmesi gerekir” dedi. Engin’in değerlendirmesini yorumlayan hukukçular, ortak bir görüşte birleşti: “Bu karar Anayasa’nın ‘Kanun Önünde Eşitlik’ ilkesini içeren 10. Maddesi’ne açıkça müdahaledir.”

Balyoz soruşturması kapsamında 78’i muvazzaf toplam 95 asker hakkında gözaltı emri veren Mehmet Berk ve Bilal Bayraktar’ın görevden alınmasının yankıları sürerken, kararı veren Başsavcı Engin’in dün yazar Şamil Tayyar’a yaptığı açıklama, tartışma konusu oldu. Engin, söz konusu savcıların özel yetkilerinin ellerinden alınmadığını belirtirken, “Zaten öyle bir yetkim yoktur. Soruşturmayı yürüten ekibin başındaki Turan Çolakkadı, çalışma ekibini değiştirme ihtiyacı hissetti, bana talebini gerekçeleriyle birlikte iletti, ben de gerekçelerini makul bulup onayladım” dedi.

 
Başsavcı ‘sonuçtan’ çekinmiş
‘Savcıların görevden alınarak operasyona müdahale edildiği’ yorumuna katılmayan Engin, verdiği yanıtla yeni bir tartışma başlattı. Başsavcı, şöyle dedi: “Gözaltına alınması istenen subayların 78’i muvazzaf... Bunların 25’i amiral ve general rütbesinde... Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nda var, Güney Deniz Saha Komutanlığı’nda var, 6. Kolordu’da var, Hakkâri’de terörle mücadele eden askerî birliğin başında olan var... 15-20 kişi de emekliye ayrılmış subay, toplam 95 kişi... Yakalama ve gözaltı kararının yol açacağı sonuçların iyi değerlendirilmesi gerekir.”

 
Engin: Kimse talimat veremez
Başsavcı Aykut Cengiz Engin, dün gazetecilerin “Sizinle ilgili, ‘emir aldığı ve hemen arkasından savcıları görevden aldığı gibi bir iddia var, bu konuda ne diyeceksiniz” sorusuna, şu yanıtı verdi: “Bana yargısal görevimle ilgili hiçbir makam, hiçbir mevki, hiçbir kişi emir ve talimat vermez, veremez ve vermemiştir.”

 
Eşitlik ilkesi çiğnendi
Taraf ’a konuşan hukukçular, Engin’in açıklamalarını Anayasa’nın ‘Kanun Önünde Eşitlik’ ilkesini düzenleyen 10. Maddesi’ne açıkça aykırı olduğunu vurguladılar.

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel: Yasalar önünde herkes eşit olmalıdır. Nasıl ki savcılar şu ana kadar yasalardan kaynaklanan yetkilerini kullanmak suretiyle birtakım muvazzaf ve emekli subayları gözaltına almış ve daha sonra da tutuklamaya sevk etmişlerse elbette başsavcının söylediği bu 25 muvazzaf general de soruşturmaya tabidir. Her vatandaş gibi onlar da savcılar tarafından soruşturulabilir... Aynı düzeydeki insanlar arasında eşitlik vardır. Bir savcı bir general hakkında hükümeti ortadan kaldırmak ve çete kurmak suçundan doğrudan soruşturma yapma yetkisine sahipse sıradan bir vatandaşla general arasında herhangi bir ayrım olmaz. Eşitlik ilkesi bunu gerektirir.

Avukat Ergin Cinmen: Eğer Başsavcı gerçekten de soruşturma yürütülen kişilerin çoğunun muvazzaf veya emekli üst derecede subay olduğunu gözeterek dosyayı ilgili savcıların elinden almış ise bu, bundan böyle soruşturmanın hukuka uygun bir şekilde, Anayasa’nın eşitlik ilkesine uygun bir şekilde yürütülmeyeceğinin açık işaretidir. Bu görüş Anayasa’nın en amir hükmü olan yurttaşların eşitliği ilkesine aykırıdır.

Diyarbakır Baro Başkanı Emin Aktar: Başsavcı Engin’in sözleri Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Bir soruşturma varsa bir suç iddiası varsa o konuda da ciddi şüphe sebepleri varsa ayrım gözetmeksizin herkes yasalar önünde eşittir. Kişinin muvazzaf subay olması, general olması ya da işçi memur olması arasında bir ayrım yok. Baştan bakıldığında herkes soruştur-maya tabi olacak. Kimsenin suç işleme bağışıklığı da yok.

 

 

 

 

 

taraf

 

 

 

 

 

 

 

 

z

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim