• BIST 109.640
 • Altın 177,560
 • Dolar 4,1036
 • Euro 5,0654
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!
 • "Erdoğan'ı Öldürün" Pankartı Açıldı Fatih Tezcan Uyardı!
 • 18 MART ÇANAKKALE İNGİLİZ ZAFERİ Mİ?
 • 15 Temmuz'da FETÖ Darbesini İlk Haber Veren ve Milleti Meydanlara Çağıran Fatih Tezcan'a FETÖ'ye Hakaretten Dava!

BDP'li Kaplan Kürsüsündeki Bardağı Fırlattı!

BDPli Kaplan Kürsüsündeki Bardağı Fırlattı!
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin sözlerine sinirlenerek, konuşma yaptığı kürsüdeki bardağı kırarak fırlattı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği sporda şike cezalarını indiren kanunun TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri, Canikli ile Kaplan'ın tartışmasına sahne oldu.

Kanunun 1. maddesinin görüşmeleri üzerinde söz alan Canikli, kendisinden önce konuşan Kaplan'ın, ''şike soruşturmasına'' ilişkin iddianamede adının geçtiğini söylediğini belirtti.

Elindeki iddianameyi gösteren Canikli, adının bir yerde, iki eski Giresun Spor Başkanı'nın telefon konuşmasında geçtiğini kaydetti. Canikli, başkanlardan birinin diğerine, ''İki sefer yönetim ertelendi, bana bırakıp gitmedin, Olgun Aydın Peker seni tehdit ettiğin için gittin. Giresun'da senin Peker tarafından tehdit edildiğini, ondan dolayı gittiğini herkes biliyor. Vali'ye de açtın, Nurettin Canikli'ye de açtın, beni Peker tehdit etti diye'' dediğini aktardı.

Canikli, ''iddianamede adı karışmak'' söyleminin, hukuken her anlama gelebileceğini belirterek, ''Onurlu insan böyle iddiada bulunurken, bütün açıklığıyla ortaya koyar. Ayak oyunlarıyla, bu şekilde alicanbaz oyunlarıyla, onursuz şekilde olmaz, ayıptır. Bir de hukukçu olduğunuzu söylüyorsunuz, böyle hukukçu olur mu? Böyle ancak hukuk teröristi olur. Böyle mantık, insan, milletvekili olur mu? Utanın, buradan özür dileyin. Böyle terbiyesizlik olmaz'' diye konuştu.

Sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan Kaplan, burada, herkesin ağzından çıkanın kulağının duyması gerektiğini ifade etti.

Canikli'nin adını, iddianamede kendisinin değil, savcıların yazdığını ifade eden Kaplan, ''İddianamede var mı yok mu? Sanıktır, 'şununla suçlanıyor' demedim. Hükümetin atadığı Federasyon Başkan Yardımcısı da sanıktır, partinizin içinde seçilmişler de var; sanıktır. Sayın Canikli, siz kalkıp bu kürsüde hakaret ediyorsunuz, tehdit ediyorsunuz. Sözlerinizi geri almanız lazım. İddianame yer aldınız mı almadınız mı; iddianamade yer almanızdan niye gocunuyorsunuz? Doğruyu söylediğimizde kürsüden gelip bize hakaret edip, küfredip, tehdit edip, çoğunluğunuza güvenerek susturacağınızı zannediyorsanız, ona kalkışmayın'' dedi.

Süresinin sona ermesine rağmen konuşmasına devam eden Kaplan'ı, Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam uyardı. Canikli'nin sözünü geri almasını isteyen Kaplan, ''Hakaret de tehdit de edemezsiniz'' dedi. Kaplan, kürsüde bulunan su bardağını alarak sert bir şekilde kürsüye vurdu. Kaplan daha sonra, kırılan bardağın parçalarını kürsünün önüne doğru fırlattı.

Bunun üzerine BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder kürsüye koşarak, Kaplan'ı sakinleştirmeye çalıştı. BDP'liler Kaplan'ı tutmaya çalışırken, Kaplan, ''Özür dileyecek, sözünü geri alacak'' diye bağırdı. Sağlam, birleşime ara verdi, Kaplan da milletvekilleri tarafından kulise çıkarıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: Sayın Kaplan, Türk milletinden özür dilesin

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, milletvekili konuşma kürsüsünde bardak kıran BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan'ın Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini belirterek, ''İlk defa bu kürsüde bardak kırıldı'' dedi.

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, TBMM Genel Kurulunda, yaşanan gerginlik sonrasında verilen aranın ardından şike cezalarında indirim öngören kanunun 1. maddesinde partisinin verdiği önerge üzerinde söz aldı.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam'ın, ''taraflı'' davrandığını öne süren Kaplan, ''Bu kürsüde küfürler edilmemiş gibi davrandınız, buna hakkınız yok. Tutumunuz kaygı vericidir. Bu yasama sürecini bu şekilde sürdürme imkanınız yok. Lütfen çekiliniz, tarafsızlığınızı yitirdiniz'' diye konuştu.

AK Parti milletvekilleri, ''Genel Kuruldan özür dilesin'' diye bağırdı.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, tutanakları okudu. Sağlam, ''Bu sözler karşısında siz kürsüye çıkıp, kürsüdeki bardağı kırdınız, parçaladınız. Kafasına atmadınız ama kafasına da gelebilirdi herkesin'' dedi. Sağlam İçtüzüğün ''Disiplin cezalarında savunma ve özür dileme'' hükümlerini içeren 163. maddesini okudu. ''Yaptığınız hareket, bardağı kürsüye vurup kırdınız. Üstüne yürüdünüz. Sizi zorla zaptettiler. Üstüne yürüdünüz. Şimdi ben size kınama cezası vermek üzere savunmanızı istiyorum. Lütfen kürsüye buyurunuz'' diyen Sağlam, Kaplan'ı kürsüye davet etti.

Bunun üzerine Kaplan, ''Ben sizin hukukunuz hakkında söz istiyorum'' dedi. Sağlam da ''O geçti, orada yapılacak bir şey yok'' karşılığını verdi. Kaplan ise ''Engizisyon mahkemesi kuramazsınız'' diye konuştu.

-''Hoş olmayan hadiseler''-

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, savunma yapmak için kürsüye gelmeyen Kaplan'ın savunmasını yapmak istediğini söyledi.

Konuşmasına, ''yasaya ilk şiddeti bulaştırdık, hayırlı uğurlu olsun'' diye başlayan Önder, ''Sayın Meclis Başkanvekili, bir yerden itibaren tutanakları okudu. Filmi bir tık daha başa sararsak, hepimiz rahatlayacağız. 'Sayın Canikli'nin adı geçiyor' dedi. Sonrasında, 'taşrada siyaset yapmanın böyle şeyleri vardır' dedi, hepiniz buradaydınız. 'Bu mevzulara adı bulaştırılır' dedi. Tutanakların o kısmını da açıklarsak bu mesele huzura kavuşur. Sarılırlar, bu işleri de olmamış sayarız'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Önder'in bu sözleri üzerine, ''Kendini kontrol edemiyor'' diyerek tepkisini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Kaplan'a, ''amacınızı aştınız'' diye seslendi. İnce, ''Sayın Kaplan, sanki Sayın Canikli bu işin içindeymiş gibi imada bulundunuz. Biz herkesle konuşuruz. Bunda sakınca yoktur. Sayın Hasip Kaplan da sinirlenmiş olabilir. Bardağı kırdı, sıçradı özel bir kasıtla Sayın Mahir Ünal'a doğru atmadı. 'Sporda şiddet' derken siyasette şiddetten bir geri adım atalım diyorum'' diye konuştu.

İnce, Canikli'nin haksızlığa uğradığını düşündüğünü söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da parlamentonunu birlikte bir sonuç oluşturarak, işi tamamlanması gerektiğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise hiç hoş olmayan hadiseler yaşandığını ifade etti. Elitaş, şunları söyledi:

''Sizi dinlerken beynimden vurulmuşa döndüm. O anda düşündün, 'demek ki Nurettin de burada bunun içinde' dedim. İyi niyetli değilsiniz. Mesleğinize saygınız varsa iftira gibi töhmet altında bırakacak bir söylemde bulunmayın. Sayın Kaplan gelsin, 'Sayın Canikli'yi incittim, özür diliyorum' desin. Canikli de 'bana yapılan bu hareket karşısında amacını aşan sözler söyledim' desin ama Sayın Kaplan, Türk milletinden özür dilesin. Bugüne kadar birilerinin üzerine su fırlatıldı ama ilk defa kürsüde bardak kırıldı. Şiddet uygulanmaya kalkıldı. Buradaki bardak parçaları AK Parti Grubu'na karşı fırlatılmaya kalkıldı.''

Kaplan: Genel Kurula karşı değildi

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, kürsüde bardağı vurmasının Genel Kurula karşı doğru olmadığını belirterek, ''Olmaması, yaşanmaması gereken bir şey'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, şike cezalarını indiren kanunun görüşmelerinde yaşanan tartışma, uzlaşmayla sonuçlandı.

Kanun görüşmelerinde söz alan Hasip Kaplan, zaman zaman iktidar ile muhalefet arasında sert tartışmaların yaşanmasının doğal olduğunu söyledi.

Tepkilerini, ölçülü koymak zorunda olduklarını belirten Kaplan, iddianameyle ilgili dikkat çektiği konunun AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'yi incitmiş olabileceğini kaydetti. Kaplan, 32 yıldır avukatlık yaptığını, hukukçuluğunu bütün dünyanın bildiğini, Canikli'nin de kendisinin ''terörist hukukçu'' olmadığını bildiğini sandığını kaydetti.

Kaplan, bardağı vurmasının, Genel Kurula karşı doğru olmadığını ifade ederek, ''Olmaması, yaşanmaması gereken bir şey. Sayın Canikli de aynı şekilde sözlerinin yanlış olduğunu söyleyeceğine inanıyorum'' dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de kullandığı ifadelerin, tepkisel düşüncenin yansıması olarak ortaya çıktığını kaydetti. Canikli, Kaplan'ın sözlerini geri almasından sonra, kendisinin de ifadelerini geri aldığını kaydetti.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, BDP'yi, hiç kimsenin dışlamadığını, yok saymadığını kaydederek, böyleymiş gibi göstermenin, Meclise haksızlık olacağını belirtti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Analiz Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim